ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2015
DE Lisu
ÎNSCRIS: 10.02.13
SEP-2015

File de poveste maramureseana

Am ajuns, aici in acest loc de poveste... in Maramureş, dupa o calatorie lunga cu un popas binemeritat in Sighisoara.

Ce inseamana Maramures, cum sunt locanicii? - Maramures inseamna viata autentica la tara, te intorci un timp si esti martorul unei vieti simple si pline de farmec aparte. Avem parte de gazde cum rar iti este dat sa intalnesti, dna Liliana si dl Vasile se ocupa de tot ce ai nevoie, in cel mai mic detaliu: in fiecare zi iti sunt desenate harti personalizate cu tot ce are mai frumos Maramuresul sa iti ofere, dna Liliana iti pregateste cele mai proaspete si gustoase mancaruri traditionale. Cu siguranta, la plecare voi pleca cu cateva retete!

La recomandarea dlui Vasile am ajuns sa descoperim frumusetile Maramuresului, un peisaj ce este pe placul şi celui mai capricios cãlãtor- nu ratati drumul de la Botiza spre Tara Lapusului!; obiceiurile zonei unde tradiţiile rurale sunt pastrate, oamenii imbracati in portul zonei: am avut ocazia sa vedem cu ochii nostrii un botez - la biserica din Sapanta, o nunta chiar in Poienile Izei... dar si o inmormantare... am descoperit bisericile din lemn, cea mai inalta biserica din lemn din Europa - Peri; cimintirul vesel; dar si drumetii in Muntii Rodnei - cascada Cailor, lacul Stiol... Lacul Albastru

Sunt multe de vazut, de descoperit, asa ca vacanta noastra s-a prelungit la 8 nopti!

Cu siguranta vom reveni, tot la gazda noastra din Poenile Izei, pe care am "descoperit-o" intaii, aici, la recomandarea de pe forumul Amfostacolo. In cateva cuvinte ,am venit ca turist si am plecat ca de la un prieten.

Un loc pe care il recomand cu placere!!!

Trimis de Lisu in 12.09.15 08:02:57
Validat / Publicat: 12.09.15 09:07:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIENILE IZEI. A mai fost în/la: Baile Felix

VIZUALIZĂRI: 2006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Cascada Cailor

manead
[05.07.16 10:03:57]

@Lisu - Buna ziua, presupunand ca ati mers cu masina, ma puteti ajuta cu starea drumurilor din zona?

Multumesc,

Dan

LisuAUTOR REVIEW
[05.07.16 14:34:34]

@manead - sigur, cu mare drag!

Drumul l-am parcurs in 2 faze: Bucuresti - Sighisoara, apoi Sighisoara - Poienile Iezei. Ce a fost un pic neobisnuit pentru mine ca in Marmures nimeni nu respecta nicio regula de circulatie: se circula pe mijlocul drumului de la biciclisti, carute, oameni iar cei cu masina viteza f mare (70-80 km/h dupa aprecierea mea).

Daca vii dinspre Dej, respectiv Cluj, eu ti-as indica sa faci dreapta in Galgau spre Targu Lapus sa vezi acolo vestita manastire Rohia, apoi Rohita, Lapus...

Daca vii dinspre Suceava - Bistrita poti intra pe la Borsa cu Cascada Cailor, apoi sa cobori inspre Sighet, dar pe Valea Izei (din Moisei faci dreapta pe drumul inspre Sighet).

În fiecare sat de la sosea si in satele de langa ai biserici de lemn, traditii etc.

Ar fi ok daca ai veni intr-o zi de duminica sau de sarbatoare ca sa vezi portul popular si traditiile (caci lumea de prin partea locului mai merge la Biserica inca in port popular).

Chiar daca nu gasesti obiectivele exact la sosea, intreaba lumea ce se poate vedea caracteristic in zona si ti se va spune cu mare drag.

Daca mergi pe Valea Viseului, te poti opri la mocanita (trenul acela mic ce merge prin munti spre Hera). e frumos si pe Valea Viseului, dar doar ata e de interes mare.

De la Sighet mergi inspre Huta - Certeze (DN 19) si treci prin Sapanta unde e Cimitirul Vesel si ceal mai inalta Biserica din Lemn din lume (undeva in dreapta cum ajungi in Sapanta dinpre Sighet inainte de Cimitirul Vesel).

Poti cobori inpre Certeze ca sa vezi "palatele osenilor" plecati la munca in strainatate, apoi sa cobori la Manastirea Bixad, dar drumul pe la Huta - Certeze e destul de rau.

De la Sapanta te poti intoarce la Sighet si sa vii spre Baia Mare si sa mai vezi niste sate extraordinare, fie ca vii peste Gutai, fie ca la un moment-dat faci stanga de pe DN 18 spre Ocna Sugatag, Budesti, Calinesti, respectiv toata zona.

La iesirea inspre Cavnic (cum vii de la Ocna Sugatag) este o panta vestita pe care masina o urca fara ca motorul sa-ti fie pornit - totul urca la deal singur.

manead
[07.07.16 08:52:41]

@Lisu: Buna ziua, multumesc pentru informatiile valoroase oferitee. Cu siguranta voi tine cont de ele.

Insa ma intereseaza exclusiv starea drumurilor. Eu stiu ca in zona Nasaud drumurile sunt jalnice

LisuAUTOR REVIEW
[07.07.16 12:23:30]

@manead - Buna ziua, intr-adevar in zona Nasaud se circula mai incet, datorita drumului deficitar (dar nu este dracu atat de negru , parerea mea, si apoi este decat o portiune de drum. Poate ca de anul trecut pana acum s-a mai reparat ceva. Parerea mea este ca ar fi pacat sa nu va duceti in zona, doar pentru o 'portiune' mai naspa de drum. Va doresc toate cele bune, drum bun si amintiri frumoasa!

Lisu, manead
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Liliana: