ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2015
ÎNSCRIS: 25.11.10
JUN-2015
DURATA: 1 zi zile

Grădina zoo - Superbă

Fiind în vacanţă în Hajduszoboszlo, ne-am propus să vizităm grădina zoologică de la Nyiregyhaza despre care am citit doar aprecieri pozitive pe site-ul AFA.

Am plecat la mijlocul săptămânii, într-o miercuri ca să evităm aglomeraţia din week-end. De la Hajduszoboszlo la Nyiregyhaza sunt aproximativ 80 de km. Drumul este foarte bun, se trece prin Debrecen, un oraş frumos dar pe care nu l-am vizitat, cu altă ocazie. Am ajuns la ora 9 în parcarea mare şi gratuită a grădinii zoologice pentru a avea timp să o vizităm pe îndelete.

Grădina zoo este situată în mijlocul pădurii Sosto, la marginea oraşului Nyiregyhaza (5 km), ocupând o suprafaţa de aproximativ 35 de hectare şi adăpostind aproape 4000 de animale, din peste 400 de specii.

Programul de vizitare este între orele 9-19 în timpul verii şi 9-16 în timpul iernii. Preţul unui bilet de intrare pentru adulţi este de 2800 de huf (41 de lei), iar pentru copii, pensionari şi studenţi preţul este 1900 huf (28 lei).

Grădina zoo este împărţită pe regiuni geografice şi continente. Imediat după intrare, în stânga, găsim zona polară cu leul de mare californian, foci, ursul polar şi pinguini.

Urmează zona asiatică cu rinoceri indieni, iaci, cămile etc.

Următoare zonă este reprezentată de traseul lui Tarzan sau continentul Africa. Aici ne-a plăcut foarte mult. Am admirat o mulţime de animale: girafe, zebre, antilope, maimuţe pe care puteai să le hrăneşti cu banane, păsări ca pelicani, fazani, flamingo. Urmează elefanţii africani, leii, gheparzii, leoparzii, gorilele, rinocerii, hipopotanii, etc.

Urmează casa tropicală. Aici trăiesc maimuţele, mai mici sau mai mari. În continuare este bazinul carpatin cu urşi bruni, ursul negru, lupi, căprioare, râşi şi alte animale specifice munţilor carpaţi. Pe urmă dăm de Casa bunicilor, un loc unde trăiesc animale domestice.

Urmează Casa Americii de Sud şi Lumea Americii de Nord cu o mulţime de animale, şerpi, anaconda, broaşte ţestoase, aligatori, o turmă de bizoni, lupul alb, puma, căprioare şi alte animale.

Ultima zonă, Australia, ţara cangurilor şi a multor specii de păsări.

La final, am vizitat piramida verde şi acvariul oceanic. El se află la intrarea în grădina zoo, pe partea dreptă. Ce pot sa spun? Doar un singur cuvânt: fantastic! Piramida verde imită pădurea tropicală, te plimbi pe lângă cascade, poduri suspendate, tot felul de păsări care de care mai frumoase, vegetaţie luxuriantă, iar la intervale regulate se aud tot felul de sunete specifice zonei. O nebunie nu alta! La fel şi acvariul ocanic recompune o parte a vieţii din oceanele lumii cu o mulţime de peşti de toate mărimile şi culorile, apoi pătrunzi printr-un tunel de sticlă unde eşti înconjurat de rechini, pisici de mare, murene, corali şi tot felul de peşti.

La ieşire este şi un magazin de suveniruri de unde puteţi să vă cumpăraţi ceva ca amintire. Preţurile sunt pentru toate buzunarele. Dacă vreţi să vă cazaţi în interiorul grădinii zoo, este şi o unitate de cazare care se numeşte Hotel Dzsungel (Jungle).

La fiecare intersecţie de alei sunt panouri care îţi indică locul în care te afli şi în ce direcţie trebuie să te îndrepţi pentru a vedea toate animalele, iar în faţa fiecărei specii sunt panouri care îţi dau detalii asupra denumirii animalului şi unde îşi are habitatul natural pe harta lumii. Curăţenia este exemplară atât pe alei cât şi în cuştile animalelor.

Este bine să vă planificaţi de la început vizita şi să vă ghidaţi după harta parcului pe care o găsiţi la casa de bilete şi care se oferă gratuit ca să nu pierdeţi nimic.

În interiorul grădinii zoo sunt multe terase, chioşcuri unde poţi servi o cafea, un suc, o îngheţată sau să mănânci. De asemenea se mai găsesc bănci pe care te poţi odihni şi toalete care sunt foarte curate.

Nu pot să spun cu certitudine ce ne-a impresionat cel mai mult aici, totul este magnific şi la superlativ.

Dacă vă place natura, dacă iubiţi animalele şi doriţi să vă simţiţi din nou copil, atunci vizitarea grădinii zoo este o foarte bună opţiune atunci când vizitaţi Ungaria.

Şi după 8 ore de umblat, se făcuse ora 17, ne dureau un pic picioarele, dar eram fericiţi că am putut vizita această minunată lume a animalelor.

Drumuri bune şi vacanţe frumoase!

Trimis de c-kosty in 14.09.15 16:33:09
Validat / Publicat: 14.09.15 18:13:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sunflower [14.09.15 18:42:02] »

Am fost acolo, e intr-adevar minunat!!!

c-kosty [14.09.15 20:24:32] »

@sunflower -

Este un loc foarte spectaculos atât pentru cei mici cât şi pentru cei mari, totul este pus la punct animalele sunt bine îngrijite, au condiţii bune şi nu par stresate de forfota turiştilor.

Oare când vom avea şi noi o grădină zoo la asemenea standarde.

Aurici [15.09.15 14:06:29] »

@c-kosty - Am fost si eu de curand la Natura Viva, in Italia. Foarte curios, ce seamana cele 2 zoo. Nu numai ca animalele seamana foarte mult dar si locurile amenajate pentru ele. Parca am rasfoit pozele mele. Ce senzatie ciudata!

webmasterX [20.08.16 11:17:34] »

Mutat în rubrica "Zoo Nyiregyhaza, NYIREGYHAZA" (nou-creată între timp pe sait)

calatorul [21.09.16 16:22:50] »

@c-kosty: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, tot mai multa lume lauda locul asta, am retinut.

Aurici, c-kosty, calatorul, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂSosto Zoo Nyiregyhaza: