ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2015
DE raly
DIN: Medias
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2015

Si distractie si sport in acelasi timp

Pentru a doua oara ne-am deplasat la parcul Aventura in acest an. Prima data am fost in iunie cand s-a terminat scoala iar copii au fost super incantati.

Cel mic pentru inceput cand am ajuns acolo a zis: eu nu ma urc acolo sus, mie sa nu-mi cumparati bilet, nu vezi ce sus e? Apoi cand a vazut ca sunt copilasi mai mici decat el, si cum se distreaza fratele lui, a zis: pot sa incerc si eu! Si de cum a pos piciorul cum i-a placut la nebunie.Mai intai traseele galbene, de cateva ori ca sa ne invatzam, apoi traseeele verzi le-a cerut singur cand a mai prins incredere.

Cel mare, el fiind mai mare a luat-o de la cel mai scurt la cel mai mare, a facut chiar si rosu si negru fara nici o dificultate. Si cum le-a placut asa de tare le-am promis ca vom mai reveni.In septembrie am revenit cu drag! Mie mi se pare o imbinare perfecta a distractiei cu sportul, cele trei ore petrecute acolo sunt super valoroase.

A sa nu uit ce e mai important: se ajunge foarte usor cu gps-ul acolo, nu cunosc eu Brasovul prea bine insa drumul este bun si accesibil, exista o parcare mare in fata parcului, parcare fara plata, intrarea costa 35 de lei, pentru 3 ore.

Este de preferat sa aveti manusi speciale pentru catarat, daca nu le aveti de acasa le puteti cumpara la pretul de 8 lei perechea. Noi am cumparat in iunie si am avut acum.

Daca optezi si pentru tiroliana mare peste lac atunci mai platesti 10 lei in plus insa merita. Inainte de orice dupa ce ai platit si ti s-a dat biletul, baietii iti monteaza echipamentul, apoi esti invitat intr-o alta incapere unde se va face trainingul. Acesta dureaza aproximativ 10 minute si li se explica ceea ce trebuie sa faca, ceea ce au voie si ce nu, iar mai apoi fiecare este liber sa treaca la actiune. Pentru insotitori sunt dedesubt drum special amenajat pentru a insoti copilul in aventura sa.

In total sunt 14 trasee, incepand de la cei mai micuti si cei mai neexperimentati, pt ei exista 4 trasee mov cu sistem de siguranta special, intre 4-7 ani, apoi peste 8 ani doua trasee galbene, 3 verzi, peste 12 ani avem doua trasee albastre, peste 14 ani 2 trasee rosii si peste 16 ani un traseu negru.

Foarte important este ca le-a placut mult copiilor si ca isi doresc sa mai revina aici!

Peste drum de Parc Aventura este si un lac, lacul peste care se face tiroliana mare, este un lac superb lacul Noua am inteles ca se numeste, iar cartierul in care sunt localizate poarta acelasi nume. Pe acest lac exista posibilitatea de a te plimba cu hidrobicicleta 15 lei pt o jumatate de ora, a fost super.

Sigur o sa mai revenim!

Trimis de raly in 18.09.15 07:59:42
Validat / Publicat: 18.09.15 08:37:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.09.15 08:09:21]

@raly - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

ralyAUTOR REVIEW
[18.09.15 09:21:50]

@webmasterX -

Da e ok, pe acolo este intrarea!

raly
Alte impresii din această RUBRICĂParc Aventura (parc de distracții):