ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2015
ÎNSCRIS: 04.09.15
AUG-2015

7 zile in Zakynthos

Noi am fost cazati in Argassi iar de aici ne porneam fiecare zi.

Am ajuns pe 24 august. La ei era sabatoare, Sf Dionisie. Am fost seara in Zante pentru a vedea serbarea. Mi s-a parut putin ciudat sarbatoarea la ei. Au fost artificii, baloane, exact ca la un balci iar in acelasi timp si moastele sfantuli erau scoase.

Exista autobuze care merg leaga statiunile. Pretul unui bilet este de 1.8 euro iar ele trec destul de rar. Nu stiu daca au un traseu exact. Prietenii nostrii au plecat din Zante pentru a ajunge in Argassi si au spus ca au ajuns destul de greu ca au mai mers si prin Kalamaki si Laganas.

Noi am inchiriat o masina, pentru 2 zile de 9 locuri si am dat 150 de euro (negociabil de la 180). Am mai pus benzina de aproxiamt 5 euro fiecare pentru cele 2 zile. In prima zi ne-am propus sa mergem in partea de nord si de est a insulei. Am pornit spre Navagio (shipwreck) vederea de sus. Ne-a descurcat cu o harta si un gps. Drumul a fost frumos, cu peisaje superbe (serpentine, plantatii de maslin). Dupa ce am vazut celebra plaja am pornit mai departe. Urmatoarea oprire a fost in portul St. Nicholas unde ne-am racorit putin. Este un port micut cu apa limpede si cateva ambarcatiuni. Am plecat apoi spre Cape Skinari. Aici era un mini port de unde se puteau inchiria barci spre Blue cave, Navagio sau simple plimbari. Dar de asemeana este si o plaja superba. Am coborat ceva scari si am ajuns la o "plaja". Ceva amenajat din beton (parca) de unde puteai sari sau cobori sa faci baie. Apa este de un albastru superb. Mi s-a parut cel mai bun loc pentru snorkeling. Am vazut cei mai multi pesti aici. Am pornit apoi spre un loc unde sa mancam. Am ajuns in Markis Gialos, la o teresa (nu ii mai stiu numele era ceva cu peste parca) nu va recomand. Servirea nu a fost atat de buna (bauturile au trebuit sa le cerem de 2 ori sa ni le aduca. Am servit o supa de pui (4 euro o supa la plic in care nu se vedea urma de pui sau de ceva). Am plecat mai departe... Am trecut pe langa satele Alykes si Alykanas dar nu ne-am oprit. Mai aveam putin timp si am decis sa ne oprim in Tsilivi. O statiune mai mare intradevar iar daca am fi stat mai mult poate ni s-ar fi parut mai frumoasa.

A doua zi am plecat spre Porto Limnionas. Am trecut prin Kiliomeno. Aici ne-am oprit putin sa vedem biserica dar din pacate era inchisa. Trecand prin Ag Leon am ajuns in Porto Limnionas. A fost superb. Satui de apa am plecat spre Porto Roxa ce se afla la aproximativ un km. Aici este un loc mai bun de relaxare pentru ca se afla sezlonguri si baldachine. In apa se intra tot dupa stangi. Apoi am mers sa vedem cel mai vechi maslin in Exo Hora. Se afla chiar in centrul satului, trebuie sa fiti atenti sa'l vedeti (noi prima oara am trecut pe langa el). Trecand din nou prin Kilimeno am ajuns in Lithakia la fabrica de ulei (nu va recomand sa luati de aici ulei deoarece este mai scump decat in statiune) Am ajuns apoi la insula Cameo... Ceva nou. intrarea este 4 euro si primesti o batura. Ziua am incheiat'o la un apus, . vazut din Keri.

Am optat si pentru o croaziera. Desi initial ni s'au parut ca am fost cam multi pe vapor pana la sfaristul zilei ni s-au dus nemultumirile. Ne-am oprit la Navagio aproximativ o ora, inca 2 opriri pentru baie si toate insula vazuta dupa punte. La 20 de euro (fiind un grup mai mare) am primit si o plimbare cu banana.

Urmatoarele zile le-am petrecut la noi la plaja deoarece eram prea obositi sa mai ne trezim dimineata pentru a plecat.

Am ajuns o dupa amiaza si in Zante, capitala insulei. Am mers doar la catedrala cu Sf Dionisie si in magaziele din centru. Au o strada numai cu magazine. Pe dealul Boholi nu am reusit sa ajungem. Am inteles ca este foarte frumos si ca de aici se vede cel mai frumos apus.

In ultima zi am mers in St Nicholas. Am platit 4 euro sezlongul si am primit asfel transportul gratutit. Este o plaja cu nisip, asa cum am inteles ca sunt toate din peninsula Vasilikov.

Este o insula frumoasa care merita vazuta. Cred ca pentru a fi vazuta toate ar fi necesare cam 10 zile. Pentru a nu a avea nici un regret ar fi bine sa aveti de acasa o idee despre tot ce este pe insula.

