ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2015
DIN: rm valcea
ÎNSCRIS: 06.01.12
AUG-2015

I. Rhodos, vazuta dupa Thassos si Zakynthos

In perioada 28 aug - 4 sept 2015 am fost in vacanta in Insula Rhodos (grup de 8 persoane), dupa ce mai fusesem in Grecia, in Thassos si Zakynthos, deci am la ce sa ma raportez si ca atare sa scriu un review obiectiv. O schema simpla si corecta este in opinia mea, prezentarea sub forma de puncte tari si puncte slabe, de aceea voi continua in aceasta maniera:

Puncte tari, pozitive:

-Orasul Rhodos este cosmopolit, incarcat cu istorie cat si cu locuri moderne.

-Drumurile sunt foarte bune, ajungi rapid in cele mai importante statiuni ale insulei.

-Transport in comun eficient, cu plecari la fiecare 20 de minute.

-Inchirierea de masina este avantajoasa la pret, de la 35 de euro pe zi cu full insurance.

-Plaje exceptionale in Rhodos (doar cele cu nisip mi-au placut), Lindos, Khalitea si Faliraki. Posibil sa omit ceva plaje frumoase, insa eu am enumerat ceea ce am vizitat.

-Preturi bune la restaurantele grecesti din afara zonei turistice, diferenta in general de 50% la preturi la mancare, iar la bautura nu difera. Recomand Taverna Mousikorama din Faliraki.

Puncte slabe, dezamagiri:

- Hrana scumpa pentru calitatea respectiva, probabil englezii cu un buget ridicat contribuie la marirea preturilor, deoarece 1000 de euro inseamna altceva pt un englez decat inseamna pt un roman.

-Nu am gasit un loc unde sa comand un platou cu diferiti pesti si fructe de mare, precum o faceam adesea in Thassos si Zakynthos.

-Statiunile (nu orasul Rhodos) au un aspect ce evidentiaza criza din plin, spatii comerciale inchise, parasite, spatii verzi neingrijite.

-Atv-urile si scuterele au preturi ridicate fata de celelalte insule vizitate de mine, este mai rentabil sa iei masina.

In opinia mea, oferta turistica pe aceasta insula este destul de mult sub ceea ce ofera Thassos dar mai ales, mult sub Zakynthos.

PS: !!!

Evitati restaurantele din centrul Rhodos-ului, unde au acei ospatari ce te invita la masa, uneori te simti hartuit, deoarece au preturi mari (spaghetti cu fructe de mare 18 euro, creveti in sos 16 Euro), nota de plata vine pe carnetel unde vezi o gramada de cifre fara denumirea alimentului, berea comandata vine la litru (cica asta e normal size, 9 euro).

Noi am gasit la calcul un euro in plus, se marseaza ca nimeni nu face scandal epe un euro si oricum e usor de scuzat :)

Painea si margarina vin obligatoriu pe masa cat si pe nota de plata, (in meniu apare ca paine cu unt), probabil un fel de coperto, 1 euro de persoana.Deci atentie!!!!

In schimb recomand Taverna Muosikorama, de pe drumul express ce leaga Rhodos de sudul insulei, in Faliraki, unde preturile sunt cuprinse intre 4 si 5 euro la feluri principale, iar salata Mousikorama este deosebita.

Trimis de czr.cezar in 06.09.15 16:53:43
Validat / Publicat: 06.09.15 18:22:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (czr.cezar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Taverna Mousikorama

[06.09.15 18:21:09]

@czr. cezar - Având în vedere titlu review-ului vazuta dupa Thassos si Zakynthos precum și faptul că pe insula Rhodos ai avut cazare ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

luciaoradea
[07.09.15 00:00:42]

La ce te referi când spui ca insula are o ofertă turistica sub Thassos sau Zakynthos?

czr.cezarAUTOR REVIEW
[08.09.15 09:03:02]

@luciaoradea - Cred ca mai corect era sa spun ca: ”ceea ce ofera turistilor, este sub Thasos si Zakynthos”.

alonik
[27.06.16 21:03:44]

@czr. cezar - am fost mai mult timp pe insula aceea, am colindat-o in lung si in lat, dar nu am auzit de taverna Mousikorama! probabil este din cele care se deschid in sezon, pt turisti, cu poze la intrare...

iar in materie de taverne in care comanzi peste sau fructe de mare... vai! daca nici pe Rodos nu sunt... (chiar cu peste care se ia din barcile pescaresti ce vin din larg, sub ochii tai!)... atunci, ce sa mai zic!?

ideea e sa te mai abati putin de la ''drumurile express'' si sa cauti golfulete mici si cochete, care nu sunt prea napadite de turistii vesnic in cautare de gyros cu 2,5 euro!!!

exista, de la restaurante fantastice unde lasi 100-150 euro/persoana, pana la taverne familiale unde ajungi sa platesti 15-20 euro/persoana pe o mare varietate de mancaruri fantastice! - in oras, in satucuri, la malul marii, etc., peste tot!

-si totul intr-un cadru natural pe care nici Mytilini (Lesbos) sau Tassos nu le prea au (sunt frumoase si insulele acelea, dar nu prea se compara-a se vedea si locul acestei insule Rodos in topul preferintelor in lume!)

- dar, cred ca tocmai asta este farmecul insulelor grecesti: diversitatea lor, pe grupuri, si cand tocmai crezi ca ai vazut destule, ramai placut surprins de cum este urmatoarea!

-iar marea de acolo nu se compara cu nimic...

tirol
[20.04.22 16:25:50]

@alonik: Daca ar trebui sa faceti rapid o alegere intre Rhodos si Zakinthos, 14 zile, pt vara 2022, ce ati alege va rugam?

alonik, czr.cezar, luciaoradea, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Rhodos: