ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
JUN-2008
2 AD. + 1 ( 9 ani ) COPII

Unul dintre cele mai bune hoteluri din Antalya

In iunie 2008 am fost 2 saptamani in Antalya - zona Belek, iar 1 saptamana am stat cu familia la Cornelia Diamond, hotel nou deschis atunci, de cateva luni.

Hotelul este excelent, 5* adevarate (stim ca in Turcia se mai umfla putin stelele, dar acesta chiar isi merita stelele). Este imens - peste 500 de camere, este construit intr-un stil avangardist, dar cu gust. Are aprox 12 000 mp de piscine, cu cascade, care cad dintr-una in alta, iluminate noaptea cu diferite culori.

Camerele standard sunt foarte mari- aprox 45 mp, luxoase, totul este perfect pana in cel mai mic detaliu. LCD mare pe perete, cand il pornesti iti da mesaj - Welcome... si numele tau. Minibar mare - umplut zilnic gratuit (in cadrul serviciului de Ultra All inclusive) cu doze de Cola, Fanta, apa minerala, bere Tuborg la sticla, vin la sticla mica, alune si ciocolata.

Fiindca am ajuns la serviciul de UALL - acesta mi s-a parut a fi cel mai bun din ce am vazut pana acum in Turcia. Include si aproape toate bauturile alcooloce din import - Jack Daniels, Metaxa, Remy Martin, Cinzano, campari, alte brandy-uri, lichioruri, sampanie, etc. Doar bauturile extrem de scumpe nu sunt incluse - de ex Johnie Walker black label, coniac XO import. De asemenea - espresso, frappe, alune, inghetata, etc - totul gratuit.

Despre mancare - excelenta. Foarte diversa, nerepetitiva, zeci de feluri, fructe, prajituri, torturi, etc. Sunt si 8 restaurante A la carte - mediteraneean, pescaresc, turcesc, etc. Am fost la cel mediteraneean (de 2 ori) si cel turcesc si mancarea este delicioasa. La celelalte nu am apucat sa mergem, desi am fi vrut.

Spa-ul hotelului este imens, are tot ce iti poti imagina.

Hotelul mai are cofetarie, sala jocuri pt copii (gratuit), sala bowling (contr cost), discoteca (gratuit).

Echipa de animatori este medie, nu este atat de activa si creativa (ca si cea de la Papillon Zeugma) dar este Ok. Si pentru copii de orice varsta este foarte bun acest hotel pentru ca au ce face tot timpul, sunt animatori care se ocupa doar de ei, pe grupe de varsta. Seara sunt spectacole foarte bune, apoi canta cineva live la piscina, se danseaza, apoi este discoteca, nu exista timpi morti. Am prins si petrecere pe plaja, cu artificii, etc, a fost super.

Per ansamblu - un hotel de 5* cu UALL, excelent, dar pretul este cu mult peste media hotelurilor de 5* din Antalya, dar indreptatit, zic eu.

Trimis de presario in 27.01.10 21:24:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3238 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Cornelia Diamond Resort & Spa Antalya - Belek. Restaurantul mediteraneean - meniu = somon cu nuci.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 5 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 162.00 EUR pe cameră

baranci
    [28.01.10 11:29:47]

ne poti spune si pretul sejurului

[28.01.10 11:47:24]

Pt baranci.

Este destul de greu sa apreciez cat a costat sejurul, pentru ca noi am platit 2 saptamani (iunie 2008) la Papillon Aysha. Ne-a placut mult la Papillon Zeugma in 2006 si am zis sa incercam Aysha. Sejurul de 2 sapt (2 adulti + 1 copil de 9 ani), avion, etc, plecare din TM a costat cu tot cu taxe aprox 2. 800 Eur.

Cu o zi inainte de plecare, hotelul a anulat rezervarea (le-a venit un grup mai mare de rusi - cica) si agentia Alibaba ne-a mutat. Asa ca am stat prima saptamana la Gloria Verde si a 2-a saptamana la Cornelia Diamond.

Ca si tarife am vazut in listele de preturi standard ca Gloria Verde era cu putin mai scump decat Papillon Aisha, iar Cornelia Diamond era aproape dublu. Acum Cornelia Diamond este din "gama" celor mai scumpe hoteluri din Antalya, cot la cot cu Rixos, Calista, Adam & Eve, etc.

Deci - am iesit foarte bine si ne-am simtit excelent. Practic in 2 saptamani, am avut 2 concedii la 2 hoteluri.

kmy
    [25.02.10 21:06:28]

Vreau sa merg si eu la Cornelia Diamond si cu ce ai scris tu cu ce am gasit pe internet m-ai convins. De la ce agentie ti-ai luat bilete?

[23.04.10 18:55:53]

webmaster, te rog sa atasezi - daca se poate - melodia asta. Multumesc

[23.04.10 21:41:00]

tare pupacios Tarcan asta! Am atasat melodia solicitata!

[23.04.10 21:58:40]

Asa e - pupaciosu' Tarkan.

Multumesc.

baranci, kmy, presario