Trimis de Leontina. in 04.09.15 13:29:12
Validat / Publicat: 04.09.15 15:54:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leontina.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Apus Keri

[04.09.15 15:54:50]

@Leontina. - Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=872

[04.09.15 16:55:03]

Nu înțeleg nimic din fragmentul următor :

În ultima zi am mers in St Nicholas. Am platit 4 euro sezlongul si am primit asfel transportul gratutit. Este o plaja cu nisip, asa cum am inteles ca sunt toate din peninsula Vasilikov. "

Agios Nikolaos este un port în nordul insulei. Unde ai plătit 4 euro și ai primit transport gratuit?

Peninsula este Vassilikos, nu Vasilikov, că nu e în Rusia . Ai fost la vreuna din plajele de aici? Dafni, Gerakas, Banana, Porto Zoro? Încearcă să fii mai explicita.

Iar supă de pui în Grecia, hmmmm, foarte proastă idee. Îți dai seama ca nu avea cum să fie ok, ei nu mănâncă așa ceva. Mai ales ca ați oprit la o tavernă cu meniu pescăresc ????

[04.09.15 17:37:43]

@luciaoradea - St. Nikolas este intradevar un port in partea de nord dar si in peninsula Vasilikos. Este impreuna cu plajele de care m-ai intrebat. zanteisland.com/zakynthos ... anguage=english

Aici am platit 4 euro pentru sezlog. Era conditia pentru a primi transportul gratuit din Laganas, Kalamaki si Argassi. Am optat pentru aceasta plaja pentru ca primisem o tura cu banana gratuit

La celelalte plaje nu am reusit sa ajungem.

Cand in meniu e supa de pui te astepti totusi la ceva mai mult de 2 linguri de apa... Sunt persoane care simt nevoia sa manance si altceva decat gyros, souflaki.

Iar daca o litera conteaza asa mult incat nu ti-ai dat seama despre ce vreau sa scriu si te-a dus cu gandul la Rusia imi pare sincer rau.

Dar vrei sa ma intrebi despre ceva, astept!

[04.09.15 19:14:45]

Nu e vorba despre o singură literă, ambele review-uri iti sunt pline de greșeli. Sa știi ca și souvlaki se scrie cu v nu cu f. Detalii... Nu mai vreau să te întreb nimic, mulțumesc. Am fost și eu în Zakynthos, așa că știu despre ce e vorba.

dorgo
[04.09.15 20:04:31]

@luciaoradea - Asta inseamna ca @Leontina scrie reviurile ca mine, intre 6 si 8 dimineata, mereu cu ochii pe ceas (trebuie sa intelegi ca noi, astia care lucram si mai si scriem, avem timpurile alocate pentru ambele activitati, limitate)... daca imi citesti ultimul reviu, eu am vreo 15-16 greseli de ortografie, cred ca trebuie sau sa-mi angajez o secretara sau sa apara vreun web-corector pe sait sau, reviurile cu prea multe greseli sa fie trimise inapoi la autor pentru slefuire... de multe ori facem greseli... stii de ce? ... ca sa lansam doar ideea si nistre informatii, stiind ca oricum, reviul nu ramane decat cateva zile pe monitor si-apoi, adios! , nu-l mai citeste aproape nimeni... despre greselile de ortografie s-a mai scris, cele mici se trec cu vederea, pentru cele grosolane, deranjante, trebuie luate masuri...

[05.09.15 18:20:53]

@luciaoradea - Daca ai fost inseamna ca ar fi trebuit sa stii despre existenta celor 2 statiuni "St Nicholas".

Intradevar sunt pline de greseli dar nu cred ca este un articol pentru a fi publicat intr-un articol. Am scris doar cateva impresii poate ajuta pe cineva. Mi se confirma rautatea romanilor si nevoia de a vedea doar partile rele a celor din jur.

Spor la cat mai multe articole "perfecte" si in a depista cat mai multe greseli la cei din jur.

Cesere
[05.09.15 19:17:09]

colega... trebuie sa intelegeti ca printre noi se afla si urmasii-literari desigur- ai regretatului George Pruteanu cel cu ”doar o vorba sa-ti... ”.

am facut si eu greseala sa clarific expresii de genul k, brb. wtf, si ce paruiala mi-am luat de la o stimabila userita... pe unde ma prindea... esti ofuscat, esti prea de rahat pt vremurile astea, esti un drac... esti un lac...

Cei care merg in Croatia in localitatea aia atat de ”draga” noua ar vrea sa greseasca denumirea... hehe. numai bine

[05.09.15 23:11:33]

@Leontina. : probabil ca sunt rea, ai dreptate. Stai liniștită, asta este ultima mea intervenție la "articolele "tale, m-am dezabonat, așa că scrie mai departe cu greșeli, chiar și numele hotelului în care ai stat. Îți doresc mult succes în continuare!

[06.09.15 22:35:10]

@luciaoradea - Iti multumesc pentru observatii. Voi tine cont de ele si voi verifica mult mai atent ce voi posta.

onesti60
[23.10.15 14:47:12]

@Leontina. - Leontina draga, bine ca nu ai de impartit un barbat cu Luciaoradea. Nici nu vreau sa ma gandesc ce iesea!

Cesere, dorgo, Leontina., onesti60
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: