ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2015
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
SEP-2015
team-building

Magic Pizza – Păli-v-ar Foamea!

Zilele petrecute la Iași la început de septembrie (vezi impresii) au conținut un program ce îmbină utilul cu plăcutul. Orașul moldav e atât de plin de obiective turistice încât nici nu știi încotro să o apuci pentru a vedea cât mai multe. Bineînțeles că după atâta alergătură ești înghiontit (ori „pălit” = lovit) de Coana Foame. Dacă într-una din seri am avut privilegiul de a participa la o cină festivă într-un local de evenimente superb plasat (este vorba despre Congress Hall Palas – situat la etajul marelui „oraș în oraș” Palas – cu o vedere minunată atât spre interiorul mall-ului cât și cu terasă exterioară spre Palatul Culturii) în altă zi ne-am oprit la o terasă mai urbană: Magic Pizza.

Amplasare și program de funcționare. După o scurtă tură de după amiază printr-o parte a centrului Iașului începem să ne aruncăm ochii și după un loc unde să gustăm câte ceva pentru liniștea stomacului. Străbătusem pietonalul pe care sunt înșirate Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi, Catedrala Mitropolitană, Primăria Municipiului Iași și Parcul Teatrului Național – observasem „Patiseria Pelerinului” (probabil aparține de Mitropolia Moldovei) unde eram curios sub ce denumiri se comercializează produsele de patiserie, dar unitatea era închisă; am trecut și pe lângă unul din magazinul lanțului „Mămuca”, ce comercializează diverse sortimente de patiserie, panificație și cofetărie însă nu am cumpărat nimic. Pe B-dul Ștefan cel Mare și Sfânt, la parterul Casei Modei ne atrage atenția terasa exterioară și sloganul menționat în titlu, este Magic Pizza. Această pizzerie, și nu numai, are un program de funcționare zilnic între orele 09.00-01.00, deci foarte generos.

Descriere. Două intrări oferă acces spre terasa exterioară, pe sub arce de fier cu firma plasată sus. Un gard de lemn înconjoară tot spațiul dedicat terasei, mari umbrare de pânză feresc clienții de arșița soarelui. Am ocupat o masă pe terasa exterioară, pe partea laterală a pizzeriei pentru a ne feri puțin de zgomotul traficului auto de pe bulevard (din acest motiv nu vă pot descrie deloc spațiul interior). Mai erau ocupate câteva mese dar chelnerița a venit rapid pentru a ne aduce meniurile și a ne ura bun venit. Cel puțin 12-14 mese sunt amplasate pe terasa exterioară; scaunele și mesele sunt dintr-un fel de ratan, pe scaune există perne, pe masă un blat de sticlă. În capătul unde am stat există și un gard viu de conifere și panouri cu imagini din vechiul oraș moldav.

Meniu. Am primit de la chelneriță două meniuri tipărite: unul pentru sortimentele de mâncare și altul, mai îngust, pentru băuturi. Normal că ne-am concentrat asupra feluritelor sortimente de pizza – multe, multe. Aveam de ales între un blat din aluat pufos, aluat italian ori aluat subțire; mărimile variau între regular, large, extralarge și grande. Am optat pentru pizza casei, și anume „Pizza Magic” cu blat italian, mărime large (26 cm/19,5 lei). A fost deosebit de gustoasă, am savurat-o alături de o bere radler. Colegii au comandat și alte sortimente de pizza, la fel de bune, dar și ciorbă de văcuță (12 lei) ori chicken mushroom macarone bake (20 lei).

Meniul conține următoarele secțiuni: antreuri, ciorbe și supe, pizza, paste, salate, desert și băuturi. Există chiar și un meniu special pentru copii. Meniul tipărit este atractiv, colorat și ilustrat cu imagini sugestive. Sortimentele sunt numeroase la fiecare categorie de produse, aveți de unde alege (probabil și în funcție de disponibilitatea bucătăriei).

Concluzii. Pizza consumată la Magic Pizza a fost gustoasă și suficientă pentru a potoli foamea ce mă pălise. Prețurile sunt medii, potrivite pentru zona centrală unde este amplasată unitatea. Servirea a fost excelentă, chelnerița amabilă și timpul de așteptare destul de scurt. Recomand „Magic Pizza” pentru o masă bună în centrul orașului Iași.

Trimis de tata123 🔱 in 17.09.15 09:28:29
Validat / Publicat: 17.09.15 11:29:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 2472 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Frumosul palat în care e găzduită Primăria Municipiului Iași - după un periplu pe la atâtea frumuseți ți se face foame.

Dan&Ema
[17.09.15 12:16:29]

Subscriu. Recomand si eu Magic Pizza unde am servit de vreo 3 ori pizze gustoase.

irinad
[17.09.15 18:26:54]

@tata123 - Forte util review-ul tău care mi-a amintit, odată cu explicaţia ta pentru cuvântul pălit (lovit), că în moldoveneşte, loviturii de pedeapsă, noţiune legată de fotbal, i se spune pălitura de osândă. Iar celei de colţ, pălitură din ungher.

Numai bine!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[17.09.15 18:57:37]

@Dan&Ema - Mulțumesc, gustoasă pizza într-adevăr.

@irinad - Mulțumesc. Frumos e graiul arhaic moldovenesc.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.09.15 22:31:52]

Ia uite cum ne întîlnim și aici, după Casa Thomas din Bran!

Am fost la pizzeria asta de-a lungul vremii, la aproape fiecare vizită la Iași, cred că încă de cînd s-a deschis, prin 97 sau 98, cînd funcționa într-o casă din dosul căminelor din Tudor, pe strada Ciurchi.

Dacă vrei să studiezi marketingul autohton get-beget, inventivitatea neaoșă, la moldoveni trebuie să te uiți. Ocoliți pesemne de investitorii străini și influențele lor, au născut afaceri românești (inspirate din cele de succes, fără îndoială, vezi chiar aici multitudinea de blaturi și mărimi, stil Pizza Hut, dar cu parfum autohton), promovate prin metode poate amatoricești, dar suculente, cum ar fi sloganul pizzeriei Magic. Aici n-au fost nici italieni, nici turci, nici greci să deschidă magazine de cartier sau mari afaceri. Elementul pur, autentic, național, care a dat culoarea anilor 90, aici poate fi găsit. În Moldova, pe ambele maluri ale Prutului. De la „non-stop-uri” pînă la mari rețele, dispărute, ca Monitorul, sau încă pe piață, unde sînt poate singurele alternative românești la corporațiile străine, ca Dedeman, Iulius Group sau La Plăcinte. Cînd în București se construia de către turci primul mall din țară, în 99, la Iași făcea același lucru un localnic.

Dan&Ema, irinad, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Iași?: