Nautic Hotel & Spa [Can Pastilla]

DIN Baia Mare
înscris/ă în 12.09.08
AUG-2015
REGIM MASĂ demipensiune

Mare, soare si plaja super

Cu sejurul cumparat foarte din timp, iata-ne cu bagajele facute, gata de plecare spre necunoscut (nu am fost niciodata in Spania). Ne-am prezentat la ora stabilita in aeroportul Henri Coanda, predat bagaj, asteptat decolare, intarziere avion o ora... dupa doua ore si 40 minute, iata-ne ajunsi pe aeroportul din Mallorca.

La iesirea din aeroport am fost asteptati pentru transferul la hotel; imi amintesc aerul cald si placut (era seara la ora 22), autocarele aliniate care asteptau turistii, vanzoleala de la iesire, luminile, palmierii, agitatia toata: mi-a placut din prima.

La hotel am fost asteptati, am primit cheile de la camera; ajunsi in camera dupa ce am aruncat o privire, camera nu m-a impresionat, chiar nu mi-a placut, dar stiam: camera standard, curatenie, cele necesare in baie, ok. Dar asta nu a contat, nu venisem sa stau in camera.

Am fost invitati la ora 23 la restaurant sa mancam, asta am apreciat, ne-au asteptat cu cina, asezata pe farfurii si infoliate, apa, fructe. Un punct pentru ei; veti zice ce a fost asa interesant, in alta parte aveam all si la ora 23 cand am ajuns nu ne-au asteptat cu nimic.

Vreau sa punctez in cateva cuvinte regimul de masa DP, care l-am avut noi. La mic dejun mancare foarte variata si multa, satisfacea si pe cei mai pretentiosi, foarte buna. La capitolul cafea ii felicit, aveam o cafea grozava, la preparare se macina si iesea o cafea pe care o savuram pe terasa hotelului acompaniata de ceva ce merge bine la o cafea buna. Cina: mancare foarte buna, bine gatita, dupa parerea mea pt. toate gusturile de la carne de pui, porc, miel, vita sau manzat - nu ma pricep - peste, scoici, creveti, garnituri de toate, fructe - pepene galben, rosu, piersici, ananas, pere, mere, nectatine, struguri rosii, albi, prune rosii, galbene nu mai stiu, iubitorii de fructe aveau cu ce sa-si rasfete gusturile. Prajituri, torturi si alt fel de deserturi.

Bautura comandai la ospatarii care si debarasau mesele, noi de regula beam bere - 2,25 euro o bere, 1,80 o apa plata de 0,5 ml.

Din prima zi dupa micul dejun am inceput sa explorez zona; de regula in cele 7 zile de sejur incercam sa facem si plaja, odihna, baie si 2 -3 zile facem si excursii organizate de agentia care ne ofera asistenta turistica pe perioada sejurului; cum spuneam din prima zi dupa plaja de dimineata ne-am dus cu busul in Palma de Mallorca, capitala insulei, evident, stiti. M-a impresionat catedrala La Seu, palatul regal, forfota de turisti, totul. Ne-am plimbat, am admirat, am facut fotografii, pe care deja am inceput sa le admir amintindu-mi de zilele de vacanta. In ziua urmatoare, tot asa, dupa plaja am facut o plimbare cu trenuletul vacantei si la intoarcere am oprit la Aquarium, 25 euro vizitarea, destul mult, unde mai pui ca la intrare ni s-a facut o poza, ziceam ca ce draguti in pretul de intrare iti fac si poza amintire, dar la iesire poza amintire costa 10 euro, asa ca le-am lasat-o lor amintire.

Am facut plaja in Playa de Palma, nu departe de hotelul nostru, o plaja nemaipomenita, lata cu nisip fin si o apa cristalina de nu-ti venea sa mai iesi afara. Superb locul care l-am ales, Can Pastilla. Am fost intr-o excursie de o zi la renumita plaja Es Trenc - magnific, minunat, plaja cu nisipul fin, apa cristalina de la albastru azur, turcoaz, albastru cerneala in larg, de vis, ce mai, am facut fotografii si voi posta cateva. A fost o zi superba! Apoi am facut o excursie la Cap Formentor, cu oprire in Inca, Alcudia - am prins duminica o zi de piata traditionala, a fost interesant, mi-a placut, chiar am facut ceva cumparaturi, am vizitat o arena (asa se zice cred) unde se tineau coride (sau poate se mai tin), orasul vechi cu zidurile de aparare, interesant, apoi ne-am continuat calatoria spre portul Pollenca (Polensa se pronunta) de unde ne-am imbarcat pe un vapor spre plaja Formentor, calatoria cu vaporul a durat 30 de minute, am avut niste privelisti minunate: mare, munte, vile de vacante splendide etc.

Nu am contenit a face fotografii. Plaja Formentor: minunata, cam ingusta, padurea de pini la poalele careia incepea micuta plaja, iar apa o SPELDOAREEEE! Dupa 2 ore, liber plaja, ne-am indreptat spre autocare si de acolo sus la Cap Formentor, 20 de minute pt sedinta foto. Ce sa va spun:niste imagini de-ti taiau respiratia, imaginati-va marea la intalnirea cu muntele, culoarea marii. Poze, poze, poze si poze. Voi posta.

In aceasta excursie am avut ghid vorbitor de limba romana, asa s-a intamplat si d-na Carmen, o draguta, si ea a fost bucuroasa ca ne-a intalnit, noi fiind doar 6 romani in grup nu beneficiam de ghid in limba noastra, doar s-a nimerit, spre norocul nostru. Am petrecut o zi minunata, am vazut ferme spaniole, arhitectura specifica zonei, interesant! .

Restul zilelor (putine) le-am petrecut in statiune la plaja si seara plimbare pe aleea de promenada, nu stiu 2-3 km, dar era frumos. Can Pastilla este o statiune cosmopolita, lume multa, terase, baruri, muzica live, turisti dornici sa se simta bine si sa profite de ce ofera aceasta.

Citisem ca Spania este o destinatie turistica populara cunoscuta pt arta culinara, coride, dansul flamenco (nu am vazut decat o domnisoara costumata asa in Palma de Mallorca), plajele fantastice scaldate de apele Mediteranei si soare, soare mult si prietenos, te mangaia cu razele lui. A fost o vreme frumoasa. Spaniolii mi s-au parut un popor prietenos, amabili si draguti cand auzeau ca sunte romani, ne intrebai cum se zice romaneste la, de ex. ,,multumesc,,

A fost o experienta interesanta pentru prima data in Spania, au ramas multe de vazut, pentru data viitoare. Doar 7 zile e foarte putin, iar timpul care il ai la dispozitie trebuie sa il organizezi, vizite, plaja si baie, sa cuprinzi cat poti. Recomand cu caldura locatia unde am fost cazati si statiunea Can Pastilla deasemenea.

Vacante cat mai reusite pentru toata lumea, A mea asa a fost! Am uitat, am fost cu sotul meu si inca o familie prietena. Muchas gracias por todos Espana, Mallorca!

Impresii încărcate de Ileana15 in 14.09.2015 22:12:53

Validat / Publicat: 14.09.15 22:55:18

• A fost prima sa vizită/vacanţă în SPANIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Croatia, Italia, Rhodos, Kos, Halkidiki, Paralia Katerini, Egipt, Franta.

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Ileana15); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  14600 PMA (din 17 voturi) nota2

[14.09.15 22:54:47]

@Ileana15 - Bine ai revenit pe site după o pauză de 3 ani! :)

Mutat în rubrica "Nautic Hotel & Spa [Can Pastilla], MALLORCA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19322

@Ileana15, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

- samalexandru
[30.10.15 22:41:06]

Buna. Planific concediul din vara 2016 in El Arenal. M ar interesa cum e vremea in Mallorca la sfarsitul lunii iulie. Apa marii e calda? Se poate face baie lejer? Am mai citit in unele postari ca mai ploua sau ca apa marii e mai rece. Multumesc.

- redmari108
[22.01.16 21:23:36]

Buna ziua!

Puteti sa imi trimiteti un mesaj privat (am activat optiunea) cu Agentia turistica de la care ati luat biletul pentru Hotel Nautic&SpaCan Pastilla Mallorca? Mi se pare un pret f. bun.

Mai vreau sa va intreb cum este vremea in luna august? E canicula sau se poate vizita insula fara sa simti apasarea caldurii?

Multumesc anticipat!

[23.01.16 12:09:36]

@redmari108 - da-in luna august (perioada in care am fost eu) era frumos si mie, care suport caldura, nu mi s-a parut foarte cald. da-se poate vizita insula, mereu am avut apa la noi. recomand.

[23.01.16 12:13:24]

@Ileana15 -

ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

- redmari108
[23.01.16 15:52:34]

@Ileana15 - Multumesc pentru raspuns.

Pe Ecou nu puteti sa imi dati numele agentiei de la care ati luat sejurul, dar imi puteti trimite un mesaj privat.

Multumesc.

[01.03.16 20:44:02]

@samalexandru - un pic tarziu, dar nu mi-am citit mesajele.

Noi am fost in august, era cald dar nu era insuportabil aerui, poate din cauza curentilor marii... nu stiu. A fost superb, nu a plouat... totul a fost minunat.

Can pastilla si El Arenal sunt lipite, nu stii cand se termina una si incepe cealalta, iar plaja lata si lunga e superba... veti vedea.

Anul asta mergem in Costa Brava... mi se pare frumosa Spania incat sa repet o vacanta.

Vacanta frumoasa si reusita va doresc.

- Monaa
[07.04.16 18:41:49]

@Ileana15: Frumos descris... si eu iubesc Spania foarte mult... dar nu am vazut la ce hotel ati stat... M-ar fi inteteresat pentru ca planuim o vacanta pe acolo... ☺

[08.04.16 11:43:47]

@Monaa: hotel nautic und spa.

- Monaa
[12.07.16 07:59:29]

@samalexandru: Noi am fost la sfarsitul lunii Iunie (vezi impresii) si apa era foarte calda... de fapt cea mai calda in care ne-am scaldat noi pana acum.

Daca pot sa va dau un sfat, aveti grija cu galagia in El Arenal ca erau "cam petrecareti" tinerii pe acolo... Vacante frumoase sa aveti.

- danaelena1
[26.02.18 22:54:13]

buna ziua.

Am o intrebare: masa/mancarea se putea servi si undeva afara? sau doar in restaurant?

• Fara repros, nota 10 (Jul.2016) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 25.07.16 de mirunat din CâMPINA [PH]) - RECOMANDĂ
  • Foarte bine pozitionat (Jun.2016) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 11.07.16 de Monaa din VIERSEN, GERMANIA) - RECOMANDĂ