ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2015

Albastru de Zakynthos la Navagio

Dupa 4 zile vantoase in care vizitasem coastele estice si vestice ale Zakynthosului si eram deja satui de palele Levantului care nu ne lasau nici sa respiram in pace, atat de puternic era, iata ca vine si o zi calma. Dimineata si amiaza ne-a prins ocupati cu achizitionarea unei noi baterii la masina, cea veche dandu-si sfarsitul pe pantele muntilor din Zakynthos. Asa ca, dupa ce masina a putut porni din nou cu usurinta, ne-am indreptat spre nordul insulei, cu gandul de a ajunge in Agios Nikolaos si a ne interesa de excursii la Navagio.

Dupa zilele anterioare cu vant puternic aproape ca renuntasem la ideea unei excursii la Navagio, de groza valurilor mari si a raului de mare inerent. Insa in ziua de 25 august vantul nu mai batea, marea era lina si calma, asa ca trageam speranta ca macar a doua zi sa putem merge in croaziera.

Ne interesasem in prealabil la mai multe agentii din Laganas in legatura cu croazierele la Navagio. Toata lumea iti oferea tot felul de oferte si pliante, care mai de care mai colorate si mai interesante. Dupa ce am mers in excursia "Turtle Spotting" de la Marathonisi si Keri Caves ni s-a oferit o varianta avantajoasa, tot in Laganas, in care cele 2 excursii erau oferite pe sistemul 1+1. Adica o plateai pe una si o primeai pe cealalta bonus. Cum deja vazusem testoasa (am sa revin in alt review), ne interesa doar Navagio. Domnisoara de la agentie a fost insa extrem de draguta, si, cu toate ca nu am luat de la ea excursia, ne-a dat cateva tips-uri utile.

Si anume:

Nu luati excursia in avans pentru ca nu stiti cum va fi vremea, si, daca e vant puternic si marea agitata, nici un vas, vapor sau barca nu opreste pe Navagio. Vor pleca insa in croaziera dar ti se va spune, DUPA pornire si dupa ce esti deja pe mare, ca nu pot opri pe plaja din cauza conditiilor meteo neprielnice. Asa ca te vei alege cu o plimbare pe mare si aratatul plajei de la distanta.

Alegeti o zi fara vant. Mergeti intr-unul din cele 2 porturi, mai apropiate de Navagio, si anume Porto Vromi, pe coasta de vest, sau Agios Nikolaos pe coasta de est. Intrebati acolo de excursii. Sunt cele mai ieftine.

Cumparati excursia din port, in ziua plecarii, de preferinta dimineata, e marea mai calma.

Intrebati capitanul INAINTE sa porniti si sa platiti daca se opreste pe plaja. Daca nu intrebi si pleci in excursie, poti sa ai surpriza de care iti spuneam, sa afli dupa ce ai pornit ca nu se viziteaza Navagio.

Ei, inarmati noi cu toate sfaturile astea, plecam dar spre Agios Nikolaos. In Porto Vromi fusesem cu 2-3 zile inainte, si vazusem ca nu prea ai ce face, asa ca ne-am zis ca macar vedem si partea nordica a insulei cu ocazia asta.

Stiam ca sunt doar 2 plecari spre Navagio, una dimineata, pe la ora 9, a doua pe la ora 3 dupa amiaza. Ne grabim noi cat putem dar tot ajungem dupa ora 3 in port. Nici o problema, ne-am zis ca intrebam pentru a doua zi. Parcam deci in port si mergem la prima "ghereta" care avea reclama cu Navagio si Blue Caves. Intreb de croaziera. Da, au, surprinzator, chiar pentru azi. Trebuie insa sa mergem langa supermarket, acolo se vand biletele. Gonim deci spre domnul cu biletele, plecarea era in 10 minute. Ni se spune ca mai sunt locuri pentru azi si pretul biletului este de 15 euro de persoana. Cel mai ieftin din cate vazusem pana atunci.

"Opriti pe Navagio? " "Da, desigur, o ora jumatate pe plaja, apoi la intoarcere 15 minute de inotat la Blue Caves". Platim noi precipitat biletele, ne luam lucrurile din masina, ni se atrage atentia sa avem apa si ceva de rontait cu noi, acolo nefiind nici o taverna =)). Urcam incantati pe barca, un "Glass Bottom Boat", cu inca 8 pasageri, si pornim in tromba spre Navagio.

Ce sa va spun despre drum- barca cu motor, cu o copertina de panza, numai buna sa faca putina umbra. Nu se fuma pe barca, spre disperarea sotului meu :(. "Capitanul", un grec tanar cu castile in urechi, probabil ca sa nu auda zgomotul destul de puternic al motorului si sa si asculte muzica intre timp, ne spune, la plecare, ca la intoarcere vom opri la Blue Caves, pe care le vedem insa si pe drum.

Toata coasta nord-estica si apoi tot nordul insulei, pe care l-am inconjurat pe mare ca sa ajungem la Navagio este spectaculos. Pereti de stanca alb galbuie acoperiti doar pe varf cu vegetatie, albastrul intens al marii, straturile succesive de stanca dezgolita, barcutele si vaporasele care mergeau pe langa noi, totul foarte frumos. Cu noi inca 8 persoane, cum ziceam. Un grup de 6 prieteni, 5 erau italieni si unul cred ca grec, o mama cu fiul ei si noi. Dintre toti doar noi 2 faceam poze in nestire, cu ce apucam, telefonul mobil, aparatele foto, si una si alta, nu mai stiam unde sa ne uitam. Unul dintre italieni s-a si culcat, pana am ajuns la Navagio a adormit. :^). Ceilalti se uitau mirati la noi de ce tot pozam atata. La un moment dat unul a scos tableta si a facut vreo 4-5 poze, sa nu zica ca n-are si el, daca tot pozeaza altii.

Am trecut de Blue Caves, am facut o groaza de poze, si am continuat sa ne intrebam, la fiecare golf pe care il intalneam, daca am ajuns la Navagio. Fusesem inainte pe coasta, sus, si admirasem plaja de la inaltime. Incercam deci sa recunosc coasta de munte de pe care facusem pozele, dar de pe mare e mai greu. In plus, foarte multe golfuri pe langa care treceam aveau plaje mici, destul de asemanatoare cu Navagio, dar fara epava aferenta, desigur :D In cateva dintre ele am vazut barcute inchiriate, si cuplurile dornice de putina intimitate se lafaiau pe microplajele superbe de acolo... I-am invidiat, doar ca noi aveam drum spre Navaggio...

Intr-un final am ajuns, si am recunoscut plaja dupa numarul de vaporase si barcute "parcate' acolo. Nu ne-am asteptat sa fim coborati chiar pe plaja, am crezut ca vaporasul nostru va opri undeva pe mare si va trebui sa inotam pana pe plaja dar n-a fost cazul. Am oprit deci pe mal, am coborat scarita, si ni s-a spus ca stam DOAR 45 MINUTE. Si nu o ora jumatate. Inca una din suprizele grecilor, dupa cea de la Marathonisi, unde ne-am intors cu jumatate de ora mai devreme. Ce sa faci asta este. Ni s-a spus ca vaporasul care ne-a adus acolo duce alti turisti inapoi in port, dupa noi va veni un altul, La Grotta III, daca tin bine minte. Asa ca ne-am luat frumos lucrurile si am coborat pe plaja.

Ce poti face pe Navagio?

In primul rand poze. Normal. Iti pui lucrurile undeva, la umbra sau la soare, si incepi sa pozezi. N-aveti nici o grija, plaja e mare, mai mare decat am crezut initial. Desi erau multe vase si muuulta lume, nu era cine stie ce aglomeratie.

Unii mancau. Altii dormeau. Atii faceau poze. Am vazut si o familie cu un carucior, si acum scoteau copilasul sa se bucure si el de Navagio :D. O domnisoara citea, chiar pe malul apei, o carte de filozofie :O. Fiecare dupa gustul lui. Altii explorau epava. Pe jos, pe sus, in interior. Dupa ce am pozat-o pe toate partile am cautat si noi pietre albe pe care sa ne scriem numele cu carbune, cum am vazut ca era moda :D. Si am gasit. Am pus apoi piatra pe nava si am pozat-o. Sa ramana dovada ca AmFostSiNoiAcolo.

Dupa poze de-abia asteptam sa facem o baie, ne era cald. Atentie! E bine sa va luati papuci de apa, plaja e cu pietricele, si nu din cele rotunjite ca la Marble Beach, in Thassos. Nu, astea sunt mai aspre si e cam greu de umblat pe ele. E bine de stiut insa ca pietricelele sunt doar pe mal, vreo 2-3 metri, langa apa, restul plajei e cu nisip fin. La intrarea in apa insa (sau la coborarea/ urcarea pe vaporas) vei avea dificultati fara incaltaminte adecvata.

Apa era surprinzator de rece, nu stiu daca e asa de obicei sau am prins noi curenti mai reci adusi de vantul zilelor anterioare. Insa a fost rece si tulbure. Mi s-a parut ciudat, sperasem ca va fi limpede, ne adusesem mastile pentru inot dar degeaba. Rece, tulbure, se adanceste repede. Poate din cauza asta erau mai multi oameni pe plaja decat in apa. Ne-am racorit insa si am admirat peisajul.

La un moment dat s-a creat agitatie. Un mic elicopter se apropia de plaja si a aterizat langa peretele de stanca, in spatele epavei. Au coborat 2 tineri, un cuplu, si au facut poze si apoi baie. Ne-am intrebat, ca de altfel si restul lumii de pe plaja, cine or fi cei doi? Au ramas acolo, insa dupa ce plecasem deja din Agios Nikolaos si eram pe drumul de intoarcere, pe langa Alykes, ne-a survolat elicopterul care se indrepta undeva spre sud. Cine stie ce alta destinatie deosebita ii astepta...

Cele 45 minute s-au scurs repede. Ne gandeam ce-ar fi daca am mai sta si ne-am intoarce cu un alt vas. Drept e ca nici nu prea mai aveam ce face, pozasem tot ce era de pozat, facusem baie, pusesem piatra (pietrele, in numar de 2, am mai scris pe una ulterior, special pentru AmFostAcolo :)) pe epava... Sa ne intoarcem deci. Pe barcuta noastra insa, la intoarcere am fost 14. Au mai venit cu noi o famile de unguri, cu 2 copii, care nu vorbeau deloc engleza (sau vreo alta limba) si care probabil ratasera vasul lor. Capitanul nostru tot numara si nu-i iesea socoteala. Am incercat sa ii explicam ca noi eram 10, plus cei 4. Intr-un final i-am facut semn ca totul e ok. N-au fost probleme, i-a luat si pe ei. Asa ca, pentru cei intarziati care isi pierd "cursa', nu va faceti griji, cineva va va lua inapoi spre casa, nu ramaneti pe Navagio toata noaptea :D.

La intoarcere am oprit la Blue Caves, cum ni se promisese. Capitanul ne-a intrebat daca vrem sa facem baie. Vroiam, desigur. Nu toti, doar vreo 5 am sarit in apa. Aici apa la fel de rece ca la Navagio, era deja trecut de ora 6 si pesterile erau la umbra. Apa insa muuuult mai limpede, foarte transparenta. Multi pestisori, am inotat putin, am facut si poze, bineinteles, si apoi eu am iesit ca aveam deja frisoane. Probabil ca dimineata sau la amiaza e mult mai indicat, trebuie sa fie foarte placut cu caldurile de afara.

Am ajuns deci inapoi in Agios Nikolaos si am coborat pe plaja, unde am mai stat vreo jumatate de ora pana la asfintitul soarelui. Apa era prea rece si aici pentru o baie, asa ca am stat sa urmarim ultimele vaporase care se intorceau de la Navagio.

Daca recomand acesta destinatie? Da, desigur, ce intrebare e asta? Sa mergi in Zakynthos si sa nu vezi Navagio... e ca si cum ai merge in Londra si nu ai vedea Big Ben, sau in Roma Colloseumul, sau in Venetia piata San Marco. Navagio e un "must see". Ca o fi fost naufragiu, ca nava Panagiotis o fi fost dusa sau "naufragiata" acolo cu complicitatea guvernului grec, cum se mai zvoneste... Cui ii pasa? Eu AmFostAcolo si va recomand si voua!!!

Trimis de luciaoradea in 08.09.15 16:13:11
Validat / Publicat: 08.09.15 18:06:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6795 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Navagio vazut de sus, cu cateva zile inainte de croaziera, pe inserate

[08.09.15 19:19:18]

@luciaoradea: Wooow, ce poze minunate!!!

Văd în fața ochilor numai azuriu, albastru, verde... Superb... superb... !!!

Minunat şi reviewul tău care îmi va fi de un real folos, pentru la vară când voi merge şi eu acolo.

Mulțumesc mult şi felicitări pentru vacanța de vis pe care ai avut-o dar şi pentru felul cum ai reuşit să ne-o redai!

Vacanțe la fel de frumoase mereu!

[08.09.15 19:35:13]

@gettyy: Mulțumesc mult pentru ecou. Mă bucur ca va este de folos review - ul meu. E primul pe care am reușit să îl scriu de când m-am intors, așa ca stați pe aproape, mai urmează și altele . Zakynthos ul are peisaje spectaculoase, dar e o insula dificila, cu multă "personalitate ", aș putea spune.

Unde anume vreti sa va cazati? Sau nu e nimic stabilit inca?

Dacă aveți întrebări va rog sa nu ezitați.

[08.09.15 20:36:50]

@luciaoradea: Încă nu-i nimic stabilit în privința cazării. Cred că o să încep să fac cercetări cam de prin octombrie.

Dar dacă am nevoie de ajutor, am la cine apela, nu-i aşa?

Şi încă ceva : avem aceeaşi vârstă... şi ne tutuim, da?

[08.09.15 21:15:47]

@gettyy: ok no problem . da, poți apela liniștită la mine pentru informații. Dacă știu și pot, te ajut cu mult drag.

[08.09.15 21:21:39]

@luciaoradea: mulțumesc mult!

E plăcut să ştii că ai pe cine conta.

mogly
[08.09.15 21:46:54]

@luciaoradea - Asa de frumos si cu lux de amanunte ai descris calatoria incat am simtit ca am fost si eu cu voi in ea. Iar pozele sunt pur si simplu superbe. Citisem totusi ca marea e mult mai calda acolo, de exemplu, spre deosebire de Corfu, unde mie chiar mi s-a parut foarte rece. Astept sa citesc in continuare ce mai ai de spus despre insula Zakynthos si sa mai vad fotografii. Multumim!

[08.09.15 21:57:41]

@mogly: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase!

Marea e mai caldă decât în Corfu, dar pe plajele din sudul insulei. Acolo merg și țestoasele caretta caretta să își depună ouăle. De altfel, tot sudul insulei este zonă protejata, parc național. Am avut privilegiul de a vedea cum ies puii de țestoasă din cuib și se îndreaptă spre mare... Poate am prins noi niște curenți de apă mai rece, din cauza vântului puternic din zilele precedente, nu știu ce sa cred. În nord însă apa a fost rece, rece.

danamandache
[09.09.15 07:49:15]

Întotdeauna apa este rece la Navagio. Stancile înalte ce o inconjoara obstructioneaza razele soarelui aproape toată ziua. Apele marii Ionice sunt calde mai ales in sudul insulei. Plaje ca Banana Beach, Kalamaki sau Laganas sunt excelentre pentru înot.

Vacante frumoase sa aveți oriunde veți alege sa le petreceri.

[09.09.15 09:22:59]

@danamandache: Mulțumesc pentru vot și ecou.

Știți unde a fost cea mai caldă marea? Pe plaja Porto Kaminia, era caldă, caldă, nu îmi venea să mai ies din apă. Nici măcar la Dafni nu a fost atât de caldă. Prin Kalamaki doar am trecut cu mașina, nu am oprit. Însă pe plaja din Laganas am fost de mai multe ori, fără să facem baie. Era super aglomerata, cu 4 rânduri de șezlonguri, până în buza apei. Departe, spre Kalamaki, era o zonă libera, fără șezlonguri, dar și acolo am ajuns intr-o plimbare nocturna, așa că nu ne-am îmbăiat.

maryka
[10.09.15 09:42:25]

Foarte frumos povestit! Ma bucur ca v-ati bucurat de "coborarea" pe plaja atat de vestita, noi nu am avut acest noroc in 2010, dar uite, ramane un obiectiv pt viitor. De ce nu? Avem acum si datorita acestui rw. informatii utile pt reusita excursiei la Navaggio. Felicitari! Vacante frumoase pe mai departe!

papone
[10.09.15 19:43:42]

@luciaoradea - WoW! Ma bucur pentru experienta frumoasa pe care ati avut-o. Frumoasa scriere, despre o destinatie unica. Bravos!!!

[10.09.15 21:37:11]

@maryka:

exact, aveți motiv sa va întoarceți în Zakynthos. Noi nu am reușit să ajungem la Agios Sostis (sau Cameo Island).

@ papone

Chiar mă gândeam când o să apari în vizita la Navagio ???? (prin review - ul meu, desigur, că altfel știu ca ai merge oricum). Îți plac pozele? Ti-e dor de Navagio?

papone
[11.09.15 21:14:56]

@luciaoradea -

Îţi plac pozele? Ti-e dor de Navagio?

Ce intrebare e asta??? Am mai spus-o si pe aici: dupa Plaiul Foii, Navagio e locul pe care l-as alege (daca as putea) pentru a muri.

Pozele sunt superbe! Ma bucur pentru voi!

calatorul
[12.09.15 00:34:30]

Un loc intr/adevar colosal, dar si niste poze minunate, ma bucur ca mai nou le putem vota si pe astea. Adaug si eu ultimul punct inainte de zuper.

[12.09.15 11:46:42]

@calatorul50: Mulțumesc pentru vizită și vot! S-au făcut până la urmă 50

crissb
[12.11.15 11:24:05]

Acum ca am citit review-ul tau brusc mi s-a facut pofta de Grecia! Foarte frumos, felicitari, foarte bine detaliat!

calatorul, crissb, danamandache, gettyy, luciaoradea, maryka, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂPlaja Navagio (Shipwreck) - un colț de paradis terestru:

• pagină generată în 0.058719158172607 sec