ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2015
ÎNSCRIS: 25.09.13
SEP-2015

Impresionanta Lefkada, cazare deosebita

Desi nu este atat de celebra precum Zakynthos, insula Lefkada impresioneaza ata prin plaje cat si prin multiplele optiuni de a petrece timpul liber (excursii cu vapoarele pe insulele sau plajele din apropiere, surf, sporturi nautice...).

Recomandarea este sa se faca deplasarea cu masina personala pentru a putea vizita toate plajele pitoresti din vestul insulei (Porto Katziki, Egremni, Kalamitzi, Katishma).

Am beneficiat de cazare foarte buna atat prin amplasament (15 min de mers pe jos de Nidri si 10 minute de plaja - intr-o zona linistita), cat si prin pretul pentru camera cu mic dejun inclus (aprox. 20Euro /pers/noapte).

Personalul a fost foarte amabil (vorbeste si romana), iar micul dejun a fost indestulator! Va recomand cu drag acest Hotel de 2* (exclus pentru cei care cauta piscine sau luxul unui Hotel de 4*).

Nidri este locul cel mai plin de viata de pe insula iar noaptea veti fi uimiti de vasele de excursii care sunt ancorate si luminate pentru a atrage clientii pentru zilele urmatoare (recomand sa achizitoanati biletele pentru excursii din port dupa ce ati comparat vapoarele pentru ca exista diferente destul de mari intre ele-traseele fiind asemanatoare).

Noi am ales vasul Macedonia care a a vut cateva avantaje fatza de celelalte (enumar : punte de coborare pe plaje si nu scara care ar fi intarziat coborarea, topogan pentru popasurile de inotat cat si zona o zona inchisa cu AC- in caz ca e foarte cald afara).

Intr-un rezumat scurt : plaje si peisaje superbe, varietate, preturi decente si liniste!

Trimis de emylut in 19.09.15 14:47:46
Validat / Publicat: 19.09.15 17:52:07

VIZUALIZĂRI: 3854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emylut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Acesta este micutul Hotel care ne-a facut sejurul placut si in care ne-am simtit foarte bine! Mentionez ca anumite camere au vedere catre Marea Ionica, iar altele catre munte... asadar peisaje superbe pentru un concediu linistit!

[19.09.15 17:51:59]

@emylut - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=19368.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ===

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19368

Mutat în rubrica "Nostos Hotel [Perigialion], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

vio_andu_gaby
    [20.09.15 06:51:29]

@emylut - in descriere scrii, ca pretul pe pers/noapte este de 20E, iar la costul cazarii scrii 90E. Care este totusi pretul cazarii?

denisadenise
    [21.09.15 09:30:50]

@vio_andu_gaby - noi am stat 5 nopti (08.09- 13.09) iar pretul pe camera (2 adulti si un copil) a fost de 180E cu mic dejun inclus.

by web - corectat în caseta tehnică

[21.09.15 23:08:05]

@vio_andu_gaby - Asa este... pretul este 20 Euro/pers/noapte in Septembrie, dar am platit 90 Euro/pers/5 nopti cu MD pentru ca a fost o oferta de promovare pe un site din Romania cu rezervare telefonica direct la hotel (nu pot sa-i dau numele din motive de publicitate) 90 Euro/pers -5 Nopti cu MD sau 126 Euro/pers - 7 nopti!!!

[21.09.15 23:17:14]

@webmasterX - Coordonatele cu eroare de cativa metri sunt : 38°43'14.3"N 20°43'15.1"E

38.720648,20.720854! revin si cu poze!

fra
    [23.11.15 17:29:40]

Asa-i ca va bucurati ca ati vazut plajele acelea superbe inainte de a disparea, asa cum s-a intamplat in cazul uneia dintre ele saptamana trecuta?

Mie imi pare rau ca nu am vazut-o pana acum si cutremurul respectiv m-a facut sa reconsider ordinea urmatoarelor vacante...,

[24.11.15 15:30:43]

@fra - Este foarte adevarat ca plaja care s-a distrus in urma cutremurului de saptamana trecuta era deosebita, insa Lefkada are foarte multe plaje frumoase si oricum din ce am vazut pana acum, plaja Egremni nu a fost distrusa in totalitate si probabil va putea fi vizitata din nou!

dan sorin
    [10.03.16 11:18:29]

@emylut - buna... poti sa imi spui cum e plaja in statiune? e cu nisip sau pietre? care sunt preturile prin zona si unde se mananca ieftin sau ma rog acceptabil si bine? mersi.

[11.06.16 13:11:47]

Emylut: Rog foarte mult sa-mi spui si mie daca baia e dotata cu prosoape si hirtie igienica. Si daca hotelul este curatel deoarece vreau sa beneficiez de un last minute si sa plec curind. Multumesc, mult.

[11.06.16 15:30:21]

@Ninette: Era curat, si baia e dotata, chiar daca ramaneti fara hartie, va servesc cei de la receptie! Concediu placut!!

[11.06.16 15:42:19]

@dan sorin: chiar langa hotel sunt bucati de plaja mici ci pietre, dar in Nidri gasiti plaje si de nisip si chiar si cu gradini ale teraselor, unde se poate sta pe sezlong inchiriat sau pe patura/cearsaf! Preturile nu sunt foarte mari, avand in vedere ca e insula! Se mananca bine pe aleea principala (nu pe plaja). Mai aproape de iesirea din Nidri spre Vasiliki, pe partea stanga exista un local cu cateva mese, cu steagul romaniei si meniu in romana unde se mananca foarte bine si f ieftin (recomand dorada). Scuze de raspunsul intarziat!

[11.06.16 16:39:25]

Emylut. Multumesc mult. Am fost in Asprovalta si totul figura ca la carte (asa a spus si agentia din Bucuresti, ceilalti din tara fusesera anuntati de lipsa prosoapelor, hirtiei, ce sa mai zic de gel de dus etc etc) dar nu exista absolut nimic la baie si am luat frica. Sper sa fie bine, optimismul si efervescenta ta ma intareste. sper ca pot mina gyros, inghetata, pateuri cu spanac, baclavale... asa ,,din mers, nu neaparat sa stau la taverna, da? Oricum... nu scap o dorada si o feta griil sau mousaka... Te mai intreb, stii cumva in Perigiali, n-am stiut pentru ce sa optez Nostos sau Vaya... Vad ca ai stat la Nostos, da? Vaya e aproape... de acesta? Raspunde-mi numai daca poti... ca e weekend si nu vreau sa abuzez dar trebuie luni dimineata sa platesc la agentie si nu pot sa ma decid. Oricum, multumesc mult, mult

[12.06.16 07:49:01]

@Ninette - Atat Nostos cat si Vaya se afla la 10-15 minute de mers pe jos fata de Nidri, uite aici si pe Harta (Nostos e un pic mai sus). Vaya se afla chiar pe plaja si desi este mica, asta constituie un avantaj! In general pe insule la hotel de 2 stele, camerele nu sunt foarte mari, dar cred ca cel mai bine e sa cauti pareri despre ambele locatii ca sa vezi cum s-au simtit turistii si pe urma sa faci o alegere, cat despre Nidri, sper sa fiti si voi impresionati! Distractie maxima!

[12.06.16 07:53:09]

Emylut-Vreau sa te mai intreb ceva: ca sa ajung in Lefkada Town, exista autobuz? de unde il iau, la ce interval circula, biletul se ia de la sofer? Merg cu autocarul, n-am carnet auto, am defectul asta ca orientarea in spatiu e aproape lipsa la mine si de aceea intreb tot, tot timpul. Sper sa nu deranjez prea tare. Oricine poate sa-mi dea detalii ii rog sa o faca, la fel voi face si eu la intoarcere...

[12.06.16 08:38:54]

@Ninette - uite aici cateva detalii despre transport! ai si un link functional cu orarul autobuzelor, iar despre plata biletelor cred ca iti pot spune mai multe cei de la Hotel!

amfostacolo.ro/intrebare- ... et.php?iid=2433

dan sorin, denisadenise, emylut, fra, Ninette, vio_andu_gaby
    Alte impresii din această RUBRICĂNostos Hotel [Perigiali]:

• pagină generată în 0.068285942077637 sec