ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 22.03.11
AUG-2015

Experiente foarte diferite pe plaje foarte diferite

Am stat putin pe Thassos (5 zile) dar am dorit sa vedem cat mai multe plaje. Si cum "nicaieri nu e ca acasa", Golden Beach (unde am fost si cazati) mi s-a parut de departe cea mai frumoasa. Pentru noi cel putin. Incep deci cu Golden Beach... Am citit ca ar fi ca la Mamaia, si mi-am spus ca nu trebuie sa stam acolo daca nu ne place... Dar inca nu reusesc sa inteleg comparatia respectiva. In afara de nisipul deosebit de fin si intrarea in apa absolut perfecta... Nu exista nimic la fel in Mamaia si Golden Beach. A, si sunt umbrelute. Atat. Nu terase galagioase. Nu porumb fiert/baloane/prosoape obscene/ balci ieftin pe plaja. Nu muzica urland... Totul e... grecesc. Apa extraordinara. am prins si cu si fara valuri, dar foarte curata. daca cumva gaseai iarba de mare adusa de curenti ntr-un loc, la 5 metri mai incolo era ok... Dupa ora 6 puteam sta o ora-doua numai in apa, deoarece soarele nu mai ardea, se ascundea treptat dupa munte, era putina lume si temperatura era perfecta...

Marble Beach a fost un must see, dar nu am stat decat de jumatate de baie. Pana acolo am ales drumul dinspre panagia, nu grozav dar... nici un drum nu e grozav pe thassos. Nu am ramas pe plaja decat de cateva poze, dupa care ne-am mutat dupa colt, pe plaja "porto vathi", care am impresia ca este nou amenajata (nu am citit despre ea). E f frumoasa. Seamana mult cu marble beach, dar are multe sezloange/ umbrelute, copaci (deci si destula umbra)... Am stat o dimineata acolo si ne-a placut. Pe la 10 era aproape goala, la 12-13 cand am plecat, parcarea era plina si inchisa, deja se parca pe drum.

Salonikos Beach... (inainte de astris, este indicator)... e deosebita... Pozele spun mai multe decat pot eu spune. A fost frumoasa si pt copii pt ca au putut privi prin apa cu ochelarii fundul stancos, pietrele, pestisorii. Din cativa pasi insa ajungi in apa f adanca, pentru cei care nu stiu sa inoate nu cred ca e grozava chestia asta :). Locul in sine e superb. E o terasa mica, niste masute si hamace, paturi de lemn amenajate pt plaja... O plaja salbatica, ascunsa, parca din alta lume. Plaja aceasta m-a purtat permanent cu gandul la cartea lui Fowles, Magicianul... Cred ca acolo a fost scrisa :)

Am fost si pe mult-laudata plaja privata Makryammos. A fost cea mai mare tzeapa pe care am luat-o in vreun concediu. Am platit intrarea de 3 euro (parca) de pers... Ca sa ajungem pe plaja si sa aflam ca nu sunt sezloange libere, toate fiind rezervate pt cei din coplexul respectiv. Complexul in sine e superb, dar sa lasi omul sa ajunga pe plaja si sa nu aiba unde sta mi se pare mizerabil. Sezlong la piscina puteai lua numai daca erai din complex... Deci ne-am intors si am plecat, cu plansetele de rigoare ale copiilor. Ca si plaja nu mi s-a parut cu nimic mai buna decat golden beach. Din contra. Apa mai murdra, plaja mica...

Pare frumos amenajata (loc de joaca, piscina, terase). Dar, repet... daca esti cazat acolo. Daca nu, te incurajeaza sa pleci. Un batran ne-a spus ca stau sezloangele "rezervate" toata ziua, goale, pt ca "posesorii" pleaca pe insula, iar cei care ar vrea sa le foloseasca nu pot. Pt ca se pare ca se pot rezerva si pe mai multe zile.

Trimis de dranal in 18.09.15 17:53:52
Validat / Publicat: 18.09.15 19:36:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7041 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dranal); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Porto Vathi (langa Marble Beach)

Nicu
[18.09.15 20:24:12]

Am fost anul asta printre altele si la plaja... Salonikios... si pot sa spun ca a fost ceva... mai... deosebit, adica mai retrasa, ca si termen de comparatie ceva mai greu accesul fata de... Giola... despre care am si scris cite ceva si despre drum, unii au fost de acord altii nu, nu stiu ce ar fi zis despre drumul spre Salonikios.

Inainte de Astris, aici depinde de unde vi, tot asa se poate spune si dupa Astris, eu am avut cazare in Astris deci se poate spune si dupa Astris.

msnd
[18.09.15 21:46:54]

@dranal -

Îmi cer scuze, dar astăzi sunt cârcotașul de serviciu.

Vă rog să îmi traduceți termenul de ”sezloange”, pe care nu îl înțeleg.

Menționez totodată că acest site încurajează folosirea diacriticelor limbii române. După câte știu eu ”tz” nu este printre ele.

În plus, câteva expresii a trebuit să le citesc de două ori ca să înțeleg ideea.

Acord totuși un vot favorabil, pentru intenția de a transmite câteva informații utile.

dranalAUTOR REVIEW
[21.09.15 09:24:20]

@msnd -

... Si eu care credeam ca sunt cea mai carcotasa fiinta...

Imi cer scuze pt pluralul incorect. Cat despre "tz", nu il folosesc abuziv, doar intr-un context in care lipsa diacriticelor poate denatura sensul cuvantului. Nu am tastatura in limba romana si nici nu o voi instala doar pt a scrie pe acest site fara a avea parte de carcoteli. Incurajez categoric limbajul corect si multumesc pt corectura dvs.

calatorul
[21.09.15 12:40:55]

Pentru cei cu o intuitie mai putin dezvoltata, comparatia dintre Golden Beach si Mamaia se refera, desigur, la plaja cu nisip moale si fin, apa mica si limpede buna si pentru ptici etc. Desigur nu la statiunea Skala Panaghia, care este descrisa ca o locatitate de munte etc.

Si ma opresc aici pentru a nu provoca si alte neintelegeri, mai cu seama dupa ce afirmati mai sus ca ... Si eu care credeam ca sunt cea mai carcotasa fiinta...

fra
[23.11.15 17:24:18]

@msnd: adevarul este ca autoarea/autorul a mai scris cel putin un review la care alti utilizatori au adaugat ecouri negative (asa mi se pare si acesta al dumneavoastra). Si sincer eu m-as fi descurajat.

Chiar nu mi se pare necesara mentiunea aceasta cu diacriticele. Cine e interesat, sesizeaza acest aspect de pe prima pagina a site-ului. Si eu iubesc diacriticele si mi se par necesare si chiar frumoase, dar nu le folosesc. Scriu de pe tableta. Sa nu mai scriu?!

Pana la urma suntem pe un site public, cu utilizatori inregistrati (deci care revin regulat), nu la ora de romana si nici in fata unei comisii de specialitate.

msnd
[23.11.15 20:49:51]

@fra -

Îmi cer scuze, dar, sincer, nu am înțeles ce doriți să-mi transmiteți.

Nu am dorit niciodată să descurajez pe cineva, totdeauna încercând numai să-mi exprim o opinie. Dacă cineva s-a simțit vreodată descurajat de intervențiile mele, îi cer scuze, dar, încă odată, nu asta a fost intenția. De altfel, exprimarea mea a fost acest site încurajează folosirea diacriticelor limbii române, ceea ce, o persoană cu vechimea și experiența dumneavoastră aici, nu poate contesta. Eu personal, acest lucru l-am sesizat pe prima pagină a saitului.

Mai mult, recunosc că, atunci când, din cauze de forță majoră, am trimis un ecou scris de pe tabletă, nu am folosit diacritice. Dar un articol a fost totdeauna scris și încărcat de pe un calculator. Și nu trebuie nici programe speciale, nici un efort extraordinar în a seta tastatura pe limba română.

Iar chestiunea cu ora de română și comisia de specialitate mi se pare un reproș și neavenit și pe care nu îl merit.

dranalAUTOR REVIEW
[25.11.15 11:32:15]

@fra - multumesc .

Totul ok. Nu poti niciodata multumi pe toata lumea. Daca cineva a ramas cu ceva bun din ceea ce am scris (ma refer la cealalta postare, cu ecourile negative) sunt multumita. Nu am un talent la scris, dar stiu sa fotografiez. Si asta e principalul motiv pt care postez. De cele mai multe ori cand ma orientez pt un concediu caut poze. De-aceea vreau sa si ofer poze. Mi se par f importante pt acest site.

"msnd" a facut niste observatii de bun simt. Usor ironic transmise dar... Ma bucur ca mai sunt oameni preocupati de scrierea corecta. Fiecare stie in ce masura poate sau nu tolera o greseala gramaticala sau o lipsa de diacritice. Si in ce contexte. Cu parere de rau i-am spus ca nu folosesc si nu voi folosi diacritice pe net. Nu este o greseala, imi asum lucrul asta, cu riscul de a deranja cativa cititori. Informatia conteaza. Am inteles ca informatia a fost utila pt dansul deci... totul ok din pct meu de vedere.

calatorul, dranal, fra, msnd, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Plaje în Thassos: