ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2015
DE zake
ÎNSCRIS: 27.05.15
SEP-2015

Marbella - oaza de liniste la malul Mediteranei

Ca o familie iubitoare de mult soare si rasfat la temperaturi inalte, impreuna cu sotia am hotarat sa petrecem o saptamana relaxanta la inceput de toamna, sa mai asezam un mic strat de bronz pe pielea catifelata, menit sa tina cel putin pana la viitoarea escapada turistica...

Dupa multe cautari si documentari de specialitate (multumim cu aceasta ocazie familiei AFA care ofera informatii pretioase despre aproape orice coltisor de lume calcat de piciorul omului), am ales sudul Spaniei, respectiv insorita si mult laudata statiune Marbella.

Iata-ne astfel, intr o calduroasa dimineata de sfarsit de vara, imbarcati la bordul unei aeronave low cost, cu destinatia Malaga, Spania, unde aveam sa petrecem o saptamana de vis, intr un luxos hotel de pe faleza andaluza.

Dupa un zbor de 3 ore si jumatate si un drum de 45 de minute cu un autoturism privat inchiriat de agentia colaboratoare, ne gaseam deja la receptia luxosului hotel Fuerte Miramar, de 4 stele, despre care va voi povesti intr un articol viitor, situat pe faleza statiunii Marbella.

Citind comentariile anterioare referitoare la aceasta destinatie, am constatat ca au fost punctate si descrise cu maestrie majoritatea obiectivelor ce sunt musai a fi bifate daca ajungi in aceste locuri.

Am sa fac si eu totusi o scurta informare cu privire la modul in care iti poti petrece cateva ore, zile sau de ce nu o luna in cocheta statiune Marbella.

Inca de la inceput va informez ca Marbella nu este o localitate foarte intinsa, persoanele cu o pregatire fizica mai buna o pot strabate la picior in cateva ore.

Ca punct principal de atractie mentionez faleza, care se intinde de la est la vest pe o lungime de cativa kilometri buni, dar pe care trebuie sa te deplasezi cu bagare de seama, pentru ca la fiecre ora din zi si din noapte se gasesc o sumedenie de biciclisti, roleri sau grupuri de persoane care fac jogging. Dupa cateva zile, cu siguranta te loveste microbul sportului si te duci sa investesti intr o pereche de adidasi de alergare, care mai mult ca sigur nu s au regasit in garderoba ta de vacanta. Magazine cu articole sportive, la preturi ff decente se gasesc pe bulevardul principal, aproape de iesirea din statiune, mergand spre Puerto Banus. Tot in zona falezei te vei lovi de o sumedenie de restaurante, terase si baruri cu specific care mai de care mai mediteraneean, italian sau indian, cu preturi rezonabile. Pastele carbonara, preferatele mele, nu sareau de 10 euro, iar cele mai scumpe, cu fructe de mare ajungeau la 15 euro. Tot pe faleza, la ceas de seara isi fac aparitia comerciantii ambulanti, cetateni de culoare, in special africani, care, pentru sume ce variaza iintre 1 euro si 100 de euro, in functie de maestria clientului negociator, comercilizeaza diverse produse fake, de la genti Louis Vuitton sau Michael Kors la tenesi adidas, nike sau naic... :)

O alta zona interesanta mi s a parut centrul vechi al localitatii, impanzit de cladiri vechi si foarte cochete, la parterul fiecareia gasindu-se cate un restaurant finut, unde poti servi printre altele mancarea traditionala, celebra Paella cu fructe de mare sau o inghetata delicioasa made in Italy. In mijlocul centrului vechi, se gaseste celebra Piata a Portocalilor, o locatie superba, cu parfum de citrice, plina de terase cochete, unde ospatarii vigilenti, o parte din ei romani, sunt mereu gata sa ti ofere cea mai intima masa, aflata la umbra vreunui portocal.

Asa cum v am spus, orasul nu este foarte intins, el putand fi strabatut la pas, dar aveti si varianta transportului in comun, foarte bine pus la punct, cu care, pentru 1.50 euro poti merge cateva zeci de statii in care cu siguranta vei avea timp sa desoperi cele mai importante repere ale orasului.

Pentru persoanele mai plimbarete, precizez ca la capatul autobuzelor liniei 1,3 si 6 se afla statia centrala de autobuze, de unde, consultand in prealabil orarul curselor, poti ajunge la aeroportul din Malaga pentru 3 euro, la Ronda (6 euro/persoana), un superb orasel cocotat pe un varf de munte, aflat la o distanta de 50 km, despre care va voi vorbi zilele urmatoare, sau chiar Sevilla (19 euro/pers). aflata la o distanta de 3 ore si jumatate de mers cu autobuzul, aproximativ 250 km.

In oras veti gasi si un magazin central, de unde veti putea cumpara fructe proaspete de sezon, la preturi foarte ieftine, dar si peste, masline sau alte mirodenii.

In zona falezei, mai exact in partea de vest a acesteia va veti lovi de o micuta si cochetica discoteca, pe care noi, din motive tehnice de oboseala (in fiecare zi parcurgand distante de peste 10 km pe jos), am ratat o de fiecare data, si nici n am prea regretat. In zona centrala a statiunii, pentru iubitorii de dulciuri, amintesc Cofetaria Marbella, o locatie vizitata in special de localnici, datorita preturilor foarte mici dar si produselor in special traditionale.

Nu poti sa vorbesti despre Marbella si sa nu amintesti de plaja. O plaja lata si foarte lunga, total diferita de plajele din Romania, prin simplul fapt ca, in afara zonelor amenajate din fata resorturilor, unde sunt acele plaje private, in rest nu am observat nici macar un singur sezlong. Localnicii, dar si turistii vin la plaja cu prosoape, gustari in casolete, umbrele colorate si multa buna dispozitie. Pe spanioli ii recunosti de la mare distanta, datorita tonalitatilor inalte si debitului verbal cu care isi povestesc intamplarile marcante din viata.

In concluzie, va recomand cu caldura aceasta destinatie exotica din Andaluzia, situata in inima Costei del Sol.

Trimis de zake in 05.09.15 19:10:57
Validat / Publicat: 05.09.15 20:09:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 15680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zake); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 faleza cu frumusetile ei...

sunflower [05.09.15 20:36:57] »

Frumos! Marbella este prima mea destinatie înafara tarii, de aceea Costa del Sol imi trezeste amintiri calde si ocupa pt. totdeauna un loc privilegiat în inima mea...

zake [06.09.15 03:28:42] »

@sunflower: intr adevar, este o locatie unde voi reveni si eu cu placere...

Lisa [11.10.15 21:35:15] »

Dragilor, am citit cu simpatie comentariile voastre si mi-a placut stilul in care au fost prezentate destinatiile vizitate, dar cel mai mult mi-a placut de voi, sunteti atat de frumosi, emanati atata tinerete, atata pofta de viata incat e o placere sa va urmaresc fotografiile.

O curiozitate-e vreunul din voi model, ca amandoi asa impresie lasati? Doamna e superba, iar domnul e cazut din reclame. Felicitari! Cu simpatie, Lisa.

zake [12.10.15 10:18:35] »

@Lisa - Multumim frumos pentru aprecieri! Suntem relativ tineri pe sait, dar ne vom stradui, odata cu capatarea experientei, sa va oferim articole cat mai frumoase si fotografii cat mai profesioniste!

Cu privire la noi, nu, nu nu suntem modele sau fotomodele... N avem timp de asa ceva. Suntem prea ocupati cu postarile pe AFA

calatorul [13.10.15 09:44:16] »

Frumoase locuri si frumoase poze. Cine le face asa grozave? Felicitari si vacante frumoase.

zake [13.10.15 09:54:07] »

@calatorul50: am dresat apatatul sa ne ajute cu pozele. Avem si un trepied complice...

FlorinB1 [09.07.17 21:22:59] »

Foarte frumoasa aceasta experienta, iar pozele sunt un deliciu.

Mi-as dori si eu sa merg acolo in vacanta, insa nu stiu deloc spaniola. Acolo vorbesc engleza, cel putin cei din localuri, magazine?

zake [18.07.17 01:48:47] »

@FlorinB1: salutare! Poti merge fara probleme, cu limba engleza te vei descurca de minune in aproape toate locatiile. Chiar daca spaniolii nu sunt cei mai iscusiti vorbitori de limba engleza, inteleg si se exprima destul de bine. Vacanta faina iti doresc!!

calatorul, FlorinB1, Lisa, sunflower, zake
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Marbella: