ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 28.01.10
DEC-2009

Mitterwirt Hotel

Am fost de revelion la Mitterwirt Hotel situat in centrul "satucului" Piesendorf. In fata acestui "hotel" (este de fapt o pensiune foarte draguta si rustica) s-a tinut si petrecerea de anul nou: s-au amenajat cateva masute cu palarii pe gaz pentru caldura, un mini-bar si de acolo s-au dat si focurile de artificii. Ne-am simtit foarte bine in stil austriac, dar cu vin romanesc.

Pensiunea este foarte primitoare, gazdele foarte amabile, mereu cu zambetul pe buze, mancarea foarte buna si bogata. Noi toti ne-am ingrasat in aceste 7 zile. Nu am incercat sauna care era gratuita si nici camera cu jocuri: dart's, etc. Unul din micile incoveninte este faptul ca nu prea se vorbeste engleza, ne-am inteles foarte greu cand am ajuns si am facut check-in-ul, pana am dat peste manager cu care am conversat in limba engleza. Un alt inconvenient este faptul ca aparatul cu fise pentru internet nu functiona, oricum era destul de scump. La capitolul curatenie in camera am ramas putin dezamagita. Curatenia consta in aranjarea patului si putina ordine pe la baie, insa cam atat. Ma asteptam sa gasesc un mini frigider in camera, insa nu am gasit.

Din camera noastra aveam o priveliste minunata, catre munti.

Satul Piesendorf este micut si foarte linistit, rustic.

Per total, noi am fost incantati de ospitalitatea si amabilitatea gazdelor, de intreaga vacanta.

Trimis de Ynamira in 28.01.10 21:40:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ynamira); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Omul de zapada Mitterwirt
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

saxonul
[29.01.10 13:08:05]

In Austria, la pensiuni de familie nu prea am vazut frigidere in camere...dar la ce iti trebuia asa ceva pe timp de iarna? Nu aveai balcon?

YnamiraAUTOR REVIEW
[29.01.10 13:36:22]

Nu aveam nici balcon. Am scris despre acest lucru, pentru ca am fost prima data in Austria si nu stiam ca nu se "poarta" mini-frigiderul.

Poate vor fi alti cititori care vor aceleasi asteptari ca si mine si vor ramane dezamagiti. Nu a fost un lucru foarte important, intrucat noi am avut demipensiune inclusa... insa ma asteptam sa gasim si asa ceva in camera.

mica_lu
[01.10.12 11:53:26]

@Ynamira:

Buna,

Calatorim si noi in ianuarie 2013 la aceasta pensiune si te rog frumos sa imi spui cateva detalii, desigur, daca ati schiat sau daca stii de la altii: -))

Te rog frumos sa imi spui unde ati schiat? Ati luat skipass pentru toata zona Kaprun - ghetar - zell am see sau exista ceva mai ieftin doar in zona? Am descarcat o harta a locatiei si pare sa fie zona de schiat si din aceasta localitate.

Este transport din fata/apropierea pensiunii si, daca ati folosit-o, cat faceati pe drum pana in Kaprun sau pana la ghetar?

Multumesc anticipat!

mica_lu