ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2015
ÎNSCRIS: 15.09.14
SEP-2015

O călătorie fantastică!

Călătoria vieții mele - așa aș putea caracteriza această experiență, trăită la intensitate maximă pe parcursul a 10 zile. Ocazia care a stat la baza achiziţionării unui circuit cu autocarul a fost celebrarea a 25 ani de căsătorie, iar data respectivă să pice chiar în timpul călătoriei. Ceea ce s-a şi întâmplat.

Am căutat din timp un astfel de circuit şi am început să studiez. M-am documentat pe AFA, dar şi pe alte site-uri, am întrebat în stânga şi în dreapta şi am reuşit să-mi fac o idee. Ce mai rămăsese de stabilit era traseul, destinaţia, dar totul trebuia să rimeze şi cu bugetul.

După ce le-am pus cap la cap, am concluzionat că un circuit care are ca destinaţii principale Anglia şi Franţa întruneşte nivelul aşteptărilor noastre. Am bugetat excursia şi am cumpărat-o la un preţ bun (avea să mi se confirme acest lucru în autocar, unde am aflat că ceilalţi dăduseră mai mult pe aceeaşi excursie cu peste 60 euro fiecare).

De-acum, am început pregătirea… psihică, să aflu cât mai multe detalii despre cum va fi, dar şi pregătirea logistică – ce ne trebuie la drum, alte detalii. Până la momentul plecării lunile au trecut greu, dar ne-au încărcat cu energie pentru plecare. Am tot citit, am tot citit…, dar mai dură e realitatea!

Traseul, programul în sine - astea sunt lucruri pe care le poţi găsi pe site-urile firmelor de turism. Sunt date seci, goale: Ziua 1: ne deplasăm în oraşul X, vizităm cutare şi cutare lucru, etc. N-am să insist în direcţia asta. Am să încerc să mă concentrez asupra a ce am simţit, cum am preluat excursia, ce impresii mi s-au format. Am să încerc să dau nişte sfaturi, ponturi, pentru un astfel de circuit, să prezint avantaje / dezavantaje ale unui asemenea demers, astfel încât fiecare să hotărască pentru el dacă i se potriveşte sau nu o astfel de aventură - lucruri pe care nu le găseşti pe site-urile agenţiilor de turism.

Traseul în mare, a presupus 9 cazări cu mic dejun pe traseul Bucureşti, Budapesta, Viena, Salzburg, Munchen, Reims, Paris, Valea Loarei, Cantebury, Londra, Mannheim, Nuernberg, Budapesta, Bucureşti.

La capitolul impresii, percepţii, senzaţii primite în timpul călătoriei, am să notez:

Condiţii de cazare: în principiu a fost OK, cu un plus pentru nemţi, dar şi la ei am găsit hibe, ca şi la englezi şi la francezi. De altfel, pentru cazarea de la Paris, unde am stat 3 zile, consider că am avut timp să-mi fac o impresie, care să-mi permită să scriu un review obiectiv, separat pentru acel loc de cazare. Urmează să scriu respectivul review zilele viitoare.

Mâncare: Micul dejun a fost foarte bun la unguri, dar şi la nemţi. La englezi a fost de tip… scoţian, adică puţin, iar la francezi a fost dezamăgitor… detalii vor fi în review-ul de la hotelul unde am stat în Paris. În ceea ce priveşte locurile unde am mâncat, pe drum sau în oraş, impresia despre Austria este negativă: se mănâncă prost şi scump. Am trecut prin Belgia şi am oprit să mâncăm - acolo am găsit preţuri bune. În rest, depinde pe unde mănânci prin oraşele prin care treci, de evitat restaurantele, dacă vrei să te coste puţin. Noi am găsit la un moment dat în Londra o terasă unde am mâncat bine cu preţ cât de cât bun, serviţi fiind de o româncă, stabilită de 4 ani acolo.

