ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2015
    DIN: Ploieşti
    ÎNSCRIS: 21.09.15
    SEP-2015

Incredibila Vacanta la Hotel Aris

Ne-am intors din Tolo astazi de dimineata, dar, pentru ca ne pare rau ca s-a terminat asa curand, scriem si noi cateva impresii...

Am plecat pe ploaie si frig, cu o prognoza nu tocmai buna pe Accuweather, si total bulversati de impresiile detaliate postate anterior. Ne gandeam, dupa ce le-am citit, ca ne-am facut praf concediul, in ciuda incurajarilor agentiei de turism.

Drumul lung de pana acolo (23 de ore din Bucuresti) a fost compensat inca dinainte de cazare, din momentul in care am zarit marea. Este incredibila privelistea de la intrarea in statiune, impresia noastra a fost ca intram intr-un pliant de prezentare si ca e prea frumos ca sa fie adevarat.

Cazarea a fost facuta extrem de rapid, la ora 9:30 aveam camera deja repartizata. Camera nu foarte mare, cert insa mai mare decat dormitorul nostru de 16 mp de acasa. Baia, ce-i drept, micuta, cu o cabina de dus 80/80 cm.

Terasa mare, cu 2 fotolii din impletitura de plastic, masa si suport pentru uscat prosoapele.

Curatenie s-a facut zilnic, asternuturile au fost schimbate dupa 3 nopti, prosoapele au fost schimbate la 2 zile.

Trebuie sa recunosc ca noi am fost dintre norocosii ai caror numar de camera se termina in 9 sau 6 (da, inclusiv faimoasa camera 106), cu fereastra si usa la balcon separate, asa ca nu am avut nevoie de aer conditionat. De altfel in tot hotelul, camerele au obloane care pot fi trase la plecare, prin care circula aerul dar care protejeaza de caldura.

Am crezut ca aparatul impotriva tantarilor fusese uitat de cei dinaintea noastra, dar, ce sa vezi, acelasi lucru l-au crezut toti cei care am fost cazati la hotel Aris... placut sentimentul ca proprietarii sau administratorul hotelului au avut vreme sa se gandeasca la un detaliu atat de mic.

Deja nu prea semana cu ce citisem pe Am Fost Acolo, ne-a mai venit inima la loc, dar, ne-am zis noi:cei de la agentie vor sa vanda, sa nu ne bucuram prea repede, conteaza mult impresiile unui turist... nu?

Pai, sa vedem:sunt camere care dau spre hotel Sofia, aflate in plin soare toata ziua, asa cum a fost si a noastra, si sunt camere care dau spre aleea marginita de zid, umbrite mare parte din zi. Cum arata acestea din urma (cele al caror numar se termina in 6 si 7) numai cei cazati acolo pot spune, pentru ca pe aleea aceea masini nu pot fi parcate, se coboara 4 trepte ca sa poti intra spre alee, si exista si o bariera metalica solida de interzicere a accesului pe alee, tocmai pentru a proteja intimitatea locatarilor... Buna alee, era singura varianta sa ajungem pe plaja pentru o baie la revarsatul zorilor.

Nu am avut vedere la mare, dar stiam dinainte de plecare acest lucru, cei de la agentie ne-au spus limpede ca nu au contractat camere cu vedere la mare. Nici macar nu pot spune ca a fost un minus, am prins cateva apusuri de soare spectaculoase de pe terasa camerei.

Galagie, nici prea-prea nici foarte-foarte, norocul nostru ca straduta pe care urcam spre strada principala este atat de ingusta incat nu incap 2 masini paralele nici parcate nici in miscare, asa ca trafic nu prea era.

Exista 2 variante de acces catre strada, una destul de abrupta (68 de pasi), si o alta, mai domoala, pe care nu circula nici un fel de vehicule, paralela cu prima, prin fata hotelului Aris 1, acum dezafectat.

Mai citisem in review-uri, ca hotelul e departe de centru, dar ajungand acolo am mustacit putin... aproape ca nu a fost ghid care sa nu ne spuna ca in Grecia centrul unei localitati este acolo unde este primaria, si cum primaria din Tolo era la strada principala in fata hotelului Aris... Strada principala nu foarte lunga, cateva magazine, multe cafenele, gelaterii, taverne... nu le-am incercat pe toate, si tare rau ne-a parut. Prajiturile nu sunt la fel in 2 locuri, cafeaua nu e la fel in 2 locuri, iar mancare nu prea ne-a trebuit, a fost suficient ce am mancat la hotel pentru dimineata si cina, iar la pranz nu am simtit nevoie sa mancam decat in 2 zile.

Ca veni vorba de mancare:mergem de ceva vreme in Grecia, cred ca sunt deja vreo 15 ani, incat sa stim ca grecii nu pun cine stie ce pret pe micul dejun. Ni s-a parut suficient, cascaval, salata, rosii, oua fierte, friganele sau croissant in cateva dimineti, cereale, iaurt de capra, iaurt cu fructe, compot, fructe proaspete, unt, gem, lapte, ceai, cafea... bufet suedez, dar nu asteptau sa se goleasca complet o tava ca s-o aduca pe urmatoarea. Cina, extrem de diversificata, 4-5 feluri de salate, 4 feluri de mancare calde, niciodata aceleasi cat am stat noi acolo, 2 feluri de fructe, prajituri in fiecare seara. La fel, mancare din belsug in conditiile in care hotelul era plin. Si bine gatita.

Iar masa pe terasa, la rasaritul soarelui nu a avut egal decat masa de seara urmata de o baie in marea in care se reflectau luminile hotelului.

Foarte curat hotelul, in ciuda faptului ca de pe terasa la plaja (si invers) erau doar 3 trepte. Am fost atentionati discret in prima zi, ca la una dintre scarite exista, ca la mai toate hotelurile de pe litoralul grecesc, un mic bazin de piatra si un furtun prin care curgea apa, in asa fel incat nu era nevoie sa cari tot nisipul de pe plaja. Pentru ca au fost si turisti (NEMTI!!!) care alegeau sa nu faca totusi acest minim gest de bun simt, angajatii spalau terasa de cel putin 2 ori dimineata, si la fel catre seara. In hotel insa, nu am gasit nisip... plaja si asa era intr-adevar foarte ingusta. La 15 minute de mers insa exista o alta plaja, lata, amenajata, la fel ca la noi.

Ce ar mai fi de scris? Cateva cuvinte despre personal. Buna dispozitie si amabilitatea sunt deja obisnuite in Grecia; am avut insa ocazia sa constatam inca o data acest lucru... intrand in camera intr-una dintre seri am constatat ca baia era plina de apa pentru ca se stricase wc-ul... si ghinion, am constatat acest lucru in timpul meciului de fotbal... si, ghinion, instalatorul tocmai facuse un preinfarct, si fusese dus la spital la Atena. Nu au asteptat sa le spunem de 2 ori ca avem o problema, au reusit sa o rezolve in jumatate de ora, schimband pur si simplu instalatia stricata.

Sa povestim de seara greceasca? Am fost uimiti de transformarea pe care au suferit-o baiatul care strangea farfuriile de pe mese si fata de la bar, tacuti si zambitori in timpul zilei, devenind personaje de poveste in timpul dansului seara.

Daca as recomanda hotelul? Da, din tot sufletul. Daca m-as intoarce la acest hotel? Mi-as dori foarte mult, a fost unul dintre cele mai reusite concedii.

E prima data cand postam impresii, nu avem pretentii de experti, am vrut insa sa scriem pentru cei care vor mai ajunge la hotel Aris anul acesta si anul viitor, ca lucrurile nu sunt chiar atat de rele pe cat au fost prezentate anterior. Si le dorim sa fie la fel de norocosi ca noi.

Trimis de casper* in 21.09.15 15:54:36
    Validat / Publicat: 21.09.15 18:07:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki (Kaliteea, Kriopigi, Pefkohori), Corfu (Benitses), Zakinthos (Laganas), Tassos, Edessa, Kastoria

VIZUALIZĂRI: 2398 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (casper*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [21.09.15 18:06:49] »

Foarte bun review de debut - merită remarcat

@casper: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=16940

luciaoradea [21.09.15 19:31:55] »

Foarte bun articolul, într-adevăr! Felicitări, l-am citit cu multă plăcere!

tata123 🔱 [22.09.15 14:00:48] »

@casper - Bine ați venit! Un superbonus pentru un articol bun de debut. Tolo este localitatea în care mi-aș stabili cartierul general pentru vizitarea unei părți a Peloponezului. Este situat destul de aproape de „pietre” (orașe antice), de Nafplio, are plajă și apă albastră.

Așteptăm și alte impresii din călătoriile effectuate.

beilicci [12.10.16 13:13:33] »

Buna

As dori sa i-mi dati niste impresii despre parcare auto si servicii de all inclusiv la acest hotel.

As intentona sa merg in 2017 la acest hotel.

Va multumesc

beilicci, luciaoradea, tata123 🔱