ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2015
ÎNSCRIS: 10.09.15
AUG-2015

Doua vacante reusite - un singur hotel

Desi este prima data cand scriu pe acest site, am fost prezenta de nenumarate ori aici, in cautare de impresii despre anumite locatii.

Mi s-a parut corect sa ajut si eu aceasta comunitate in a lua anumite decizii in ceea ce priveste alegerea unei vacante sau a unei locatii.

Anul trecut am ales Thasoss, pentru prima data. Ne-am cazat la Hotel Akti/Pefkari, hotelul l-am gasit singura pe net, cautand cazare in Thasoss pe plaja.

Am luat legatura cu proprietara prin intermediul email-ului, am platit un avans care a constat in c/v a doua nopti de cazare.

Am fost atat de placut impresionati anul trecut, incat anul acesta am repetat experienta, stand in aceeasi camera, chiar.

Pefkari este un satuc intr-un golf, in care sunt vreo 4-5 hoteluri/studiouri, cu terasele si plajele aferente. Plaja este cu pietricele, la fel si apa (recomand incaltari speciale), de aceea apa este foarte limpede. Nu este o plaja aglomerata, distanta intre senzlonguri fiind destul de mare, ceea ce ne-a placut foarte mult, mai ales facand comparatie cu alte plaje aglomerate de pe insula. Contra unei consumatii de 5 Euro/zi de la barul hotelului puteai ocupa o zi intreaga doua sezloguri si o umbrela.

Pentru doritorii de liniste si odihna, recomand cazare in Pefkari.

Revenind la hotel... ce ne-a placut foarte mult a fost pozitia lui: coborai cateva trepte si erai pe plaja, iar camera fiind la parter avea o terasa din care intrai in camera. Fetita noastra facea zilnic ture plaja/terasa camerei pentru a-si aduce diverse jucarii.

Camera a fost una modesta, nici prea mare, dar nici mica, atat cat trebuie unei familii cu un copil, care sta in camera cat sa se spele si sa doarma. Curatenie se facea zilnic, asternuturile s-au schimbat de doua ori in 9 zile, prosoapele de cate ori le lasai pe jos la baie. Nu am ce reprosa in privinta curateniei.

Micul dejun se servea pe terasa hotelului care era deasupra plajei. o placere sa iti bei cafeaua de dimineata privind marea. Masa de dimineata a fost una corecta: gem, miere, cereale, lapte, ceai, oua, 2 feluri de mezel, masline, branza feta, rosii, castraveti, iaurt, placinte, fursecuri. Chiar daca se repeta zilnic, aveai ce alege, a. i. sa poti manca altceva in fiecare dimineata. Tips pentru cafea: daca cereti cafea greceasca (la ibric) in loc de cafea clasica (de fapt este un ness), primiti cafea greceasca si nu trebuie sa platiti nimic in plus.

Restul meselor nu le-am servit la terasa hotelului, desi aveau si ei restaurant, pentru ca nu ne-a placut servirea. Recomand cu mare drag restaurantul Ka Pa Hi (mancare buna, servire ireprosabila) sau Pizza Top (buna pizza si nu numai...).

Cam atat despre cele doua experiente ale nostre in Pefkari.

Daca nu am cuprins toate amanuntele despre hotel sau statiune, raspund la eventualele intrebari cu placere.

Trimis de andreeaan in 10.09.15 14:03:07
Validat / Publicat: 10.09.15 14:53:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Rhodos, Corfu, Paralia Katerini, Salonic, sithonia

VIZUALIZĂRI: 3861 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeaan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.09.15 14:53:32]

@andreeaan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3273

Aurici
[10.09.15 14:59:50]

@andreeaan - Eu nu doresc amanunte neaparat pentru ca am fost si eu in Thassos anul acesta si mi-a placut cel putin la fel de mult. Dar niste poze doream neaparat, ca tare imi place sa revad locuri prin care am fost si eu, mai ales cele in care m-am simtit bine.

Bine ai venit printre noi. Te mai asteptam cu articole si cu multe poze pe viitor.

andreeaanAUTOR REVIEW
[10.09.15 20:21:25]

@Aurici - Gata si cateva poze!

anghelada
[22.03.16 10:44:21]

Buna,

Eu as dori sa stiu cum este intrarea in apa, daca se adanceste brusc sau e intrarea lina.

Si as mai dori sa stiu cat este pretul/camera, nu prea am inteles din caseta tehnica.

Multumesc!

andreeaanAUTOR REVIEW
[22.03.16 11:53:56]

@anghelada - Intrarea in apa este lina, dar nu chiar ca la Mamaia, in sensul ca dupa cativa pasi buni devine adanca. Sunt pietricele pe plaja si-n apa, de aceea recomand folosirea incaltarilor speciale, insa apa este limpede si de un albastru turcoise superb!

Camera tripla a fost (anul trecut) 105 Euro/noapte cu mic dejun inclus.

Micul dejun este ok, acopera toate necesitatile!!

andreeaan, anghelada, Aurici
Alte impresii din această RUBRICĂAkti Hotel [Pefkari]: