ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2015
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 24.08.09
AUG-2015

Hilton in varianta araba

Am stat la acest hotel in perioada 25-27 august 2015, in cadrul excursiei organizate in Emirate(vezi impresii).

Avand in vedere renumele, ne asteptam ca la acest hotel luxul sa fie la el acasa. A fost, dar in varianta araba…

Hotelul are cateva camere in cladirea centrala, apoi vile cu parter si etaj.

Noi am stat la vila 82, camera 822, mai aproape de mare dar mai departe de receptie.

Hotelul are masinute mici cum sunt cele de golf cu care te duc la vila la care esti cazat. Le poti solicita de cate ori vrei. Nimeni nu se supara… Unele asemanatoare sunt folosite si de catre personal cand schimba asternuturile si fac curat in camera. Pe acestea scrie “mentenanta” si sunt mai ponosite. Cele pentru turisti sunt mai moderne.

In apropiere este si terenul de golf, de fapt, terenurile deoarece ele sunt amplasate de o parte si de alta a strazii.

Prima impresie este ca nu vei reusi sa ajungi singur la vila in cauza. Pare greu, dar dupa 2-3 drumuri ajungi sa realizezi ca nu este atat de complicat si gasesti chiar scurtaturi. Din loc in loc sunt panouri care arata spre ce numar de camera poti ajunge.

Locul gol dintre vile are alei cu pietre si plante specifice cu sau fara flori, udate zilnic printr-un sistem de irigare.

Vilele se intind pana pe plaja, iar umbrela si sezlongurile din apropierea lor par a fi doar pentru ele. Sunt si foarte putine, semn ca lumea nu prea sta acolo, preferand siguranta protectiei anti soare de la piscine.

Daca am afirmat ca la alte hoteluri aveam camera mare, aici este foarte mare. Avem 2 paturi duble, cu destul loc intre ele si pana in perete si inca jumatate de camera libera, in fata lor. Am stat la parter, asa ca aveam terasa si iesire la peluza.

Cum se intra in camera, pe stanga este un suport de troler, iar pe dreapta- usa de la baie. Baia cu cada si dus. Camera are 2 paturi duble mari, apoi mobilier traditional arab: un sifonier cu nelipsita masa si fier de calcat, alt dulap cu minibarul-gol, si o parte cu rafturi, TV ul pus pe alt dulap cu sertare, biroul cu scaun, iar pe dreapta o masa inalta si ingusta.

Toata zona libera din fata paturilor este acoperita de gresie, situatie in care s-ar fi justificat prezenta papucilor. Le-am simtit lipsa.

In fata unui pat este o masa de lemn, iar la celalat ceva ca un scrin.

Afara terasa, masa de lemn cu 2 scaune cam uzate. Iesire pe peluza.

Hotelul are o supraf de 28.000 mp si 6 restaurante. Camerele au intre 50 si 53 mp.

Cand ne-am intalnit la micul dejun cu colegii de excursie, toti se plangeau de lipsa cantarului. Sa nu va inchipuiti ca erau ingrijorati in ceea ce priveste greutatea lor… Nu… vroiau doar sa cantareasca bagajele, deoarece fiecare facuse destule cumparaturi incat bagajul sa devina mai greu decat la venire. Firma prin care am achizitionat excursia trecuse pe biletele de avion ca greutatea admisa este de 20 kg atat la venire, cat si la plecare. Din experienta stiam ca la plecare greutatea admisa este de 32 kg si am incercat sa ii conving cu aceasta explicatie. Daca nu am reusit, le-am dat a doua varianta: cumpararea unui troler care sa fie pe post de bagaj de mana. Asta a tinut.

Micul dejun este destul de bogat, chiar mai bogat decat la celelelalte 2 hoteluri la care am stat. Cu cafea si/sau ceai te servea la masa. Aveau chiar si cuburi de gheata cu care te puteai autoservi, pentru apa/suc.

Plimbandu-ne seara prin resort am identificat piscinele. Acolo sunt destule umbrele si sezlonguri.

Am mai vazut un soi de pat cu o forma semicirculara pe care nu l-am mai intalnit in alta parte.

Seara aveau animatie, dar incomparabila cu cea de la turci. Nu pot sa nu fac comparatie…

Internetul, de asemenea gratis pentru grupurile de turisti. Aceste a fost un avantaj al venirii cu excursie organizata, deoarece altfel internetul este 30 AED jumatatea de ora.

Personalul, atat cel de la receptie cat si cel de la bar, foarte amabil si zambitor.

A doua zi am avut- o libera (cat timp parte din colegi au fos la safari) si am petrecut-o la plaja si piscina.

Dimineata devreme am facut plaja si baie in golf, apoi cand soarele a inceput sa arda am mers la piscina mare. Acolo puteam lua prosp pentru sezlong de la cel care statea cat doreau turistii, ca sa elibereze si sa recupereze prosopul in cauza, sub semnatura “pe persoana fizica”.

Inutil sa mai precizez ca apa era foarte calda si ca, datorita temperaturii ridicate, nu stateam mai mult de jumatate de ora pe uscat. Si ma refer la baia in piscina, nu la hidratare…

In dimineata plecarii, deoarece ora era mult prea matinala (5,30 ora lor, 4,30 ora Ro) Ruxy-ghida vorbise sa ne asigure micul dejun la pachet. Acesta a fost indestulator:2 feluri de sandwisuri ca de Peco, cu acelasi ambalaj, dar bune, un mar si o sticla de apa la jumatate.

Chiar daca nu am gasit luxul asteptat, sau poate preconceput, hotelul are farmecul lui.

Trimis de rora in 09.09.15 07:23:05
Validat / Publicat: 09.09.15 08:38:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Dubai

VIZUALIZĂRI: 3167 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 424.15 AED pe cameră

[09.09.15 08:07:50]

@rora - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

roraAUTOR REVIEW
    [09.09.15 15:15:34]

@webmasterX - Presupun ca acolo este.

rora