ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2015

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagitor

Am stat 7 nopti in Parga si cum auzisem ce spectaculos este orasul Lefkada si plajele ei am zis ca mergem si noi intr-o zi. Drumul dintre Parga si Lefkada este plin dar extra plin de gunoaie. Orasul Lefkada mi s-a parut abandonat, pe alocuri ruina. Am zis sa cautam plaje langa oras, pe vest nimic, pe est nimic, am mers spre Ligia... o amarata de plaja de jumatate de metru patrat, cu bolovani. Ne apucasera deja nervii.

Am mers mai departe spre Nidri, unde de altfel ne-am si oprit, pe o portiune a plajei, privata. Peisajul in zare era frumos, plaja plina de pietre, absolut deloc nisip, in apa cca 1-2 m erau pietre de abia calcai, apoi era nisip. Apa era calda. Am bifat aceasta locatie, dar nu voi mai reveni clar.

Trimis de 11simy in 14.09.15 16:46:16
Validat / Publicat: 14.09.15 18:36:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (11simy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

dorgo [14.09.15 19:22:00] »

Capitala n-are plaje, e-un oras anost, Ligia si Perigiali sunt slabutze rau, la Nidri, la fel, ai un ciot de plaje, ati vazut exact ceea ce nu trebuia, pacat de drumul pana acolo... plajele frumoase sunt toate celelalte in afara de cele dintre Lefkas si Nidri, ele sunt pe partea cealalta (vestica) a insulei.

11simy [15.09.15 09:45:07] »

@dorgo - Dar si asa am facut mult ca timp pana acolo, cca 1.30 min/sens. Sincer, chiar daca am vazut poze frumoase, nu m-a incantat nici zona respectiva pentru ca era mult de coborat si de urcat, de pe munte, pe plaja, avem copil relativ mic, si cred ca nici pe mine ca adult nu ma incanta, ca am vazut ca nu sunt amenajate. Sa stai toata ziua acolo fara o masa, o apa...

Nu stiu ce sa zic, poate vreodata... voi ajunge si acolo. Clar mi-a placut Parga foarte mult, si voi mai reveni macar si ptr cateva zile, in trecere spre Corfu.

costy69 [15.09.15 22:33:10] »

@11simy - Plajele frumoase din Lefkada sunt pe partea de vest a insulei. Dacă ajungeați până în satul Agios Nikitas descopereați 3 dintre acestea: Milos, Pefkoulia și plaja din satul menționat anterior.

Dacă tot ați ajuns în Nidri puteați să mergeți să vizitați cascada Dimosari.

Sunt de acord cu faptul că Parga e un oraș superb, dar și în Lefkada sunt destule locuri frumoase. Păcat că nu ați văzut măcar câteva dintre acestea dacă tot ați ajuns acolo.

damn [26.06.17 22:58:30] »

Păcat că n-ai călcat printre atâtea gunoaie într-unul... românesc poate aveai mai mult noroc și descopereai Lefkada

11simy, costy69, damn, dorgo, natunel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nidri și împrejurimile: