ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2010
ÎNSCRIS: 30.03.09
OCT-2008
2 AD. + 1 - 9 ani COPII

Parc Disneyland - lumea povestilor

Disneyland Paris este un resort de petrecere a vacantelor in Marne-la-Vallée, un nou oras in estul Parisului, Franta. Complexul este situat la 32 km de centrul Parisului. Disneyland Paris se intinde pe 19 km², cuprinde 2 parcuri, magazine, restaurante, locuri de distractie si 7 hoteluri Disney, 6 hoteluri asociate, teren de golf, statie de tren si un nou orasel Val d’Europe. Functional din 12. 04. 1992, este al doilea resort Disney deschis in afara USA.

Hotelul Disneyland este situat in fata intarii in Disneyland Parc si este cel mai prestigios hotel al resortului. In zona Lake Disney sunt situate hotelurile: New York, Newport Bay Club si Sequoia Lodge. Langa Lake Disney sunt situate hotelurile: Cheyenne si Santa Fe. In afara resortului, in zona de padure, este situat Disney’s Davy Crockett Ranch.

Transportul pina la resort se realizeaza cu RER sau TGV, statia Marne-la-Vallée-Chessy, situata linga parcuri si Disney Village. Peroanele care sunt cazate in hotelurile Disney beneficiaza de transport gratuit cu autobuze speciale (exceptie Disney’s Davy Crockett Ranch si hotelurile associate).

Al doilea parc, Walt Disney Studios Park, a fost deschis publicului in 16. 03. 2002. Angajatii resortului sunt in jur de 24000 persoane (cate 12000 pt fiecare parc). Majoritatea angajatilor sunt cu norma redusa (part time) si sunt cunoscatori de cel putin 2 limbi europene.

In 31. 05. 1995, a fost deschisa o noua atractie a parcului - Space Mountain: de la Pamant la Luna.

Noi am locuit in Paris la hotel Charlemagne (rue Charcot nr 1). Pt Disney am mers cu metroul de la Pont de Neuilly pana la Charles de Gaulle Étoile. De aici am luat RER (A) pana la Marne-la- Vallée (Parcs Disneyland). Odata ajunsi in Disney a inceput distractia. Biletele de intrare le cumparasem din Paris de la magazinul Disney aflat pe bd Champs Élysées. Cel mai bine este sa cumparati bilete pt 2 parcuri, 2 zile. La intrare in parcul Disney era coada destul de mare la bilete, cu toate ca eram pe 01 octombrie. Parcul se deschide la ora 10 si se inchide la ora 19 (in week-end la 22/21). La intrarea in parc gasiti pliante cu ghidul fiecarui parc, locatii, orar, spectacole (anulate, jocuri (inchise).

Dupa ce am trecut de barierele de la intrare, am patruns intr-o alta lume, plina de mister, magie. Era lumea desenelor animate, a povestilor, lumea copilariei (cu toate ca noi avem 31-32 ani am petrecut alaturi de baiatul nostru de 9 ani).

Am mers pe Main Street, am vizionat parada personajelor si a angajatilor la deschiderea parcului, ne-am oprit in Central Plaza si am hotarat sa incepem vizitarea parcului din dreapta. Zis si facut. Prima zona vizitata a fost Discoveryland. Primul joc (habar nu aveam ce inseamna, ca daca as fi stiut...) Space Mountain: Mission 2. Cred ca este cel mai tare joc din tot parcul. Cu toate ca pe parcursul actiunii eu am stat cu ochii inchisi si am tipat, totusi mi-a placut, dar la coborare am iesit alba la fata si credeam ca nu voi mai merge in nici un joc. Dar mi-a trecut repede si am plecat mai departe. La iesirea din majoritatea jocurilor primesti poze (contracost ≈ 8 eur) – superbe.

Aveti grija la copii – trebuie sa aiba peste 1m32, altfel nu sunteti primiti in joc. Personalul este foarte strict si bine fac. Zona Discoveryland mi s-a parut cea mai dura din tot parcul. Star Tours – simulator intergalactic – supeeeeeer pt altii nu pt mine.

Am continuat cu Fantasyland. “It’s a small world” a fost pe gustul meu. Plimbare cu barcuta prin magia culorior, personajelor din toata lumea. Apoi am trecut in Adventureland (Cabana lui Robinson, plaja piratilor, Indiana Jones – super cu trenuletul), Piratii din Caraibe- cu barcuta in subteran). A urmat Frontierland (Big Thunder Mountain, plimbare cu vaporasul, Casa bintuita). Am dat exemple doar de cateva jocuri. Deoarece sunt cozi foarte mari la intrarea in jocuri, unele au posibilitatea de Fastpass (cu biletul obtinut la intrarea in parc iti obtii o ora la cre vei intra in fata la jocul respectiv). In 9 ore cat am stat in parc abia am avut timp sa alergam la toate jocurile (nu ne-au scapat decat cele inchise) nu am mancat nimic, nu am baut apa. Vara nu se poate intra in toate jocurile (cozi foarte mari-se sta si cate o ora la joc). La final am facut turul parcului cu trenuletul, in care am reusit sa ne odihnim.

Pentru fetite este interesant Castelul printesei adormite.

Trimis de CCRRIISSYY in 27.01.10 12:17:22

VIZUALIZĂRI: 4206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CCRRIISSYY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in Disneyland Parc - Hotelul principal

webmasterXY*
[27.01.10 12:22:29]

Intuiesc ca durata sejurului la Disneyland a fost de o zi si nu de 12 zile cat a fost (probabil) intreg sejurul la Paris, nu?

Dragoș_MD
[27.01.10 13:25:56]

in sfarsit, cineva care se cunoaste ca 'afostacolo'!!!

remarci:

- fastpass se poate lua unul singur la un moment dat (pana nu expira ora de acces trecuta pe cel in vigoare, nu puteti obtine inca unul, nici la aceeasi, nici la alta 'atractie' (ca asa le spun ei));

- cu fastpass nu 'se intra in fata', ci doar se sta pe un fir de asteptare muuuult mai scurt decat cel normal;

- la toate atractiile e un indicator pe care este marcat in functie de numarul de persoane care asteapta la coada durata estimata de asteptare. precizia este de ordinul catorva minute. e bine sa cautati pe cele cu durata mai scurta de asteptare la inceput, urmand ca pe masura ce se apropie ora pranzului, sa va indreptati spre celelalte (multi "se retrag" sa imbuce cate ceva si mai scade din aglomeratie);

- inaltimea limita este diferita la diversele atractii! (poate fi de pilda si 120cm, sau 140...);

- de asemeni, e bine sa va informati in prealabil pe sait sau din pliantul gasit la intrare, daca nu sunt si alte contraindicatii la unele 'atractii' (cum ar fi boli cardiovasculare, afectiuni neurologice, claustrofobie, etc. ca sa nu aveti surprize neplacute!)

CCRRIISSYYAUTOR REVIEW
[27.01.10 14:20:33]

pt wm: intr-adevar sejurul la parc a fost de o zi. Am remarcat ca am gresit dar nu am avut timp sa modific. Daca se poate as dori sa modificati dvs.

pt Dragos: am scris rapid, nu am avut timp sa scriu toate detaliile, dar ceea ce spui este foarte corect. De retinut pt cei care vor merge acolo pt prima data. Multumesc

[27.01.10 14:39:36]

Modificat durata sejur.

saxonul
[27.01.10 14:45:11]

@CCRRIISSYY > "resort" in lb. romana inseamna fie arc elastic, fie domeniu de activitate.

DEX

Te-a pacalit acest "false friend" pentru ca in engleza inseamna altceva decat in romana.

Cred ca parc tematic de distractii este ceea ce se vrea a fi Disneyland.

In rest numai de bine

CCRRIISSYY, Dragoș_MD, saxonul