Desfăşurarea programului zilnic: Acesta e un capitol pe care trebuie să-l trăieşti ca să-l înţelegi! Programul excursiei este foarte încărcat, iar dacă mă întrebaţi pe mine, eu l-aş mai pieptăna. E făcut „la blană”, la full, aşa încât dacă apare ceva neprevăzut, totul se decalează. La noi au apărut şi neprevăzute, de exemplu era graniţa închisă între Ungaria şi Austria din cauza problemei refugiaţilor, aşa încât am întârziat vreo 3 ore aşteptând pe autostradă. Timp în care, nevoia de a merge la toaletă ne-a făcut pe cel mai mulţi dintre noi să sărim gardul despărţitor al autostrăzii şi să căutăm puţină „intimitate”. Într-un târziu, întâlnind un poliţist pe motocicletă, acesta ne-a vândut pontul că putem ieşi din autostradă şi să ocolim câţiva km prin Slovacia, apoi ne putem reînscrie pe autostrada către Viena. Orele de întârziere au făcut să ajungem la hotel, în Munchen târziu după miezul nopţii, iar regula spune că din momentul în care opreşte autocarul la o destinaţie, nu poate porni mai departe mai devreme de 9 ore de la momentul opririi, pentru a se asigura orele de somn şi repausul maşinii. Chestia asta ne-a decalat programul în primele zile.

Revenind la programul zilnic, cum spuneam, este foarte încărcat, aşa încât pentru a putea fi parcurs, necesită pas viu, cum se spune în armată, un ritm destul de intens ce poate crea neplăceri celor ce au crezut că în excursia asta vor avea timp destul să savureze. La un moment dat te apucă frustrarea că eşti într-un anumit loc, şi în loc să mai rămâi o vreme să te bucuri de ce vezi, trebuie să pleci mai departe. Plus că în toată viteza aia există riscul să te pierzi de grup, ceea ce nu e plăcut deloc, eşti într-un oraş străin, unii nu ştiu limba şi nu au nici simţ de orientare. La noi s-a întâmplat şi în Paris şi în Londra. Dar chiar şi aşa, pe fugăreală, este un prilej să ajungi în locuri în care altfel nu ştii cum altfel ai mai ajunge.

În ceea ce ne priveşte, am rămas cu bucuria vizitării catedralelor din Viena, Salzburg, Munchen, Reims, Notre-Dame de Paris (unde ne-am şi pus verighetele de argint), Cantebury, Nuernberg. Am vizitat 3 castele de pe Valea Loirei, dintre care cel mai mult ne-a plăcut la Chambord, am văzut bazilica Sacre Coeur din Paris, am mers cu funicularul, am fost la Tour Eiffel, ne-am plimbat cu vaporaşul pe Sena (plimbare de seară, absolut fantastică!).

În drum spre Londra ne-am minunat cum de îşi păstrează în orăşelele lor acelaşi stil victorian al caselor, aceeaşi linişte imperturbabilă, aceeaşi atmosferă medievală.

Londra ne-a impresionat - este imensă, are 8 milioane de oameni şi este un amestec de tradiţional şi modern. Alţi oameni, altă lume acolo, unde te simţi atât de aproape de civilizaţie, de ceea ce numeam occident cândva. Toată lumea merge îmbrăcată frumos, la costume cu cravată, copii de şcoală au uniforme şi matricole. Ne-a fermecat frumuseţea metropolei, cu tot cu zgârie nori şi ne-am plimbat pe Tamisa cu vaporaşul, dar senzaţia nu a mai fost aceeaşi ca pe Sena. Soţia a pus punctul pe i, făcând diferenţa dintre cele două croaziere, pe Sena şi pe Tamisa: francezii te vrăjesc, englezii te intrigă. Nu în ultimul rând, am mers cu ferry-boat ul de la Callais la Dover şi înapoi – o croazieră în miniatură ce deschide noi şi noi idei în mintea noastră.

Despre organizare şi călătoria cu autocarul: Ghidul joacă un rol foarte important. Degeaba eşti un tip deştept, care ştii o grămadă de lucruri, dacă nu ai şi autoritate destulă, spirit practic, stabilitate şi încredere. Nu vreau să critic pe nimeni, în fond noi am ajuns cu bine, ghidul s-a ocupat cât a putut ca nouă să ne fie bine. Doar că n-au lipsit cei care aveau mereu ceva de criticat la el (câteodată chiar având dreptate), ceea ce poate slăbi atmosfera din grup. Orele s-au respectat, programul de asemenea, în totalitate, iar ghidul ne-a pus tot timpul în autocar muzică, documentare, filme, cu excepţia perioadelor cât microfonul sau DVD-romul s-au mai defectat. În rest, aş fi vrut să aud la microfon şi câte un banc, ceva, că uneori prea dormeam cu toţii pe scaune de puteai tăia lemne pe noi.

Călătoria, în sine, este foarte obositoare. Trebuie să fii pregătit, să accepţi că poziţia corpului este una incomodă, la un moment dat. Se fac pauze la 2-3 ore, în special pentru mersul la toaletă, doar că uneori, părea că se trage de timp, în timp ce noi ne doream să ajungem mai repede la hotel. Legat de mersul la toaletă, e bine de ştiut, începând chiar din Ungaria, se achită echivalentul a 50 eurocenţi pentru a merge la WC. Ceea ce deranjează nu e că acest serviciu costă, în fond este o sumă mică, dar dacă nu ştii chestia asta, şi dacă ai bani mari la tine, durează până schimbi, în timp ce presiunea e tot mai mare după ore de mers.

Câteva ponturi şi sfaturi: Pentru că se merge foarte mult cu autocarul, e bine să aveţi rezerve de apă. În ceea ce priveşte mâncarea, nu e de dorit să mâncaţi mezeluri sau alte chestii care pot mirosi, mirosul se împrăştie urgent în maşină. Mai bine covrigei, saleuri, chestii care nu miros şi care să nu facă mizerie. Nu ţineţi sticle mai mari de 0,5 litri în plasa de la scaun, se poate rupe.

Reglaţi-vă scaunul cât mai comod, nu rămâneţi cu el aşa cum îl găsiţi, rugaţi şoferul să vi-l facă aşa cum aveţi nevoie. Folosiţi aerul condiţionat, va fi necesar la drum lung dacă e prea cald, aceasta este o facilitate ce există pentru fiecare, individual.

Îmbrăcaţi-vă lejer la drum, inclusiv în ceea ce priveşte încălţările. Şi socializaţi cu cei din jur, timpul va trece mai uşor şi mai plăcut.

Structurând, la capitolul avantaje ale unui asemenea circuit aş puncta: posibilitatea de a ajunge acolo unde altfel nu ai putea ajunge, şansa de a vedea multe lucruri, posibilitatea de a afla lucruri noi, geografice, culturale, iar asta pe viu, la faţa locului, posibilitatea de a interacţiona cu alte culturi. E o experienţă minunată.

La capitolul dezavantaje, aş menţiona: timp puţin pentru a vizita obiectivele, pentru a te bucura, timp puţin pentru tine, ca turist, cu nevoile tale, de a dormi, de a manca, de a bea, și nu în ultimul rând, este obositor. Dar am văzut în autocar şi persoane de 79 ani, cu toate că media de vârstă a călătorilor cred că a fost cam 50 ani.

În încheiere, ce să vă spun? Nouă ne-a plăcut, chiar dacă nu cred că va mai exista un al doilea circuit cu autocarul pe care să-l mai facem. Depinde ce aşteptări aveţi, ce limite, depinde de la om la om cum va accepta un astfel de circuit. Voi pune şi poze - vă invit în călătorie.

În încheiere, am să rog webmaster să însoţească textul de Yves Montand – A Paris https://www.youtube.com/watch?v=BZkVH-YcS-s

Drum bun!

Trimis de Tudor-Cristian in 17.09.15 21:58:47
Validat / Publicat: 17.09.15 22:54:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 5952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tudor-Cristian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Chambord

gettyy
[18.09.15 08:48:11]

@Tudor-Cristian - da, într-adevăr, foarte obositoare astfel de excursii, dar... ai văzut atât de multe... locuri minunate... orașe magnifice... !!!

Cred că o să ții minte toată viața această excursie. Chiar că este excursia vieții tale!

Eu cred că, dacă îți pregătești bine picioarele, dacă ai o bună pregătire fizică, încălțăminte comodă și disponibilitate, chiar se merită din plin!

Te felicit!

Un review foarte reușit cu poze pe măsură!

ANILU
[18.09.15 09:22:29]

Ce romantic!

Felicitari pentru ocazia pe care ati avut-o de a imbina calatoria de vacanta cu fericitul eveniment din viata voastra.

Bune si sfaturile pentru o calatorie in Europa cu autocarul.

Aurici
[18.09.15 10:11:05]

@Tudor-Cristian - Si eu mi-am dorit un circuit cu autocarul dar n-am avut curaj niciodata. Nici dupa ce am citit articolul tau nu prea am. Ideea este ca atunci cand mergem cu masina in vacante noi ne schimbam planurile spontan si cred ca asta mi-ar lipsi cel mai mult. Mi-e teama ca n-o sa-mi placa daca vreau sa stau mai mult intr-un loc si nu se va putea, ca trebuie sa fac pipi o data cu toata lumea si poate nu-mi vine atunci, mi-e teama de programul impus care vrei nu vrei creeaza tensiuni si nu as vrea asa ceva in vacanta. Dar am atatea cunostinte care spun la final ca una peste alta a fost foarte bine incat ma tot gandesc daca nu ar trebui sa am si eu totusi experienta asta, macar o data in viata. Motivul pe care l-ai avut si tu nu-l mai am la indemana pentru ca s-a consumat anul trecut dar gasim noi altul, nu asta este cel mai greu.

Felicitari cu ocazia aniversarii si la cat mai multi ani fericiti impreuna.

[18.09.15 10:51:08]

Mulțumesc de ecouri, într-adevăr, obositoare, dar unică o astfel de excursie, ce trebuie, totuși, pregătită dinainte...

Legat de partea romantică, am să spun un lucru pe care nu l-am scris în articol: inițial, luasem legătura cu un preot de la biserica românească din Paris, care ne aștepta la parohie în ziua când am vizitat Parisul. Culmea e că biserica românească este în cartierul latin din Paris, deci în centru şi ar fi trebuit să fie uşor să ne rupem de grup câteva zeci de minute, pentru a merge la preot. Însă, din cauza programului foarte plin şi a temerii de a nu ne rupe de grup, ori de a rata obiective de vizitat, am preferat să ne punem verighetele în Notre Dame de Paris, care era în programul nostru

Aurici, eu vă recomand să faceți această "nebunie", trebuie un pic de determinare... Şi noi suntem mai independenți când plecăm în vacanțe, dar câteodată ne organizăm, astfel încât să nu risipim bani sau timp.

Aşa că nu e chiar greu să te integrezi într-un astfel de program, mai ales dacă ai şi o motivație. Iar motivația poate să fie oricare, poate chiar cei 25 ani împliniți anul trecut, că doar n-a trecut atât de mult timp de atunci

Aurici
[18.09.15 11:21:49]

@Tudor-Cristian - Trebuie musai sa gasesc alta motivatie ca pe aceia i-am sarbatorit. In afara de biserica si petrecerea de nunta cu preot, lumanari, verighete, nasi, prieteni, am hotarat sa avem si o luna de miere si am avut-o. Acum 25 de ani ne-am casatorit civil in prima zi a lunii iar nunta am facut-o in ultima, asa ca acum am hotarat ca in toate week-end-urile din aceasta luna sa plecam doar noi doi in locurile care ne sunt cele mai dragi, cat mai aproape de Bucuresti pentru ca era vorba de week-end si de o noapte sau 2. Asa ca pentru cele 4 week-endu-uri am ales Sibiu, Brasov, Muntele Rosu (Cheia) si Sinaia si nu veneam bine ca trebuia sa plecam iar, dar am avut niste experiente minunate. Atunci insa nu scriam pe AFA si n-am putut sa impartasesc.

Dar cum nu avem nimic impotriva putem sa ii mai sarbatorim o data alegand un circuit cu autocarul. O sa ma gandesc la asta foarte serios.

androstef
[18.09.15 14:17:45]

Multumim frumos pentru impresii, mie personal imi sunt foarte utile. La multi ani pentru nunta de argint si va doresc ca si cea de aur sa o petreceti tot intr-un circuit.

Michaell
[18.09.15 14:22:34]

@Tudor-Cristian - Ti-am votat si eu articolul. Respectul meu pentru o astfel de ,,realizare,,.

Recunosc ca pentru mine n-ar fi fost ceva potrivit. In autocar mi se face rau iar excursiile in grup nu mi-au placut niciodata. Sunt un individualist...

In plus aceste orase turistice, gen Paris, Viena, dupa parerea mea, sunt puse doar pe jegmeneala turistilor. In Paris vänzatorii pe strada, deobicei arabi, sunt de o obraznicie de nedescris.

Dar asta este parerea mea. Principalul e ca voi v-ati simtit bine si v-a placut.

[18.09.15 16:14:44]

@Michaell - Nu știu de ce, intuiesc în ecoul tău o urmă de ironie... Nu sunt de acord cu ștampilarea unor orașe, cu generalizarea, cu categorisirea gratuită şi facilă a unor locuri ale căror dimensiuni sunt în primul rând culturale. A propos, eu n-am văzut arabi nici la Viena nici la Paris, am văzut mai mult...români, inclusiv la Londra.

Îmi pare rău că ai o astfel de percepție, sau doar pretinzi că o ai, doar ca să pari ușor înțepător, în amintirea unor mai vechi sau mai recente schimburi de opinii peste care văd că nu poţi să treci.

Dar asta este părerea mea...

[18.09.15 16:19:19]

@androstef - Mulțumesc de aprecieri, de urări, de gând bun. Dacă te vei hotărî să mergi într-un astfel de circuit, îţi stau la dispoziție cu date suplimentare, ce n-au putut fi cuprinse în articol, inclusiv pe mesaj privat, sau cum vei considera de cuviinţă.

androstef
[18.09.15 17:27:32]

@Tudor-Cristian: M-ar fi interesat, daca poti, pe privat sa imi spui si mie cu ce agentie ai mers. Eu am platit deja un circuit - Spania clasica si plec pe 10 iunie 2016. Dar anul acesta am avut o surpriza neplacuta, am platit un circuit in Croatia si nu s-a mai organizat in data respectiva iar in data care mi-au propus-o ei nu am putut sa imi iau concediu.

Nimic de spus, mi-au dat banii inapoi, dar ce folos! Am ratat concediul pe care il programasem cu un an inainte. Sper din tot sufletul ca la anul sa nu se mai intample acest lucru.

Michaell
[18.09.15 17:50:19]

@Tudor-Cristian -... sau doar pretinzi că o ai,

De ce crezi asta? Am incercat sa te conving cu ceva sau ti-am spus ca trebuie sa vezi lucrurile precum le vad eu? Nu cred! Daca tie ti-a placut, OK, unde-i problema?! Sincer iti spun ca mi-as dori sa nu existe turisti ca tine sau ca asiaticii care fac Europa in 5 zile. Dar ma rog, asta e.... exista (din pacate) o piata si pentru astfel de dorinte.

In schimb daca tu nu ai vazut vanzatorii ambulanti la Paris de care am vorbit in ecoul meu, atunci incept sa cred ca vorbim de doua orase diferite.

Prima data am fost la Paris in timpuri cand presupun ca tu nu aveai voie sa iesi nici pina in Ungaria. Deci nu vrobesc din auzite.

Dar inca odata: Tie se pare ca ti-a plcaut, si asta conteaza.

PS

Nu inteleg de ce trebuie sa ajungem de fiecare data la polemici. Cea ce-ti spun este parerea mea si nu scrie nicaieri ca tu trebuie s-o imparti sau sa fi deacord cu ea. De ce esti atit de sensibil si suptire la piele ? Nu ma cunosti - la fel eu nu te cunosc. Suntem colegi de site si ne spunem parerile in privinta tursmului avut. Atit.

O discutie asemanatoare, dar in privinta altei teme si anume a refugiatilor, o avem la ora actuala, aici. Unisono in presa si in public se predica sa fim toti in favoarea lor. Daca cumva, doar UNUL, se ridica si are alta parere, i se da cu bita in cap.

Mi-as dori sa nu se intimple si aici asa.

[18.09.15 18:30:45]

@Michaell - Nu de polemici îmi arde mie. Eu cred că tu de fapt vezi partea bună a lucrurilor, dar afișezi ceea ce crezi că dă mai bine.

Când scrii "Sincer iti spun ca mi-as dori sa nu existe turisti ca tine sau ca asiaticii care fac Europa in 5 zile. Dar ma rog, asta e... exista (din pacate) o piata si pentru astfel de dorinte. ", arăţi că vrei scandal. În primul rând n-am văzut Europa, a fost un circuit, al cărui program am scris că îl consider prea încărcat. În al doilea rând, dacă nu-ţi plac excursiile astea, nu le face, nu-ţi pune nimeni pistolul la tâmplă să le faci sau să le apreciezi. E clar că eşti o persoană conflictuală, pe care dacă aş avea-o pe Facebook, aş bloca-o.

Şi ce dacă ai fost la Paris în alte timpuri? Crezi că asta îţi conferă vreo autoritate? Trebuie să luăm poziţia de drepţi, sau cum? Ce relevanţă are asta?

Cum adică mie mi se pare că mi-a plăcut? Amice, dacă nu agreezi review-ul meu, nu intra, nu trebuie să vii aici cu insinuări... Ştii ce: hai să desfiinţăm agenţiile de turism, că ştii tu mai bine ce şi cum se face, hai să-mi strig nevasta şi să-i spun: auzi, i-auzi ce spune unul pe net: că doar ni s-a părut că ne-a plăcut, că excursiile astea, de 10 zile cu autocarul, sunt o mizerie, noi nici n-am fost plecaţi.

Dacă suntem doar colegi de site, am să te rog să fii decent. Dacă nu-ţi place, nu intra.

Alte discuţii asemănătoare nu mă interesează.

mprofeanu
[19.09.15 15:49:46]

@Tudor-Cristian - Am citit cu placere reviewul tau si pozele sunt deosebite!

Am fost si noi in circuite si cele din Croatia sau Italia au fost OK. Citind despre sincopa de pe drum asa am patit si noi in Muntenegru cand a fost un incendiu pe canionul Tara, am abordat alta ruta si am ajuns la hotel in jurul orei 24. Dupa aceea s-au reglat lucrurile si am vazut zone deosebite.

dorgo
[24.08.16 21:27:40]

@Tudor-Cristian

C'est superrr! Ori de cate ori aud melodia lui Yves Montand, "A Paris", (mai exista o varianta, impreuna cu Edith Piaf), imi vine sa iau primul Wizzair si sa fac un "city-breack" in orasul lumina, doar asaaa, ca sa mai stau la palavre cu cladirile sale, cu Sena, cu Montmartre, cu Luvrul, sa ma plimb aiurea pe strazile sale, sa intru in vreo doua-trei cafenele sau bistrouri din cele o mie pe care le au in oras, dar apoi primul impuls trece, ratiunea domina si-mi sopteste "Du-te fiule in locuri in care n-ai mai fost, lumea e mare si frumoasa" si revin cu regret, cu picioarele pe pamant si ma gandesc la alta destinatie.

androstef, ANILU, Aurici, dorgo, gettyy, Michaell, mprofeanu, Tudor-Cristian
Alte impresii din această RUBRICĂCu autocarul prin Europa - circuite diverse: