ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2015
    DIN: PLOIESTI
    ÎNSCRIS: 02.07.11
    AUG-2015

Eforie Nord - pareri pro si contra

Dati-mi voie sa imi exprim pareri personale despre statiunea Eforie Nord (pareri pro si contra) statiune pe care unii o considera anosta... Noi am iubit aceasta staiune dintotdeauna, chiar daca e considerata un loc destinat familistilor.

Statiunea este destul de mare si are atatea locuri frumoase de vizitat incat eu o recomand si persoanelor care inca nu si-au intemeiat o familie inca. Despre un loc de cazare deosebit pe care vi-l recomand cu caldura puteti citi aici...vezi impresii

PLAJELE

Plajele din Eforie Nord au suferit unele modificari in timp, insa se pregateste o mare surpriza :Se incep deja lucrarile pentru modernizarea lor, se pare ca la anul statiunea va fi mult mai frumoasa!

Plaja Acapulco s-a ingustat mult in ultima vreme, apa castigand lupta cu uscatul insa... autoritatile ne-au promis ca la anul vom avea o alta priveliste inclusiv de pe faleza Acapulco! Aici lucrarile de renovare au inceput deja. Deocamdata zona Acapulco este inchisa!

Plaja Belona e cea mai mare din statiune si e cea pe care v-o recomand... aici portiunea de nisip e cea mai vasta si sunt locuri si pentru sezlonguri si locuri pentru cearsafuri.

Plaja Debarcader destul de ingusta aici puteti face plaja decat dimineata pentu ca umbra acopera repede portiunea de plaja.

Plaja Vraja Marii anul acesta era foarte aglomerata si cu un amalgam de feluri de muzica ce proveneau de la localurile din jur.

Plaja din zona Taberei Luminita, mi s-a parut anul acesta cea mai curata plaja si cea mai linistita. In plus ea confera si o vedere panoramica asupra marii datorita largimii plajei.

In general plajele din EforieNord mi s-au parut mult mai curate anul acesta dar, numarul cosurilor de gunoi lasa de dorit... Poate ar fi necesara o grija suplimentara a autoritatilor fata de acest aspect.

SERVIREA MESEI :

Pe baza acestui subiect se poate discuta foarte mult. Familiile cu un buget foarte redus isi pot procura hrana din piata situata in centrul statiunii destul de mare si aprovizionata suficient. (asta daca beneficiaza si de bucatarie unde sunt cazati) O pizza buna putea fi procurata de la cele doua localuri PIZZA CORNER - unul situat aproape de plaja Belona iar cel de-al doilea din zona din apropierea plajei Acapulco. Pretul unei pizza 15-20 lei. O bere in jur de 5-7 lei la sticla.

Nu va recoamand pizza de la restaurant Berlin :Am comandat aici pizza Quatro-stagioni si am avut o surpriza negativa:blatul de pizza era foarte gros, pe jumatatea acestuia trona doar o ceapa taiata rondele iar pe cealalta parte doar ton, gretos si plin de ulei! Nu se putea manca, era ingrozitoare.

Fast food-uri gasiti mai peste tot, eu insa va recomand localul amplasat pe fosta locatie a postei, in centru, precum si localul Diamond Balroom situat vis-a vis de acesta, pe partea cealalta a bulevardului Republicii. La ambele localuri mancarea era foarte bine gatita insa portiile, ca de obicei cu gramaj redus. De asemenea va mai pot recomanda Caredy Oradea si Litoral. Dintre toate fast food IMPERIAL situat la iesirea de pe plaja Belona mi s-a parut leader de piata!

Daca va doriti insa sa luati masa intr-un loc mai select, va recomand restaurantul Union, situat pe bulevardul Tudor Vladimirescu spre zona Acapulco, insa va avertizez ca preturile aici sunt foarte mari :in jur de 25-35 ron o sticla de vin ,,o friptura in jur de 40-65 ron, fara salata.

LOCURI DE DISTRACTIE PENTRU COPII

Anul acesta Aqua Park mi s-a parut nu prea animat. E un loc pe care daca il vizitezi odata, a doua oara sigur nu mai vrei sa revii. In rest puteati gasi aceleasi vechi"dulapuri rotitoare"si masinute conectate la curent. Clowni plictisiti incercau cu greu sa mai invie atmosfera vietii de noapte a statiunii.

Mai se pot viziona spectacole la Teatrul de Vara Eforie Nord ... dar... ca in fiecare an calitatea acestora lasa de dorit. Iar vechiul Teatru de vara nu a mai fost renovat de multa vreme.

CLUBURI DE NOAPTE

In Eforie Nord sunt am putine la numar, va recomand "Senzation Club and Lounge" si "Club Maxim" de pe b-dul Tudor Vladimirescu.

LEGATURA CU CELELALTE STATIUNI

Se face foarte usor. Din centrul statiunii pleaca la un interval de 10-15 minute microbuze catre zona Mangalia, Saturn, Venus, dar si spre celalalt sens de mers, Mamaia, Costinesti, Constanta.

Pentru o destinatie de vacanta unde puteti merge si cu un buget mai redus consider ca Eforie Nord poate fi totusi recomandata cu caldura.

Trimis de danadana* in 17.09.15 18:46:28
    Validat / Publicat: 17.09.15 19:22:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 5720 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Localul Diamond Balroom

[17.09.15 20:07:18]

@danadana, primul vot, cum altfel?! Bineinteles de la o "euforianca"!

Felicitari pt articol si poze! Ai omis o plaja... cea care este deja gata... innisipata de olandezi... "Steaua de Mare"...

Scuze ca am indraznit... insa merita si ea amintita... nu-i asa?!

Dan&Ema
    [17.09.15 20:57:29]

La obiect! Bravo!

[17.09.15 21:03:38]

@maria55 - Multumesc mult pt vot pt completare, e binevenita!!! Mai ales ca acestea vin dela o Euforianca"-e o onoare pt mine!

@Dan&Ema -Va multumesc mult....Oricum eu nu reusesc sa scriu atat de frumos ca dvs!

danamandache
    [18.09.15 06:29:23]

Eu merg in Eforie, chiar si iarna, pentru restaurantul Acapulco. Prețuri bune, priveliste de asemenea, mâncare gustoasa. După părerea mea si a familiei mele, aici găsiți cea mai buna pizza.

Vara aceasta nu am ajuns, sper sa nu treacă anul făra sa vad Eforie Nord si sa mănânc o ciorba a la grec la Acapulco! Felicitări pentru articol!

Aurici
    [18.09.15 11:04:08]

@danadana - La Tabara Luminita imi duceam si eu copiii cand erau mici. Ii lipeam de gasca unor prieteni din Gura Humorului, profesori, care veneau an de an aici. Si avem o intamplare de tot rasul de atunci de care ne amuzam de cate ori ne aducem aminte.

Au fost niste furtuni si ploi violente intr-un an si erau stiri la TV ca marea inghite plaja de la Eforie si malurile se surpa si... catastrofele de pe lume sunt acolo. A fost un reportaj ingrijorator chiar de la tabara Luminita, unde aveam si noi copiii. Am sunat prietenii speriati si ne-au zis sa stam linistiti ca o sa vedem si filmuletul lor la intoarcere. Ce-am vazut noi la TV? Pe plaja din fata taberei Luminita se facuse o groapa in care intrase apa. Reporterul se bagase in ea si a filmat doar de aproape, cumva de sus, in jurul lui, cativa metri si parea intr-adevar ca o ia pamantul la vale si ca el este intr-o groapa adanca tare. Prietenii nostri care erau de fata cand s-a facut filmarea, au facut si ei un filmulet. Au bagat toti copii in groapa aceea si au filmat si groapa si plaja si marea, oferind o imagine pentru intreaga zona iar copiii ne faceau cu mana fericiti. Era de tot rasul, parea (era) de fapt o groapa in care copiii se jucasera sapand un pic mai mult iar ploaia ajutase intr-adevar sa se mareasca. Televizorul nu intra in preocuparile mele, in general, dar de atunci si daca este adevarata o stire eu tot o privesc cu suspiciune.

Am divagat putin pentru ca mi-am adus aminte de intamplare dar ma bucur mult cand citesc despre Eforie. Aici am mers si eu cu copiii ani de zile din cauza Policlinicii care era aproape dar si a pietei de unde puteai sa mai iei una-alta pentru ei. Avem locurile noastre, terasele noastre unde mancam (pe cea din centru o descoperim si astazi aproape neschimbata), "casa copilului"... si chiar daca nu am mai avut un sejur acolo ne-am oprit de fiecare data cand am trecut prin zona. Si de cate ori citesc mi se face dor si sper sa ajung sa-i mai dedic si timp.

[18.09.15 12:01:53]

@Aurici - Extraordinar ecou... ma bucur ca ai amintiri frumoase de acolo. V-am mai spus, mie statiunea imi place foarte mult, am fost acolo ani multi la rand. Am avut ocazia sa merg prin intermediul serviciului si in tabara Luminita si am fost extraordinar de placut surprinsa sa gasesc acolo curatenie, mancare buna si o locatie foarte placuta pentru copii (cu copaci si verdeata chiar pe malul marii). Iar plaja e atat de larga si frumoasa in dreptul taberei cu intrare lina in apa. Daca cineva a ezitat sa trimita copilul acolo eu il sfatuiesc sa nu-si faca nici-o problema in privinta taberei. Iar in ceea ce priveste statiunea Eforie Nord am dus copilul acolo cred ca mai mult de 7 ani si acum am constatat cu surpriza ca la consiliul de familie cand a trebuit sa hotaram destinatia de vacanta copilul a zis tot Eforie>Concluzia :iubim aceasta statiune asa cum e cu plusurile si minusurile ei!

Radu
    [18.09.15 16:25:04]

Mie unul, cel mai bun si mai ales sigur (am avut o recomandare din partea unui cunoscator al locurilor) restaurant din Eforie Nord mi se pare Chandellier.

Pizza a fost chiar excelenta. Doar ca nu sunt organizati prea bine.

Bine e si la restaurantul de la parterul hotelului Roxy&Mario.

[18.09.15 16:31:31]

@Radu - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[18.09.15 22:36:40]

@danamandache - Multumesc mult pt apreciere! Poate facem o mica intalnire AFA la Eforie nord daca tot suntem mai multi cei carora ne place aceasta statiune! Ce parere aveti?

@Radu -Multumesc pt completari!Ne-ar bucura sa citim si articolul dvs!

[20.09.15 17:13:20]

ERATA: In acest reviw s-au strecurat greseli de redactare, cu voia dvs le voi corecta sa nu para agramat;

"vi-l recomand in loc de vil " si "mi s-a " in loc de mi -sa"

Mii de scuze pentru lipsa de timp, graba si faptul ca nu l-am corectat in timp util!

[20.09.15 18:19:54]

@danadana - corectat

[20.09.15 19:39:43]

@webmaster98 - Mii de multumiri!!!

danamandache
    [20.09.15 22:37:19]

@danadana: O idee buna! De ce nu?

[25.09.15 15:27:53]

@danamandache: mă înscriu prima!

DARIA
    [28.02.16 21:58:55]

@danamandache - SA SPERAM CA VA FI LA FEL DE BUNA SI ANUL ACESTA

am rezervat si platit prin ag la hotel ACAPULCO o cam cu vedere la mare in iulie sper sa mi se respecte rezervarea sa fie cu adevarat cu vedere la mare...

astept noutati dela voi... privind plaja statiunea...

[28.02.16 22:08:54]

@DARIA - plaja statiunii, asa cum descria si @dana dana a fost una destul de inghesuita! Dar tot autoarea articolului mentioneaza ca autoritatile au promis... si iata ca da, innisiparea s-a efectuat, iar plaja Acapulco are o latime considerabila! Este refacuta toata faleza, refacute toate plajele... in Eforie Nord, iar acum se lucreaza la Eforie Sud!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [28.02.16 22:22:35]

@maria55 - Am găsit întâmplător ecoul tău și mă bucur foarte mult să citesc faptul că atât plaja, cât și faleza au fost refăcute. Noi am venit vara de fiecare dată la Eforie Nord în ultimii ani și începusem să evităm zona de plajă dintre Debarcader și Acapulco întrucât era foarte înghesuită. Sperăm ca aceste lucrări de înnisipare să fi schimbat în bine situația, iar vara care se apropie încet-încet să ne găsească măcar pentru câteva zile pe plajele stațiunii.

[28.02.16 22:27:06]

@Crazy_Mouse - ai sa fii surprinsa de cat de mult s-a schimbat totul... in bine! Sunt si postari pe facebook... cu nole plje... adica cea de la Steaua de Mare... imensa, in dreapta celei vechi si cea de la Debarcader-Acapulco!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [28.02.16 22:29:47]

@maria55 - Excelent! Pupici virtuali de la Râmnicu Sărat pentru astfel de vești!

[28.02.16 22:36:27]

@Crazy_Mouse - multumesc... dar vreau pupici reali cand vii la Eforie...

Poate anul acesta imi dai un semn!

DARIA
    [28.02.16 22:51:12]

@maria55 - multumesc mult Maria ptr toate ecourile tale, cu voi am fost in Grecia am vizitat 9 insule Evia, Eghina, Zakynthos, Kefalonia, Lefcada, am fost in Turcia Kussadasi (Cande Onura super hotel), Bulgaria dar in fiecare an am ajuns si pe litoralul nostru, in iulie am rez la hotel Acapulco vedere la mare, imi place f mult pozitia hotelului...

multumec voua tuturor ptr toate informatiile.

Aurici, Dan&Ema, danadana*, danamandache, DARIA, maria55, Radu
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Eforie Nord: