ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2015
ÎNSCRIS: 15.06.15
SEP-2015
2 AD. + - COPII -- v: -

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel linistit, un pic sub asteptarile noastre

Spre deosebire de anul trecut, cand mi-am petrecut concediul tot in Halkidiki, dar in regiunea Sithonia, anul acesta, impreuna cu sotul meu si alte 5 cupluri de prieteni, ne-am achizitionat o vacanta de 7 nopti, cu demipensiune, pe primul brat al regiunii Halkidiki, Kassandra, in localitatea Kriopigi.

Inca de la ajungerea noastra in statiune, ne-am "lovit" de o mica problema, intrucat, in aceeasi zona exista de fapt 2 hoteluri cu aproximativ aceeasi denumire, respectiv "Kassandra Bay" si "Kassandra Bay Village", primul, fiind de 2 stele si al doilea de 3 stele (desi diferentele nu erau prea vizibile).

Noi ne-am cazat la cel de 2 stele, Kassanda Bay, intrucat asa era mentionat pe voucherele noastre, desi, la agentia din tara, nimeni nu ne-a mentionat ca exista doua hoteluri asemanatoare, pentru a nu mai pierde timp pe drum, de la un hotel la altul.

Trec peste acest incident si voi incepe sa descriu putin sejurul la acest hotel, intrucat, spre deosebire de anul trecut, cand am plecat extraordinar de incantata de la hotelul Philoxenia Bungalows vezi impresii, din Psakoudia, unde am fost cazati, anul acesta Kassandra Bay ne-a lasat tuturor un mic "gust amar". (ceea ce e o problema pt. mine, intrucat de obicei, nu sunt deloc pretentioasa si incerc sa ma bucur de ce mi se ofera).

Hotelul in sine, e o mica afacere de familie, avand aproximativ 40-50 de camere, mai mult goale in perioada in care am fost noi, iar ceea ce m-a amuzat teribil a fost ca grupul nostru era cel mai tanar de pe acolo, restul fiind cupluri varstnice, media fiind de 45-55 ani. :)

Camerele in care am fost cazati aveau mobilier oarecum nou, insa fara sa fiu rautacioasa, va spun sincer ca in momentul in care am intrat pt prima oara in camera, mobila arata ca si cum ar fi fost nestearsa de praf de cel putin cateva zile, iar cuvertura de pe pat, neschimbata de la ultimii turisti ce au stat in acea camera (motiv pt. care, am impaturit-o si am pus-o in sifonier, luand-o abia la sfarsitul sejurului, pt a o pune inapoi pe pat).

Din pacate, nici in celelalte zile nu s-au vazut semne vizibile de curatenie in camera, doar la 3 zile ni s-au schimbat prosoapele si cearsafurile, in rest, pe podea, la fel ca in prima zi. (mobila am sters-o eu cu niste servetele umede, prin locurile pe unde mi-am asezat lucrurile). Baia, micuta, cu o cabina de dus minuscula, arata bine si parea recent renovata.

Am avut sejur cu demipensiune. Una insa foarte saracacioasa, mesele fiind in felul urmator: mic-dejun tip bufet suedez, insa cu mancare asemanatoare in fiecare dimineata si putin variata : 2 feluri de salam, unt, dulceata, cereale cu lapte, un singur fel de cascaval si ceva rosii (uneori, cam din 2 in 2 zile, oua fierte), cafea, suc sau ceai la alegere.

Seara, masa nu mai era in totalitate tip buffet suedez, felul principal fiind servit de d-nii bucatari. (iti luai farfuria si treceai pe la ei, iar ei iti puneau macarea in farfurie... un pic militaros, dupa parerea mea, dar nu am dat prea mare importanta). Seara, nu exista decat un fel de mancare, spre ex: ori chiftele cu orez si un fel de musaca de vinete, ori o carne preparata in sos, cu mazare si sos tzatziki. Pe langa acest fel, iti puteai alege sa iti faci o salata din rosii, salata verde, masline, branza si ceapa.

Din acest motiv, nu am mers de fiecare data seara la masa, alegand sa mancam la niste taverne din Kryopigi si din Pefkohori, unde aveau o mancare delicioasa si nu extraordinar de scumpa, ajungand sa cheltui la o masa, impreuna cu sotul meu, maxim 15-20 euro, cu tot cu bauturi.

Existau in anii trecuti niste comentarii despre piscina hotelului, cum ca nu ar fi ingrijita, etc.

Din acest punct de vedere nu am nimic de obiectat, ea fiind curata si ingrijita pe tot parcursul sederii noastre la hotel.

Wi-Fi, slab chiar si in jurul piscinei, abia seara reuseam sa prindem putin semnal... (am impresia ca grecii, in general au o problema cu semnalul WIFI, pt ca si anul trecut am intampinat aceleasi probleme)

Personalul hotelului foarte prietenos, mai putin patronul, pe care l-am intrebat intr-o seara, pe la 22.30 daca ne permite sa stam la una din mesele aflate in jurul piscinei si ne-a raspuns foarte rece si pe un ton rautacios, ca e ok, dar maxim o jumatate de ora, si sa nu cumva sa deranjam ceilalti turisti. Am ramas toti "WOW, REALLY? " si dupa ce baietii s-au abtinut cu greu sa nu il "invete" pe patron cum se injura pe la noi, am plecat prin statiune...

Despre plaja de la hotel, nu pot spune multe pentru ca am coborat o singura data - si spun coborat pentru ca hotelul e asezat in panta, si sincer, mie nu mi s-au parut a fi doar 300-400 m pana la plaja asa cum spun unele agentii, ci vreo 600-700 m, daca nu chiar mai mult! Plaja ingusta, cam neingrijita, ne-a facut sa nu trecem deloc pe acolo, in urmatoarele zile.

Intrucat mai fusesem si anul trecut in Halkidiki, mi-am permis sa fac putin pe ghidul pentru prietenii mei veniti pt prima oara aici si sa ii duc pe cele mai frumoase plaje pe care le stiam eu de anul anterior, atat pe bratul Kassandra cat si pe Sithonia.

Ba chiar, in ultima zi, ne-am permis sa ne crestem putin doza de adrenalina, inchiriind niste barcute cu motor din zona Vourvorou si ocolind micile insulite din imprejururimi.

Daca ar fi sa descriu pe scurt ce anume mi-a placut in concediu si ce nu, as putea doar sa spun ca am plecat de acasa cu asteptari un pic mai mari in ceea ce priveste hotelul Kassandra Bay si ca se putea un picut mai multa atentie din partea proprietarilor si a personalului.

Partea frumoasa a fost ca am avut alaturi 10 prieteni minunati, plini de viata cu care am reusit sa petrecem un concediu absolut minunat, plin de voie buna si distractie. Iar asta ne-a facut sa nu ne gandim prea mult la conditiile de care am avut parte si am incercat ca fiecare zi sa fie diferita, plina de activitati si veselie.

Trimis de Andreea L. in 18.09.15 14:18:53
Validat / Publicat: 18.09.15 14:55:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andreea L.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Casa in Kallithea...

[18.09.15 14:45:01]

@Andreea L. - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19357

Mutat în rubrica "Kassandra Bay Hotel, KRIOPIGI [Kassandra]" (nou-creată pe sait)

calatorul
    [18.09.15 15:27:26]

Multumim pentru impresii si informatiile impartasite. De regula este de preferat ca in Grecia la hotelurile turistice de pe litoral sa nu cumperi bilet cu mancare, fie MD sau DP. Oferta de mancare la tavernele care sunt pretutindeni este mult mai buna si la acelasi pret sau poate mai bun. Sistemul AllI este necesar in sudul Turciei unde in afara campusului hotelier nu ai de unde cumpara nimic decat daca mergi in primul oras, la cativa km.

Am inceput si noi cu mic dejun in Grecia, am comparat si cu demipensiunea si am renuntat la mese incluse in bilet, ne/am hotarat sa mancam pe alese la ce ora, ce vrem si unde vrem, si nu am cheltuit mai mult.

Felicitari pentru excursiile si plajele vizitate, pana la urma asta conteaza cel mai mult, hotelul e doar de dormit noaptea, desigur ca si el ar trebui sa fie macar curat daca nu si confortabil. Alegeri inspirate si vacante frumoase.

[18.09.15 17:19:27]

@webmasterX - As putea sa mai editez inca odata review-ul? L-am citit acum si cred ca am incurcat niste fraze in primul paragraph...

[18.09.15 17:26:40]

@Andreea L. - functia editare nu mai este disponibilă. Folosește funcția ''sesizează greșeala'' și ne specifici prin sesizare ce și cum dorești să fie modificat.

nicole33
    [18.09.15 21:33:05]

@Andreea L. -

Răutăcios sau nu, patronul cred că avea dreptate în încercarea de a impune respectarea unei reguli de bun simț și anume aceea de a nu-i deranja după ora 23.00 pe cei care doreau să se odihnească. Și chiar nu trebuia înjurat din acest motiv.

[18.09.15 22:11:53]

@nicole33: Cine sa se odihneasca Nicole? 5-6 turisti care erau acolo inafara de noi? Si pe noi nu ne-a deranjat foarte tare ca ne-a impus acest lucru, ci tonul folosit! Ne-am simtit ca in armata, si crede-ma pe cuvant, nu suntem genul de oameni care sa faca galagie, cunoastem si noi regulile de bun simt, nu mai avem 20 de ani!

nicole33
    [18.09.15 22:17:27]

@Andreea L. -

... restul fiind cupluri varstnice, media fiind de 45-55 ani.

[19.09.15 00:13:36]

@nicole33:... care intre timp, au plecat pana la sfarsitul sejurului, cu noi mai ramanand exact cate persoane am mentionat mai devreme. In fine, fiecare cu parerea lui! Poate tu ai un stil de viata mai linistit, noi suntem genul de persoane un pic mai active, care atunci cand calatorim, nu ne culcam "odata cu gainile"... Ca doar in vacanta nu te duci ca sa dormi de la 21:00 seara!

Andreea L., calatorul, nicole33