ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2015
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 01.07.08
AUG-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 5, 13 ani

Mai bine decât mă așteptam

1. recunosc, nu am căutat să ajung aici, dar fiind interes de serviciu, am ales ceea ce mi-a recomandat agenția că este cel mai bun preț/calitate pentru copii.

2. am citit asiduu tot ce scria despre acest complex aici, pe site propriu, impresii Booking, agenții, orice... orice... și mi-am zis: parcă ar fi înainte de plecarea în armată (când ți se spun toate tâmpeniile...), dar am altă vârstă, altă înțelegere și o să fie bine.

3. am prins cea mai urâtă vreme de cand vreodată în concediu undeva ever. Acea săptămână de neuitat cu ploi și vânt nonstop, așa că am avut timp berechet să analizez ce poate complexul acesta.

Cazare:

- tipic pentru hotelurile din generația lui, de trei stele. Noi am avut cameră cu al treilea pat instalat, de fapt era un dublu imens și un aldoilea de o persoană. confortabile, în condițiile în care am stat în cameră mai mult decât era prevăzut. spațiu de depozitare suficient, în condițiile în care mai aveam și garderoba business pentru curs la mine. Balcon mobilat generos. Am cerut vedere opusă parcării (adică spre nord) și chiar a fost ok cu insolația.

- baia e ok pentru categoria lui, un maldăr de prosoape pe care le schimbau zilnic dacă solicitam (respectam protocol povestit de cameriste); lenjeria se schimba la două zile fără solicitări suplimentare.

- semnalul de internet wifi foarte bun, fără limitări, pene, întreruperi ș. a. m. d.

De altfel am fost surprins de tânăra generație ce lucra aici: în recepție foarte tineri și deosebit de amabili (fără nici o atenție, nimic), explicau orice și de șapte ori la rând. Foarte atenții cu copii (nu pot să vă spun ce viermuială era acolo!!!).

Nu știu cine e HR acolo, dar a făcut o trebă excelentă, felicitări!

Masa, marea problemă a românului!

- am avut mic dejun inclus și un card valoric pentru celelalte mese care a fost mai mult decât ok. cele mai multe mese le-am degustat la Delta, asta pentru că am luat mereu din lista - recomandările bucătarului șef - și aflasem de aici (AFA) că e meseriaș și chiar el prepară ce este în acea listă. Delicios aș putea spune! Mereu program artistic, muzică ambientală la prânz și spectacole pe seară, cam singurele de prin Jupiter...

- am încercat odată locația de pe plajă, dar se strica vremea rău și chiar ei ne-au recomandat să mergem într-un loc mai protejat. Meniul asemănător (la preparate din pește mă refer) cu cel din hotel, doar gramaje mai mari și evident, alte prețuri, în rest, cochetă locația și personal pe cinste.

- terasa italiană de lângă hotel - Cocina italiana, cum o ironizam eu - arată foarte bine, dar nu îmi explic de ce era mai mereu goală, așa că am aplicat principiul șoferului profesionist, mănânci unde este aglomerat, există o explicație, dar nu am insistat să o aflu.

- chelneri tineri, dispuși să muncească, serviabili, chiar dacă în prima seară am așteptat un pic mai mult, apoi a fost ok. Bacșișul nu a fost o problemă, nu am observat vreo modificare de atitudine nici după ce nu am dat la câte o masă (nu aveam mărunt, scuze!).

- micul dejun, bufet suedez, chiar foarte bine, variat, proaspete, multe pentru copii, chiar ok.

Copiii - dedicația complexului

- cel mic a fost la gradiniță în vreo două dimineți și chiar nu mai puteam să în iau de acolo.

- locul de joacă de pe falaza (între Delta și California) destul de mare, echipă de animație care chiar îți fac treaba, plini de energie, doar că putea fi un pic mai multă lumină; și de acolo îl scoteam la închidere, 11 pm. Dacă vremea era urâtă făceau spectacole în cort, chiar bine amenajat.

Plajele românești... de odinioară

- hotelul avea trei plaje, Europa FM, în dreptul H California, relativ ok; copiilor, care de fapt era un capăt de dig cu loc de joacă drăguț și două minipiscine cu apă de mare (fimiu nu a vrut să intre în ele, a preferat marea...); cea disnspre Neptun, mult mai bine, dar foarte aglomerată.

- în apă pietre, scoici, alge, dar cu băiatul cel mare ne-am aventurat pe niște chestii gonflabile personale și ne-am distrat.

Una peste alta chiar a fost mai bine decât impresia generală de aici (AFA), adică dacă ști unde te duci (trei stele) și ai mintea deschisă (nu plină de ofuri și ifose) găsești multe zâmbete, tratamente umane, mâncare bună și... gagici tunate topless pe plaja copiilor - dar asta e bonus, nu în oferta operatorului, nu are nici o vină...

Atât de bine încât băieții (chiar și cel mare) vor să revenim la anul. Recunosc că am fost foarte plăcut impresionat de personal, repet, felicitări HR, good job!

Trimis de cc_iordachescu in 16.09.15 17:15:41
Validat / Publicat: 16.09.15 18:30:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: sunt geograf, profesor în turism, nu prea știu ce nu am văzut în România...

VIZUALIZĂRI: 2862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cc_iordachescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.09.15 18:30:11]

@cc_iordachescu - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3264

cc_iordachescuAUTOR REVIEW
[16.09.15 20:15:57]

păăăi, am văzut că locaţia are poze edificatoare, chiar nu am vazut schimbări esenţiale faţă de pozele deja postate. am să încarc nişte poze făcute în sejur, sper să nu gonesc lumea la cum arată cerul. Mulţumesc pentru observaţie şi link.

rentea
[17.09.15 07:45:49]

@cc_iordachescu: Totusi, nu v-a deranjat deloc muzica aceea de la restaurantul hotelului, care urla pana spre 1-2 noaptea si pe care o auzeam stand in hotelul vecin, de vis-a-vis? Nici acei turisti care se imbatau peridic (doua zile din doua, cat am stat eu) la restaurantul acela al hotelului si urlau pana finalul asa-zisului program muzical?

Acum, stiu ca gusturile nu se discuta, dar daca ceea ce interpretau pseudo-cantaretii de la rest hotelului delta se numeste muzica, atunci chiar sunt intr-o mare dilema

rentea
Alte impresii din această RUBRICĂDelta Hotel [Jupiter]: