ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2015
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 13.07.11
AUG-2015

Memento Kassiopi – vacanta in sfarsit… de vara!!!

Anul acesta am ales, in sfarsit, sa mergem in Corfu, dupa 7 ani in care aceasta destinatie a fost o solutie de back-up in cazul in care nu gasim ceva mai tentant. Cred ca am asteptat cam mult, dar in final a venit si randul acestei insule minunate din Marea Ionica.

Hotelul nu l-am ales in mod special, dar anul trecut (2014), agentiile de turism au venit cu oferte fff tentante inca din luna octombrie. Am asteptat putin si bine am facut, deoarece de Black Friday au facut oferte si mai bune.

Trebuie sa spun ca hotelul face parte din cadrul unei agentii de turism romanesti si de aceea cred ca se ofera preturi pentru sejururi foarte bune. Pentru doi adulti si un copil de 14 ani am platit in jur de 900 euro A. I. cu transport cu autocarul (redus la jumatate) pentru perioada 25.08 -01.09., iar oferta era la momentul respectiv cu gratuitate la cazare si masa pentru un copil in varsta de 16 ani.

Drumul din tara a fost destul de obositor, mai ales ca am stat doua ore si jumatate sa trecem podul la Giurgiu. De cand am plecat din casa (Ploiesti) si pana la hotel am facut 24 ore.

Hotelul este situat la marginea localitatii Kassiopi, in nord - estul insulei, cam la 40 de km de orasul Corfu. Accesul din orasul Corfu catre hotel se face destul de dificil, deoarece soseaua este ingusta si cu multe serpentine, drumul fiind catarat pe versanti muntilor.

Timpul de deplasare este destul de mare: in jur de o ora si jumatate. Hotelul este compus dintr-o serie de casute de vacanta cu 1 - 2 niveluri situate de-o parte si de alta a unui drum public. Noi am stat la etajul 1 al unei vile din balconul careia vedeam marea. Camerele sunt foarte mari si spatioase, renovate recent si foarte curate. Aer conditionat, frigider, tv lcd cu 2 programe romanesti. Astenuturile si prosoapele se schimbau la 3 zile.

Hotelul are o serie de piscine. In zona in care am stat noi erau 2 destul de mici dar adanci, una dintre ele cu o sectiune pentru copii. Piscina cea mare este langa restaurantul unde se serveau mesele.

Resortul este destul de departe de plaja, dar se pune la dispozitie un minibus care face transferul catre 2 plaje : una cu nisip si una cu pietre, plaja Avlaki. Plaja cu nisip este ceva cum greu gasesti prin Grecia, chiar si pe la noi pe litoral. Nisip peste tot.

Ca sa ajungi la mare trebuie sa treci de o zona cu apa mica si portiuni uscate care apare dupa refux, iar ca sa ajungi la apa mai adanca trebuie sa mergi cativa zeci de metri buni. Se pot inchiria sezlonguri si umbrele sau se poate sta simplu cu prosopul pe nisip. La Avlaki plaja cu pietre se poate ajunge si pe jos. De la hotel se fac cam 15 minute de mers lejer pe drumul public ce trece prin complex.

Complexul dispune si de un supermarket cu preturi ok, unele chiar mai mici decat la magazinele din statiune.

De la hotel pana in centru se fac cam 10 minute de mers lejer, Kassiopi fiind un satuc pitoresc ale carui strazi sunt pline de taverne si magazine de suveniruri.

Mancarea este buna. Se cam repetau felurile de mancare, dar pentru o saptamana cat am stat noi, nu a fost nicio problema. Meniul este pe tipicul romanilor, mai ales ca cea mai mare parte din turisti sunt romani. Ce nu excelau erau dulciurile si bauturile. Fructe de sezon, asa ca de sfarsit de vara :struguri, piersici, mere, pere si pepeni. Una peste alta, masa a fost mai mult decat ok.

Hotelul ofera si cateva seri tematice de muzica live si dansuri grecesti si seara latino, iar pentru copii animatia este in romana.

Personalul hotelului este in majoritate covarsitoare romanesc : de la bucarari, chelneri, pana la personalul de curatenie, ceea ce inlesneste comunicarea.

Cei mai multi turisti sunt romani, dupa care cred ca polonezi, germani si britanici. Faptul ca au fost multi romani ne-a ajutat sa ne facem prieteni care ne-au facut sejurul si mai placut.

Pentru noi a fost un sejur minunat, iar daca ma intrebati daca as mai veni inca o data, raspunsul este DAA!

Despre ce am facut in Corfu si prin imprejurimi, in alta postare.

Trimis de Xander in 05.09.15 13:34:48
Validat / Publicat: 05.09.15 14:17:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Rodos, Creta, Kos

VIZUALIZĂRI: 6362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Xander); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 O broscuta testoasa pe plaja

• Alte impresii din această RUBRICĂMemento Kassiopi Resort (ex Michelangelo Village) :