ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2015
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
AUG-2015

Un week-end relaxant

Am ajuns la această pensiune dintr-un singur motiv: a fost singura pensiune care avea o cameră liberă pentru două nopţi începând cu data de 14 august. Am vrut sa mergem la munte să scăpăm măcar pentru trei zile de caniculă.

Constat că pe site nu au mai fost postate impresii recente, de aceea m-am hotărât să spun eu câteva cuvinte despre această pensiune.

Pensiunea Nicoleta este situată în sat Poarta, comuna Bran, la circa 1.5 km de castelul Bran, înainte de castel cum vii de la Braşov se face strânga şi tot pe stânga se află pensiunea.

Pensiunea are parter şi două etaje şi dispune de 9 camere duble fiecare cu balcon. La parter se găseşte bucătăria, livingul şi o baie de serviciu. Livingul are un spaţiu generos şi este dotat cu de toate: wifi care merge foarte bine, cd-player, tv LCD, table, rummy, cărţi de joc, cred că nu te plictiseşti nici când plouă.

Am fost cazaţi la etajul 1, cu vedere la stradă. Camera este decentă ca mărime, foarte curată. În ea se găseşte un pat matrimonial, cu lenjerie curată, două noptiere, iar desupra o mică veioză, o masă cu două scăunele, un dulap de haine şi un televizor CRT de mici dimensiuni, dar care îşi face treaba.

Baia camerei este spaţioasă şi curată, este cu gresie şi faianţă, un vas de toaletă, chiuvetă cu oglindă, coş de gunoi şi cabină de duş, iar aerisirirea se face către exterior prin micuţul geam de termopan. Am avut la dispoziţie prosoape albe, curate şi diverse consumabile (hârtie igienică şi săpun), iar apă caldă a fost la discreţie şi cu presiune tot timpul.

În bucătărie totul străluceşte de curăţenie şi găseşti tot ce ai nevoie. În curtea pensiunii se găsesc locuri de parcare, loc de joacă pentru copii cu topogan, tenis de masă, balansoar, foişor şi grătar.

Am fost plăcut surprinşi să vedem ca toţi ceilalţi turişti care se aflau în aceeaşi perioadă cu noi în pensiune se comportau civilizat încercând fiecare dintre noi să face conversaţii şi să ne simţim bine fără să ne incomodăm unii pe alţii.

Ce se poate face în zonă? Pentru cei ce caută relaxarea este un loc propice, eşti la munte, auzi freamătul pădurii şi susurul pârâului care curge în apropiere de pensiune. Poţi face un grătar alături de prieteni şi familie, să vizitezi castelul Bran, zona Moeciu, iar celor mai energeci le sunt indicate plimbările în zonă şi traseele montane.

De mâncat, am fost în două seri la Bulzul Branului, un restaurant pe care îl recomand.

În concluzie, zona Bran este o bună alternativă de petrecere a vacanţelor sau măcar a unui sfârşit de săptămână, iar pensiunea Nicoleta o locaţie plăcută şi curată unde eşti primit cu ospitalitate şi cu sufletul deschis.

Drumuri bune şi vacanţe frumoase!

Trimis de c-kosty in 03.09.15 16:11:11
Validat / Publicat: 03.09.15 17:24:58

VIZUALIZĂRI: 1846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Castelul Bran

[03.09.15 16:52:43]

c-kostyAUTOR REVIEW
[03.09.15 20:03:22]

@webmaster33 -

Este în regulă, mulţumesc şi eu.

c-kosty
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Nicoleta: