ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.09.13
AUG-2015

Un hotel bun

In aceasta vara am fost pentru al treilea an consecutiv in Grecia, si pentru ca nu am mai dorit sa stam 10 zile in acelasi loc (cum am facut anul trecut la hotel Porto Koufo) am impartit aceasta vacanta in doua: cinci zile in Thassos la hotel Esperia si urmatoarele 5 pe Sithonia la aprox. 5 km de Nikiti la hotel Makednos, amplasat in apropierea plajei Koviou...

Accesul la hotel se face din soseaua care leaga Nikiti de Neos Marmaras, pe dreapta este un indicator se urca o mica panta apoi se coboara direct in curtea hotelului, mentionez ca drumul este asfaltat dar ingust iar in timpul zilei sunt parcate multe masini pe stanga si dreapta ca abia m-am strecurat printre ele ca sa ajung la hotel.

Am ajuns in jurul orei 15.00 si am fost cazati imediat in camera 114 din primul corp al hotelului (unde este receptia si sala de mese).

Camera destul de mare, cu un pat dublu si unul single ambele din fier cu o saltea generoasa, televizor LCD, AC (inclus in pret) un frigider care intr-adevar raceste, un dulap haine dublu+unul single situate langa usa de la intrare, usa care are un mic gemulet cu sticla opaca, o baie acceptabila cu geam, perdea la dus si uscator par iar terasa mare cu o masa rotunda doua scaune si un uscator de rufe mari. Sa nu uit: geamurile tip termopan intre camera si terasa, dublate de doua usi tot din termopan cu plasa de tantari.

Toate camerele au vedere la piscina, partial cele din corpul A si vedere la mare mai putin cele de la parter din corpul B.

Parcarea hotelului este suficienta pentru turistii cazati in cele doua corpuri (corpul A cel cu receptia si sala de mese are P inalt+etaj, la demisol cred ca sunt cateva camere pentru personal iar in corpul B sunt camere la P+Etaj I si Etaj 2).

Piscina: una mica pentru copii mici si una mai mare cu pool bar iar in partea spre receptie are un loc cu 3 jacuzzi acoperit (2 single si unul in centru pentru mai multe persoane). Accesul la piscina este gratuit si sezlongurile la fel, singurul minus este programul: intre 10.00-19.00, cu toate ca pool barul de la piscina era deschis pana dupa ora 21.00.

De asemenea este si un loc de joaca pentru copii. Gazonul in spatiul de joaca este ingrijit la fel si locul de joaca, proaspat vopsit anul acesta cred.

Revenind la hotel, se face curatenie in fiecare zi, se schimba prosoapele daca le lasi pe jos, asternuturile au fost schimbate in a treia zi.

In ceea ce priveste conexiunea wi-fi este destul de slaba ca si viteza, se intrerupe destul de des, mergea mult mai bine in zona receptiei si unde serveam masa.

Noi am fost cazati cu mic dejun inclus dar am vazut multi turisti straini cu demipensiune.

Micul dejun era servit intre 8.30-10.00, destul de bun, acelasi in fiecare dimineata (sunca presata -3 sortimente, cascaval, felii subtiri de costita prajita, carnaciori fierti si carnaciori afumati, omleta, oua fierte, oua ochiuri, paine cu ou, paine cu cascaval pane, iaurt, compot de piersici/mere, budinca, lapte, cereale, chec, mini prajiturele, finetti, unt, gemuri (mai correct cred ca au fost un fel de jeleuri macinate), suc de portocale si mere, cafea, ceai, paine, fructe – daca mergeai dupa ora 9.15 nu mai prindeai fructe. Ceea ce mi sa parut interesant: lipseau maslinele si branza feta.

Seara am servit masa la restaurantul lor si mancarea mi sa parut buna, cu gust si bine gatita. De preturi nu ma intrebati, le gasiti pe site-ul hotelului.

Locul de luat masa are vedere la piscina si mare. Sunt viespi care vin si ele la masa dar nu sunt chiar deranjante.

La plaja (Koviou) se ajunge trecand pe langa piscina mare sau locul de joaca, se “coboara” un drum de pamant si se ajunge la plaja. Locul unde sunt umbrelele mari din stuf, sunt ale hotelului, se achita 5 euro pentru 2 sezlonguri si o umbrela. Chiar daca pleci, te poti intoarce si nu mai platesti nimic, in ziua respectiva bineanteles, daca iti intorci partea superioara a sezlongului. Partea buna este ca poti duce cu tine ce vrei sa consumi (apa/suc/bere etc) sau poti comanda de la barul de pe plaja.

Plaja cu nisip (dar se mai gaseau si mucuri de tigara, pietricele si ale “maruntisuri”), intrarea in apa lina, cu un brau de pietre cam de vreo 2 metri dupa care nisip. Apa foarte curata si fara valuri doar dupa masa cand incepea fluxul isi faceau aparitia si valuri dar mici.

Ziua galagie destul de multa, doar e plin de copii in schimb o data cu venirea serii dupa ora 21.00-21.30 se lasa o liniste totala, ici colo mai auzeai cate un scancet de bebe sau vreo masina trecand grabita pe sosea.

Camerele au izolare fonica sau poate doar un perete ceva mai gros, renovate recent. Usa de la intrare nu are prag si in consecinta daca ai somnul ceva mai usor poate fi deranjant suieratul motorului ambalat al unei masini grabite sau vorbele unor petrecareti intorsi tarziu in noapte de prin alte locuri.

In primele trei zile de stat la acest hotel (catalogat de 2* dar eu as da 2,5-3*) NU am auzit un cavant romanesc, plin de sarbi, bulgari, macedonieni au mai fost si cativa nemti si italieni. Cred ca 90% dintre cei cazati erau cu copii.

Acestea au fost ultimele 5 zile din concediul petrecut in Grecia anul acesta, unul in care noi ne-am incarcat bateriile pentru inca un an de munca iar prichindelul sa bucurat de soare, nisip, apa curata si limpede cum gasesti doar la piscinele cu pretentii din oras.

Va doresc toate cele bune si mai ales vacante reusite, vara cu mult soare iarna cu zapada multa.

Trimis de nicky28tm in 08.09.15 19:07:52
Validat / Publicat: 08.09.15 21:02:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Riviera Olimpului, Porto Koufo, Pefkari

VIZUALIZĂRI: 2844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicky28tm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Apa curata, limpede si calduta a plajei Koviou

[08.09.15 21:01:52]

Foarte bună recomandarea, bun review de debut

@nicky28tm: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Makednos Hotel [Nikiti], NIKITI / METAMORFOSI [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

(cum am facut anul trecut la hotel Porto Koufo)

am impartit aceasta vacanta in doua: cinci zile in Thassos la hotel Esperia,

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nicky28tmAUTOR REVIEW
    [08.09.15 23:10:03]

@webmasterX - Este OK pozitionarea. In zilele urmatoare voi scrie si despre cele doua hoteluri mentionate mai sus.

Dan&Ema
    [21.09.15 11:36:23]

Te felicit inca de la debut! SI Superbonus pentru tine!

calatorul
    [14.10.15 09:15:09]

Cand am vazut prima data hotelul acum 10 ani, la prima noastra vacanta in Grecia, mi s/a parut minunat, cel putin pe dinafara, cu piscina aceea atat de frumos amenajata si cu o plaja frumoasa alaturi. Drumul si parcarea sunt aglomerate de masinile celor care vin la plaja Kouviou si aglomereaza curtea hotelului, lucru pe care l/am facut si noi anul asta cand am revenit in Sithonia. Pe care am gasit/o mai frumoasa, si unde am ales tot 2 cazari de cate 5 zile langa Nikiti, si bine am facut, am povestit cate ceva pe AFA. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

calatorul, Dan&Ema, nicky28tm