ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2015
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
AUG-2015

O locație făcută anume pentru relaxare

Ca să încep cu începutul, pot să vă spun că am ales această locație pentru a participa la întâlnirea comunității AFA.

Am ales pentru ieșirea din țară punctul de trecere al frontierei de la Naidăș, fiind cel mai aproape de domiciliul nostru, am trecut foarte ușor prin vama română și cea sârbă și ne-am îndreptat spre autostrada Belgrad - Nis, pe care am intrat imediat după ce am trecut peste Dunăre, la Smederevo.

La intrarea pe autostradă se află un punct de trecere unde odată ajuns în dreptul ghișeului apeși pe un buton aflat cam la înălțimea geamului și printr-o fantă ți se eliberează un bon și se ridică bariera. Bonul îl ți și cu ajutorul lui plătești dacă vrei să ieși de pe autostradă sau dacă aceasta se termină.

De la Smederevo și până la Nis, unde se termină această autostradă, am plătit 560 dinari (aprox. 5 euro). Tot de aici începe și următoarea bucată terminată de autostradă care ține doar până la Leskovac și pentru care am plătit 190 dinari, dar direct la ghișeu fără a mai lua tichet. În ambele locuri am plătit cu cardul, dar se poate plăti și cu euro sau dinari sârbești.

La Leskovac am luat o pauză pentru odihnă și masă și am plecat mai departe spre granița cu Macedonia, pe care la fel am trecut-o foarte ușor.

După intrarea în Macedonia am mers spre Skopie iar odată ajunși în apropierea acesteia am continuat pe drumul spre Ohrid.

Drumurile în Macedonia nu sunt rele dar nici minunate, cele europene sunt pline de petice. Și ce am văzut interesant la ei e faptul că, carburantul, indiferent de la ce stație îl cumpărai, avea același preț (64 dinari - benzina de 95, 66 dinari - benzina de 98 și 49 dinari - motorina, mai ieftin ca la noi bineînțeles)

De la intrarea în Macedonia și până la hotel am plătit pe autostrăzi (tot cu cardul) o taxă de 60 dinari macedonieni (aprox. 1 euro), trei taxe de 40 dinari macedonieni și două de 30 dinari macedonieni.

Am ajuns la hotel seara pe la ora 18 și ne-am cazat repede și fără probleme, ba am mai beneficiat și de o băutură de bun venit, despre care am aflat mai târziu că nu beneficiasem decât noi din tot grupul și asta s-a întâmplat doar pentru că am intrat împreună cu un grup de olandezi care au ajuns odată cu noi și am fost confundați.

Nu am precizat despre cameră nimic la recepție, dar am primit cameră cu vedere la lac ceea ce ne-a încântat peste măsură deoarece peisajul cu care te delectezi este fabulos.

Camera este foarte frumoasă și baia de asemenea. Ambele sunt dotate cu toate cele necesare pentru a avea un sejur frumos și odihnitor.

Hotelul în viziunea mea are un aspect de vapor pentru croazieră. Este construit în marginea unui deal aflat la malul imensului lac Ohrid și are o așezare a etajelor mai altfel. De exemplu: recepția se află la etajul 2 dacă iei liftul care coboară la ieșirea spre lac, la etajul 0 dacă iei liftul care coboară la spa, iar camere se află la etajul 1,2, -1, -2, etc.

Hotelul dispune de o superbă zonă pentru lobby (unde în fiecare seară cântă o domnișoară la pian), o piscină interioară, saune, hammam, sală de relaxare, săli pentru masaj, sală de fitnes, un superb Aquapark și plajă privată la malul frumosului lac Ohrid.

Masa se servește la restaurantul hotelului aflat la un etaj mai jos față de recepție și a fost mai mult decât bogată și variată.

Aquaparkul dispune de 13 tobogane pentru adulți și încă câteva pentru copii, o piscină de aproximativ 30 metri lungime, un bar, un magazin și un bufet.

Șezlongurile, atât la aquapark cât și la plaja de lângă lac erau gratuite și suficiente pentru toată lumea.

Mai mult nu știu ce să mai spun despre acest hotel, dar cea ce vreau să subliniez este faptul că acest hotel amplasat foarte bine și oameni minunați din comunitatea AFA pe care i-am cunoscut aici, ne-au făcut să ne simțim foarte bine și să apreciem frumosul și bunătatea.

Trimis de ungureanica in 06.09.15 15:04:45
Validat / Publicat: 06.09.15 16:45:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MACEDONIA de NORD

VIZUALIZĂRI: 3285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Zona pentru copii
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

[06.09.15 15:16:48]

@ungureanica - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele de călătorie - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii

ungureanicaAUTOR REVIEW
    [06.09.15 15:35:42]

@webmaster70 - Da, amplasarea este bună.

ungureanica
    Alte impresii din această RUBRICĂIzgrev Hotel Spa & Aquapark [Kalishta, Struga]: