ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2015
ÎNSCRIS: 19.04.13
AUG-2015

Bit Center Hotel, 2*, Ljubljana - foarte bun pentru tranzit

Am avut rezervari pentru concediul din vara aceasta inca de la inceputul lui noiembrie 2014 pentru Copenhaga dar un proiect anuntat prin martie ne-a dat planurile peste cap si ne-am reorientat catre alte destinatii care asteptau pe lista noastra de suficienta vreme, Lago di Garda, Italia si fiordul Boka Kotorska din Muntenegru.

Am ales pentru tranzitul de la dus din obisnuinta Ungaria, pentru ca in prima zi mergem 1000-1200 de km si nu punem asa mare pret pe cazare. Sa fie decent, patul curat si sa fie un panzio care sa aiba gulas. Dar putin inainte de plecare ne-am sucit si ne-am gandit la Ljubljana, un oras pe care nu-l vazusem, dar mai ales la pestera Postojna si Castelul de la Predjama din apropierea ei, pe care le aveam pe lista. Asa ca am anulat rezervarea din Ungaria la mustata si ne-am facut alta la Ljubljana.

Scumpa Ljubljana asta, habar n-am avut. Cand am deschis prima data calculatorul si am vazut 100 si de EUR/noapte am zis ca nu mai stiu sa caut. Este adevarat ca rezervam tarziu si doar pentru o noapte, dar totusi… In fine, a fost o surpriza. Am lasat balta hotelurile de 3* la care ma uitam si pana la urma am gasit un hotel de 2* la aprox 3 km de centrul orasului care avea un pret mai omenesc (52 EUR/noapte).

Ca si cazare, mai lunga sau mai scurta, imi plac mai mult hotelurile decat pensiunile mici (fara sa le ocolesc insa pe cele din urma). Imi plac locatiile care au spatii generoase, parcare, terase, spatii de relaxare, mici magazinele…. toate astea ma fac sa simt mai mult atmosfera de vacanta. Mai ales ca destul de des calatorim in grup sau cel putin cu o familie in concediile mai lungi si aceste spatii ne sunt mai mult decat utile. Daca pot, aleg tinand seama de asta.

Am ajuns la Ljubljana dupa 17 ore de mers, dintre care vreo 5 le-am stat prin vami. Am plecat din Romania la ora 4, pe intuneric, pe traseul Portile de Fier-Belgrad-Zagreb-Ljubljana, si am ajuns la hotel Bit Center pe la 21, tot pe intuneric.

Accesul este destul de usor. Dupa ce am iesit (pentru Ljubljana), din autostrada, la prima intersectie am facut stanga, apoi 2-3 km pana la o intersectie cu un Lid’l, unde am facut dreapta si la 100 de m este hotelul. Inainte cu cateva sute de m de Lid’l era o lucrare la care am stat la paleta, pe care sper sa n-o prindeti daca va fi sa alegeti Bit Center. Oricum am stat cateva minute, nu era o lucrare mare. In apropiere de hotel este si cel mai mare centru comercial din Slovenia, BTC City, cu sute de magazine, cinematograf, restaurante dar si un parc acvatic.

Cum ziceam, Bit Center este un hotel de 2* si cu ocazia asta mi-am schimbat opinia despre hotelurile de 2* si n-o sa le mai exclud din planurile mele cand este vorba de tranzit. In general prima impresie este hotaratoare pentru mine. Daca este buna atunci cand am primul contact vizual cu locatia pe care am ales-o stiu ca cel mai probabil va fi bine si asa a fost si cu hotelul nostru. A intrunit toate conditiile pe care va spuneam mai sus ca imi place sa le gasesc la o unitate de cazare. Ne-am dat jos din masina obositi, si am vazut in fata ochilor un hotel cu 2 etaje, aratos, cu sticla multa, luminat, cu o cafenea care dadea intr-o terasa cu scaune si mese care te imbiau sa te asezi, un loc de joaca pentru copii, la etaj se vedeau persoane care faceau sport in sala de fitness si am avut o senzatie de bine.

Hotelul se afla situate la 3 km de centrul istoric al Ljubljanei, cum spuneam, intr-o zona linistita, cu multa verdeata, dar cu posibilitatea sa ajungi foarte usor in centru. Exista un autobus care are statie chiar langa hotel, hotelul inchiriaza biciclete, iar un taxi ne-ar fi luat aprox 5 EUR dupa cum ni s-a spus de la receptie. Nu mai spun de faptul ca distanta nefiind mare poate fi parcursa pe jos de catre amatorii de miscare.

Dupa ce am lasat masina in parcare (mare si gratuita cu sectiune si pentru biciclete) am sperat sa avem un check-in rapid ca sa putem sa ne asezam la o masa sa bem ceva pentru ca eram la limita deshidratarii. La receptie am gasit un tanar exact asa cum aveam nevoie: dragut, vorbitor de engleza, amabil si foarte eficient. Printre altele ne-a anuntat ca exista WiFisi este free dar nu ma intrebati cum functiona pentru ca folosesc extrem de rar telefonul in concediu iar laptop-ul nu-l mai iau de mult dupa mine.

Am primit 2 camere identice la parter care erau, de fapt, niste triple. Camera micuta si nu prea dotata dar pentru ce aveam noi nevoie in seara aceea era ok: extrem de curata, cu lenjerie din damasc alba asa cum imi place mie foarte mult sa gasesc. Patul dublu era un pic mai dubios decat eram obisnuita. Salteaua era asezata pe un suport de lemn care depasea dimensiunile ei iar deasupra era un pat de o persoana la care ajungeai urcand prin lateral o scara metalica cu cateva trepte. Suportul pe care statea salteaua (partea care depasea dimensiunea ei), servea in lateralul de langa perete ca spatiu de depozitare, era ca o polita. Pe peretele din stanga era un tapet foarte haios cu niste maimute dar nu sunt toate camerele la fel. Unele au alte modele de tapet dar la fel de haioase. Ne-a lipsit un cuier si n-am sa inteleg niciodata de ce proprietarii de spatii de cazare nu considera util existenta acestei piese (s-a intamplat des sa nu gasesc, chiar si in acest sejur din 5 cazari doar la una am avut cuier). In schimb am avut un sifonier cu umerase si destule polite care pana la urma nu ne-a folosit la nimic pentru ca nu am desfacut bagaje. Pentru tranzit avem intotdeauna un troler mic cu cele necesare pentru o zi si nu caram in camera toate bagajele. In camera mai era o masuta mica, rotunda, pe care sa-ti pui una-alta dar nu prea multe, unde am gasit o carticica de promovare a hotelului foarte bine intocmita.

Citisem ca hotelul a fost renovat in 2012 dar credem ca o parte din mobilier a fost facut si mai recent pentru ca in camera era un miros vag de aracet, am zis noi, sau in orice caz ceva legat de o mobila noua. Camera fara balcon (destul de evident pentru un hotel de 2*) dar nu mi-a lipsit.

Baia, mica si ea, dar la fel de curata, cu o usa culisanta din geam si cabina de dus care nu avea cadita ci direct pe gresie cum am mai gasit in drumurile noastre. Cu scurgere buna, in schimb, n-am avut probleme. Mi-a placut foarte mult gelul de dus ceea ce se intampla mai rar cu produsele de toaleta pe care le gasesc la hotel. Daca ai nevoie de sampon, sapun suplimentar sau foehn trebuie sa soliciti la receptie, asa cum am citit in carnetelul de welcome.

N-am putut sa vedem Ljubljana din cauza celor 4 ore pe care le-am pierdut la vama dintre Serbia si Croatia, exact cele pe care ne bazam pentru vizitarea orasului. N-am putut nici sa mancam pentru ca hotelul nu mai oferea la ora aceea decat de baut, si asta este un minus, iar prin zona n-am mai avut chef sa iesim. Asa ca ne-am asezat si noi la frumoasa terasa, am baut care, ce a putut, ba un Radler (2.5 EUR), ba o bere la draft (3 EUR) si ne-am culcat cu gandul la micul dejun de a doua zi.

Micul dejun, nesperat. Pentru 2* a fost mai mult decat ma asteptam. Bufet, nu cu multe feluri, dar de buna calitate si elegant amenajat. 3 feluri de sunca, cascaval, cafea buna, ceai, iaurturi, cereale, fructe (un pepene galben foarte bun). Pentru mine suficient. Sunt fericita daca gasesc, in general, cateva chestii pe care sa le mananc si cu ochii si aici cam asa a fost.

Dupa micul dejun am zabovit putin la receptie, intr-o nisa unde era amenajat un panou cu despartituri, unde gaseai tot felul de materiale informative despre Ljubljana dar si despre Slovenia. Am rasfoit si noi putin pentru ca erau acolo niste fotolii mari, imbietoare si ne-am convins inca o data daca mai era nevoie, ca trebuie sa revenim la Ljubljana ca s-o vedem. Cu siguranta.

La parter in zona receptiei gasesti aceasta nisa cu pliante unde este placut sa stai, dar si minishop cu articole sportive, salon de mani-pedi, cosmetica si masaj, un indicator arata drumul catre sauna, sala de fitness si terenurile de sport, incarcatoare unde poti sa-ti incarci telefoanele, un birou pe care se afla un calculator cu internet pe care il poti folosi, apoi este zona de bar, cu un semineu, locul interior de luat masa, destul de mare, care are legatura printr-o usa cu terasa exterioara, acoperita, unde este foarte placut si unde ne-au delectat niste vrabiute cu puii lor care au venit dupa ceva firimituri de paine. In fata terasei exterioare este locul de joaca pentru copii, pomi, verdeata, iar mai departe putin, parcarea de masini si de biciclete.

Citind din carnetelul cu welcome am aflat si alte lucruri. Ca la Bit Center poti sa inchiriezi tablete, biciclete, poti sa desfasori activitati sportive pe terenurile de badminton, squash si masa de ping pong iar la sauna finlandeza ai 50% reducere daca esti oaspete. In plus intre 22 si 6 esti rugat sa pastrezi linistea iar de la ora 12 noaptea receptia se inchide pentru evitarea zgomotului si se intra prin lateral, pe o usa care da in holul cu camere folosind cardul de acces in camera. Ceck-in-ul se face intre orele 12.30 si 23.30 iar check-out-ul la ora 10 dar poti lasa bagajele intr-o camera de bagaje, fara costuri. Dar ceea ce mie personal mi-a placut este ca fumatul este interzis in toate spatiile publice si private.

Imi place sa schimb locul in general, dar daca atunci cand ma voi intoarce sa vad Ljubljana va fi tot un tranzit, pot sa aleg Bit Center fara rezerve, ceea ce va doresc si voua. Pentru tranzit este un hotel ideal, care isi depaseste clasificarea pe care o are din punctul meu de vedere si retineti ca nota pe care am dat-o a fost pentru clasa lui.

In carnetelul cu welcome am gasit si un dictionar cu expresii uzuale din engleza in slovena, asa ca va spun Nasvidenje (la revedere) si va invit sa cititi pe unde ne-au purtat pasii si mai departe.

Trimis de Aurici in 09.09.15 09:43:48
Validat / Publicat: 09.09.15 10:41:37

VIZUALIZĂRI: 15687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Frumoasa terasa exterioara
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.90 EUR pe cameră

[09.09.15 10:40:58]

= = =

Mutat în rubrica "Bit Center Hotel, LJUBLJANA" (nou-creată pe sait)

= = =

[09.09.15 10:55:22]

@webmasterX - Este pozitionat perfect, pe Litijska Cesta, nr. 57.

Multumesc si eu.

Dan&Ema
    [09.09.15 14:31:44]

Bine de stiut un 2* bun pt tranzit. Bun articol

[09.09.15 16:50:12]

@Dan&Ema - Multumesc, da, chiar bun.

[10.09.15 09:03:24]

@Dan&Ema - Am vrut sa spun chiar bun hotelul, a nu se intelege altceva.

Aurici, Dan&Ema

• pagină generată în 0.050293207168579 sec