ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2015
AUG-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Royal Alhambra Palace - un concediu mai mult decat de vis

Royal Alhambra Palace - un concediu de vis - Da

Doresc sa incep prin a multumi tuturor care au scris despre acest minunat resort, de bine sau de mai putin bine. Parerile turistilor sunt importante si nu neaparat in totalitate relevante, dupa cum am observat.

Doresc sa incep prin a spune ca m-am intors din aceasta locatie pe 03.09.2015 si am fost surprins vazand unele review-uri... care... nu sunt justificate.

Cred ca fiecare are dreptul de a-si spune parerea intr-un mod civilizat, cu plusuri si minusuri, din punctul sau de vedere. Este clar si toti suntem constienti ca alegand un astfel de hotel, intr-o astfel de locatie, cu regimul cunoscut (UAI sau AI) stim din start la ce sa ne asteptam cand vorbim de unele servicii si fiecare resort este unic in felul sau si fiecare locatie cu plusuri si chiar cu minusuri, unele aspecte chiar nu tin de administrarea hotelului.

De asemenea tin sa mentionez ca nu am fost pentru prima data in Turcia si ca am umblat in diverse locuri de pe glob, dar nu este niciodata destul pentru experienta de viata.

Am ales acest Resort inca din Noiembrie 2014 dupa multe cautari si informatii, atat pe acest site cat si pe site-uri de specialitate din strainatate, unde voi trimite parerea mea cu siguranta. Recunosc ca am fost putin "cu inima stransa" cand am vazut unele review-uri ale unor conationali, dar am depasit acele momente si nu mi-a parut rau de alegerea facuta.

Voi incerca sa ating cat se poate fiecare aspect mentionat de altii si trecut cu vederea sau criticat de altii. Nu doresc sa spun decat ceea ce am observat si doar experienta noastra.

Am petrecut in acest Hotel din lantul Stone 7 nopti intre 27.08.2015-03.09.2015.

Transport - AVION :

Transportul s-a facut cu aeronava a companiei Blueair, aici este de discutat putin, zborul era programat la 07.35 AM, am fost prezenti la aeroport la ora 05 AM. Am fost anuntati ca aeronava are intarziere 3 ore... care s-au dovedit a fi 4 ore si jumatate decoland la ora 12. A avut intarziere inca de la cursa de sosire si Sofia, de unde venea. Nu ni s-a comunicat motivul... doar pareri si zvonuri... dar am ajuns cu bine in Antalya.

Intoarcerea cu aceeasi companie punctual, la ora stabilita, fara probleme. (dar aceste lucruri nu tin de hotel... :)

Transfer - OK:

Ajunsi in Antalya - am fost preluati de reprezentantii agentiei - vorbitori de limba romana (2 fete dragute din Republica Moldova) care ne-au imbarcat la autocar. Am avut o asteptare de 15 minute deoarece mai lipseau 4 turisti, care probabil s-au "ratacit" prin aeroport pe la magazine. Ulterior am aflat de la unii din dansii ca au fost preluati separat cu un microbuz spre destinatia lor.

Am ajuns cam intr-o ora si douazeci de minute la hotel.

Reprezentanta agentiei ne-a luat pasapoartele si voucerul si a vorbit la receptie (fara niciun tips) si in cateva secunde ni s-au pus bratarile la maini inainte de alocarea camerei.

Receptia:

In cateva minute, dupa completarea unui formular am primit 2 carduri de acces la camera si 3 carduri pentru prosoape.

La receptie era prezenta masuta cu dulciuri (3 feluri de rahat cu alune sau migdale, sirop de trandafir si sampanie - pe care le puteai servi oricand nu numai la sosire.

Un bellboy a urcat bagajele pe un carucior si ne-a indicat liftul si etajul la care sa urcam, dar el a ajuns pe liftul de serviciu inaintea noastra. Dupa prezentarea camerei si instructiunile de rigoare, cu un zambet amiabil si profesionist ne-a indrumat catre locurile deschise pentru a servi ceva si s-a recomandat ca in eventualitatea unei probleme sa ii cerem sfatul. L-am rasplatit cu 5 euro, un gest pe care il fac toti turistii stiind ce salarii au si pentru profesionalism.

Camera:

Recunosc ca am optat pentru o camera Landview - din considerente practice.

Desi doream o camera intr-o zona mai buna, chiar nu stiam ce sa cerem, de aceea nu am lasat tips in pasaport asa cum procedeaza unii si conform impresiilor ca li s-au dat banii inapoi ... ne-am conformat.

Camera a fost... ulterior observand , in locatia cea mai buna... In corpul E, langa liftul ce lega corpul de Lobby si etaj -2 chiar langa receptie si chiar la iesirea catre zona piscinelor si acces catre toate facilitatile. Chiar nu am avut timp in 7 zile sa incercam tot.

Nu eram prezenti in camera decat noaptea, dimineata inainte de micul dejun bucurandu-ne de briza marii si plaja linistita, iar seara intrand in camera pentru odihna.

Camera curata, spatioasa, mai spatioasa decat multe garsoniere din Bucuresti, dotata cu un pat matrimonial, un pat de o persoana, minibar, oglinzi... etc., ceea ce au mentionat si alti turisti si voi posta in fotografii. Impecabil.

Curatenie si ingrijire:

Precizez ca a fost facuta curatenia zilnic, vazand modul in care ni se aranja camera, ni se aranja hainele de noapte (lucru care te indemna sa fi mai ordonat si sa nu tratezi camerista ca pe o menajera), prosoape schimbate in fiecare zi si aranjate (am observat aceasta deoarece unele erau putin colorate de vopseaua de par a sotiei si... a doua zi erau ca noi), completare cu hartie igienica la nevoie (erau 2 la dispozitie inca de la inceput), refill cu gel de dus, sampon, balsam de par, crema de corp, papuci de camera. Baia curatata zilnic, geamurile de la cabina de dus sunt dovada.

Lenjeria a fost schimbata, chiar nu am contorizat acest aspect zilnic, mi s-ar parea absurd, dar atunci cand cel mic a patat cearsafurile cu suc, au fost schimbate a doua zi. (precizez ca nu a fost din cauza vreunui tips)

Minibar aprovizionat zilnic cu 3 doze de bere Efes, 3 doze de suc gen Fanta (productie locala), 3 doze de PEPSI, 3 cutii de carton de suc (diverse), 4 sticle de apa plata la 33 cl, 3 sticle de apa carbogazoasa la 25 cl, plicuri de ceai, 1 sticla de 1.5 L de apa plata, 3 plicuri cafea instant, zahar, indulcitor gen zaharina, frisca praf la plic pentru cafea.

Aerul conditionat centralizat functional cu succes (avind in vedere temperaturi ridicate de 33 grade celsius la ora 22)

Seif existent, umerase etc.

Bucatarie, Masa, Conditii de servit, Varietate:

Restaurantul principal de servit mesele principale este destul de spatios, locul unde se afla dispusa mancarea separat de locul unde se serveste masa.

Mentionez ca stim in ce fel de locatie ne aflam.

Mancarea este prezenta intr-un spatiu in folma de L, foarte mare, cu un oarecare mod de gandire a asezarii. Mancare variata pentru toate gusturile, preferintele.

2 sali de mese si terase (la terasa nu prea gasea loc daca nu erai prezent la ora 19, dar chiar nu era de stat avand in vedere caldura de afara), in interior gaseai lejer locuri libere mai ales la ora 19, daca erai mai intarziat, tot gaseai undeva mai in spatele salilor su dac se elibera o masa in 1-2 minute un chelner rearanja masa sau imediat ce ii solicitai.

La cina erai intrebat si servit imediat cu bauturi in cateva minute.

Mic dejun foarte bogat incat nu poti acoperi varietatea de bucate.

-oua fierte 3 minute, 5 minute, omleta, omleta facuta la comanda cu diverse ingrediente

Naut prajit, fructe confiate (stafide, curmale, ananas, kiwi, mere, banane, capsuni)

Pranz bogat, dar modest in comparatie cu cina, avand in vedere ca la aceleasi ore era deschisa si zona de la Bar Arena cu diverse gustari, despre care voi vorbi.

Cina foarte bogata si variata cu unele modificari zilnice. Aici tin sa mentionez mai multe:

- aperitive variate si chiar portii mici individuale, somon si ton zilnic, branzeturi de 7-9 feluri, nu le-am numarat caci nu sunt un critic de arta culinara, inclusiv branza cu mucegai la cele 3 mese principale zilnic, legume sotate, fripte...

- gratare 3 feluri de peste fript, carne de pui, curcan, prepelita, miel, vita

-chiftelute de oaie

-Carne de miel si de vita in diverse moduri de preparare (la cuptor sau gatite cu legume si sos cu condimente specifice zonei)

- Carne de rata

-Creveti, Calamari - in diverse moduri de gatire

Salate de orice fel si zarzavaturi, legume astfel incat cu sosurile adiacente (peste 8 la numar) sa iti poti face salata PERFECTA.

Masline de cateva feluri, castraveti murati, ardei usturati murati, gogonele, varza rosie murata.

Mancaruri gatite cu carne, vegetale, cu dovlecei si vinete specifice tarii si zonei.

Orez, piure de cartofi, fasole etc pentru conservatori :)

Cateva feluri de paste in care iti puneai parmezan sau branzeturi singur la discretie.

Multe feluri de paine cu seminte sau fara

Preparate de patiserie pentru cei interesati.

Mancare gatita in stil asiatic - zilnic

Nelipsitii cartofi prajiti unde 80% din turisti se inghesuie.

Fructe de sezon: pepene galben, rosu, smochine crude, struguri albi si rosii, piersici, nectarine, pere, prune, mere 2 feluri, ananas cateodata, grefruit curatat si taiat feli, portocale curatate si taiate feli, kiwi - zilnic la toate mesele.

Dulciuri:

Diverse torturi, prajituri, uneori bomboane glazurate, inghetata, nelipsitele : baclavale, saraili, cataif, dovleac insiropat etc. (cum se va vedea si in fotografii - nu stiu cvum de unde unii turisti nu au vazut deloc!?)

Baruri:

Sunt existene mai multe baruri:

-La plaja (unde intr-un interval orar se poate servi si masa - personal nu l-am frecventat) seara este muzica live pana la orele 24

-langa Receptie cel mai renumit este Piano Bar, care atat in jurul sau cat si in spatiul imens de la Lobby esti servit.

Da... subscriu la ceea ce au mentionat si alti membri ca unele bauturi se platesc, dar sa ne fie cu iertare, cand o sticla de o anume bautura este foarte, foarte scumpa la origine, ei doresc sa consume nelimitat? Exista totusi o limita si un raport intre ceea ce ai achitat pe sejur si totalitatea serviciilor.

-Barul de la Disco - pe care nu l-am frecventat

- Bar langa Cofetaria Lili - (cofetaria fiind deschisa intre orele 16-24), dar barul la orice ora.

-Bar Arena - langa Amfiteatrul unde se tin spectacolea seara.

Aici se pot gasi, intr-un interval orar bine stabilit, diverse feluri de mancare zilnic si anume:

-gozleme

-kebab - pui si vila alternativ

-pulpe si aripioare de pui (gen KFC)

-fructe

-clatite si Wafe

- prajituri

-cartof copt cu diverse umpluturi (le alegi tu)

-inghetata

Pool Bar - unde poti servi diverse bauturi, cafea, suc, apa

Apa plata o poti lua de la orice bar si locatie la sticla oricand.

PISCINA:

Piscina este intr-o forma deosebita, inconjurand Poolbar, cu acces de pretutindeni, adancime maxima 1.40m. Apa curata, curatenie zilnica (am observat lucratori noaptea si dimineata la ora 6 am)

Tobogane maricele 6 mari, iar in alta zona 3 mai micute pentru copii si nu numai, loc de joaca si miniclub pentru copii.

Plaja:

Resortul beneficiaza de una dintre cele mai minunate plaje din zona daca este sa vorbim din punct de vedere al nisipului si intrarea in mare. Nisip fin, apa limpede fara alge, intrare lina, curatenie (sculandu-ne la ora 6 am - am observap pana si pe oamenii de paza de la intrarea in resort adunand gunoaiele aruncate de turisti (sticle goale, hartii, tigari...) - oare noi nu avem vina? doar criticam ca plaja este murdara?

La cateva sute de metri in ambele parti ale plajei alocate hotelului puteai observa ca celelalte plaje nu sunt asa fine, sunt stanci, pietricele la intrare in mare. Avantaj Alhambra!

Adevarat - este o portiune intre sezlonguri si apa marii putin mai ciudata unde noaptea, din cauza mareelor, a fluxului, a valurilor mai mari, este inundata putin, pamantul sau nisipul retine apa si nu arata chiar comercial, dar cu mama natura e greu sa lupti si poate este deranjant pentru unii.

- Personalul:

Serviabil, zambitor, gata sa te ajute in rezolvarea oricarei probleme, vorbitori de limba germana in special (avand in vedere numarul de turisti din aceasta tara), vorbesc engleza conversationat toti cei implicati in lucrul cu turistii.

- Enterteiment:

Echipa buna de animatie, activitati incepand cu ora 10 am. Daca te implici in activitati este foarte distractiv, daca doar privesti... poate parea plictisitor, depinde de fiecare in parte.

Nu am luat parte la toate spectacolele de seara preferand alte activitati.

Luna Park

Gratis - dar in interval orar suprapus cinei, uneori este dificil daca ai copii.

Sper ca am putut reda cat se poate experienta traita si nu regret deloc alegerea facuta in ciuda unor pareri care m-au cam speriat putin pana la sosirea in aceasta locatie.

Oricand pot sa dau detalii in masura in care pot despre tot ceea ce am vazut.

In speranta ca am putut fi de ajutor cu aceste amanunte si cu precizarea ca unele pareri negative nu mi s-au adeverit ca fiind fondate, urez tuturor o sedere si vacanta placuta pe viitor.

Trimis de gaby_plop in 06.09.15 21:24:31
Validat / Publicat: 06.09.15 22:56:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gaby_plop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.09.15 22:15:10]

@gaby_plop: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elisav
    [06.09.15 23:07:50]

@gaby_plop - Un vot bine meritat de la un turist multumit de serviciile oferite de acest resort!

gaby_plopAUTOR REVIEW
    [06.09.15 23:21:39]

@elisav - Multumesc mult

Este o incurajare de a spune lucrurilor pe nume in mod civilizat.

Am citit multe pareri pe Tripadvisor si pe Checkholiday incat parerile multor turisti din vest m-au convins ca: "nu este dracul chiar asa de negru" asa cum a fost prezentat.

Din start sti la ce sa te astepti... dar cu siguranta vrei ceva in plus...

In Romania noastra nu se va ajunge nici in 100 de ani la acel nivel privind per ansamblu.

Am incercat cat am putut sa prezint felul in care am perceput acest Resort.

Chiar nu am putut face fata fizic si ca timp tuturor facilitatilor oferite .

Ar trebui sa ne exprimam toti in acest mod ca viitorii turisti ai unor astfel de locatii sa poata cantari decizia fara a se confrunta din start cu mesaje jignitoare. Fiecare loc cu parfumul sau, fiecare om cu perceptia si intelegerea sa.

Noi ne-am simtit mai mult decat minunat.

vacanta2007*
    [16.03.16 16:24:48]

Buna Ziua

Vreau sa va intreb daca exista teren de tenis de camp, cate sunt si pe ce material (zgura sau beton)?

Multumesc mult

Marius G.

gaby_plopAUTOR REVIEW
    [17.03.16 15:18:07]

@vacanta2007 -

Buna ziua,

Din cate imi amintesc nu aveau teren de tenis, dar sunt in apropiere cateva.

Pe noi nu ne-a interesatat acest aspect si nu am dat importanta.

Nu stiu daca apare vre-o informatie legata de teren de tenis pe vre-un site cu prezentarea resortului, nu am verificat daca se mentioneaza la acest hotel.

Cu stima

elisav, gaby_plop, vacanta2007*