ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2015
ÎNSCRIS: 10.08.15
SEP-2015

încărcat de pe telefon!

Jurnal de vacanta. Thassos Island

Am fost si acolo! Thassos Island...

Amintirile sunt inca proaspete, dorul s-a instalat deja, dar si acasa e cald si bine pt ca vara se incapataneaza sa mai ramana la noi. Si imi place, dar parca in Grecia imi placea mai mult. De fapt, m-as muta acolo!

Luni 7 septembrie - plecarea in Thassos

Trezit la 4 am deoarece la 5:30 aveam trenul spre Cluj de unde urma sa ne ia autocarul spre Grecia. Un check-in rapid pe facebook cu statusul " traveling to summer" si 3 ore de tagadam-tagadam... Era doar inceputul!

Desigur, ora 11 jumate a plecarii cu autocarul a fost de fapt ora 12, dar oare mai conta?! No problemo, urmau 12 ore de traversat Romania, cu mult prea multe opriri, asa ca chill out :)) Rabdare si joc de glezne...

Marti 8 septembrie - insomnia&nice to meet you, Thassos!

Putin dupa ora 12 am, traversaram si noi granita la bulgari. Aveam deja ochii ca chinezii, as fi dormit dar nu puteam. Si nu neaparat pt ca autocarul ar fi incomod, ci pur si simplu cred ca a fost un efect advers al oboselii sau poate si cafeaua cu care nu-s obisnuita, bat-o vina!

Bulgaria am traversat-o in 6 ore, cu vreo 2 opriri doar, deci se poate. Ma rog, oricum toti dormeau, mai putin eu :)) care imi faceam tot felul de scenarii, pe care nu le voi dezvalui, evident :))

Pe la 6 si un pic dimineata, Grecia la orizont! Am intrat pe taram elen odata cu ploaia, dar care avea sa se opreasca repede. Pe la ora 9 jumate am eram in portul Keramoti. Imbarcarea pe ferry s-a facut destul de rapid si cam in jumatate de ora am si ajuns pe insula.

In sfarsit Thassos! A fost dragoste la prima vedere! Si habar nu aveam ce frumuseti ma asteapta :)

Cazarea s-a facut pe la un 11 jumate deoarece niciuna din cele 4 camere ale celor din Romania cazati acolo, nu erau curate. Mi s-a parut un pic ciudat asta, din moment ce check out-ul se face la ora 9 am iar noi am ajuns la vila in jur de ora 10 jumate, poate cbiar 11 fara ceva. In fine, nu ne-a deranjat sa mai aateptam si chiar nu eram in the mood to fight :)) Despre cazare, mai pe larg intr-un alt review

Dupa un dus rapid, despachetat superficial si un mic relax pe balcon, am pornit la pas prin Limenas pt a ne familiariza un pic cu locul.

Dupa localizarea unor marketuri, patiserii samd, am poposit un pic pe plaja. Plaja cam mica, nu foarte curat si fin nisipul, portiunea rezervata sezlongurilor cam mare fata de cea rezervata celor cu rogojina, dar nu avea sa ma afecteze prea tare deoarece pt urmatoarele zile aveam sa poposesc pt plaja in alt loc, "our private beach". Un loc dincolo de portul nou, aflat intre plaja Tarsanas si plaja " nu stiu daca are nume", aflate in stanga portului. Despre plaja Tarsanas as putea spune ca e un loc dragut, mai select, dar nu o recomand pt plaja deoarece umbra se instaleaza mult prea devreme din cauza copacilor de langa. Pt leneveala pe sezlong si baie e perfecta, dar nu si pt mine.

Asadar, aceasta bucatica de nisip de care va spuneam mai sus, mi-a cazut mie cu tronc si aici ne-am cam petrecut timpul pt plaja si baie. Intrarea in apa cu putine pietre pe o portiune de 2-3 metri dupa care doar nisip fin si apa curata turcoaz si limpede ca lacrima. Totodata, calduta si placuta pt bai in reprize de cate 15-20 min, dupa ce te acomodai. Sa nu uitam ca totusi e septembrie si desi in aer erau 30-33 de grade, apa nu era calda ca in iulie. Dar au fost si zile cand am resimtit caldura chiar si in apa.

In prima zi am descoperit si Karnagio, despre care citisem aici pe AFA. Aflata fiind pe acea plaja care nu prea m-a fascinat pe mine si neavand starea necesara pt a sta la plaja, desi eram rupta de oboseala, am pornit la plimbare.

Karnagio se afla in partea dreapta a portului vechi si pt cei ce nu stiu ce este acest loc, Karnagio este un fel de bar situat pe o stanca, cu plaja proprie si cu o priveliste ce iti taie respiratia. Nu m-am oprit acolo pt a lenevi pe scaun la o masa band o cafea, ci pt a admira tolanita pe o stanca acea priveliste greu de descris in cuvinte. Pur si simplu am amutit cufundata in extaz. Deh, asa e cand esti o romantica incurabila! Pozele cred ca vor exprima un pic mai bine acel feeling.

Pt mine, ziua s-a incheiat devreme la ora 8 pm, cand am adormit intantaneu la impactul cu perna... pe maine!

Miercuri 9 septembrie - kalimera!

Trezit la o ora rezonabila... 9 am, tinand cont de oboseala acumulata, un caffe latte, soare arzator si o sesiune mica de bronzat pe marginea piscinei. Nu am parasit vila decat dupa ora 12 pm, dupa intalnirea cu reprezentanta agentiei in Thassos, care venise pt a ne prezenta excursiile optionale. Noi am optat pt Beach Safari, programata pt ziua de duminica.

Yey, in sfarsit, sa inceapa cu adevarat vacanta!

Pe la un 1 pm am pornit si noi spre plaja, acea "our private beach", unde ne-am petrecut restul zilei cu sesiuni de bronzat, balacit si poze, multe poze!

Ziua am incheiat-o in oras, batand la pas centrul si faleza Limenasului.

Joi 10 septembrie - mai sus de Acropole

Trezitul la 9 a cam devenit traditie?! Mmm un pic noros afara? Nu-i panica! Se putea si mai rau :))

Cum nu era vreme de plaja, desi era cald, am hotarat sa pornim in drumetie la Acropole, despre care stiam, de unde credeti, tot de pe AFA. Ce bine e cand iti faci temele, iar ceilalti se uita la tine ca la GPS :))

Am luat-o la pas spre centru in jos spre portul vechi, iar de langa parculet am luat-o in dreapta pe langa Muzeu, spre Ancient Agora prima data. Ancient Agora se afla intr-un loc ingradit, dar unde accesul este liber. Este un loc plin de ruine, vegetatie multa si istorie totodata. Am iesit din Agora prin capatul opus si am coborat inapoi spre port pana cand am dat de taverna Alecsandra, pe unde se urca la Acropole. Dupa vreo nu stiu cate trepte de urcat si mici opriri pt poze si a ne mai trage sufletul, iata-ne ajunsi si la Acropole. Multi spun ca de aici se vede portul cel mai bine, dar eu i-as contrazice si as merge si mai sus, "la steag", pt a aduce dovada. De acolo ai o priveliste full panoramica a Limenasului.

Si am fost, am vazut, am pozat! Si nu doar pe partea cu oraselul ci si spre partea opusa, dinspre sud, unde am prins niste cadre, superbe as zice eu, cu marea si vegetatia (folosind doar un umil smartphone)

Nu am cum sa va conving in cuvinte ca merita tot efortul sa urcati cat de sus se poate pt a va hrani ochii si sufletul cu asemenea peisaje, dar poate o vor face pozele. Tin sa mentionez ca si cei mai in varsta si-au facut curaj sa urce mai sus de Acropole si cred ca nu au regretat.

Dupa aceasta excursie de 5 ore, am incheiat ziua la vila, home-made dinner, vin si baie in piscina (eu nu, doar baietii lol)

Vineri 11 septembrie - sun, sea&beach

Este deja jumatatea sejurului?! Cineva sa opreasca timpul in loc, va rog!

Bineinteles, 9 dimineata desteptarea! Caffe latte, micul dejun, baietii isi fac incalzirea in piscina si apoi direct la plaja. Ne bronzam sau nu? Vineri si sambata bagam bronz la superlativ, ca doar nu vrem sa plecam nebronzati din Grecia. Un strat de ulei de masline si sa-i dam bice :)) Mai mult eu, ca ei erau mai mult in apa, pardon pe sub apa.

Pana pe la ora 4 aveam deja o altfel de culoare, asadar eram pe drumul cel bun. Dar hai totusi la vila, ca parca m-am rotisat suficient pe ziua de azi...

Ziua am incheiat-o la taverna Simi, la o portie de spaghetti cu fructe de mare. Am tinut in mod expre sa o mentionez, deoarece ne-a fost recomandata de acea reprezentanta a agentiei, dar sincer ne-a cam lasat un gust amar. Patru persoane au mancat paste cu fructe de mare iar partenerul meu care nu mananca peste a comandat un medalion de porc a la grec. Farfuriile celor cu paste, contineau 95% paste si doar 5% fructe de mare, care la mine s-au nimerit a fi mai mult scoici goale si creveti ia-i de unde nu-s :)) Glumesc, erau, dar mai mult carcasa, os... whatever, decat carne. Medalionul ala din porc cred ca fusese tinut la post negru, iar garnitura aceea era pt vrabiute nu pt un barbat de 85 de kile. Iar painea... oh Doamne, painea. Cine stie ce zic mana sus! Cum, Doamne, sa platesti 3 euro pt ca ai mancat o felie din painea care ti s-a pus pe masa?! Aceeasi poveste la o alta taverna, dar macar te taxa la felie 0,50 centi :)) Nu mai vorbesc de scorurile mancarurilor cu pricina, pt ca oricum stiam ce preturi sunt, dar ma asteptam ca macar mancarea sa fie pe masura. Ete fleosc! Dar noroc ca stim sa gatim altfel plecam si flamanzi si Lefter Popescu, ca doar nu poti trai doar cu gyros :))

Am mai mancat la Thassian, bun si consistent si preturi mult mai mici ca la altii. La Zorba's de care tot citisem, nu am mai apucat sa mancam dar se fiecare data cand treceam pe acolo batea vantu pe la mese, desi e in buricu targului.

Dar sa ne fie de bine si noua si alora cu painea lor de 3 euro!

Sambata 12 septembrie - Vineri pe repeat

Acelasi ritual, trezit, cafea, piscina, plaja, mare, poze, siesta, shopping, plimbarea de seara.

Urmeaza o zi incarcata... excursia optionala, asa ca azi se impart pijamalele mai devreme. Pe bune? Era doar in plan :)) In schimb, o septica (macao) n-ar fi rau... pana pe la 1am...

Duminica 13 septembrie - Beach Safari

Morning sunshine! La ora 9 avem plecarea din Limenas in masini off-road pt a face turul insulei inspre partea nordica, de la vest la est inapoi in Limenas.

Dupa un drum de o ora prima oprire a fost la Giola unde am stat in jur de o ora, timp liber pt baie si poze. Mult prea putin, dar beculetul ni s-a aprins ulterior. Am fost 5 prieteni intr-o masina off-road, excursia a fost 40 euro de caciula, pe 200 euro cheltuiti cu excursia optionala, ne inchiriam noi masina 2 zile la rand si mergeam unde vroiam si stateam cat vroiam. Pt ca oricum ghidul nu a vorbit foarte mult, si in engleza pe deasupra, desi excursia am luat-o de la reprezentanta romanca, plus ca ghidul era in prima masina iar restul se tineau dupa el, deci nu ne-am conversat prea mult.

Traseul e unul relativ simplu pe soseaua principala care inconjoara insula. Asa ca recomand mai bine sa inchiriati o masina daca aveti permis, va mai combinati eventual cu un prieten la excursie sau mergeti pe cont propriu si stati cat va face placere.

Dupa Giola ne-am oprit la Paradise Beach. Imaginati-va acest loc ca un peisaj desprins dintr-un promo turistic. Muntii verzi, abrupti, plaja lata nisip fin auriu, apa limpede turcoaz si valurile, oh valurile acelea! Iar Kinira ii confera un aer atat de exotic, parca ai fi in Thailanda!

Cred ca nu m-am mai bucurat de niste valuri de cand eram copil mic, am ras cu pofta la fiecare impact cu valu, pt ca efectiv te izbea atat de tare incat ramaneai fara slip :)) iar apa era atat de placuta si calda. Ceva de vis!

Desigur si aici timpul a fost mult prea scurt pt a savura pe deplin frumusetea locului.

Ne-am continuat safari-ul spre Marble Beach, facand insa o oprire la un restaurant imediat dupa Paradise, deoarece asa prevedea programul. Cui ardea de mancare cand erau atatea lucruri de vazut?! Se pare insa ca unora chiar le facea placere sa leneveasca la terasa, desi albinele roiau mai ceva ca mustele, devenind chiar enervante. Cu toate astea s-a stat acolo in jur de 45 de min. Daca tot am zabovit acolo, ne-am comandat si noi niste crepes (clatite) cu ciocolata. Privelistea de pe terasa restaurantului era intr-adevar frumoasa, cu panorama spre mare si Kinira.

Ne-am contiunat, asadar, drumul spre Marble, care la un moment dat se face pe un drum forestier, pe langa mare, dar nu la nivelul acesteia. Auzisem pareri si pareri, dar drumul este ok adica se poate merge si cu o masina obisnuita nu doar cu una off road, am vazut chiar si un biciclist, deci se poate, desi cred ca trebuie sa ai o conditie fizica buna sa poti pedala atata drum si mai ales la deal, pt ca se urca o buna bucata de drum dupa care se coboara. Oricum, masinile treceau pe langa el cu bun simt astfel incat sa nu-l acopere cu praf.

Am facut un pic popas la o cariera de marmura, dupa care am trecut pe langa Porto Vathi unde nu ne-am oprit. Pot sa va spun insa ca aceasta plaja este deja amenajata, are si un loc mai select cu sezlonguri si baldachine, chiar si un bar. Nu e ca la Marble, dar e dragut.

Marble Beach... o combinatie irezistibila de culori. Albul pietricelelor de marmura de pe plaja se imbina perfect cu turcoazul apei si cu verdele viu al padurii ce o inconjoara.

Nu stiu cum a fost vara asta sau anul trecut, dar acum era amenajata cu cateva sezlonguri si umbrelute, are si un barulet improvizat, chiar si loc de parcare. Auzisem ca nu se poate ajunge cu masina pana la plaja, insa acolo era plin de masini, deci se poate.

Atentie la apa, apa de adanceste brusc dupa 1m de la mal, nu stiu cat e de adanca apoi pt ca nu m-am incumetat sa ma bag deoarece la Paradise mi se sparsese perna de apa si cum nu sunt o inotatoare buna :P) ) n-am avut curaj. Am inteles insa de la prietenii mei ca e destul de adanca dar suficient de sarata incat sa-ti usureze munca.

Evident, am stat si aici tot o ora, dar suficient cat sa fac poze. Poate voi reveni aici cu alta ocazie si voi sta atat cat voi dori, de ce nu...

Excursia noastra se cam incheiase asa ca am luat-o inapoi spre Golden Beach unde i-am lasat pe cei cazati acolo. Golden am vazut-o doar din mers, de sus cand ne intorceam de la Marble, asa ca nu am vazut prea multe, doar ca e o plaja lunga si lata, si desigur o stiu frumoasa din poze. Poate cu alta ocazie, desi daca nu zaboveam la acel restaurant, am fi putut merge si la Golden Beach.

Pe la ora 6 pm eram inapoi in Limenas.

Pot spune ca a fost o zi frumoasa, in ciuda micilor neplaceri, dar na, fiecare cu asteptarile lui...

Luni 14 septembrie – last day

Dupa cum e deja traditia, trezit la 9, micul dejun, baie in piscina ca un fel de warm-up inainte de baia in mare ) mers la plaja, balaceala cat cuprinde, poze cat de multe, dar mai ales bronzat, probabil ultimul bronz pe anul acesta.

Vizita la muzeu o lasasem pt ziua plecarii, deoarece stiam ca check-out-ul se face dimineata la ora 9 iar plecarea este la ora 2 pm, deci aveam destul timp liber.

Dupa siesta, care la noi era de la 4-5 pana pe la 6-7, am fost sa vedem si ruinele portilor lui Zeus si Hera.

Seara zilei de luni am petrecut-o in oras la plimbare si cumparat de suveniruri.

Am incheiat ziua in mod deja traditional, la vila jucand carti, la o sueta...

Marti 15 septembrie - Plecarea

Dupa cum spuneam, check-out-ul se face la 9 dimineata. Asadar, noi foarte punctuali eram la ora 9 cu bagajele la receptie. Am asteptat un semn din partea ghidului cu ultimele detalii despre plecare, dupa care am luat-o la pas catre muzeu.

Muzeul de arheologie din Limenas se afla chiar langa Agora. Sunt indicatoare oricum si este usor de gasit pt doritori. Pretul unui bilet este 2 euro, o nimica toata pt cate lucruri minunate sunt inauntru. Nu voi vorbi altceva mai mult despre muzeu pt ca sunt multe de spus dar le gasiti pe net. In schimb, pozele mele vor vorbi de la sine. Enjoy!

Dupa muzeu, am facut o ultima plimbare pe faleza si un mic tur al orasului pana inapoi la vila.

Autocarul a fost oarecum punctual de data asta si ne-a luat de la vila pe la un 14:10, la 14:30 urmand sa ne imbarcam pe ferry.

Orice despartire e grea, chiar si cand nu e vorba de 2 persoane. Iubitorii de natura dar mai ales de mare, cred ca ma inteleg si stiu cum e sa lasi in urma un loc de care te-ai indragostit.

Daca as reveni aici? Oricand, cu placere!

Ca o concluzie a calatoriei mele, Thassos are de toate: mare, munte, plaje exotice, peisaje salbatice si istorie!

Recomand aceasta insula din toata inima si va asigur ca nu veti regreta ca ati ales Thassos!

Trimis de CarmenTina in 20.09.15 15:34:03
Validat / Publicat: 20.09.15 18:31:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenTina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P41 Giola

webmaster70 [20.09.15 17:08:47] »

@CarmenTina - Rar o zic... FAIN review! Felicitări!

CarmenTina [20.09.15 18:10:24] »

@webmaster70:

Va foarte multumesc pt aprecieri si imi cer scuze cu aceasta ocazie pt micile greseli de ortografie, punctuatie... cred ca am mai ratat si cateva taste, dar nu de foame, ci de oboseala. Dar asa e cu touch-ul asta si mai ales cand te mananca degetele sa scri tarziu in noapte si nu ai rabdare sa o lasi pt a doua zi

O seara placuta!

carmenmo [20.09.15 20:00:47] »

@CarmenTina - Felicitari atat pentru review cat si pentru vacanta foarte reusita!

elviramvio [20.09.15 21:23:18] »

Frumos scris, felicitari!

calatorul [20.09.15 21:42:57] »

FRumos jurnal de vacanta si interesant, multumim pentru informatiile si impresiile impartasite. Si pozele merita atentie, asteptam si alte relatari la fel de utile si frumoase. Si punem un vot binemeritat. Felicitari si vacante frumoase.

CarmenTina [20.09.15 21:57:07] »

@carmenmo:

Multumesc, Carmen!

A fost reusita pt ca asa am vrut-o de la inceput a fi reusita si mai ales pt ca am asteptat-o tot anul, si nu am stat sa gasesc nod in papura oricarui detaliu. Ca ma putea enerva si intarzierea autocarului si faza cu cazarea, sau mancarea de la taverne, dar eram mult prea ocupata sa traiesc si sa ma bucur de faptul ca sunt sanatoasa si pot sa ma bucur de asemenea frumuseti. De regula, persoanele care primesc lucruri cu usurinta fara sa se zbata pt ele, sunt si persoanele care nu stiu sa aprecieze momentul.

Eu am un concediu o data pe an, dar acela il vreau perfect, pt ca trag tot anul pt asta.

Iti doresc o seara buna!

carmenmo [20.09.15 22:24:10] »

@CarmenTina - De acord cu tine!

Si iata din nou dovada faptului ca putem avea vacante minunate si cu mai putin bani.

Depinde in mare masura si de noi...

CarmenTina [20.09.15 22:46:38] »

@elviramvio:

Va multumesc din suflet si va doresc o noapte linistita!

CarmenTina [20.09.15 23:05:20] »

@calatorul50:

Va multumesc pt aprecieri si pt vot!

Ador sa fac poze, pt ca ele imortalizeaza acele momente pe care e posibil ca peste ani de zile sa nu mi le mai aduc aminte exact asa cum au fost, dar pozele imi vor reaminti. La fel si in cazul inregistrarilor video, imi place sa criogenez oarecum momentele pline de emotie, fazele amuzante si frumusetea lucrurilor simple.

Mi-as dori sa am mai mult timp liber sa pot calatori mai mult, dar mai trebuie sa si muncim, nu?!

O noapte buna va doresc!

Sindrom [21.09.15 10:02:59] »

Primul review din sezonul acesta despre vacanta in Grecia pe care-l citesc integral.

calatorul [21.09.15 12:04:30] »

Si eu multumesc pentru raspuns si adaug ca la fel procedez cu fotografiile de vacanta, acum imi ruleaza pe screensaver si daca apuca sa porneasca imi provoaca mici pauze de privit, intre zecile de lucrari cotidiene. Iar amintirile le port cu mine permanent. Felicitari si vacante frumoase.

CarmenTina [22.09.15 11:18:49] »

Va multumesc!

Asta inseamna ca nu a fost chiar asa plictisitor, nu?

Sindrom [22.09.15 14:42:08] »

@CarmenTina - Da, sunt oarecum satul de acelasi tipar si aceleasi obiective prezentate la fel de zici ca citesc pe wikipedia.

flaviana77 [22.09.15 15:47:38] »

excelent

este bucuria si relaxarea mea zilnica sa va citesc pe voi cei care ca si mine iubiti Grecia si fiecare colisor explorat al ei va aduce un strop de fericire.

mi-a placut si am dat punctaj maxim si asa cum si mie mi s-a spus uneori, se vede prin scris fericirea ta traita la fata locului

CarmenTina [23.09.15 11:10:33] »

Multumesc din suflet!

N-am avut ocazia sa calatoresc prea mult cat am fost copil, iar acum vreau sa recuperez si cred ca de aici se trage bucuria cu care savurez fiecare moment!

Ador Grecia! Repet, m-as muta acolo

flaviana77 [23.09.15 11:21:01] »

@CarmenTina -

si eu m-as muta acolo oricand

niciodata nu este tarziu si visele nu ni le poate lua nimeni

eu cand sunt trista suparata stressata ascult muzica greceasca si imi trece ma simt mai bine apoi.

sunt in asentimentul tau pentru ca si eu savurez la maxim orice clipa petrecuta in Grecia.

iti dai seama din ceea ce am scris in articolele mele daca le-ai citit despre vacanta mea in Corfu de anul acesta, de trei ani mi-am tot dorit in fiecare vara sa ajung in Grecia si abia anul acesta am reusit, asta pentru ca avand copilas mic am fost doi ani de zile cu el la mare in tara noastra, asa ca am savurat fiecare minutel din timpul petrecut in Corfu.

Sindrom [23.09.15 11:45:46] »

Din pacate eu sunt mai realist si afirm ca nu m-as muta.

Incepand de la amenzi, pana la birocratie sunt destul de incalciti.

Intradevar, au niste peisaje foarte frumoase, dar viata de zi cu zi, inseamna munca, servici, bani.

Asta presupunand ca nu e nimeni miliardar si traieste din dobanzi.

CarmenTina [23.09.15 11:54:30] »

@Sindrom -

Ne scuzati, noi fetele suntem mai visatoare

Insa aveti dreptate, nu e lapte si miere, pt ca viata de zi cu zi nu e usoara acolo, tre sa tragi ca si la noi de altfel.

Dar tot m-as muta acolo

flaviana77 [23.09.15 12:01:53] »

si eu m-as muta

si aici muncim dar macar pentru clima aceea blanda si tot m-as muta acolo, aici vara tine pana in 3 luni pe an mai nou depinde de situatie, macar acolo 6 luni pe an este garantat vara cald frumos, etc.

poate ca sunt si eu mai visatoare insa tot as trai acolo mai ales dupa ce am fost vara asta in Corfu si am vazut cum traiesc acolo acei oameni, linistiti, veseli, primitori, zambareti, etc.

e doar o parere personala.

eu am intalnit doar oameni minunati in vara asta in Grecia

CarmenTina [23.09.15 12:05:19] »

@flaviana77 -

Nu am apucat sa citesc toate review-urile de anul acesta, dar incerc sa imi fac timp

Stiu cum e cu bebe mic, eu abia la 4 ani l-am dus pe al meu la mare.

Al meu e mare deja dar inca nu l-am dus afara din tara ca nu are rabdare cu autocarul, dar la anul facem asta impreuna, abia astept

Si bebe tau o sa creasca mare si o sa calatoriti mai mult

Sindrom [23.09.15 12:09:09] »

@CarmenTina - Eu ma mut la batranete. Imi iau nevasta si un, doi, trei caini + lucurile motorizate.

Dar ca la batranete sa ma mut, tre tras tare acum.

flaviana77 [23.09.15 12:10:55] »

@CarmenTina -

pai anul viitor in vara va avea aproape 5 ani si jumatate dar cu siguranta nu are rabdare sa mearga cu autocarul iar eu nu am de gand sa il supun la un asa drum lung pentru ca e greu pentru noi adultii d-poi pentru un copilas.

mai vedem ce o mai fi anul viitor oricum o sa il luam cu noi si sotul spunea ca vrea sa mergem cu masina personala dar ramane de vazut ca si asa este un drum lung destul de obositor iar noi cu avionul nu am mers niciodata nu ne-am facut curaj pana acum.

de aceea urmaresc ce se scrie despre thassos si in general despre partea continentala, adica ce sa mai... urmaresc tot ce se scrie aici despre Grecia, pentru ca sa imi fac o impresie unde ar fi mai bine sa mergem impreuna cu cel mic vara urmatoare si pentru ca ce sa vezi.....iubesc Grecia foarte mult.

flaviana77 [23.09.15 12:15:56] »

@Sindrom -

zic sa facem o gasca la batranete in Grecia ca sa nu ne plictisim acolo si sa avem cu cine sa ne petrecem timpul cata vreme nepotii nostri se vor balaci in Marea Egee sau in Marea Ionica.

ar fi o idee nu?

CarmenTina [23.09.15 12:18:21] »

@Sindrom -

La batranete sigur ne mutam si noi ca na, momentan doar visez...

Mai avem copil de crescut, de insurat etc , numa bine pana atunci ies la pensie si doamne da sa se mi schimbe treburile in lumea asta, sa nu ne mai complicam atata existenta

CarmenTina [23.09.15 12:24:28] »

@flaviana77 -

Eu ma inscriu in gasca de pe acum

calatorul [23.09.15 12:27:48] »

@flaviana77 - ca sa folosesc un citat de mai sus, fetele au dreptate. Desi sindrom este realist cand observa ca noi vedem Grecia doar ca turisti, iar Romania ca angajati cu griji zilnice, si eu m/as muta acolo.

Cunosc o fata care demult s/a mutat si maritat in Corfu si si se felicita in fiecare zi pentru alegerea facuta. Ce/i drept avusese rude familie in Grecia dar a plecat acolo la 25 de ani fara sa mai fi fost vreodata. Am vizitat/o cand am fost la Kerkira, are o familie minunata si 2 copii grozavi, sta int/ro casa din oras iar pe geamul de la etaj vede marea aia albastra. Vine in fiecare an in Romania cu placere la parinti, dar se bucura de viata ei insulara ca de o mare alegere inspirata. Asa ca va inteleg, si eu m/as muta in Grecia, undeva cu fatza la mare, daca mi/ar iesi odata combinatia aia la loto.

flaviana77 [23.09.15 12:30:01] »

@CarmenTina -

ca bine spui carmen mai e drum lung pana atunci apropos de copil dar asa cum am mai spus visele nu ni le poate lua nimeni.

problema e ca ar trebui sa avem si pensii cat de cat bune de om mai prinde noi pensia... cine stie ce o mai fi...

flaviana77 [23.09.15 12:39:06] »

@calatorul50 -

fericita trebuie sa mai fie

probabil ca plecand mai de multa vrme nu o fi prins criza care tb sa recunoastem ca exista in tara minunata de care vorbim noi si a putut sa isi faca cat de cat un loc printre grecii de rand.

in ce priveste combinatia la loto, chiar aseara am auzit ca vor astia sa infiinteze ministerul loteriei... asa ca ce sa mai spun... daca castigi tu mergi acolo si ne chemi si pe noi dupa aceea.

calatorul [23.09.15 13:07:06] »

@flaviana77 - Da, a reusit sa se acomodeze foarte bine, familie prieteni toate cele. IN ce priveste planul cu loto, e foarte bun asa o sa facem, cand iese dau de stire.

brachotm [02.10.15 16:13:28] »

@CarmenTina - Foarte frumos ai detaliat vacanta ta de anul acesta. Pacat pt. Golden Beach, din Limenas este autobuz local te-ar fi costat 2 euro dus, 2 euro intors de persoana. Pacat pt. plaja Tripiti ca nu a-ti ajuns si acolo. Trebuia sa inchiriati masina si sa faceti turul insulei. Cu ce agentie ai fost si cat a costat sejurul de persoana, daca nu sunt prea indiscret.

CarmenTina [02.10.15 21:22:57] »

@brachotm - Multumesc!

Ideea e ca deja cheltuisem 80 euro (2 persoane) cu excursia optionala si nu mai avea sens inchiriatu masinii. De bus stiam ca se poate lua pana la Golden sau alte locatii, dar nu am mai apucat pt ca excursia a fost duminica, iar luni nu a mai avut nimeni chef de plimbari. Dar sunt sigura ca vom mai ajunge in Thassos si atunci clar vom vizita mai multe

CarmenTina [02.10.15 21:26:30] »

@brachotm -

7 zile 170 euro/pers cazare+transport autocar, inclusa si taxa de ferry de 10 euro dus-intors, cu early booking

CarmenTina [02.10.15 21:52:51] »

@brachotm - Agentia o zic in privat, ca na nu facem reclama p-acilea

brachotm, calatorul, carmenmo, CarmenTina, elviramvio, flaviana77, Sindrom
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: