ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2015
ÎNSCRIS: 12.07.11
SEP-2015

Hotel am Ring Sibiu ok!!!

Pe drum spre Transalpina Sibiul a fost ''punct obligatoriu de trecere'', ca sa folosesc o expresie militara, datorita faptului ca de fiecare data ne-am simtit foarte bine in minunatul oras transilvan si cum niciodata n-am reusit sa gasim camere libere la am Ring de data asta am avut noroc!!!

Am facut rezervarea pe un site specializat cu o saptamana inainte si am prins si o reducere de 25%... fain, no?

Hotelul se afla in Piata Mare, il vezi de la distanta desi intrarea e obturata de terasa din fata si dezavantajul e ca nu ai unde parca in apropiere... noi am parcat langa Casa Salzburg, stiam ce si cum de cand am fost cazati acolo, parerile despre le gasiti tot aici pe AFA, am cumparat tichetul de parcare 1 leu de la un chiosc de ziare si am purces spre pensiune cu trolerul troncanind pe caldaram. La ora aia centrul era destul de animat, terasele pline iar zgomotul rotilor ii facea pe oameni sa se uite lung dupa noi... Am ajuns si ciudatenia e ca receptia pensiunii, imi tot vine sa-i zic asa pentru ca aerul de casa zdravana saseasca nu are nicio legatura cu termenul de ''hotel'', nu e la intrare, ci la doua usi spre stanga distanta. Acolo o domnisoara cu ochi albastri, rece si politicoasa, ne-a cazat destul de repede fara sa ne zambeasca, macar protocolar sau sa ne faca conversatie.

Ne-am intors la intrare, in fata am vazut restaurantul iar pe partea stanga niste frigidere care dadeau urat pline cu bere, sucuri, etc iar pe dreapta scarile spre ''hotel''... am urcat doua etaje cu troleru in brate, camera frumoasa foc dar cu un singur geam gen crenel... in fine noi cerusem in rezervare camera cu geamurile spre piata, va spun asta fiindca exista camere cu geamurile spre interiorul holului pe unde trec turistii, nu m-am intors la receptie sa relev aspectul fiindca domnisoara ma convinsese inca de la venire de ''amabilitatea'' ei... dar sa trecem... camera e faina, o sa vedeti in poze... neajunsuri... am ramas cu clanta de la baie in mana, usile dulapului au nevoie urgent de o reparatie, ca si tabliile patului, nimic grav doar ca scartaie ingrozitor, pernele sunt tare moi iar mocheta ar trebui ori curatata bine ori schimbata... dar ma repet sunt mici chestii de detaliu care s-ar putea sa-mi dea titlul de ''carcotas''

Baia e mare, cu cada, feon, sapunuri, sampon, prosoape albe imaculate, fara aerisire dar cu un ventilator care porneste cand aprinzi lumina. Ai minibar si tv cu niste canale cam ciudate si care functioneaza cam din doi in doi dar in vacanta nu te intereseaza stirile!!!

Masa de pranz am luat-o la Kultpub o carciumioara langa podul mincinosilor unde era umbra si placut, o portie de paste vreo 20 lei, o bere 8 lei, servirea prompta, personalul amabil, privelistea ok.

Seara ne-am dus tinta la pravalia favorita adica Crama Sibiul vechi, la fel de primitoare si mancarea excelenta ca de fiecare data!!!

La intoarcere am constatat ca desi in capul scarilor de la intrarea in hotel exista un sistem gen interfon usa era ''la liber'' in conditiile in care receptia nefiind acolo nu are cine sa supravegheze intrarea in stabiliment si nici camere de filmat n-am vazut... in fine...

Dimineata am coborat la micul dejun care se serveste pe terasa din fata, e in valoare de 22 lei de persoana are trei variante, toate trei incluzand obligatoriu cafea si suc de portocale din cutie, doua variante sunt cu omleta iar una cu mezeluri. Noi am comandat omleta taraneasca, am fost serviti prompt cu suc si cafea pana a venit omleta, repede, va asigur, ca eram noi si doi motarzi pe terasa la ora aia, omleta contine sunca si branza si e insotita de painica si 4 cutii de gem si tot atatea de unt. Foarte bun, nimic de zis dar data viitoare nu mai includ micul dejun... e'' overpriced''

La plecare am avut parte de un tanar la receptie foarte amabil si zambitor care ne-a sters impresia negativa lasata de colega lui!!!

Per total cazarea la am Ring a fost ok, e in mijlocul locurilor si al evenimentelor, la o distanta de mers pe jos fata de tot ceea ce ai de vazut in centrul vechi al Sibiului... cereti camere la etajul 1 cu ferestre spre piata si interesati-va din timp daca nu sunt evenimente nocturne programate ca sa nu va afecteze somnul... fumatorii vor fi privati de exercitarea placutului viciu fiindca nu sunt balcoane dar puteti cobora la terasa!!!

Micile neajunsuri n-au stirbit din frumusetea pensiunii in sine, a aranjamentului interior si in Sibiu parca mereu e alta atmosfera decat in mod obisnuit la noi!!!

Trimis de christian in 11.09.15 13:43:39
Validat / Publicat: 11.09.15 16:13:26

VIZUALIZĂRI: 3736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (christian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Piata Mare de la ''crenelul'' camerei am Ring Sibiu
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.50 EUR pe cameră

[11.09.15 16:12:52]

Mutat în rubrica "Am Ring Hotel, SIBIU" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂAm Ring Hotel:

• pagină generată în 0.042575120925903 sec