ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2015
ÎNSCRIS: 10.09.15
SEP-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cu bune si cu rele

De la inceput o sa explic dece mi-am luat atata timp sa scriu: am citit cu atentie cele scrise de altii si pentru ca situatia a fost de asemenea natura incat nu am putut pleca in alta tara m-am hotarat in ciuda celor negative scrise sa cumpar un sejur (scump pentru Romania) la Phoenicia Mamaia in regim 'all inclusive' in extrasezon, dupa 4 septembrie.

Receptia: ajungi intr-o parcare din care iti duci frumusel bagajele in receptie (nu te intreaba nimeni nimic despre vreun ajutor). La receptie desi e ora 16 apartamentul nu e gata ("mai trebuie parfumat"), asteptam cam 30 minute, semnam o hartie... primim o bratara (mai tarziu m-am intors sa iau tichetele pentru prosoape care au fost omise la checkin). Iar iti cari singur bagajele, daca ai vrea sa ti le duca cineva au niste carucioare de supermarket (sic!).

Camera: spatioasa, curata (apartament cu 2 camere), spartan mobilata. Problema cu tv-ul (avea posturile prinse prost, doar cateva se vedeau ok) foarte mic cam 50 cm la un living mare, deci nu se citeau subtitrarile de pe canapea, tv-ul era de tip CRT cu ecran plat dar si cu tub, daca as fi vrut sa cumpar asa ceva cu siguranta ca nu mai gasesc. E timpul sa mai investeasca in tehnologie. Baia mica, chiuveta fara spatiu de depozitare cosmetice. Aveau un raft dar pe peretele lateral, incomod de accesat. Bateria de la cada trebuia bine manuita altfel nu regla debitul si aveai apa prea rece sau prea calda. Per ansamblu apartament lumina foarte chioara te obliga sa faci ture pe balcon ca sa vezi ceva in oglinda de la purtator. Au facut zilnic curat si au schimbat lenjeria pe parcursul celor 5 zile minim odata daca nu de 2 ori.

In complex: prima impresie nu e grozava, adica nu are nimic deosebit. Piscinele sunt mari si ok, fiind extrasezon nu am avut probleme cu sezlongurile. Au bai exterioare bine intretinute si relativ curate. Au foisoare pe care le poti folosi mai ales pentru odihna in aer liber daca ai un copil. Au magazine cu "detoate" de la colace la haine si tigari sau farmacie, cabinet medical si stomatologie.

Sistemul "all inclusive" (de tip romanesc) si mancarea: de la inceput sa va explic cu bauturile "all inclusive", se servesc doar de la dozator (coca cola, fanta, bere, etc) si numai in anumite locatii si pana la anumite ore. Apa plata sau minerala sunt de la sticla PET dar apa e apa de masa bulgareasca probabil si cea minerala este un sifon) Spre surprinderea mea au 3 tipuri de vin de la cutie dar bune, rosu, alb, roze si anumite espresoare din restaurant au rasnita deci nu fac cafeaua din prafuri (o cafea foarte buna). Daca esti pe plaja trebuie sa te duci la un anumit bar care serveste bauturile de la all inclusive, la restul sunt pe bani, lafel si la piscine.

Restaurantul All inclusive: cu mancare buna si multa. Din pacate este mic si se produce inghesuiala chiar si acum in extrasezon. Un mic dejun variat caruia chiar nu ai ce sa ii reprosezi decat inghesuiala (am citit ca au in plan extinderea din 2016, sper sa o faca altfel au probleme). Fac paine gen turte pe vatra pe care le scot calde, au diferite variante de ochiuri si omlete, stau bine cu branzeturile si mai putin cu mezelul (au in schimb carnaciori si cremvursti). Excelent iaurt libanez si humus ca la mama lor acasa. Nu prea au fructe!! Pranzul si cina sunt bogate in preparate iar la cina au si o statie de preparare pe loc si un gratar. Din pacate dupa 2-3 zile deja nu mai stii ce sa mananci pentru ca te saturi de atata carne, sosuri, gratare, etc. Am observat multe familii care cara munti de mancare pe care le arunca. Nu poti sa critici prea mult pentru ca sincer orice ai face carnea este aceeasi si ai un numar finit de moduri in care o poti gati. Cert este ca nu ramai nemancat si nu inteleg imbulzeala romanului de frica sa nu ramana cu farfuria goala. Trebuie insa clar sa-si redimensioneze restaurantul in sezonul viitor si sa suplimenteze personalul. Trebuie sa aduca fructe mai ales ca sunt multi copii, lafel cu dulciurile si inghetata pentru ca primele nu sunt variate iar inghetata chiar se termina inainte sa termini si tu masa pentru ca au grija altii sa-si faca provizii inainte.

Au in plan din cate am citit pe un flyer din receptie sa introduca si snack-uri intre mese cum este prin alte tari. Sincer nu cred ca este nevoie deoarece ai mic dejun pana pe la 10 jumatate, masa de pranz de pe la 13-15 si seara de pe la 19.30. Eu zic ca e suficient. Ce ar trebui sa faca este sa ofere niste fructe pe post de snack si sa lase un stand de pizza fara plata (au unul contra cost pe plaja) cu pizza la felii si cred ca e deajuns mai ales ca ai in apartament bucatarie unde cei cu copii pot tine alimente la frigider daca e nevoie pana la mese. Altfel, sincer te duci sa mai ajungi si pe plaja si nu sa stai doar la masa.

Plaja:foarte lata si se intra foarte lin in apa curata (ideal pentru copii). Din pacate starea e jalnica, partea dinspre apa care nu are sezlonguri este curatata zilnic, partea cu sezlonguri se curata cel mult manual si e plina de resturi mici si scoici care cam inteapa. Sezlongurile sunt impastiate si te autoservesti, saltelele sunt neingrijite si murdare. Am avut o zi cu vant si nu a venit nimeni sa stranga umbrelele astfel incat cele care nu erau din stuf au devenit un pericol pentru cei de pe plaja. Au niste asa zise foisoare care arata jalnic (o cutie cu perdele) si care sunt contra cost -nu e cazul sa va obositi. In rest celelalte sezlonguri sunt gratis dar se simte lipsa cuiva care sa le ingrijeasca. Muzica e data prea tare in boxe mai ales ca nu au turisti de genul celor care merg in club ci dimpotriva familii cu copii.

Programele distractive: pentru copii pe tot parcursul zilei in diverse locatii cum ar fi la teatru sau la restaurant. Seara insa volumul programului este prea ridicat in restaurant si ajungi sa nu te mai auzi la mese iar copii sigur capata ceva probleme la urechi. In rest ok, ca pe litorale... cu muzica, karaoke, prezentari de moda, etc

Checkout: am stat un sfert de ora in receptie ca sa se verifice daca nu am plecat cu "inventarul" din camera.

Pe lung, daca isi remediaza problemele cu inghesuiala si in special cu atentia la detalii, nu este un loc tocmai rau de ales daca vii cu copii si evident nu ai putut pleca macar la vecinii bulgari. Au musai de angajat personal suplimentar atat la curatenie cat si la intretinerea si verificarea instalatiilor din apartamete. Nu se compara cu resorturile turcesti de 4 stele, poate cu cele de 3 dar nu am fost eu acolo ca sa pot compara. Au de remediat daca vor sa fie de 4 stele si din pacate cer prea multi bani comparativ cu ce oferte se pot accesa in alte tari.

O sa inchei sa scriu ca am platit 5 nopti 2 persoane in extrasezon 720 EURO! fara transport. Daca mai punem ceva de avion ajungeam in Turcia la 4 stele sau cu masina la Bulgari la 5*.

Trimis de Noha in 10.09.15 17:34:03
Validat / Publicat: 10.09.15 19:13:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 4169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Noha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 living

[10.09.15 19:00:09]

Bun review de debut!

@Noha: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[10.09.15 20:08:16]

@webmasterX - Multumesc, as putea sa va umplu situl, cu timpul stau mai prost; -)

cloverina
    [10.09.15 20:55:17]

@Noha: Noi am dat 900 și ceva de euro, 5 nopți, în plin sezon. Turcia, 5 stele ultra all inclusive. Nu o zic ca să sucesc cuțitul în rana, ci ca să se observe diferența extraordinara de preț și servicii. Poate la anul încercați altă țară, care știe ce înseamnă All inclusive (nu mai vorbesc de uai).

[10.09.15 21:15:11]

@cloverina - corect!

gettyy
    [11.09.15 09:21:01]

@Noha -

Bine ai venit în rândurile noastre!

Frumos debut.

Mi-a plăcut mult cum ai scris: detaliat, bine structurat, cu informații foarte utile.

Bravo, felicitări!

[11.09.15 09:26:33]

@gettyy - multumesc!

ovy2k5
    [10.01.16 18:49:17]

Cei care au copii mici prefera in tara, am fost in 2015 in venus la un complx ok, mera - vezi impresii - si in 2016 voi merge la phoenecia, 10 nopti... sper sa fie ok

Cristi.I
    [27.01.16 09:09:28]

@Noha - Detalii bine venite pentru unii. Am citit cu mare atentie si am trecut din nou cu imaginatia pe acolo.

Cineva spunea ca este prea scump pentru Romania. Asa este, foarte scump. Dar daca iei din timp chiar isi merita banul acest resort, si cu bune si cu rele.

Dau exemplu concred. Am avut aici sejur in iunie 2015,5 nopti cu all inclusive. Probabil o sa ziceti ca nu este adevarat, dar m-a costat 2450 lei pt 2 ad si copil mic care oricum nu se pune in calcul. Biletul il luasem din noiembrie 2014 de Black Friday cand acolo au avut EB de 55% in acea zi.

Asa este, au si multe probleme, dar sa nu uitam ca au si flux mare de turisti, iar la final de sezon este imposibil sa nu apara ba o baterie la baie stricata, ba o pata pe o canapea, ba o mica problema la o usa. Uneori suntem prea carcotasi. Sa nu uitam ca la 4 stele in alta parte nu ai oportunitatile de aici.

Aveti perfecta dreptate ca in Turcia este un altfel de all sau UAI. Dar pana in Turcia mai pui un ban de drum, mai platesti un charter care e undeva la 300 de euro / persoana aproape. Alegeti spre exemplu Hotel Batihan din Kusadasi, tot de 4*, care avea fix acelasi pret in acea perioada in care am fost. Si credeti-ma ca am stat acolo acum vreo 2 ani si este aproape aceeasi chestie ca aici. Ba chiar din punct de vedere al posibilitatilor de distractie si al programelor pt copii Phoenicia sta mult mai bine. Problema principala a lor este restaurantul in care se creeaza foarte multa imbulzeala. Si cand mai sunt si multi copii deja devine un haos acolo. Dar pentru astfel de familii se adreseaza.

Si acum sa fim sinceri, cred ca e una din cele mai bune plaje de pe litoralul romanesc. In august am incercat sa mai petrec un weekend acolo asa ca de final de sezon. Intr-adevar pretul era exorbitant, dar ghici ce nu mai aveau. Sistemul de all inclusive. Am intrebat de ce si mi s-a transmis ca nu mai fac fata fluxului de oameni si au renuntat pentru moment in acea luna la All Inclusive. Cine avea rezervari facute din timp aveau all, cine facea rezervari in timpul lunii nu mai aveau aceasta posibilitate. Deci intr-un fel si-au luat o mica masura.

Cred cu tarie si eu ca le trebuie o extindere neaparat a restaurantului. In rest?? Stergi cu buretele micile neplaceri si iti vezi de sejur. Probabil ar putea fi ales ca standard de 4* pentru Romania. Si ca sa intelegeti de ce zic asta, comparati va rog Phoenicia Holiday Resort de 4* cu Hotel Ambasador tot de 4*. In care ati dori sa stati??? Si nu este singurul exemplu... va pot da multe... numai bine!!!

[10.05.16 10:23:40]

Buna, Noaptea era galagie de la cluburi sau de la restaurantul lor?

[10.05.16 10:34:32]

@anamaria_2010 - eu nu am fost deranjata, se aude ceva daca stai cu usa deschisa la terasa dar nu se depaseste o anumita ora.

[15.05.16 11:35:36]

In care corp nu s-ar auzi zgomotul soselei? Multumesc

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [15.05.16 12:29:37]

@anamaria_2010 - în oricare, dacă ceri o cameră spre Sud.

[15.05.16 13:07:44]

mai am o intrebare: renteaza demi-pensiune? sau e mai ok cu mic dejun. cat e o ciorba sa zicem sau un fel 2 (chestii generale, nu super de fitze, gen scoici sau alte nebunii)?

[15.05.16 13:13:15]

@anamaria_2010 - Eu am avut all inclusive si a rentat ca era ok. Nu am incercat a la carte pentru ca nu era cazul, deci nu stiu. De asemenea la Rubin nu am sesizat zgomot de sosea.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [15.05.16 16:24:48]

@anamaria_2010: scuze, retrag cele de mai sus; m-am grãbit sã rãspund fãrã sã fiu atent cã e vorba de Phoenicia Mamaia - rãspunsul meu e valabil pt. hotelul din Bucutești.

anamaria_2010, cloverina, Cristi.I, gettyy, Noha, ovy2k5
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]: