ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 25.08.15
SEP-2015

Lefkada - septembrie 2015

Acest review este poate prea lung dar reflecta intru totul experienta noastra ca si cuplu. Asteptarile de la acest sejur, in locatie insulara- muntoasa, la un hotel de 2 stele despre care am scris separat au fost satisfacute. Recomand tuturor sa fie atent la toate detaliile pentru a nu va trezi cu neplacerii: pot fi distante mari intre plajele frumoase, drumuri inguste pe alocuri si serpentine.

Am pornit pe data de 1 septembrie spre Lefkada, incurajata de ecourile primite de la ceilalti calatori cu privire la drumul spre Grecia. Asa cum toti au spus, am calatorit fara probleme. Am facut un popas peste noapte in Macedonia in localitatea Veles la un hotel aflat la 2km de autostrada pe drumul pe care cobori de pe autostrada. Hotelul se numeste Gardenia si e de 4 stele. Pentru un popas de o noapte a fost foarte bine, foarte confortabile paturile si liniste, numa bun pentru un somn odihnitor. Dar pentru viitoare calatorii spre Grecia am aflat ca exista un hotel in Vama atat pe sensul de mers spre Grecia cat si la intoarcere. E drept sunt hoteluri de 4 stele. A doua zi am pornit mai departe spre Lefkada unde am ajuns in jurul orei 16 dupa o ora de strabatut insula prin munte, asa ne-a bagat Gps-ul. Ca sa evitati astfel de situatii urmati indicatoare: LEFKADA -Ligya- Nikiana-Nidri.

Am fost cazati in Ponti - Vasiliki si dupa parerea mea este statiunea ideala de pe insula, din mai multe aspecte:

Vasiliki este un sat mai dezvoltat avand o pietonala destul de mare si populata cu taverne, pentru cine doreste sa se plimbe seara pe stradute mai agitate.

Pe insula parerea mea e ca doar Nidri si Lefkada ar mai putea oferi astfel de zone, restul sunt sate prea mici iar pentru cei care prefera agitatia s-ar plicitisi si ar fi nevoiti in fiecare seara sa depinda de masina.

Spre deosebire de Lefkada, Vasiliki este situat intr-un Golf extrem de pitoresc, unde poti observa cel mai bine relieful insulei,

Un alt avantaj al statiunii reprezinta plaja, in special in partea spre Ponti unde este nisip. Da, marea nu are culoarea precum in Kathisma dar daca intr-o zi nu vrei sa conduci te poti bucura de mare/ soare si plaja amenajata chiar acolo. Noi am facut in 3 zile din 10 plaja acolo.

Alt avantaj il reprezinta accesibilitatea facila la taxi-boatul ce te duce la plaja Agiofili (spre alte plaje eu nu am vazut) care dupa parerea mea si experienta mea este cea mai frumoasa plaja. Costa 6 euro un bilet dus=intors si merge din ora in ora de la ora 10 dimineata pana seara la 18, . Noua nea placut mult pentru peisaj - este marginita de stanci, este o plaja mica dar cu sezlonguri, apa este foarte foarte curata daca nu ploua cu o seara inainte, e foarte buna pentru pasionati de snorkel, chiar si aproape de mal am putut vedea pesti foarte frumosi. Se poate ajunge cu masina dar este mai dificil si nu vad rostul chinului,

Cel mai mare avantaj il reprezinta portul din VAsiliki- din port poti lua feribotul spre Kefalonia si chiar si unele croaziere.

Plajele faimoase de pe vestul insulei se afla la 20-30 de minute distanta,

Am luat si o croaziera din aceea de o zi cu 20 euro dar mie una mi sa parut putin risipa de bani deoarece unele obiective mi s-au parut pointless. Din pacate la Nidri star 2 nu au un ghid pregatit corespunzator pe limba engleza asa ca nu am putut intelege tot timpul explicatiile. Daca mai ajung vreodata pe insula vreau sa fac trecerea pe Kefalonia, cred este mult mult mai frumos si eficient folosita ziua si poate nici nu costa cu mult peste costul croazierei. Kefalonia mia starnit curiozitatea dupa ce in croaziera ne-am oprit in Fiscardo. Mi s-a parut atat de cochet incat cred ca miar place sa stau acolo 2 zile.

In sejurul nostru am fost si la Kathisma -plaja despre care stiti prea biine ca e frumoasa, mare si amenajata si cu multe parcarii si pe care merita sa stai mai multe zile dar noi am fost doar odata. Am mai fost si pe Porto KAtsiki, care dupa mine cred ca o sora mai buna a plajei Egremni. Ne-a placut si acolo dar am ramas surprinsa de cat de multi turisti erau pentru luna septembrie. Cam aglomerat pe alocuri pentru o plaja mica, parcarea nu e foarte mare asa ca nu o recomand in lunile iulie-august, La Egremni am ajuns doar cu croaziera dar nu ne-am plimbat pe ea ca mi-a fost rau de la vapor asa ca doar neam ajezat pe plaja pietruit. Am zis initial ca poate mergem doar sus sa facem poze dar nu am mai mers. Dupa cum am zis Porto Katsiki cred ca e sora mai buna- plaje similare, marea la fel, culoarea la fel, doar ca accesul e mai dificil la Egremni fata de Porto Katsiki. Tind sa cred si poate nu sunt singura ca Egremni e supra apreciata si exista pe insula plaje la fel de frumoase... si nu esti nevoit sa iti dai sufletul pentru a ajunge la ea.

Si cu siguranta toate plajele de pe partea de vest se bucura de o mare in culorile care fac faimoasa Marea Ionica.

Cam asta a fost periplul nostru pe plajele de insula. Saracacios ati putea spune dar noi am dorit sa ne relaxam cat am putut asa ca nu ne-am agitat sa le colindam pe toate,

In ce priveste mancarea va recomand restaurantul de la hotelul Ponti Beach pentru o oferta mai aparte sa zic asa, " gourmet". Am mai mancat la vreo 2 taverne in Vasiliki dar nu le retin numele in rest am luat cina la hotel Ponti Beach, ne-a placut mai mult si atmosfera mai relaxata. Recomand totusi inghetata de la o gelaterie aflata langa ceva fastfood " fat boys".

Este evident genul de vacanta pe care l-am avut. Am stat prin apropierea hotelului, plaja, somn mult, ... am vazut putin si din frumusetile locului, am tras cateva concluzii de retinut pentru viitor dar am fost foarte incantati. As reveni cu drag oricand pe insula.

Trimis de michelle02 in 16.09.15 21:59:06
Validat / Publicat: 16.09.15 23:37:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michelle02); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

calatorul
[17.09.15 09:01:32]

Si noi am stat tot in Vasiliki in Ponti si am ajuns la aceleasi concluzii, de asta am si ales locul asa, de acolo ne/am putut misca peste tot. Doar ca am descoperit cam tarziu plaja din golful Vasiliki, si am incercat si niste surfuri, am scris pe AFA.

Doar pe Aghiofili l/am pierdut, nu am reusit sa ajungem in cele 10 zile de stat, din care 2 ne/a cam plouat, nu mult, dar ne amanam traseeele lungi nestiind cand se va opri ploaia. Asa e in insulele Ionice, mai ploios in septembrie.

Felicitari pentru vacanta reusita.

michelle02AUTOR REVIEW
[17.09.15 09:33:51]

la noi intro zi sa anuntat ploaie mai serios si si atunci vantul din vasiliki a alungat norii negrii.

inseamna ca trebuie sa mai mergetinsa vedeti si plaja Agiofili

calatorul
[15.02.16 15:48:19]

@michelle02 - da, imi doresc sa revin in Lefkada, pentru Aghiofili, Milos si o cazare de data asta in partea de vest la o pensiune sus pe munte deasupra marii, de unde se vede un orizont indescriptibil. Cred ca nici nu as mai pleca de acolo tot sejurul, la ce panorama este, cele cateva poze facute de noi si postate pe AFA spun prea putin despre frumusetea locurilor.

michelle02AUTOR REVIEW
[15.02.16 15:56:51]

asa e. calm view mai e ff sus amplasat

calatorul, michelle02
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: