ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2010
ÎNSCRIS: 28.08.09
AUG-2008
2 adulti AD. + 1 copil COPII

Monumentul Adamclisi si Manastirea Dervent

Plecam spre Monumentul Adamclisi cu gandul sa cunoastem zona si sa avem ca punct final Manastirea Dervent.

Drumul cam lung si... pustiu. Se vede ca Dobrogea a fost sute de ani Pasalac Turcesc... pe intinderi de zeci de km nu zaresti picior de om.

Ajungem. Spre marea noastra surpriza, in pustitatea aia, grupuri grupuri de turisti admirau monumentul, ghizi care explicau semnificatia istorica... soare, cald, o vreme excelenta si educativa!

Se vede ca e recent renovat!

Suntem incantati ca intr-o zona asa retrasa autoritatile nu si-au batut joc de un monument atat de frumos. Sculpturile gravate sunt sugestive, scarile impresionante si... ne ducem sa vizitam inclusiv acele urme de ziduri dacice, Urme "palide", dar inca vizibile... situate in spatele monumentului.

La intoarcere am vizitat si muzeul din apropiere - Tropheum Traiani ; sunt postate poze.

Ne continuam drumul spre Manastirea Dervent.

----------------------------------------

Nota webmaster99: impresiile de mai jos au fost mutate aici (dintr-un alt review)

Suntem in drum spre Manastirea Dervent.

Se spune ca este o manastire foarte puternica, vindecatoare si aducatoare de bine.

Suntem cu copilasul dupa noi - mititelul doarme cand ajungem, e sanatos, dar am considerat ca e bine sa-l luam cu noi in acest loc plin de Lumina.

Parcarea din fata plina de masini cu numere din toata tara, inclusiv strainatate!!!

Intram in curtea manastirii si ne izbeste curatenia, gradinile superbe, ... intram in manastire! Aglomeratie peste asteptari! . De la oameni cu diverse probleme personale la copii cu handicap... dezolant... ; suntem cuprinsi de piosenie;

Ne apropien de celebra Cruce din Piatra despre care se spune ca este crescuta miraculos din pamant. Este protejata de o cabina cu pereti din sticla, doar cu un orificiu prin care sa introduci mana si sa o atingi!

Stam la coada si noi......

Am plecat cu mai multa caldura in suflet, fericiti ca am ajuns intr-un loc atat de izolat (cca 100 km de Constanta) si plin de spiritualitate!

Merita drumul daca vreti sa va incarcati cu energie pozitiva si sa vedeti acea cruce miraculoasa, in fata careia iti vine sa cazi in genunchi!

Trimis de mirelutza in 28.01.10 15:36:41

VIZUALIZĂRI: 3092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Monumentul Adamclisi in toata splendoarea lui

webmasterXY*
[28.01.10 18:18:49]

mirelutza, am contopit aici cele doua reviews-uri ale tale in aceasta noua sectiune dedicata Dobrogei. Cred ca sunt mult mai utile in aceasta forma pentru cineva care pleaca in explorarea zonei.

Am redenumit si review-ul tau, te rog daca ai alta propunere sa scrii un ecou si modificam.

later: review-ul va fi mutat in noua sectiune "Hoinar prin Dobrogea" dupa validarea fotografiilor de catre unul din colegii mei

Review-ul a fost mutat la noua sectiune dedicata calatoriilor prin Dobrogea.

mirelutzaAUTOR REVIEW
[28.01.10 18:43:13]

webmaster, ai facut bine... ulterior am vazut ca si stancosty a scris despre zona... mai am insa impresii despre manastirea Sf. Andrei; as mai posta, dar el a pus deja poze si ma simt parca data "deoparte"; adica, daca el a pus pozele reprezentative, eu ce sa mai caut sa postez altele la fel. E pe un loc fruntas pitesteanul meu... si are intaietate si totodata admiratia mea... dar SUNT PE URMELE TALE COSTY; POZ 18.

Mirelutza.

ileanaxperta*
[28.01.10 19:22:58]

Asa, mirelutza, nu te lasa!...

dar sa nu se supere nici stancosty ca tin si cu el deopotriva, mai ales ca amandoi sunteti pitesteni, cum a fost si tatal meu...deci si eu-s pe jumatate...Am multe rude in Pitesti si prieteni aici...

So, go for it!

Costi
[28.01.10 20:02:17]

@mirelutza

"... eu ce sa mai caut sa postez altele la fel. "

Nu cred că pozele pot fi la fel, aşa că, eu aştept cu nerăbdare să văd pozele tale.

Întotdeauna mi-a plăcut să văd poze făcute de alţii acolo unde am fost şi eu. Aşa îmi dau seama ce i-a impresionat mai mult şi, în plus, pot să descopăr aspecte pe care eu le-am trecut cu vederea.

De altfel, cred că acesta este unul din motivele pentru care Webmaster Cornel nu a impus nicio restricţie asupra pozelor.

Deci, aştept să le văd.

cc_iordachescu
[28.01.10 20:05:12]

Vreau sa fac o precizare la acest review, sper ca autoarea sa nu se supere pe mine, pustietatea Dobrogei nu este cauzata de ocupatia otomana (n-ar fi stat turcii degeaba intr-un pustiu timp de peste 600 de ani) ci de un motiv mult mai uman – absenta surselor de apa.

Oricum felicitari pentru alegerea zonei de excursie, Dobrogea fiind una din zonele care-mi sunt foarte dragi tocmai pentru pustietatea ei si pentru minunile pe care le ascunde (nu tocmai putine). 100 de puncte

e. iordachescu

mirelutzaAUTOR REVIEW
[28.01.10 22:43:37]

Ai dreptate cc iordachescu: uitasem de lipsa de apa din zona; dupa aceasta excursie m-am indragostit de Dobrogea si vreau sa revin poate chiar in vara asta ca am vazut la costy niste poze superbe cu Cheile Dobrogei; imi aduc aminte de indicator... dar noi aveam in plan alte destinatii!

Mirelutza

[22.08.16 11:19:21]

Mutat în rubrica "Monumentul Tropaeum Traiani şi cetatea Adamclisi, #EXCURSII şi CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

cc_iordachescu, Costi, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂMonumentul Tropaeum Traiani şi cetatea Adamclisi: