Casa Sandokan (unitate neclasificată)

13.09.2015
AUG-2015
REGIM MASĂ Fara masa
+ COPII: 2 -- varsta: 7 ani si 1 an

Casa Sandokan

In 2014, in weekendul Sfintei Marii, am petrecut doua nopti la Casa Sandokan din Busteni. Am dat peste aceasta pensiune cautand cazare pe Valea Prahovei. Am avut mare noroc ca am gasit camerele libere, dat fiind ca majoritatea pensiunilor pe care le contactasem telefonic erau ocupate deja, desi era sfarsitul lunii iunie!!!

La inceput, denumirea mi s-a parut dubioasa, dar am zis ca nu am de pierdut decat avansul, asa ca am decis sa risc. Si nu am regretat nicio secunda!

Ca sa ajungi la pensiune, iesi de pe DN 1, treci pe langa laterala garii Busteni, mai mergi vreo 500 m si gps-ul te indruma catre un drum neasfaltat, printre incredibil de multe case in constructie! Am recunoscut vila imediat, fiind identica pozelor de pe site. La momentul 2014, curtea era in curs de amenajare, asa ca, in loc de gard, era doar partea de jos, din beton, cam la 50 cm inaltime. Am avut emotii ca fetele ar putea evada, ca ar veni caini nepoftiti sau hoti, dar nu am avut probleme.

Casa Sandokan se afla la poalele muntelui impodobit cu Castelul Cantacuzinilor, langa un parau foarte vioi si susurator. Noaptea, cu ferestrele deschise, este o incantare pentru urechi! Din curte si din balcon se poate vedea fara probleme Caraimanul in toata splendoarea lui si, desigur, faimosul monument ce fascineaza turistul. Fiind o zona indepartata de tumultul soselei nationale, sa respiri aerul acela curat a fost o incantare pentru plamanii nostri!

Pensiunea dispune de doua camere (una dubla, cu balcon si una tripla), ambele cu bai proprii, si un living incapator si o chicineta. Livingul si bucatarioara se gasesc la parter. Bucataria este dotata cu plita, chiuveta, cafetiera, combina frigorifica, precum si cu tot ce iti trebuie ca sa te gospodaresti singur. Este frumos ascunsa dupa un bar inalt, care serveste si ca receptie cand nu sunt clienti. Dincolo de bar este livingul care contine un televizor cu ecran plat, doua mese cu scaune, un semineu. As putea indrazni sa afirm ca era mobilat si decorat cu mult gust. Intrarea in pensiune este prin living, printr-o usa dubla din sticla.

Din living, prin partea dreapta, se ajunge in camerele de la etaj. Scara este frumoasa, din pietre de rau si nu este abrupta.

Cele doua camere sunt incapatoare, curate, amenajate cu mult gust! Camera tripla avea un pat dublu si un pat de o persoana, cu somiera. Cea dubla, avea doar un pat dublu. Era vizibil faptul ca se incercase valorificarea optima a spatiului existent. Baile erau curate, cu cabina de dus. Pot spune ca erau destul de inguste, dar te descurcai. Fiecare baie era dotata cu prosoape impecabile si cu sapun si sampon.

Am aflat de la doamna Mariana., proprietara, ca pensiunea fusese inaugurata in acea vara cu scopul de a se strange fondurile necesare finalizarii ei si amenajarii curtii. Mai existau cateva camere in curs de amenajare si nu ma refer la decorarea lor. Am descoperit ca si proprietarii locuiesc in aceeasi cladire, separat de zona dedicata turistilor si fara a se intersecta cu acestia. Oricum, mergeau la serviciu dimineata si se intorceau seara, iar copilul nu iesea din casa.

In curte, era un gratar pe care il puteam folosi cand doream si o masa cu scaune din trunchi de copac. In interiorul curtii se pot parca masinile. Cam vreo 3 cred ca incap.

Nu cred ca am fotografii concludente, dar cautati Casa Sandokan pe Facebook sau in Google si veti vedea ce am vazut si noi anul trecut. Cum e poza, asa a fost si realitatea!

Noi ne-am simtit foarte bine la aceasta pensiune, chiar daca nici acum nu stiu de ce au ales un nume cam neinspirat pentru ea. Ne-a placut zona, aerul, linistea, susurul paraului, curatenia, tot! Sper ca au reusit sa amenajeze curtea pana la acest moment! Si celelalte camere! Pentru ca ar fi pacat sa nu valorifice tot potentialul pensiunii.

Recomand Casa Sandokan cu tot sufletul celor care isi doresc relaxare, liniste, aer pur de munte si un loc curat, toate acestea avand un pret excelent. Personal, as spune ca este o pensiune de 2-3 stele sau margarete. Raportul calitate-pret o face foarte atractiva.

Va rog sa nu ocoliti Casa Sandokan din Busteni!

Impresii încărcate de Sejurica in 13.09.2015 00:59:37

Validat / Publicat: 13.09.15 08:53:15

• Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Romania

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sejurica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12350 PMA (din 15 voturi) nota2

[13.09.15 08:52:52]

Mutat în rubrica "Casa Sandokan [Busteni], AZUGA / BUȘTENI" (nou-creată pe sait).

- Sejurica
[13.09.15 10:13:06]

@webmaster9: Pare ok! Multumesc!

pagină generată in 0.0698571205139 sec