ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2015
ÎNSCRIS: 12.11.13
AUG-2014

Familia a fost multumita

Salutare tuturor.

De data aceasta voi incerca sa fiu mult mai scurt in detalii.

Hotel Laguna Garden 4* -Albena, 4* stele trase rau de par zic eu "ciufulite" incomparabil cu 4* din Romania sau vestul Europei.

Am ales bineinteles acest hotel la recomandarea unor prieteni care aveau si ei tot o fetita , ei preferand sa mearga anual in Bulgaria in statiunile de linga Varna fiind mai aproape de noi 450-500km.

Drumul a fost scurt, aproape ca nu l-am simtit urmand ruta : Pitesti-Bucuresi-Ruse-Varna-Albena 6-7 ore cu pauze mari ptr copii.

De la inceput la intrarea in hotel am sesizat faptul ca "stiu ei europenii de ce nu ne prea vor" adica se vede ca suntem "frati de cruce" cu bulgarii, adica vrei o camera mai buna iti vor trebui 10 euro pusi bine in rezervare pe care o vei inmana receptionerului.

Am primit camera la etajul 1, vedere la piscina.

La intrarea in camera a simtit un miros puternic de clor, de iti dadeau lacrimile, asa ca am iesit pe balcon si intr-adevar eram la nici 5 m de piscina ceea ce n-a fost rau ptr ca ne-am obisnuit.

Camerele sunt curate, insa mobilierul cam ponosit- uzat-vechi cred de 7-10 ani, se facea curatenie zilnic, ptr ca nu se vedea nisip in camera, ma repet 4* in Romania pot zice ca sunt lux in comparatie cu Bulgaria.

Mancarea la restaurant a fost foarte buna in comparatie cu ceea ce mai citesc pe net, dar bineiteles ca un ochi avizat observa si ca unele feluri sunt de la masa anterioara, fructele au fost din belsug adica: pepene, piersici, struguri, nectarine.

Nu luati nimic de la snack barul din curte ptr ca eu m-am ales cu o TOXINFECTIE de 3-4 zile sora cu moartea, ma bucur ca sotia mi-a interzis sa dau si fetitei din cele luate ptr ca am fi stat 2-3 zile in conediu.

Eu mi-am reveni total cu ajutorul medicamentelor si covrigilor- orezului abia in ultima zi ,asa ca AM TINUT CURA si am ajuns acasa mai slab deci un punct POZITIV.

Plaja este la 2-3 min de hotel are o latime foarte mare, un pot fi gasite si sezlongurile rezervate ale hotelului este foarte curata, bine intretinuta, cu nisip foarte fin, mult mai bun ca la noi (de asa zisul NISIPURI DE AUR), intrarea in apa este una lina.

Seara se poate iesi cu copii la un tur de statiune, la parcurile de distractii, plimbare cu bicicleta sau trenulet, aveti unde va petrece timpul, de altfel statiunea este foarte animata , cred ca nu exista sezlong sau camera de hotel fara 1-2 copii STATIUNE PTR FAMILII TINERE.

Foarte multi rusi/ ucrainieni/ romani/francezi.

Nu ratati o iesire la Balcic- un loc minunat care te face sa iti para rau ca judetele din Cadrilater s-au intors la bulgari dar aceasta este istoria, merita, desi mi s-a parut un pic cam scump ,nu ratati nimic din complex.

Fiecare intrare in statiune va fi penalizata cu 6 leva-12 lei, deci...

Hotelul nu are parcare privata asadar veti cauta locuri pe lateralul lui spre plaja .

Per total a fost bine ptr copiii care sau distrat, sotiile s-au simtit bine, exista si animatori la hotel si inca unii foarte tineri si energici, pot spune si eu acelasi lucru daca trec cu vederea toxinfectia (poate trebuie sa fiu mai atent).

Merita sa va petreceti concediul acolo daca tineti cont de cele mentionate mai sus mai ales ca 6 nopti/fam sau camera/ 500 euro/ platiti in ian 2014. si inca 400 lei de carburant si max 200 lei de cheltuiala.

Noi am fost in perioada 24 aug - 30 aug 2015 care pot spune ca nu a fost cea mai buna alegere desi a fost soare, se vedea ca vine toamna.

Concedii placute.

Trimis de MAROX in 23.09.15 09:45:46
Validat / Publicat: 23.09.15 13:13:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MAROX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 BALCIC

Zoazore
    [23.09.15 19:16:41]

@MAROX - O precizare: intrarea in Albena, cum s-a scris de nenumărate ori, este 6 leva. O SINGURĂ DATĂ!

Fiecare intrare-ieșire suplimentară e taxată cu 2 leva.

De rest, vacanțe însorite în continuare!

[23.09.15 20:25:13]

@Zoazore:

Salut, probabil ca asa o fi ptr unii, eu stiu ca i_am pacalit rau de tot in aug 2014, dandu_le 18 leva ptr 3 intrari, nu iesiri.

Am mai avut experiente similare si in Grecia cu taxele pe autostrazi, la dus am platit, adica in 26 iun 2015, la intors pe 4 iul a fost gratis pe toate autostrazile.

Concedii placute.

La fel in 2008 in Mamaia, am platit intrarea tot concediul, in ultima zi casierul imi spune ca nu trebuie sa platesc deoarece am masina de firma, distributie. Asa ca...

Zoazore
    [23.09.15 20:54:02]

@MAROX - Nu, n-ai înțeles! Se plătesc 6 leva dacă stai mai mult de 30 de min. 2 leva dacă ieși, nu și dacă intri! Când intri, ți se dă tichețelul. Dacă deja ai plătit cei 6 leva, nu mai plătești DECÂT 2 leva. De-aia-i bine să plătești la început! Ți se dă un fel de card care suplinește tichetul și care-ți contorizează IEȘIRILE! (implicit intrăril!)

Te-ai păcălit singur!

[23.09.15 23:13:04]

@Zoazore:

Asa o fi, data viitoare o sa consult specialisti, la agentie au uitat sa imi comunice cu sta treaba pe acolo.

Merci ptr corectie poate am am uitat ordinea oricum tot 18 leva am platit ptr 3 intrari/ iesiri, insa din cate imi aduc aminte se putea achita si la receptia hotelului.

Dar asta nu mai conteaza ptr ca nu vreau sa mai fac cunostiinta cu ospitalitatea bulgareasca, am ales Grecia unde am avut pina acum concedii reusite.

puiutea
    [26.12.15 13:09:40]

Salut! În poza 7 am observat că sunt două aripi, două feluri diferite de de balcoane! Oare și camerele sunt diferite? Ai cumva idee UNDE ar fi mai bine să obțin (dacă pot) o cameră mai liniștită?

Mulțumesc mult și La Mulți Ani!

[26.12.15 14:19:05]

@puiutea: Salut, nu conteaza ce camera alegeti ptr ca este un hotel linistit, insa sfatul meu este ca atunci cand ajungeti la receptie sa puneti 10 € in rezervare si sa cereti o camera cu vedere la piscina. De retinut ca atat restaurantul cat si piscina sunt langa Laguna Gardern. Incercati sa gasiti loc de parcare pe lateralul hotelului spre plaja deoarece e o problema mare cu locurile. Evitati bufetul dntre mese, de la piscina, eu personal am avut probleme mari, familia nu, deoarece a mancat la restaurant.

E un hotel linistit, statiunea este curata comparativ cu Romania, plaja este de buna calitate, curata si intretinuta. In Laguna Garden veti gasi camere si/sau familii cu 1-2 copii in proportie de 99% asadar intreaga statiune este una de familisti, eu personal as reveni ptr linistea de acolo, dar mai sunt si alte locuri de vazut cu conditii cel putin la fel de bune. Daca aveti copil cu varsta mai mare de 3-4 ani (distanta 700km de la Giurgiu) recomand Hotel Niko Paradise-Platamonas-Gr, 100 km sud de Salonic.

Vezi review. Merita tot efortul, repet, tot ptr familisti.

Concedii placute indiferent de alegere.

MAROX, puiutea, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Garden Hotel: