ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 21.06.11
JUL-2015
3 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Nu e rau deloc, din contra...

Ne-am intors de la hotel, la finalul lunii iulie si am asteptat sa se mai decanteze din impresii pentru a putea face o informare cat mai obiectiva astfel incat pot acum sa redau mai jos o scurta descriere a sejurului.

Pot spune ca per ansamblu a fost din nou mai mult decat ne-am asteptat, pentru costul platit (2.400 EUR prin early booking - 3 pers+1 copil de 11 ani) pentru 7 nopti pentru 2 camere distincte, deci eu si familia mea recomand acest hotel turistilor, pot spune ca m-as intoarce acolo oricand cu placere.

Iar acum pe scurt cateva cuvinte despre conditii:

- zborul si transferul: ca de obicei totul in conditii perfecte, atat in avion cat si la aeroportul din Antalya. Ghidul de acolo OK, nu a vorbit prea mult, doar la obiect si cu detalii la ce era important de stiut. Transferul a durat aproape 100 minute avand in vedere ca am fost al doilea popas din cele 5 necesare depunerii turistilor la locatiile alese si o mica oprire la niste magazine scumpe (3 EUR cupa mica de inghetata).

- personalul: deosebit de amabil, cel mai amabil pe care l-am intalnit vreodata in Antalya in cele 8 sejururi petrecute pe aici cunoscator de limba engleza la perfectie la receptie si la biroul de relatii cu clientii din hotel; cei de pe plaja si de la piscina, super OK, iar personalul din restaurant prompt si binedispus si cunoscator bun de engleza;

- plaja: apa foarte curata avand o varietate mare de peste atat la mal cat si mai spre larg; seara pe ponton era un aer respirabil (din pacate am prins cateva zile de 40-42 C ziua si 26-29 C noaptea); partea negativa a pontonului este ca pentru a ajunge la el trebuia sa strabati o portiune de circa 5-6 metri direct prin nisip iar acest lucru nu era prea placut in tinuta de seara; intrarea in mare este deosebit de lina si alcatuita numai din nisip fin la fel ca si pe plaja (oricum in acesta regiune plaja este cea mai prietenoasa din Turcia) adancimea apei atingea 1,6 metri abia pe la 60 metri de tarm, fiind cam pe la 1,4 metri la circa 35 metri de tarm; plaja are o latime de circa 80-110 metri si se intinde pe circa 350 metri, avand peste 950 sezlonguri, asezate sub cele 400 umbretute de soare, astfel ca se gaseau locuri libere si catre orele 10:00 pentru cei mai intarziati la plaja; singurul loc cu pietris masiv (bolovani de circa 5-6 tone) era in apa la circa 75-90 metri de tarm si pe mal, imediat in dreapta plajei hotelului, nefiind nevoie de papuci speciali; bineinteles ca dupa ora 10:30 nisipul frigea datorila soarelui si trebuia sa te deplasezi incaltat sau fugind cu pasi repezi;

- piscinele: circa 3.200 metri patrati de apa foarte curata avand invariabil o adancime de 1,30 metri (cam putin), respactiv 35 cm pentru copii; aceastea sunt situate in mai multe zone are resortului, inclusiv in mijlocul vilelor care se gasesc peste drum de hotel si au doar 4*; piscina interiora este mare si are dimensiuni neregulate; aqua park-ul se gaseste intr-o zona distincta langa drumul care duce catre plaja si are program de la 10:00 la 12:00 si de la 14:00 la 17:00, aici putand fi folosite 5 topogane diferite;

- SPA: modern, frumos, dar destul de scump si cu agenti linistiti pe plaja unde “atacau” indeosebi persoanele vorbitoare de limba rusa;

- camera: potrivita si suficienta ca si dimensire (31 mp), doua paturi despartite de 1.90/80 cm; mocheta; tv LCD cu diagonala de 61 cm si surpriza, peste 115 canale TV functionale (este un record pentru mine in Turcia) cu un singur canal romanesc (TVR International), aer conditionat centralizat excelent cu reglare de temperatura, totul functional; un balcon de dimensiuni medii cu 2 scaune si masuta, precum si uscator; baia ca si in descrierea hotelului, presiune si temperatura foarte buna a apei, care se regla usor. Baia este dotata cu un dus haios, prin care ai posibilitatea sa faci dus in 3 moduri (clasic de sus cu para fixa, cel cu para mobila si cu 8 jeturi de apa proiectate inspre corp).

Vederea la mare depinde mult de corpul in care ai primit camere (exista 4 corpuri de cladire), astfel ca doar circa 50 camere au vedere directa, restul am lateral si cateza nu au deloc. Minibarul era improspatat zilnicsi continea doua sucuri din gama Pepsi la 1 L. precum si apa minerala si plata la 1,5 L. ; cameristele isi faceau datoria discret, schimband zilnic prosoapele si de 2 ori pe saptamana si asternuturile;

- restaurantul principal: per ansablu OK, servirea buna pentru bauturi, dar si debarasarea meselor; aerului conditionat eficient, baclavale si cataif in fiecare seara; micul dejun bogat si preparate din ou, iar la un loc de cinste situandu-se fres-ul de protocale proaspat stoarse gratuit; pranzul normal cu cel putin 3 feluri de carne combinata intre pui, vita, peste si oaie si tipuri de supa; cina deosebit de bogata incluziv bufetul si pentru cei mici;

- restaurantele a la carte: sunt fara taxa cu rezervare prealabila cu cel putin o zi inainte la 'gust relation'. Personal am fost la cel italian "Restaurante Vittorio" si totul a fost OK ca si servire, poate doar la cantitate se mai putea suplimenta.

- animatia: potrivita, nu agasanta, dar nici iesita din comun

- serile tematice: bine organizate (amfiteatru de 420 locuri), dar spectacolele in sine destul de palide, avand in vedere ca totul era facut tot de catre echipa de animatie ce era deja epuizata dupa prestatia din timpul zilei.

- baruri: numeroase ca si numar (8) acoperind intreaga zona, avand coctailuri bine realizate si spre lauda lor folosind pahare de sticla, sucuri la Tetra-Pack si bauturi neindoite cu apa;

- excursii: de vizitat Side pentru a vedea monumente romane de peste 2000 ani, excursii cu vaporasul pe raul Mangavat si pe mare, luate de la agentile de turism din bazarul de peste drum, sau la aquapark-ul din Alanya;

Observatii:

- a fost hotelul din Turcia, unde wi-fi-ul a fost rege, avand o viteza ca si cea de acasa, pe tot timptul zilei, atat in camera cat si inspre plaja, sincere felicitari patronilor, a fost cea mai placuta surpriza;

-apropo de turisti, procentele au fost in perioada in care am fost noi cazati de 47% turci; 28% nemti; 15% rusi; 10% olandezi; croati, cehi, unguri, francezi si cateva familii de romani (3-4 cupluri)

-si in regiunea Side la fel ca si la Kemer din final de iunie si pana in septembrie in copaci se gasesc cicadelele europeene niste insecte care de dimineata de la orele 5:00 si pana seara inainte de a se intuneca fac un zgomot caracteristic, destul de puternic, dar in zona hotelului erau destul de putin raspandite;

-nici o mica problema la cazare, chiar daca am ajuns la orele 18:30 la hotel, ne-au fost oferite cele doua camere in care am si ramas de altfel si toate acestea fara a mai strecura nimic in pasaport...

Sper ca pot sa va ajut prin acest mesaj sa ii decid pe cei care doresc sa gaseasca un hotel renovat complet, curat, frumos, cu un personal profesionist o plaja foarte buna sa faca o alegere potrivita.

Trimis de iusti1968 in 09.09.15 13:26:47
Validat / Publicat: 09.09.15 14:37:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side: Sueno Beach; Kemer: fostul La Mer; Simena; Antalya: Kervansaray Lara si Porto Bello; Alanya: Saphir Resort&SPA

VIZUALIZĂRI: 7693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iusti1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea hotelului

webmaster25 [09.09.15 14:36:31] »

@iusti1968 - foarte bun review-ul. Felicitari !

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=206

iusti1968 [09.09.15 16:08:17] »

webmaster25 - multumesc mult. Am incarcat si pozele si astept validarea lor.

iusti1968
    Alte impresii din această RUBRICĂTuran Prince Hotel (ex Sentido) :