ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2015
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 26.07.10
AUG-2015

Cascada cailor, salba muntilor Rodnei

Din plimbarile prin Maramures nu poate lipsi Cascada Cailor, o cadere de apa inalta, inalta. Venind dinspre Viseul de Sus am strabatut Borsa, orasul unde desi era miercuri, toate localurile erau pregatite si gatite de nunti. Statiunea de schi nu este asa de sofisticata ca cele de pe Valea Prahovei. Cum era o zi cam racoroasa nu am urcat pe jos ci cu telescaunul. Am platit 10 lei de persoana si imediat am fost poftiti pe dreptunghiul de "ímbarcare". Experienta urcarii pe telescaun este destul de dura pentru multe femei mai putin sportive si neobisnuite cu socurile. Sotia ramas socata pana la jumatatea urcusului dupa ce telescaunul a luat-o brusc pe sus fara ca ea sa realizeze de ce a inceput sa zboare dintr-odata. Doar eu am mai admirat peisajul in timp ce ea credea ca a scapat de o grea cumpana. La coborare m-a luat strans de mana desi eu trebuia sa o iau spre stanga si ea spre dreapta! In fine s-a vazut scapata si am plecat spre cascada. Nu e mult de urcat, drumul e usor, padurea e cam golasa, o multime de copaci taiati in zona. Pare ca pe acolo a trecut un uragan. Cascada se infatiseaza diafana, un fir argintiu serpuind printre stanci. Este impreionanta prin faptul ca vine de la o inaltime mare si cade in mai multe trepte.

E o placere sa urci pe langa ea si sa fii mangaiat de stropii reci pe fata. La baza ei sunt bancute unde poti sta si savura privelistea.

Am plecat inapoi pe jos pe drumul spre cariera, coborarea nu este deloc dificila, am oprit din loc in loc unde erau tufe si am mancat mure salbatice. Cand am ajuns la telescaun am stat sa vedem cum se delecteaza si alte persoane cu socul rapirii de catre telescaun. Amuzanta a fost o fata care nu se mai oprea din facut cruci nici dupa ce a trecut de primul stalp. Iar un italian a strigat mamma mia si se tinea strans cu ambele maini de barele laterale ale telescaunului.

Dar frumusetea cascadei compenseaza din plin orice alta neplacere.

Sau ca sa fie placere completa faceti tot traseul pe jos!

Trimis de senateo in 05.09.15 22:58:27
Validat / Publicat: 06.09.15 01:39:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORŞA.

VIZUALIZĂRI: 2272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (senateo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Apa are ceva din spiritul liber al cailor, bucuria de a veni in galop peste stanci.

webmasterX [19.02.17 22:06:10] »

Mutat în rubrica "Musai de văzut: Cascada Cailor, BORŞA" (nou-creată, între timp, pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂMusai de văzut: Cascada Cailor: