ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2015
ÎNSCRIS: 14.06.15
AUG-2015

Laganas - Zakyntos sejur autocar

Buna,

Ma numesc Alina si am vizitat Laganas (Zakyntos) in vara acestui an. Vacanta a costat 1000 euro cu tot cu transport/ 2 persoane. A fost o vacanta de neuitat.

Am plecat in vacanta cu un autocar din Bucuresti. Drumul a fost un pic obositor dar nu sunt o persoana pretentioasa si eu reusesc in autocar sa dorm la fel de bine cum dorm acasa in pat. Plus ca am aflat o gramada de lucruri despre locurile pe care le-am travesat. Plimbarea cu feribotul a fost tare frumoasa plus ca era un feribot nou si aveai un confort asemanator unui vas de croaziera.

Ajunsi in Laganas am fost Cazati la hotelul Majestic 4* (all inclusive). Am luat all inclusive din simplu motiv ca vruiam sa fim siguri ca avem ceva sigur de mancare. Deoarece am ajuns prea devreme am fost cazati la ora 12 intre timp ni s-au dat niste bratari la mana si puteam sa ne ducem la masa sau la bar sa ne luam tot ce vrem.

In camera am avut curatenie, personalul a fost ok.

Mancarea era cam ce mananca un om obisnuit acasa. Noi nu avem asteptari mari de la aceasta vacanta, deaorece citisem pe net atatea lucruri incat credeam ca ne ducem intr-un ghetou. Pot sa spun ca mi-a placut mancarea, daca va plac mancaruri sofisticate eu zic sa nu va luati all inclusive si daca vreti camere ca la un hotel de 4 stele din Romania, o sa fiti cam dezamagiti.

Pentru noi a contat ca aveam apa calda, o toaleta curata si un pat in care sa dormim si cam atat, la cat de frumoasa e insula nici nu am stat mult la hotel.

Noi fiind prin agentie ni s-a pus la dispozitie niste pachete optionale de a vizita diverse locuri de pe insula. Citind pe net despre excursille optionianle care sunt mai ieftine la particulari, am fugit repede sa comparam preturile.

Acum vreau sa va zic un lucru cat mai real dupa parerea mea. Da vacantele de la tarabe sunt mai ieftine dar depinde de bugetul pe care voi ca turisti il aveti. Dai 18 euro pe o excursie rapida in 2 ore la NAVAGIO dar pe o barca gen iaht inghesuie bine multe persoane (diverse nationalitati) si in doua ore sunteti acolo. Nu intra nimeni la NAVAGIO daca afara bate vantul si sunt valuri. Unele vase nu dau pentru cei care nu stiu sa inoate acele veste. Doar vasele mai mari acosteaza aproape de tarm la navagio, am vazut o gramada de vase lasate mai departe de mal, si apa este adanca si plaja era formata din petris alb mic.

Noi am dat 32 de euro de persoana in excursia de la agentie, A venit autocarul ne-a luat din fata hotelului, am ajuns in Portul zante, am urcat intr-o corabie asemanatoare cea de pirati, si am plecat am facut 3 bai la o plaja cu apa sulfuroasa, blue caves si Navagio. Pe vapor era bar unde puteai sa mananci sau sa bei. Conteaza ca vasul sa detina un bar ca pana ajungi la navagio crede-ma ca si cea mai rece apa va deveni calda de paine. Noi ne-am lasat telefoanele si lucrurile de valoare de fiecare data pe vapor in rucsac, nu a fost nici o problema si in general si pe plaja.

Plimbare a fost cam de 7 ore de navigare am plecat undeva la 9 si ajuns la hotel pe la 17. Peisajele nu pot fi puse in nici o fotografie, e superb fascinant. Sa va luati creme de protectie si ceva cu maneca lunga pe vas depinde de sensibilitatea fiecaruia. Cremele de protectie trebuie luate cat mai multe din tara, acolo sunt foarte scumpe 20-22 euro chiar mai mult depinde de marca si de factorul de protectie. O singura farmacie in tot laganas am vazut, plus ca sunt o gramada de plaje ca navagio acolo multe golfulete asa dragute numai ca aceasta are acel vaport esuat.

Am facut o plimbare cu autocarul in jurul insulei. Daca sunteti genul de oameni care vor sa vada lux si bogatie, arhitectura extraordinara, sau biserici extraodinare, o sa fiti dezamagiti. De ce va spun asa, aceasta insula este o insula mica, saraca, casele sunt din piatra de acum sute de ani unele, sunt oameni simpli, care supravietuiesc din cultivarea maslinilor. Mie una mi-a placut costul vacantei in jurul insulei a a fost 34 euro/persoana, si a constant in vizitarea unei fabrici de ulei de masline (daca vreti sa vedeti procesul maslinele se recolteaza din octombrie noiembrie pana in februarie) deci acum o sa vedeti doar utilajele si o sa va povesteasca modul in care ulei de masline este facut.

Apoi doua biserici, nici cea mai saraca biserica de la noi nu arata ca alea, dar au povesti extraordinarea si este ceva unic de vazut, nu au genul nostru de constructie, au istoria lor si desi este o insula mica are o istorie impresionanta.

Ghida noastra (Alice) a fost o femeie foarte destepta, a explicat totul, am plecat cu o lectie de istorie si geografie pe care nici un profesor sau documentar nu mi l-a dat.

Am fost la cel mai batran maslin 2000 de ani. (nu am gresit 2000 nu 200) Am vizitat Navagio de sus. Daca doriti doar navagio de sus, noi nu am gasit o excurie asemanatoare puteti inchiria o masina, un atv, un scuter. Amenda pentru nepurtarea casti de protectie este de 150 de euro. Benzina e cam scumpicica, masina este cam 50 de euro, sunt multi englezi care merg cu ATV si habar nu au sa conduca asa ca aveti grija sa va faceti totusi o asigurare ceva, sa fiti atenti cand inchiriati ce clauze va pun, nu se fura masini atv scutere ca nu au unde sa le duca, deci din punctul asta sa fiti linistiti, drumurile inghuste rau asa in oras haos in condus, mare grija la curbe deoarece drumurile sunt stramte cand te intalnesti in curba cu un autocar sau o alta masina e cam greu de trecut.

Sa revin, Navagio de sus e splendid, e exact ca in pozele pe care le vedeti pe net.

Apoi am mers catre al doilea port ca marime din insula. acolo am luat o salupa si am intrat in Blue Caves 9-10 intrari in fiecare grota dealungul tarmului cam 40 de minute a durat.

Exact in fata portului sunt restaurante si supermaketuri la restaurant cola e 4euro la supermaket 2euro, sandivish 4 euro, daca nu vreti plimbare cu vaporasul au o mica plaja unde va puteti balacii (plaja pe pietre) apoi am fost la o crama am degustat vinuri si am vazut cum se fabrica vinurile, am vazut orasul zante de sus. Niste plaje private (toate cu pietris si mici doarece sunt langa stanci) le puteti vizita doar cu masina.

O alta excurie 32 de euro/persoana am vizitat vestitele broaste testoase am facut ocolul unei insule in forma de broasca testoate am facut 2 bai in niste pesteri care sunt pe partea de vest a insulei am luat pranzul pe vas gratis in acesti bani, si ne-am intors o excurie de 5 ore deasemena frumoasa.

Doriti sa explorati singuri puteti inchiria un o barca cu motor 50 de euro 2 persoane pe ora. sau hidrobicileta -8-10/euro pentru a vedea broastele testoate in larg (asta ca am stat in laganas).

O inghetata 1-3.5 euro pe plaja, o apa la jumate 1.25-3 euro, o bere 2-5 euro, 2 sezloguri 5 euro sau 7 euro wifi gratuit sau le aveti pe toate daca mancati de la ei sezlongurile si wifi gratuit. Internetul acolo este foarte prost si nu merita sa il cumparati de la hotel, va duceti pe plaja si aveti un net destul de bun. (Nu uitati romania este a 3 tara in lume ca viteza) aici este in tara cu nr 250.

Noi am mancat la Sea Side am dat pe o cina intre 30-50 euro pentru doua persoane. Pestele lor 19 euro, calamari 10 euro, caracatita 9, coaste de miel 11.

Daca va duceti pentru plaja, si va place soarele, tin sa va spun ca soarele lor este de 3 ori mai puternic, si daca in tara nu te dai cu lotiune cand te duci la plaja, aici in 2 ore o sa arati ca un rac.

Apa este calda in august, perfecta as putea spune, Laganasul are plaja destul de mare si cu nisip, deci nu va speriati. Apa foarte sarata, nu poti tine ochii deschisi in apa si merita sa va luati ochelari pentru ca vedeti pestisori, roci si diverse chestii in apa. Apa este foarte clara.

Seara greceasca si apusul de soare a fost de neutat o alta excurise facuta de agentie 30 de euro de persoana am stat practic suspendati pe marginea unei prapastii 300 metri, jos marea si soarele a coborat in mare. Deci asta a meritat toti banii, restaurantul a fost doar pentru grupul nostru, dansatorii au dansat si ne-au initiat in tainele dansului lor, Distractia a fost maxima.

Apa in statiune este destul de mica daca va duceti cu copii nu va faceti griji au mult de mers pana sa nu mai atinga pamantul.

Viata de noapte in laganas, nu sunt cluburile din mamaia, mai de graba din Eforie de acum 7 ani, multi tineri englezi inca minori beti rupti de pe 10 seara, dar e loc pentru toata lumea, vrei o cina romantica sau un pahar de vin pe plaja, o poti face, vrei dans nebun in diverse cluburi o poti face si pe asta, vreo o betie crunta crede-ma ai nimerit locul, mai ales ca grecii te invita sa mergi la ei in local si iti fac diverse oferte tentante. Gen poti sa bei orice de 10 euro intr-o ora. Sau nu stiu ce pentru doua persoane de 5 euro, sau scrie chiar mare la un club shut-ul 0.50 centi.

As vrea sa va zic un lucru important, bucurati-va de insula si frumusetea ei, de viata din jurul vostru, locurile frumoase, de bucuria ca aveti familia/ cuplu/ prietenele aproape nu mai gasiti defecte la faze de genul azi camerista nu mi-a schimbat prosopul, sau nu au sapun la baie, sau pe tablia patului e praful nesters (pe bune nici acasa nu va stergeti praful si stati mai multe ore in casa voastra), mancare nu e cea de la mama, sau berea de la dozatorul din colt de la bloc, dar aveti posibilitatea sa alegeti, sa beti in alta parte, sa mancati ceva unic.

Pe bune ati venit in vacanta sa vedeti chestii, daca vrei relaxare, crede-ma tara noastra ofera multe, nu te duce in Zakyntos daca vrei sa stai pe sezlong si sa ai o camera de 4 stele sa te simti ca seici arabi. Nu merge cu autocarul daca esti pretentios, daca te duci sa faci economie la bani, pe bune nu te duce.

Trimis de al1n4 in 06.09.15 14:07:33
Validat / Publicat: 06.09.15 14:42:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (al1n4); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.09.15 14:26:53]

@al1n4: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=872

Ajunsi in Laganas am fost Cazati la hotelul Majestic 4* (all inclusive).

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Zakynthos, ZAKYNTHOS" (deja existentă pe sait)

habib
[25.01.16 13:59:33]

salut... imi place descrierea ta... anu asta voi merge si eu in laganas... si cel mai mult imi doresc sa ajung la navagio sus... daca poti fi un pic mai detailata cum ajung acolo as fi recunoscatoare... multumesc

[13.07.17 12:26:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Laganas, ZAKYNTHOS" (deja existentă pe sait)

costi2050
[12.04.18 12:14:16]

Foarte frumos descris si la obiect. Felicitari. Poti sa ne spui preturile din cluburi cat de accesibie sunt? MERCI...

costi2050, habib
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Laganas și împrejurimile: