ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2015
SEP-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

O zi prin Siracuza

O alta zi a sejurului nostru in Sicilia a fost dedicata Siracuzei. Ajungem in autogara din Catania, platim 9.10 eur/ pers/ bilet dus-intors, iar cu o intarziere de o ora vine si autocarul de Sicilia. Drumul nu este asa spectaculos precum cel spre Taormina, strabatand cateva zone mai mult agricole.

Dupa circa o ora iata-ne debarcati in Siracuza, pe Via Corso Umberto. Primul obiectiv ales este Parcul Istoric Neapolis. Am avut neinspiratia sa credem ca este accesibil si din Viale Paolo Orsi, asa ca am fost nevoiti sa facem un ocol serios. Am achitat taxa de vizitare de 10 eur/ pers iar incantarea si uimirea au inceput. Nu stiu cata legenda si cat adevar este faptul ca Siracuza era o mare putere antica, rivalizand cu Atena, dar un lucru e sigur: teatrul de aici este impresionant. Pe langa faptul ca putea gazdui un numar mare de spectatori, probabil toata populatia orasului din acea perioada se afla conservat intr-o stare foarte buna. Am admirat tribunele, scena si izvorul captat din spatele unei peluze pe care creste un muschi contrastant cu vegetatia saraca mediteraniana. Ca sa fie totul frumos, din inaltul tribunelor vezi o mica padurice apropiata si in departare marea. In zona paduricii am admirat si o expozitie in aer liber de sculptura amuzanta moderna. Raman cu aceleasi ganduri ca si in Taormina : cum l-au construit baietii astia cu atata timp in urma si atat de rezistent vremurilor? Langa teatru se afla o fosta cariera de piatra si o mica pestera numita Urechea lui Dionisio.

Tot in acest parc, in partea opusa puteti vedea ramaseitele unui altar folosit pentru sacrificii numit Ara di Ierone, cu o vechime de peste 2300 de ani.

Dupa vizita am dorit sa ajungem putin si in Ortigia. Din parcarea cu suveniruri la preturi nesimtite, am luat un minibus de oras (50 de centi / pers) care ne-a lasat in apropierea podurilor - sunt 3 trasee care leaga zonel cu obiective.

La baza podului sudic Santa Lucia vedem mai multe oferte de croaziere de o ora prin larg. Una din barci tocmai avea motorul pornit, la casa de bilete era o romanca, care initial ne cere 15 eur /pers pentru croaziera, discutam in graba sa platim la sfarsit cu un discount. Plimbarea pe mare a meritat, am strabatut portul despre care am aflat ca este unul dintre cele mai mari naturale, am admirat fortul Vigilena si cateva pesteri cu acces numai dinspre mare. Formatiunile din calcar sunt spectauloase, la fel si corelarea acestora cu diferite animale sau parti ale corpului. La sfarsit ca bonus, capitanul a scos parasolarele si ne-a trecut printr-o mica fanta pe sub pod. Am platit in cele din urma 10 eur/ persoana.

Am inceput mica vizita a Ortegiei, cu templul lui Apollo, afla la scurta distanta de pod. Acesta e in mare parte ruina, se mai pot vedea doar cateva coloane si un zid. Ne racorim cu bauturi reci si savuram un preparat "salumeria" de la un super-market din zona, apoi gasim suveniruri la pret bun la o taraba adiacenta templului.

Dupa o scurta plimbare pe cateva stradute foarte inguste si pitoresti, traversam inapoi podul si luam autobuzul care de data asta pleaca la ora fixa.

Regretam ca nu am putut vizita Ortigia mai pe indelete, dar recomand Siracuza cu caldura pentru ramasitele istorice vizibile aici si nu uitati o vedere de ansamblu dintr-o scurta croaziera

Trimis de gvaly in 22.09.15 20:01:16
    Validat / Publicat: 23.09.15 00:00:04
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gvaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 pesteri aproape de litoral

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Siracuza și împrejurimile: