ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2015
DIN: Focșani
ÎNSCRIS: 11.05.12
JUL-2015

Kanoni – un loc superb

Pentru ca imi este foarte dor de Corfu, m-am gandit sa scriu astazi despre Kanoni.

Cred ca i-am facut capul calendar sotului meu inca de dinainte de a pleca in vacanta spunand ca atunci cand voi ajunge in Corfu trebuie neaparat sa mergem la Kanoni.

Eu fiind cea cunoscatoare de infomatii despre Grecia, iubirea mea, citind aproape zi de zi pe AFA diverse articole, am luat toate informatiile necesare si despre Kanoni, desi nu am gasit prea multe, dar suficient cat sa imi fac o parere.

La receptia hotelului am intrebat fetele, foarte dragute de altfel despre orarul autobuzelor care ajung spre Kanoni.

Noi fiind cazati in Ipssos, trebuia sa mergem pana in Kerkira cu Green bus si apoi sa luan un alt Green Bus care mergea spre Kanoni.

Zis si facut, fara nici un fel de problema, am plecat de dimineata pana in Kerkira, normal ca ne-am oprit sa bem un frapee sa ne racorim si apoi am mers in statia de autobuz sa il luam pe cel catre Kanoni.

Cred ca nu mai are sens sa precizez aici ca acolo se afla aeroportul din Corfu, iar drumul spre Kanoni din Kerkira se parcurge imediat, mai ales ca autobuzele Green Bus merg repede, sunt confortabile, au aer conditionat, deci tot ce iti trebuie ca sa te simti bine.

Odata ajunsi acolo, ce sa spun, am ramas fara cuvinte, poate si pentru ca mi-am dorit foarte mult sa vad acel minunat loc, poate si pentru ca aveam poza pe desktop cu Vlacherna visand mereu la ziua in care voi ajunge sa o vad.

Era foarte foarte, dar foarte cald, avand in vedere ca am plecat in vacanta la sfarsit de iunie si inceput de iulie, dar nu mai conta acest lucru.

Pur si simplu nu mai stiam in ce loc sa ma uit, pe unde sa mai privesc, ce sa pozez mai intai, etc.

Avioanele treceau pe deasupra noastra foarte foarte des, precizez ca nu am calatorit niciodata cu avionul, nici nu am ajuns vreodata pe vreun aeroport, deci pentru mine si pentru sotul meu era o noutate absoluta sa vedem live avioanele cum decoleaza si cum aterizeaza.

Mi s-a parut facinant, nu ma mai saturam sa le privesc, intr-adevar pentru cineva care nu a mers cu avionul a fost un pic inspaimantator acel zgomot puternic al avioanelor, dar dupa ceva vreme ma obisnuisem si abia asteptam sa mai vina unul sau sa mai plece altul.

Era plin sezon, asa ca pot sa va spun ca avioanele veneau si plecau foarte foarte des, in special am vazut avioane pe care scria easy jet, portocalii, foarte multe de acest gen, am vazut si alte firme, iar cel mai mare avion pe care l-am vazut a fost cel de la British Airways, mi s-a parut imens.

Lasand la o parte avioanele, pot sa spun ca am descoperit un loc minunat, o priveliste pe care o voi avea in minte multa vreme de acum incolo si care nu se prea poate descrie in cuvinte, ci doar se savureaza din plin la fata locului.

Fiind prea cald, am zis initial sa nu mai coboram pana la Vlacherna, dar normal ca nu am facut asta pentru ca nu stiam daca si cand vom mai ajunge alta data in Corfu, asa ca ne-am luat inima in dinti si am coborat.

Nu am regretat, am fost de am vizitat si manastirea, am facut multe multe fotografii la fata locului, am savurat momentul parca nu imi venea a crede ca o simpla fotografie de pe desktop in sfarsit a devenit realitate.

Am prins o zi linistita in care nu era foarte multa lume la Kanoni, asa ca ne-am bucurat din plin de acea zi.

Dupa ce ne-am facut plinul cu fotografii, am urcat sa ne racorim la una din terasele aflate acolo, sunt mai multe si toate cu o priveliste de ramai fara grai, cel putin asta a fost parerea mea.

Oriunde te-ai fi oprit se vedea superba si batrana mare Ionica in toata splendoarea ei.

La terase puteti servi si masa, preturi cam ridicate ce e drept, noi am luat doar niste racoritoare, preferand sa servim masa in Kerkira la intoarcere.

Iti savurezi frapeeul sau mancarea dorita auzind avioanele cum vin si pleaca, ceva inedit in opinia mea, ceva ce merita sa traiesti macar o data in viata.

Acolo gasiti si magazinele specifice cu tot felul de produse, magnetei, etc. pentru doritori.

Recomand cu drag acest loc, pentru unicitatea lui as spune, pentru peisajul de neuitat care iti incanta sufleul si privirea.

Sunt fericita sa spun Am Fost Acolo.

Trimis de flaviana77 in 08.09.15 11:18:28
Validat / Publicat: 08.09.15 12:55:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flaviana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 vlacherna

mogly
[08.09.15 22:26:12]

Si mie mi-e dor de Corfu. De peisajele insulei, de copacii cu flori si de toata atmosfera de acolo.

E singura insula greceasca pe care am vizitat-o in vara aceasta si chiar daca a trecut vacanta si am inceput munca, cand vine seara ma gandesc la Corfu si la cat imi doresc sa ma intorc acolo. Pana atunci mai citesc impresii scrise de altii.

Am citit ca nu ai fost niciodata cu avionul, eu am aterizat pe aeroportul pozat de tine, insa cu o cursa charter, avionul e cam mic, a fost primul zbor pentru mine insa nu m-a impresionat prea tare. Iti doresc sa te intorci acolo si de data asta cu avionul.

Denisa13
[09.09.15 07:48:11]

Ma bucur ca ti-ai indeplinit dorinta. Am simtit emotia traita de tine. Si pentru mine Corfu este numarul 1 pana acum. Cu siguranta o sa revin aici.

[09.09.15 09:01:41]

@stefan_cristina - pentru ca a fost un concediu mult dorit si realizat cu multe eforturi financiare, pobabil ca acesta este motivul pentru care am trait la maxim fiecare clipa si fiecare loc in care am fost l-am savurat cu toata inima fiind o noutate pentru mine Marea Ionica si fiind prima insula de la aceasta mre in care am fost, acesta este motivul pentru care imi este si imi va fi dor mereu de minunatul Corfu.

[09.09.15 09:27:00]

@mogly -

o sa ne facem curaj

ce ma deranjeaza sunt taxele de aeroport care sunt foarte mari trebuie sa gasim o oferta buna care sa aiba si taxele incluse asa e cel mai avantajos.

oricum e frumos sa mergi si cu autocarul, chiar daca e drumul lung, noua ne place.

maria55 †
[09.09.15 09:27:06]

@flaviana77 - nu am fost si nu sunt o impatimita a plajelor, marilor... ci a peisajelor!

Corfu, din vasta mea experienta pe taramuri grecesti, ramane insa prima in lista "favoritelor". A fost cea mai frumoasa vacanta chiar daca anterior am fost multumita si de Sithonia (Sarti) si ulterior de Lefkada (Nidri).

A fost insula unde am rupt o pereche de sandale, stii doar, insula cea mai bogata in destinatii, obiective turistice, insula unde 6 zile din 7, am fost in excursii!

Daca ar fi sa aleg intre cele 3 vazute de mine, tot Corfu as alege... cum insa mai sunt insule de explorat... ne dorim doar sanatate... sa putem ajunge!!

[09.09.15 09:40:05]

@maria55 -

si acum regret ca nu am reusit sa ajung la Paleokastrita dar pentru ca a fost timpul scurt nu am reusit in 7 zile sa cuprindem tot ce era de vazut si in plus de asta am vrut sa stam si la mare si la soare sa ne bucuram de minunata mare turcoaz de care imi este atat de dor... imi vine chiar sa plang atata de dor imi este de mare... dar data viitoare cu siguranta o sa ne facem timp sa vedem si locurile pe care nu le-am vazut.

mogly
[09.09.15 23:37:44]

@flaviana77 - Aici ai dreptate, din cauza avionului pretul excursiei s-a dublat pentru noi, insa copiii mei, mari, adolescenti si-au dorit mult sa mearga cu avionul asa ca le-am facut pe plac, nu fara eforturi. Cred insa, ca o excursie facuta cu autocarul este mai interesanta decat una cu avionul, pentru ca ai privilegiul de a admira peisajul si de a opri in mai multe locuri. Cand m-ai ajungi in Corfu sa mergi si in Paleokastrista, te vei indragosti cu siguranta si mai mult de insula. Iti doresc cat mai multe vacante frumoase in continuare.

[03.12.17 09:49:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă zona Kerkira (Corfu Town) » (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Corfu]

Denisa13, flaviana77, maria55, mogly