ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2015
DIN: Neamt
ÎNSCRIS: 31.03.15
SEP-2015

Pastravaria Cheita din Bicaz

O zi calda de weekend, 20 septembrei 2015. O zi in care nu ai cum sa stai in casa cu gandul ca iarna va bate la usa. Nu e timp de pierdut si in concluzie ne stabilim o destinatie si mai apoi plecam la drum.

PASTRAVARIA CHEITA din Bicaz

Situata la cca. 3 km de centrul orasului Bicaz in drumul ce urca spre Lacu Rosu, la limita cu Comuna Tasca, pe malul stang al Raului Bicaz.

Daca nu-ti dai seama ca aici este un loc numai bun de popas si de ospat, cu siguranta ca numarul mare de masini stationate in parcarea din fata pastravariei te va face sa te intrebi ce e dincolo de gardul rustic care imprejmuieste curtea pastravariei.

Poti intra chiar si din curiozitate si vei simti imediat ca inlauntrul acestui frumos loc te poti simti ca si acasa.

Curtea seamana cu o adevarata gospodarie, gaini, porumbei, pauni, magari, catei si alte "uratanii" fac deliciul copiilor care trec pragul pastravariei, chiar si broaste testoase. Spatiile de joaca amenajate special pentru cei mici atrag atentia lor si i-i imbie la "zbantuiala". O tiroliana care deocamdata era defecta strabate curtea pastravariei. Am inteles ca se va repara cat de curand,

Bazinele in care pastravul se desavarseste ca la el acasa sunt "adapate" din albia rece a Rauui Bicaz. Cascade artificiale oxigeneaza apa si atrage pastravul la sforul acestora. Din aceste bazine este preluata materia prima pentru prepararea bucatelor cu marca inregistrata "Pastravaria Cheita", bunatati gatite de personalul propriu.

Cu siguranta ca aici poti petrece macar jumatate de zi in urma careia sa ramai cu cateva impresii frumoase.

Pastravaria dispune de mai multe terase rustice la care oaspetii sunt primiti cu caldura si ospatati cu specialitatile casei; ciorba de peste, peste afumat, peste prajit cu usturoi si mamaliguta precum si peste proaspat (pentru acasa) sau peste reproducator pentru cei ce vor sa populeze fermele lor piscicole.

Ca si preturi veti vedea in pozele atasate lista preturilor practicate de aceasta pastravarie.

Ne-am asezat si noi la o masa dupa ce am stat cateva minute bune sa se elibereze cateva locuri. Am comandat peste cu usturoi si mamaliguta iar pentru a ne astampara setea am comandat fiecare dupa placul lui; apa plata, pepsi, prigat, etc.

Am fost serviti relativ repede, nu se merita sa te grabesti. Mancarea este perfecta pentru un stomac flamand si cat ai zice "peste" apare si comanda.

Linistea din zona este tulburata din cand in cand de camioanele care trec incarcate pe drumul care leaga Lacu Rosu de Bicaz dar asta nu cred ca deranjeaza pe nimeni in mod special.

Pastravaria nu detine locuri de cazare dar in aval la cca 100 de metri se afla in constructie o cladire ce urmeaza a fi destinata cazarii fiind administrata de o alta firma care va avea la final un restaurant propriu, locuri de cazare si bazine cu peste proaspat.

Daca ai drum prin Bicaz, indiferent in ce directie ai drum, gaseste cateva ore libere in programul tau si sigur vei ramane incantat de cea ce vei vedea iar copii cu siguranta ca se vor lasa desprinsi cu greu din mrejele acestui loc minunat.

Mai mult o sa las pozele sa vorbeasca.

De aici am plecat cu totii la Lacul Izvorul Muntelui, urmeaza sa revin cu un alt review.

Vacante placute tuturor.

Trimis de DanielG&Family in 21.09.15 11:51:15
Validat / Publicat: 21.09.15 15:55:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BICAZ & IZVORU MUNTELUI.

VIZUALIZĂRI: 8535 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanielG&Family); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pastravaria Cheita - Intrare

webmasterX [21.09.15 15:55:26] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Bicaz & Cheile Bicazului, BICAZ & CHEILE BICAZULUI" (deja existentă pe sait)

DanielG&Family
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Bicaz & Cheile Bicazului: