ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2015
ÎNSCRIS: 19.01.09
SEP-2015
2 AD. + 3 COPII -- v: 12; 8; 8 ani

Hotel Achillio - o cazare intermediara menita sa amane despartirea de Grecia

Asa cum am promis intr-un review anterior revin cu detalii cu privire la cazarile intermediare, de data aceasta cazarea de la intoarcerea in tara. Noi am ales Komotini, pentru ca se afla exact inainte de intrarea in Bulgaria pe la Makaza, iar hotelul l-am ales de pe internet ca urmare a review-urilor bune gasite pe alte site-uri si a unui pret decent/camera.

Am plecat pe la 12 din fata hotelului Grand Nefeli din Vasiliki, am reusit sa parasesc insula pe la 13, drumul fiind destul de aglomerat, iar pe soselele destul de inguste din Lefkada locurile in care poti face o depasire in conditii de siguranta sunt destul de putine comparativ cu numarul de "soferi" care se tarasc cu 30 pe ora admirand peisajele (superbe, recunosc, dar trage pe dreapta si poti dormi in masina, din partea mea) si nebagand in seama coloana de masini care se formeaza in spate.

Imediat cum iesi din pasajul care te scoate din insula, pe partea stanga se gaseste un Shell unde am alimentat cu motorina la 1,078 euro/l ceea ce mi s-a parut superconvenabil. La venire mi-am luat o teapa, coborand de pe autostrada la un Shell unde am alimentat cu 1,2/l. Cred ca mai scump nu gaseam!

Am ajuns in fata hotelului Achillio la 18 si 10, dupa ce am coborat de pe Egnatia Odos la iesirea Komotini West, si am refacut plinul la un Shell aflat chiar in fata hotelului. Nu mai aveam chef sa opresc in Bulgaria.

Hotelul Achillio are o parcare mare in fata, tot acolo se gaseste si piscina (putin mai mare decat cea de la Grand Nefeli :) ), precum si un bar cu terasa pentru cei aflati la piscina. Cand am ajuns noi, in parcare mai erau doua masini de Romania si una de Grecia. O parte din romani se balaceau in piscina si pareau destul de multumiti. Spun asta pentru ca noi nu am mai scotocit dupa costumele de baie, asa ca nu am o parere proprie despre piscina de la Achillio.

Camerele erau normale, foarte curate, cu aer conditionat, Tv cu led destul de mare , baie mare si foarte curata. Am gasit consumabilele specifice unui hotel de 4 stele (gel de dus, sapun, sampon, "hair conditioner" si "body lotion") si prosoape curate. Aveam, normal, si un frigider mic in care comform unei liste pe care am gasit-o in camera ar fii trebuit sa se gaseasca minibarul, dar probabil ca in timp au constatat ca este inutil asa ca noi am gasit in fiecare camera numai cate 2 sticle cu apa plata. Nu ne-a deranjat cu nimic acest aspect. Balcoanele erau mari cu masuta si 2 scaune, dar ar mai fii incaput lejer inca un scaun sau doua. Usa de la balcon era dublata de o usa de plasa impotriva tantarilor.

Am coborat sa luam cina la restaurantul hotelului. Eram un pic sceptici cu privire la varietatea mancarurilor pe care le vom gasi si la calitatea lor dar cel putin in legatura cu a doua problema ne-am inselat. Am gasit de mancare pentru toata lumea (lumea familiei mele, normal :) ), si a fost chiar foarte gustos. Preturile au fost sensibil mai mici decat in Lefkada, lucru pe care il gasesc normal desi ma temeam ca la un hotel de 4 stele... Am testat si o bere locala (mi-a fost laudata de catre ospatar ca fiind foarte buna, produsa in Komotini):Vergina, se chema, dar nu am fost impresionat. Nici rea, nici buna... bere si atat. La final, am primit din partea casei, cate o portie de tort de biscuiti. Fetele mele au fost incantate, mai ales ca doua dintre ele sunt fane declarate ale acestui desert.

Ne-am odihnit excelent si a doua zi dimineata am coborat la micul dejun. Acesta era in regim de bufet si recunosc ca nu m-a impresionat. Era basic :oua ochiuri (care s-au terminat in fata noastra si nu am remarcat sa mai aduca, dar nu am fost sa verific), oua fierte, un fel de branza, un fel de sunca, masline, unt, gem si miere. De baut: cafea (foarte slaba), ceai, si un fel de suc de portocale (foarte diluat). Cred ca aveau si lapte si un fel de foietaj cu ceva... Nu suntem foarte pretentiosi asa ca am gasit ce manca fara probleme, dar cred ca micul dejun a fost punctul slab al acestui hotel.

Oricum, datorita pozitiei si comfortului din camere, il recomand celor care dupa un drum lung din Lefkada, Corfu etc, vor sa mai petreaca o noapte in Grecia. Parca despartirea nu mai este asa brusca...

Trimis de andi13 in 16.09.15 13:27:35
Validat / Publicat: 16.09.15 15:02:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Rhodos, Thasos

VIZUALIZĂRI: 1383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andi13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una dintre cele doua camere de la Achillio, văzute dinspre intrare

webmasterX [16.09.15 15:01:57] »

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această cazare - poate fi util pentru mulţi.

Mutat în rubrica "Achillio Hotel [Komotini], TRACIA [NNE]" (nou-creată pe sait)

andi13 [16.09.15 15:10:06] »

@webmasterX: Exact acolo este, în spatele benzinariei Shell. Se ocolește prin stânga cum stai în strada cu fața spre benzinarie.

calatorul [16.09.15 15:25:37] »

Multumim, am retinut.

andi13, calatorul