ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2015
DIN: Reghin [MS]
ÎNSCRIS: 21.03.12
SEP-2015

încărcat de pe telefon!

Paris, o destinatie de vis...

Salutare tuturor

Tocmai m-am intors dintr-un weekend in capitala Frantei si am vrut sa impartasesc cateva impresii la cald.

TRANSPORTUL cu wizz air din mures foarte placut- 2,15 ore

Transferul se face cu autocarul din Aeroport spre Porte Maillot, pret bilet 17 euro de persoana (recomand sa va luati dus intors deoarece la intoarcere, in autogara din Porte Maillot este coada destul de mare). De asemenea obligatoriu trebuie sa va interesati de orarul de plecare al autocarului la intoarcere. Al nostru zicea ca pleaca la 11 dar la 10.40 eram deja pe drum, asa ca ar fi bine daca ati fi in autogara cu o ora inainte.

Urmand sa petrecem in Paris de vineri dupa amiaza pana luni dimineata am hotarat ca sa luam un " paris visite pass " pe 3 zile, pana duminica la 24, care ne-a costat cca 50 euro pt 2 persoane. Ulterior am calculat cam cat am calatorit cu metroul si cred ca ieseam cu cativa euro mai ieftin daca luam un carnet cu 10 calatorii. Avantajul paris visite este ca nu iti mai bati capul cu alte bilete. Atentie, passul trebuie completat cu numele, prenumele si intervalul pe zile al folosirii. De asemenea atentie la usile de acces in statie, care se inchid f repede.

Cazare am avut la Hotel Timhotel place d' italie 2 stele, cu mic dejun. Mic dar curat cu wi-fi excelent si mic dejun mai mult decat ok, camera cam mica, dar baia curata si oricum cine merge la Paris sa stea in camera. Am platit 490 euro pt avion + cazare, rezervare prin agentie.

Am ajuns la hotel la 17 si la 18 eram deja in drum spre turnul Eiffel. Pe mine nu m-a prea impresionat. Nu am urcat in varf deoarece cred ca erau 150-200 persoane la coada. Ne-am plimbat in schimb prin piata Champ de Mars din fata turnului - arida, putina vegetatie, acoperita si de o zgura neprietenoasa cu pantofii nostri si un vant rece (noi plecase de la 30 grade si aici cred ca erau 10-12 grade. Am plecat spre Ile de la Cite unde am gasit catedrala Notre Dame. Era deja 8.30. Maiestoasa, linistita cu o frumusete ireala. Trebuie sa ne intoarcem maine neaparat.

Sambata

Luvru. Am coborat la metrou in statia palays royale- musee du louvre. Am cautat intrarea prin subsol, pe la piramida inversata. Control de securitate 1 minut. Am ajuns la intrarea in carussel du louvre la 9.30, in 2 minute am luat bilete de la ghiseu (15 euro parca de pers) si in urmatoarele 5 minute eram in muzeu. Am ajuns la et 1 si afara cred ca era o coada la intrarea in piramida de 200 persoane- min 1 ora. Muzeul absolut remarcabil. Am vizitat antichitatile grecesti, romane, egiptene, mesopotamiene, renasterea cu mona lisa, apartamentele lui napoleon - ceva de vis. Obligatoriu de vizitat muzeul. Au mai ramas multe de vizitat in muzeu- noi am ales esentialul.

La 2 am iesit si am plecat spre Notre Dame. In dreapta catedralei, peste Sena este intrarea in cartierul latin, unde sunt multe stradute pline de magazine si restaurante. Am ales o taverna greceasca unde am mancat (o portie mare de souvlaki cu o cola 9 euro). Dupa masa am vizitat catedrala Notre Dame. Coada la intrare merge foarte repede. Interiorul impozant, maiestuos, foarte frumoasa. Am luat din interior de la automate o medalie - 2 euro. Am patrulat vreo jumatate de ora prin interior si apoi ne-am indreptat spre Pantheon. Dupa 25 min de mers pe jos eram acolo. 8 euro intrarea. Pendulul lui Focault era detasat pt intretinere. Am vizitat mormintele am facut ceva poze si am plecat. Era deja seara. Am mers la hotel sa ne odihnim putin si sa ne igienizam si la 8 am luat metroul spre Charles de Gaulle etoile. Am vazut si fotografiat arcul de triumf si apoi am luat- o la picior spre Place de la Concorde. Am intrat si in ceva magazine intre care o parfumerie cu preturi nu asa de speriat si intr-un magazin Disney pentru vreo jucarie pt ala mic de acasa. Preturi astronomice. Dupa vreo 2 ore de Champ Elizee am ajuns franti la hotel. Am mancat ceva sandwich-uri cumparate de la un magazin di apropiere, dus si la orizontala.

Duminica

Dimineata la 9 eram la baza funicularului din fata bazilicii Sacre Coeur. Am urcat sus. Aglomeratie, cateva tiganci cu asa zise tabele cu strangere de fonduri pt refugiati. Privelistea magnifica asupra Parisului. In catedrala era slujba. Intrand era un culoar care inconjura biserica prin interior si puteai sa te plimbi in liniste. Noi am luat loc pentru o ora la slujba. Orga canta asa de frumos... Am iesit apoi si am coborat colinele din cartierul Monmartre spre Moulaine Rouge. Am baut o cafea in fata localului si ne- am amuzat de puzderia de sex- shopuri din zona. Am favut ceva mici cumparaturi si am cutreierat stradutele absolut romantice din monmartre. Am plecat spre cartierul latin unde am mancat si ne-am odihnit. Dupa masa am pornit spre turnul Eiffel. Am luat o croaziera cu unul din vaporase pe sena (14 euro de persoana), foarte frumoasa. La intoarcere am mai vizitat odata turnul eiffel si apoi pe inserat am plecat la hotel, nu inainte de a merge intr-o scurta vizita in city-ul financiar -cartierul La Defense,unde se ajunge foarte usor cu linia 6 de metrou

Au fost 3 zile de vis.

Trimis de calincheita in 12.09.15 12:50:29
Validat / Publicat: 12.09.15 17:02:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calincheita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

[12.09.15 16:07:48]

@calincheita -

Cazare am avut la Hotel Timhotel place d' italie 2 stele

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

gettyy
[12.09.15 17:42:43]

@calincheita:

Ah, Paris, care are acel "je ne sais quoi" ce-l face atât de deosebit!!!

Reviewul tău mi-a reamintit de o frumoasă vacanță petrecută în oraşul luminilor, pe care n-o voi uita niciodată.

Cel mai frumos oraş din lume, după părerea mea, o capitală culturală în adevăratul sens al cuvântului!

În fiecare an îmi promit o revenire, dar... poate anul viitor voi reuşi!

Felicitări pentru review!

dorgo
[12.09.15 18:59:10]

@gettyy, @calincheita: - Iata topul muzeelor lumii

1- Muzeul Luvru, Paris- 8,500,000 vizitatori/an

2-British Museum, Londra - 5,569,981 viz.

3-Metropolitan Museum of Art-New York City-4,891,450 viz.

gettyy
[12.09.15 19:38:54]

@dorgo:

Iată şi lista celor mai frumoase oraşe ale lumii, realizată de celebra revistă Forbes:

- Paris

- Tokyo

... foarte interesant!

calincheitaAUTOR REVIEW
[12.09.15 21:45:12]

Multumesc pentru aprecieri. In Londra, care e al doilea " my favorite" am fost, dar british museum l-am ratat. Oricum, am citit multe review- uri despre Paris, dar nu cred ca o sa-si piarda spiritul boem nici intr-o mie de ani

alinaro
[14.09.15 10:13:44]

@calincheita - Și eu m-aș întoarce la Paris oricând, au rămas atâtea de văzut... Frumoasă și intensă escapada voastră.

alinaro, calincheita, dorgo, gettyy
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: