Pensiunea Juliu's

Avatar gabone
înscris/ă în 27.07.09
AUG-2015
REGIM MASĂ Md + Pranz + Cina

Oaza de liniste, verdeata si aer curat

A fost o vacanta pregatita cu mult timp inainte (rezervare facuta in ianuarie) deoarece am fost foarte hotarati asupra destinatiei si pensiunii unde urma sa ne cazam. Am stabilit din timp, cu ajutorul internetului, obiectivele turistice pe care urma sa le vizitam si am respectat programul intocmai.

Borsecul este o statiune foarte frumoasa, perfecta atat pentru sezonul cald, cat si pentru cel rece, in care poti vedea prezent si trecut deopotriva, nou si vechi laolalta, este o statiune a contrastelor care creeaza sentimentul ca tot ce s-a facut acolo, s-a facut pentru tine. Am vazut si am apreciat efortul unor oameni gospodari, gustul lor pentru frumos, ne-am bucurat de aleile pietonale deosebit de frumoase, de parcurile si amenajarile facute special pentru turisti, de natura care prin farmecul ei creeaza dependenta. A fost asa de bine cand am ajuns acolo, ploua si era racoare, exact ce ne trebuia dupa cele +40 de grade, la umbra, din Bucuresti.

Noi am ales aceasta pensiune, consultand recomandarile celorlalti turisti care au decis sa se cazeze acolo inaintea noastra si nu am regretat nici o secunda. De cand am intrat am fost intampinati de bun gust, de curatenie, de ospitalitate, in general de o atmosfera calda, primitoare pe care vom pastra drept etalon de comparatie, pentru orice destinatie turistica vom alege de acum incolo. Camera tripla in care am fost cazati, era spatioasa, curata, dotata cu tot ceea ce este necesar, inclusiv scaune pe balcon, baia de asemenea spatioasa, curata, utilata corespunzator.

Pentru inceput, am zis ca micul dejun servit la pensiune ni s-ar potrivi manusa si am vorbit cu gazdele in acest sens, urmand ca pranzul si cina sa le servim pe unde ne prindea foamea. Aveam de gand sa colindam fara a fi legati de orele de masa. A doua zi, dimineata, am coborat din camera pentru micul dejun si am fost placut impresionati de ambianta cocheta in care urma sa servim masa. Totul era pregatit in cel mai mic detaliu, intr-un cadru intim, select in acelasi timp, foarte primitor si foarte curat. Dar, calitatea produselor pe care le-am servit, gustul lor, aroma, aspectul, au fost motive determinante pentru a ne dori sa servim acolo toate cele 3 mese ale zilei. Oameni buni, am avut parte de un rasfat culinar cum numai in basme mai poti intalni, mancare super buna care creeaza dependenta, indestulatoare, gatita desavarsit de niste maini de aur. Nu putem compara cu nici o experienta de pana acum, efectiv am acordat calificative la modul superlativ. Nu ramanea nimic in farfurie, nu se putea altfel, aveam senzatia ca e mai bine ca la mama acasa. Intr-o seara, am fost serviti, din partea casei cum se spune, cu afinata si palinca de foarte buna calitate, asa ca intre amici la un pahar de vorba, fara fast, fara fite, fara formalizari, pur si simplu normal, natural. Mi-au placut foarte mult acele momente petrecute alaturi de gazde, am fost placut impresionati de faptul ca, desi aveau foarte multa treaba, au gasit un pic de ragaz pentru o scurta destindere. Va rog, sa-mi permiteti, sa-mi exprim recunostinta si multumirile noastre cele mai calde pentru acei oameni, gazdele noastre, care ne-au facut sa ne simtim atat de bine acolo si carora le promitem ca vom reveni cu cea mai mare placere si drag, ori de cate ori vom avea ocazia, chiar de ar fi numai sa trecem si sa-i salutam. Ne-am simtit ca in familie si ne-ar face mare placere daca ne-ar cosidera prieteni. Poate ca e mult spus dar chiar ne-am atasat sufleteste de acea familie. Va dorim tot binele din lume si va apreciem enorm pentru modul cum stiti sa va tratati turistii.

Asa ca, in incheiere, va recomand cu caldura si pensiunea si statiunea, va asigur ca nu o sa va para rau si ca o sa veniti de acolo super multumiti. Vom atasa si cateva fotgrafii, imediat ce timpul ne va permite. Vacanta placuta la pensiunea Juliu's din Borsec!

Impresii încărcate de gabone in 21.09.2015 15:37:49

Validat / Publicat: 21.09.15 16:39:35

• Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (gabone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 4 voturi) nota2