ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2015
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
AUG-2015

O pauză binemeritată

La întoarcerea din Grecia, așa cum fac majoritatea oamenilor, am hotărât să facem o pauză de o noapte undeva la jumătatea drumului. Pentru că drumul spre casă, atunci când te întorci din vacanță, întotdeauna este trist ne-am gândit să nu îl mai facem să fie și un chin. Am hotărât să ne oprim undeva după intrarea în Serbia și am ales, după ce am studiat pe AFA bineînțeles, să rămânem pentru o noapte la Hotel Groș în Leskovac.

Trebuie să recunosc că locația am ales-o înainte de a pleca în vacanță, am făcut rezervarea și am oprit acolo când am plecat spre destinația de vacanță, am verificat rezervarea și am constatat că totul e în ordine.

La întoarcere am ajuns acolo seara pe la ora 18, am mers la recepție, ne-am prezentat, iar recepționera m-a întrebat dacă am solicitat cameră dublă, eu crezând că e vorba despre felul patului am spus că da. Când am ajuns în cameră am aflat de fapt ce spunea ea. Camera care am primit-o era dublă, adică formată din două încăperi separate printr-o nișă pe care o închideai cu o perdea.

Dar să o luăm cu începutul.

Hotelul Groș se află situat la una din marginile orașului Leskovac, are parcare proprie, gratuită și păzită. Este împărțit în mai multe corpuri cu camere, are un restaurant situat în partea din spate a corpului principal, unul lângă recepție și un restaurant rustic alăturat intrării în hotel. În imediata apropiere se află amenajată tot de către proprietarii hotelului o superbă curte cu case țărănești. Tot de la hotel puteți să închiriați și biciclete pentru a face plimbări în zonă.

Un alt lucru frumos și interesant este faptul că în anumite locuri din hotel sunt amplasate colecții de mașinuțe, elicoptere și globuri, care te fac să te oprești fără să vrei și să le admiri preț de câteva clipe.

Camera pe care am primit-o noi (Nr. 3) se află în corpul cu înălțime de un etaj situat în partea stângă a intrării principale și este compusă, așa cum am mai spus, din două încăperi separate de o nișă. În prima încăpere se află un pat de două persoane, o comodă în care e închis de fapt frigiderul, un televizor și tot de acolo se face accesul la baie. Cealaltă încăpere are două paturi de o persoană, un șifonier în care se găsesc pilotele și păturile suplimentare, un birou, un scaun, televizor și tot acolo este instalat și aparatul de AC (care este inclus în preț).

Baia are WC, chiuvetă și duș, dar mărimea ei este de mică spre foarte mică, iar apa de la duș se scurge printr-un sifon de pardoseală aflat în mijlocul băi. Se găsește în ea hârtie igienică, două aparate cu săpun lichid, un mic recipient cu șampon, unul cu gel de duș și are uscător electric pentru păr.

În cameră era curățenie, lenjeria era curată, prosoapele la fel, dar camerista, cred eu că s-a cam grăbit, pentru că a uitat să facă curat în frigider, unde ceva a curs și era o pată care mirosea cam urât iar pe ușa frigiderului am găsit un iaurt neînceput și o sticlă de lapte goală pe jumătate.

Hotelul dispune de WiFi gratuit iar la intrarea în restaurantul aflat lângă recepție se află un loc amenajat cu două calculatoare unde poți sta și naviga pe net.

Seara când am ajuns am luat cina la restaurantul rustic de lângă hotel, unde trebuie să recunosc am mâncat și când am plecat în vacanță, iar ambianța și felurile de mâncare găsite acolo ne-au impresionat. Prețurile nu sunt mari și faptul că seara nu există un loc liber în parcarea restaurantului spune totul despre mâncarea de acolo. Și era luni seara.

Ne-am odihnit foarte bine. Poate și fiindcă era luni seara, pentru că am aflat mai târziu că în alte seri cântă o formație acolo și e puțin mai gălăgios.

Pentru dimineață am avut inclus în prețul camerei și micul dejun, pe care l-am servit în restaurantul aflat lângă recepție. Micul dejun este de tip bufet și este foarte variat și gustos, iar ambianța rustică care te înconjoară pe terasa unde poți să îl servești te umple de energie pentru drumul pe care îl mai ai de făcut.

Raportul excelent calitate-preț pe care l-am întâlnit aici, micul dejun destul de bogat, ambianța restaurantului rustic și faptul că ne-am odihnit foarte bine, mă fac să trec foarte ușor peste micile neplăceri întâlnite și să spun că pentru o oprire, indiferent că e scurtă sau prelungită, merită să alegeți acest loc frumos.

Trimis de ungureanica in 07.09.15 11:12:43
Validat / Publicat: 07.09.15 12:31:47