ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2015
AUG-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 luni

Sub orice critică

Adevărul pentru alţii despre Zorile Aurii

Am hotărît cu soţia să mergem în Deltă al 2 an consecutiv, am rezervat prin telefon "pensiunea" în cauză. Trebuie de menţionat că la telefon stăpînul a fost foarte amabil, din toate pensiunile la care am sunat la Sfintul Gheorghe numai la ei era liber, ulterior cele 2 famili întîlnite la pensiune mi-au confirmat că în cazul lor tot aşa a fost.

Despre cameră am aflat din internet, cred ca fiecare va găsi aceste siteuri ca să nu sune a publicitate. Cum am ajuns este o altă istorie, cred că voi scri ceva aparte.

Astfel ce era pe net despre camere şi ce am găsit:

- cameră cu confort ridicat şi modern/ nu am ce să zic, poate pentru Sf. şi sînt cu confort ridicat.

- toaletă interioară cu duş, apă caldă / toaletă interioară adevărat cît despre duş cu apă caldă chiar corespunde deoarece funcţiona doar cu apă ferbinte, nu ştiu care e roblema cu presiunea la apă rece, dar era periculos să faci duş nu mai vorbesc de copilaş, vecinii (2 tineri) sau opărit, după asta am fost cu maximă prudenţă.

- încălzire centralizată/ n-am văzutsă fie, nu ştiu dacă trebuie cuiva vara

- TV prin satelit/ aici noi neam amăgit cele 2 familii tot au confirmat, nu este televizor în camere (3 camere), am stat în 2 din ele, televizorul este instalat în curtea proprietarului peste drum unde este locul pentru luat masa, se afirmă că acolo poţi să priveşti ce doreşti, de facto nu poţi deoarece ceilalţi care sînt cazaţi tot vreau să privească ceva, astfel sau noutăţi sau fotbal, ceva comun adică. În plus după ce mănînci din faţa ta sînt luate toate că vin să mănînce alţii şi e normal că nu mai ocupi locul, te ridici şi pleci pentru ca să poată mînca şi ceilalţi.

- foişor rustic pentru servit masa/ sînt 2, unul imediat înaintea camerelor un acoperiş din plastic care face să fie foarte cald, masa cu scaune este la 1m depărtare de uşile de la camere respectiv nu poţi vorbi tare că deranjezi pe ceilalţi (proprietarul a zis că dimineţa pe la 8-30 cînd soţia hrănea micuţa deranja vecinii că îi cînta), să stai cu o bere pînă tîrziu tot nu prea poţi că deranjezi vecinii (doar împreună cu ei eventual); al doilea cred că aşa l-au numit proprietarii unde se mănîncă (păcat că n-am făcut o fotografie) este după cum am mai spus în curtea proprietarului tot acoperit cu plasti, pe jos este pietriş, două laiţe şi o masă acoperită cu peliculă (ceva din peisaj se vede pe o foto de pe site x).

- tradiţionale preparate pentru deltă/ da toate cele 6 zile am mincat numai peşte, pentru asta şi am ales delta, însă e de făcut o precizare doar din peşte de 2 feluri somn şi carp.

- preparate din scrumbie/ n-am văzut probabil că nu era în sezon.

- sala de mese, bucătărie/ doar cele indicate mai sus, bucătăria este pentru stăpînă, mă rog ca la ţară afară, era fierbător pentru apă, ceai, cafea.

- frigider în unitate/ adică unul situat lîngă televizor, deci în locul unde mănînci şi acolo puteai să păstrezi produsele.

- internet prin cablu, wireles, acces internet/ nu este, în camere nici nu se discută, în curtea gospodarului spunea că este, parola fiind afişată pe oglinda de la lavuar, de cite ori am incercat nu a fost gasita nici reţeaua, vecinii au incercat tot nu s-a primit, la întrebarea adresată gazdei acesta a confirmat că da internetul e tare slab şi a evitat un răspuns concret, bănuiesc că router WIreless nu este, nu l-am văzut.

- grătar/ n-am văzut

- aer condiţionat/ nu este nici de pomină, cu ăsta şi cu televizoru ne-am ars, în nici una din cele 3 camere nu este aer condiţionat.

Despre sosire condiţii. Am ajuns în Sfîntu pe la 17 - 17:30, proprietarul era cam ocupat cu alţi oaspeţi dar a zis să venim spre centru (panou informaţii, loc de pornire transport "Trocărici") şi ne întîlneşte. După salutare ne-a condus spre casă care este la vreo 200 m aproximativ de locul de pornire a transportului şi cam 100 de la Supermarchet. Cînd ne-am întîlnit mi s-a părut cam "straniu" faptul că gazda n-a ajutat măcar ceva să ia din mîna soţiei, care era cu copilaşul în braţe şi mai avea o sacoşă, 2 rucsace (bagajele le-am dus pe jos, pe alţii îi întîlneşte de la pensiuni cu trăsura), bine am zis că poate omu era ocupat la telefon şi n-a observat.

Ne-am instalat în cameră, ne-a întrebat dacă ne place la care soţia a zis 1 - undei aerul condiţionat, că mă rog eram cu copil mic şi de asta n-am plecat la localnici, la care gazda a zis că ce vă tre aer condiţionat vreţi să răciţi copilul, aici este aer condiţionat non-stop din deltă; 2 - undei televizorul, la care dnul zice, ce dna aţi venit aici pentru televizor, televizor aveţi şi acasă aici aţi venit să vă odihniţi de toate astea. Bine eu care credeam că este internet i-am zis soţiei că cred că ne descurcăm noi cu tableta.

Apoi am rugat să ne dea masa că noi eram lihniţi de pe drum numai cu apă şi covrigi de pe navă (aproximativ 5 ore în căldură). Am mîncat după care gospodina imediat a zis că tre să facem achitările. Atfel au încasat cîte 140 lei persoană pe 6 zile inclusiv 2 mese 1680 lei. Iniţial nu ştiam de ce aşa au cerut de repede achitarea, de ex. cu un an în urmă la Sulina proprietarul a venit cu acchitarea la sfîrşit, ulterior am înţeles.

Am întîlnit acolo încă 2 familii care au rămas nemulţumite şi care au zis că posteză şi ei ceva informaţie să nu rămînă lumea amăgită, dacă vor citi aceste rînduri rog să mă completeze cu ce am uitat poate.

Cînd am rezervat gazda a zis că o seară nu are unde ne caza şi că să stăm doar o seară la o vecină şi pe urmă revenim. Tot o istorie întreagă, să nu faceţi ca noi, deci strînge toate bagajele cu copil mic, o zi şi jumătate am fost cam în drum că tre să eliberăm să facă curat pentru ceilalţi şi apoi cînd să ne întoarcem pe acei care trebuiau să plece iau scos mai degrabă să facă curat pentru noi. Cînd am încercat să lămurim proprietarului că cazarea la vecină (ca la bunica la ţară) n-ar trebui să coste ca cazarea la "cameră cu confort ridicat şi modern" dlui a zis că nici nu se discută, deja a plătit toţi banii vecinei :). Aşa că o noapte de somn ne-a costat la bunica tot 280lei (drept că mesele tot incluse).

Despre curăţenie - am văzut cu ochii noştri cum gazda făcea curat în camere (bine că ne-am mutat de2 ori aşa că am avut timpul să vedem). În prima noapte foarte greu am adormit mirosea a Vanis de la albituri (sînt puţin alergic la prafuri de spălat), soţia zicea că a Vaniş dar pentru mine oricum era a praf de spălat, eu am zis că poate a pus mai mult ca să miroase bine. Ulterior am văzut cum a spălat albiturile pentru vecinii noştri, dna aplecat cu albiturile care numai ce le-am eliberat noi şi peste maxim 10 min s-a întors cu ele (probabil au fost muiate cu mîna şi cu mult Vaniş că nu degeaba miroasea aşa tare) şi le-a afişat la uscat în foişorul din faţa camerelor unde stau turiştii. Era prezentă şi dna din una din cele 2 familii, i-am arătat cum se spală aici albiturile şi ea a zîmbit (Salutări Bucureşti dacă citiţi aceste rînduri).

Despre curăţenie am făcut şi nişte poze din baie, o să le pun mai tîrziu.

Cred că o să povestesc şi un epizod din relaţia cu gazda legat de albituri, din care să înţelegeţi caracterul lor şi mai mult la asta n-o să mă refer că e o chestie subiectivă.

La cazare dna gazdă ea spus soţiei să fie atentă că copilaşul să nu facă pipi pe saltea, la care noi am zis că copilul tot timpul stă cu scutece şi nare de ce să-şi facă griji. Cînd a spălat albiturile luate de pe patul nostru să le dea celor nou veniţi (mie tot mi-a apărut întrebarea de ce nu mai este încă un complet de albituri), a întrebat soţia cu aluzii, de ce pe albituri este o pată galbenă la care soţia a răspuns că nu ştie de pete. Ulterior soţia mi-a zis şi eu am mers să văd dacă întradevăr este ceva s-a adeverit că era o pată galbenă într-o margine de chestia care se pune pe pat era o pata in regiunea unde se prinde su marginile patului, deci efectiv nu pteam să o lăsăm noi (Da chiar de o lăsam cînd... atunci ce se ia plată adăugător sau cum).

Cu mîncarea - nu am rămas prea entuziasmaţi, poate şi din cauza că am fost şi la Sulina şi avem cu ce compara. Am mîncat supe din peşte de obicei la masa şi seara peşte prăjit sau chifteluţe din peşte. Primele zile cînd eram numai noi la masă porţiile erau mai mari mai apoi sau micşorat cantitativ. Puteau să se micşoreze din cauza că gazda vedea că nu mîncăm mult, şi considera poate că se face risipă în orice caz ultimele 2 zile am rămas la cină pe jumătate flămînzi de două ori am mîncat chiperi umpluti si erau cite 2 de persoana ceea ce pentru un bărbat e putin ear soţia care hrăneşte copilaşul cu sîn mai mult a rămas flămîndă.

Alte dăţi soţia a rugat gazda să nu pună mult piper sau borş acru că refuză copilul laptele, la care gazda zice că nu aţi venit aici să vă fac regim special că face mîncare pentru toată lumea, cam aşa. În altă zi mămăliga a fost fără sare şi cînd soţia a întrebat poate aşa e receta gazda a afirmat, însă a doua zi mămăliga era deja sărată (însă am mîncat-o rece nu ştiu motivele), deci nu a vrut să recunoască că a greşit.

La sfîrşitul sejurului am cerut să ne dea un bon de plată o factură ceva proprietarului că am citit pe net că venim să ne odihnim la "pensiune" la care el a zis că sînt particulari şi nu dau facturi că statul nu ia ajutat cu nimic. Deci dovadă că am stat acolo nu am în afară de cele 2 familii pe care le-am cunoscut acolo şi am păstrat biletele de călătorie (chiar şi cele de la transportul local, bon din magazin) pot să le fotografiez dacă apar dubii.

Poate recitesc şi mai adaug ceva, o să pun şi nişte poze, dacă cineva are întrebări sau ceva concretizări o să răspund cu plăcere.

Sper să nu fie luată ca o critică dar ca o informaţie pentru cei ce vreau să meargă în colo, să nu nimerească pe un tărîm necunoscut.

Trimis de Noi13 in 11.09.15 14:58:49
Validat / Publicat: 11.09.15 16:59:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL]. A mai fost în/la: Sulina pensiune Class

VIZUALIZĂRI: 1991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Noi13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Foto in foisor direct in fata camerei de cazare

[11.09.15 16:46:56]

@Noi13: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19308

Mutat în rubrica "Casa Zorile Aurii, SF. GHEORGHE" (nou-creată pe sait)

krisstinna
[11.09.15 17:44:41]

@Noi13 - Bine ai venit in marea familie AFA!

Mi-a placut modul tau de abordare, de povestire.

Ai spus ca ai facut poze. Le poti atasa? Sunt curioasa daca ai facut si la casa bunicii!

Sunteti o familie linistita, draguta, cu mult bun simt, altfel cred ca ieseau scantei acolo!

Bravo voua!

Noi13AUTOR REVIEW
[13.09.15 13:35:10]

@cristinaoranici -

Salut

Am facut poze sio sa le atasez aici saptamina asta numaideci.

Nu stiu care e >casa bunicii>da poate a nimerit intimplator.

Msk am incercat sa nu ne sticam de tot concediul

Noi13AUTOR REVIEW
[18.09.15 13:11:53]

@webmasterX -

Msk

Pozitionarea pe harta e ok

Noi13
Alte impresii din această RUBRICĂCasa cu Flori (ex Zorile Aurii) :