ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2015
    JUL-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Hotelul Eden (4*) - o bună opţiune pentru o vacanţă la mare în Italia

Când am scris despre zilele însorite petrecute la Bibione (vezi impresii) am precizat faptul că am stat la Hotelul Eden (4*), situat la 50- 100 m de superba plajă a staţiunii. Clădirea hotelului se încadrează firesc în arhitectura locului, fiind de mărime medie. Dispune de un hol larg şi de un restaurant la parter şi de camere mobilate cu gust şi, foarte important, spaţioase. Camerele au balcon şi aer condiţionat. Din anumite unghiuri, de pe balcon, la etajele mai înalte se vede marea.

Holurile etajelor şi scările (există şi lift) sunt mochetate cu gust, iar curăţenia, în toate spaţiile, este o notă distinctivă.

Optând pentru regimul all-inclusive, am servit toate mesele la restaurantul hotelului. Micul dejun poartă amprenta italiană, dar oferă o gamă largă de produse, din varietatea cărora poţi alege ceea ce doreşti. Un întreg blat este plin permanent cu cu tot felul de fructe, aranjate într-un spectaculos decor renascentist. Alături de fructe, la micul dejun poţi servi mezeluri fine italieneşti, brânzeturi diverse, de bună calitate, iaurturi, pâine în diverse variante, cereale, lapte, cafea, ceai. La acestea se adaugă patiseria proaspătă şi gustoasă.

La prânz şi cină trebuie să optezi pentru una din cele trei-patru variante de meniu. Este vorba de trei feluri de mâncare, din care nu lipsesc supele, peştele, salatele, carnea, toate gătite foarte bine. La concurenţă cu blatul cu fructe este cel cu salate, de unde poţi lua cît doreşti.

Pe la ora 17 este o gustare, anunţată cu mare fast încă de la micul dejun: Azi gătim un mare somn! Sau Avem grătar la piscină, la ora 17! Şi, la ora anunţată, bucătarul şef în persoană, îmbrăcat impecabil, pe cap cu o bonetă uriaşă scrobită, cu tacâmurile pregătite, porţioneată somonul şi bucură audienţa. Se face un pic de spectacol, dar de bun gust, care dă culoare mesei. De fapt, permanent, şeful de sală, într-o ţinută impecabilă- sacou alb, cravată, pantaloni de culoare închisă-încearcă să creeze o atmosferă de familie, de mare familie, făcând servirea mesei mai interactivă, dar păstrând deferenţa necesară. Chelnerii sunt tot o mişcare, nu stai ore în şir să fii servit la masă (la prânz şi cină). E un restaurant (şi hotel) în care simţi că eşti respectat, dar fără ostentaţie, ci la modul firesc, normal.

Piscina este destul de mare, curată şi potrivită pentru relaxare. Există wi-fi în tot hotelul, care dispune şi de o grădină, de două terenuri de tenis şi de un centru de fitness (nu l-am vizitat).

În preţul camerei este inclus şi cel al şezlongului. Bicicletele pot fi luate gratuit de la hotel.

Vreau să menţionez faptul că, în bună parte, curăţenia şi buna servire se datorează românilor care lucrează în acest hotel, care sunt apreciaţi de administraţie, de personal şi de turişti.

Trimis de GIN2015* in 15.09.15 16:26:10
    Validat / Publicat: 15.09.15 19:01:03

VIZUALIZĂRI: 3566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GIN2015*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Din gradina

webmasterX [15.09.15 19:00:49] »

@GIN2015 - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Mutat în rubrica "Eden Hotel, BIBIONE" (nou-creată pe sait)

GIN2015* [15.09.15 19:09:56] »

@webmasterX -

Intrarea e pe Via Maia. In rest e OK.

webmasterX [15.09.15 19:33:36] »

@GIN2015 - Mulțumim! Mutat goo.gl/maps/1PCPM.

Neli [30.01.16 22:19:30] »

Multumim pentru impresiile impartasite.

Noi cochetam cu ideea unui sejur la Bibione, in aceasta vara; sper ca la sfarsitul lunii iunie temperaturile, atat in aer cat si in apa, sa ne ofere confortul unor zile de vara!

Am o intrebare:

Pretul de 216 EUR chiar este pentru toate cele trei zile, sau este pretul pe zi/camera?

Multumesc

GIN2015* [31.01.16 15:21:32] »

@Neli -

Ma bucur ca v-au placut relatarile mele.

Cred ca in iunie, la Bibione, e suficient de cald pentru plaja si baie in mare.

Da, pretul a fost pentru trei nopti, camera dubla. Cu specificatia ca am facut rezervarea cam la vremea asta, ceea ce va recomand si dvstra.

Sa aveti un concediu placut!

Neli [31.01.16 22:38:03] »

@GIN2015: Imi puteti spune, va rog, pe ce site ati facut dumneavoastra rezervarea? Multumesc mult!

GIN2015* [01.02.16 18:49:04] »

Booking com

Neli [01.02.16 19:55:34] »

@GIN2015 - Multumesc mult. Va doresc vacante frumoase, in continuare!

GIN2015* [01.02.16 22:07:56] »

Sa auzim numai de bine!

GIN2015*, Neli