ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2015
ÎNSCRIS: 05.07.11
AUG-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 13 ani

Hotel Daisy*** – vacanţă frumoasă

În luna august a anului 2015 am ajuns, în sfârşit, în Zakynthos. Îmi doream de mult să văd insula şi mult lăudata plajă Navagio, aşa că am achiziţionat un sejur de 7 zile in Tsilivi (vezi impresii), la Hotel Daisy ***.

La coborârea din autocar, hotelul ne-a făcut o impresie plăcută. Era scăldat în soare, la piscină era animaţie, iar câţiva palmieri impunători îl fereau de priviri indiscrete. Am ajuns în jurul orei 10.30 dimineaţa şi am primit imediat cheia camerei, ceea ce a contat foarte mult pentru noi, pentru că eram destul de obosiţi.

Deşi am fost la cazaţi la etajul 1, am folosit totuşi pentru urcatul bagajelor, liftul din dotare. Şi la Daisy sunt lăsate mustăţi de fier-beton în acoperiş, aşa cum ne-au obişnuit grecii, în mai toate unităţile de cazare, semn că ar mai fi de construit un etaj sau două, iar plata impozitului poate să mai aştepte.

Camera: Am avut camera în corpul central. Am găsit-o curată, mărişoară, cu trei paturi şi noptiere aferente, un dulap mare, un scaun cu spătar, o măsuţă de toaletă cu oglindă şi taburet. În dotare mai exista un TV la care nu se prindeau cine ştie ce posturi, deci, nici nu l-am folosit prea mult. Dacă vreţi linişte, recomand camerele cu vedere spre „grădină”. Noi am avut vedere la piscină +bar + stradă şi, în consecinţă, au fost vreo două seri când, până pe la 2 noaptea nu prea am reuşit să adormim, deoarece, englezii (culmea 2 cupluri de vârsta a treia) cazaţi în hotel au făcut casă bună cu gălăgia şi băutura.

Pentru aerul condiţionat se plătea separat. Ziua era într-adevar destul de cald, dar noaptea era ok. Am dormit cu uşa de la balcon deschisă. Cu ţânţarii n-am avut probleme. Deşi ne-am dotat cu aparat şi pastile, n-am vazut picior de ţânţar în cameră.

La intrare, pe dreapta, se află o bucatărie dotată ca de obicei la greci, cu farfurii, căni, pahare, tacâmuri, tigăi de diferite mărimi, o plită cu 2 ochiuri. N-am folosit decât frigiderul a cărui uşă nu se închidea foarte bine în partea de jos şi, din acest considerent, se făcea destul de repede gheaţă în congelator.

Tot la intrare, dar pe partea stângă, se află baia, ok şi aceasta. Nu avea perdea la duş şi când făceai baie se cam uda pe jos. La capitolul consumabile, am avut doar hârtie igienică.

Pe balcon o măsuţă + scrumieră şi 2 scaune.

Piscina: Este curată, cu secţiune de 0,30 m pentru copii, iar la adulţi adâncimea maximă este 2,60 m. Şezloguri erau suficiente, dar se practica şi aici, ca mai peste tot „rezervatul”. Îi vedeam dimineaţa, de pe balcon, cum îşi puneau prosoapele. Noi am fost de vreo câteva ori la piscină şi numai după-amiaza, mai mult de hatârul baiatului nostru. Soţul meu spune că e mare păcat să te duci în Grecia, la Marea Ionică, care este superbă şi să-ţi petreci toata ziua la piscină. Şi îi dau dreptate. Programul la piscină începea dimineaţa şi ţinea până la 6-7seara.

Micul dejun: Era servit de către barman, afară pe terasa de lângă piscină, între orele 8.30-10.00. Fiind din România micul nostru dejun era în fiecare zi acelaşi şi consta în: 2 felii de pâine toast, un ou fiert tare, 1 felie subţire de şuncă, una de caşcaval, 2 pacheţele de unt, unul de gem şi la alegere cafea/ceai/suc/lapte. Mă gândeam ce bine o duc englezii cu omletă, bacon şi fasole, dar când am văzut ce porţii minuscule le erau aduse şi lor, mi-a trecut repede.

Poziţionare: Hotelul se află la un minut distanţă de AlexSupermarket, locul de îmbarcare în autocare pentru excursiile opţionale. Distanţa până la plajă se parcurge cam în 5 minute, iar până în zona tavernelor faci cam 7 minute de mers, lejer, pe jos.

Pentru cine ajunge la Daisy cu maşina, sau dacă închiriaţi pe perioada sejurului, parcarea din dreapta are locuri suficiente.

În concluzie, dacă nu esti foarte pretenţios la mâncare şi mai ales dacă adormi indiferent de câţi decibeli se aud de afară, hotelul Daisy este ok.

Trimis de mulinita in 11.09.15 20:41:36
Validat / Publicat: 11.09.15 21:46:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mulinita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 pe terasa de la parter

luciaoradea
[12.09.15 00:07:06]

Și eu sunt de acord cu afirmația cum că e aiurea sa mergi o asemenea distanță, într -un loc atât de frumos și să stai la piscina. Dar fiecare cu părerea lui...

adriananicoleta
[13.09.15 12:52:29]

Spuneai ca "Fiind din România micul nostru dejun era în fiecare zi acelaşi şi consta în: 2 felii de pâine toast, un ou fiert tare, 1 felie subţire de şuncă, una de caşcaval, 2 pacheţele de unt, unul de gem şi la alegere cafea/ceai/suc/lapte. "

Sa inteleg ca micul dejun se stabileste in functie de nationalitate? Pai nu sunt toti clientii hotelului? Asta e discriminare... Ma indel?

mulinitaAUTOR REVIEW
[13.09.15 16:17:56]

@adriananicoleta - nu e chiar discriminare. Englezii sunt obişnuiţi să mănânce fasole, bacon şi omletă la micul dejun. Noi, românii, nu prea. Şi de aici diferenţa. Sunt convinsă că, dacă voiam un mic dejun englezesc, mi-l serveau, cu siguranţăă, dar n-am vrut. Oricum şi micul lor dejun consta într-o lingură de fasole, o omletă destul de micuţă, un triunghi de pâine toast şi o băutură ceai/cafea/suc la alegere.

adriananicoleta, luciaoradea, mulinita
Alte impresii din această RUBRICĂDaisy Hotel: