ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2015
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2015

Izgrev Hotel Spa & Aquapark Struga (Ohrid)

Nu ştiam nimic despre acest hotel şi - recunosc - nici nu-mi trecea prin gând să vizitez Macedonia atât de curând. Cum am aflat de Izgrev Hotel Spa & Aquapark Struga (Ohrid)? Propunerea unei Întâlniri AFA - bis 2015 în Macedonia, la Izgrev Hotel Spa & Aquapark Struga (Ohrid), m-a însufleţit şi pe mine la fel de mult ca şi pe ceilalţi colegi de site. Nefăcând nimic altceva decât să accept propunerea AmFostAcolo, nu am nici un merit în a descoperi această minunată locaţie de vacanţă.

Cum am ajuns la Izgrev Hotel Spa & Aquapark Struga (Ohrid)? Cu autocarul, după 15 ore obositoare de drum - inclusiv pe timp de noapte - plecând din Bucureşti, traversând Bulgaria şi apoi o bună parte din Macedonia. Mai inspiraţi au fost cei care au venit cu maşina proprie, iar cei care au poposit pe timpul nopţii undeva, pe traseu, au fost chiar şi mai inspiraţi.

Amplasare. Amplasat pe malul Lacului Ohrid - cel mai adânc lac din Balcani, cu un ecosistem acvatic unic (fapt ce a dus la includerea sa pe Lista Patrimoniului Mondial UNESCO în 1979) - Izgrev Hotel Spa & Aquapark se află la 6 km de oraşul Struga. Vegetaţia abundentă din jur, dar mai ales frumuseţea lacului şi facilităţile oferite, fac din această locaţie una foarte potrivită pentru o vacanţă.

Parcare. Hotelul dispune de o parcare amenajată, păzită şi parţial umbrită, dar nu ştiu cât de încăpătoare în condiţiile în care toţi vizitatorii ar veni cu maşinile proprii. Autocarul care în sezon face curse săptămânale de la Bucureşti şi care ne-a adus aici şi pe noi, ne-a lăsat aproape de parcare şi nu în faţa intrării principale, aşa încât, obosiţi, cu trolerele după noi, am continuat până la hotel.

Lobby. Un lobby generos, compartimentat cu "pereţi dantelaţi", cu plafon şi podea laborios executate, cu multe canapele şi fotolii confortabile întâmpină şi impresionează pe noii veniţi. Prin ferestrele mari, oblice, frumuseţea peisajului lacustru răzbate până în interior. Aici am petrecut ceva timp atât la sosire, până au fost pregătite camerele, cât şi în ultima zi, aşteptând ora de plecare spre România.

Recepţia şi barul, punctul de informare turistică, un mic magazin (care oferă preponderent dulciuri şi produse pentru plajă), toaletă, un bancomat, precum şi un pian la care seară de seară o tânără ne încânta cu piese lirice... toate se găsesc în lobby. Hotelul are mai multe corpuri şi implicit mai multe lifturi care le deservesc. Trebuie menţionat că accesul la lift se face pe baza cartelei de acces în cameră, iar în interiorul cabinei, lângă butoane, se află inscripţionate direcţiile de deplasare aferente acestora. Fiind amplasat pe o coastă de deal, hotelul este unul dintre acelea care privit pe o parte are un număr de etaje, iar privit pe cealată parte are un alt număr de etaje. Vi se pare complicat? Nu vă faceţi griji! Cu siguranţă, la faţa locului vă veţi descurca.

Camera. Cu repartizarea camerei a fost o mică poveste. Probabil că în intenţia de a-mi face un bine, pentru a mă odihni după drumul lung şi obositor până când va fi pregătită camera sortită mie, am fost trimisă într-o alta pe care... am găsit-o deranjată, cu paturile vraişte, aşa cum le lăsaseră oaspeţii anteriori. Revenind la recepţie, mi-a fost repartizată - tot provizoriu - o altă cameră până când 3406, vecină cu camera soţilor Bălaşa, a fost gata să mă primească.

În toată această plimbare cu bagajele prin lifturi şi pe scări, m-a ajutat soţul Violetei căruia îi sunt recunoscătoare şi pe această cale. Mulţumesc, domnule George!

Camera 3406 care m-a găzduit în cele 7 zile de vacanţă, este frumoasă şi suficient de încăpătoare pentru a cuprinde un pat matrimonial şi un altul pentru o singură persoană, trei noptiere, un fotoliu, un taburet, un birou, un suport pentru bagaj, precum şi un corp de mobilier în interiorul căruia se află minibarul.

Aer condiţionat, televizor, telefon, veioze la fiecare noptieră, două oglinzi mari, iar pe birou o tavă cu un fierbător, două ceşti cu farfurioare, ceaiuri, ness şi zahăr.

Minibarul era atât de încărcat cu băuturi şi dulciuri încât îmi e greu să menţionez toate produsele care se găseau acolo. O fotografie cred că va fi mai edificatoare şi sper că nu voi uita să o ataşez.

Pentru că în urmă cu o săptămână fuseseră semnalate nişte probleme de sănătate, hotelul ne-a pus la dispoziţie, gratuit, apă îmbuteliată la 1,5 l, precum şi un gel antibacterian alături de o filă pe care scria că au fost luate măsuri stricte de igienizare. De altfel, şi la toaletele din lobby exista un recipient mare cu gel antibacterian şi îndemnul de a ne dezinfecta permanent mâinile.

Mai trebuie să menţionez şifonierul mare, cu rafturi şi bare cu umeraşe, în care se află şi seiful. Pe seif am găsit un bureţel pentru încălţăminte, o trusă pentru cusut, precum şi o pungă de plastic pentru rufele de trimis la spălătorie. De asemenea, tot în şifonier am găsit pilote şi o pernă pe care, bineînţeles, nu a fost cazul să le folosesc.

Mochetă asortată cu tapetul, perdele şi draperii în ton cu imensul tablou lacustru de pe perete, perne şi saltele confortabile, iată ce am mai găsit în camera 3406, o cameră triplă, repartizată unei singure persoane.

Curăţenia - cu schimbarea prosoapelor şi completarea cosmeticelor consumate - a fost făcută zilnic exceptând ziua precedentă plecării.

Baia. În baia modernă, foarte curată şi igienizată, am găsit gel de duş, loţiune de corp, şampon şi balsam pentru păr, săpun, cască de duş, pieptene şi un set pentru ras (aparat şi gel), trei prosoape mari, altele trei medii şi două pentru picioare.

Lângă cabina de duş şi toaletă, pe perete, erau un telefon şi un uscător de păr. În dreapta oglinzii mai exista o oglindă rotundă, rabatabilă şi măritoare.

Terasa - balcon

Ofer din toată inima un mare plus terasei - balcon, dar şi un mare mulţumesc recepţionerei care mi-a repartizat - fără să cer - o cameră cu vedere la lac. În tabelul celor înscrişi pentru a participa la Întâlnirea AFA - bis 2015 de la Izgrev Hotel am observat că cineva a solicitat cameră cu vedere la Statuia Libertăţii. Nu ştiu dacă a reuşit să o vadă de acolo, din Macedonia.

Din balconul larg, cu măsuţă şi două scaune, ascultam simfonia naturii şi priveam adesea întinderea lacului şi munţii din depărtare. Răsăritul soarelui mă găsea întotdeauna pe terasă urmărind şi uneori fotografiind apariţia de după crestele împădurite a astrului zilei.

Restaurant. Un hotel de asemenea dimensiuni are, se înţelege, şi săli de servire a mesei pe măsură. În afara restaurantului în care am servit micul dejun şi cina, deschis către o terasă generoasă, cu vedere la lac, mai există o sală cu mese rotunde destinată probabil unor evenimente sau serviciului a la carte. În prima zi, imediat după sosire, acolo ni s-a făcut prezentarea excursiilor oferite de agenţia parteneră.

În regim bufet, atât micul dejun cât şi cina ofereau o atât de mare varietate de preparate încât nu cred că putea rămâne cineva flămând sau nemulţumit. Produsele erau proaspete şi frumos prezentate.

Ouă (fierte, ochiuri sau omletă), brânzeturi (dulci şi sărate), caşcaval, mezeluri, legume proaspete (roşii, castraveţi), măsline, clătite pe care le puteai servi cu diverse sortimente de gem, cu nutella sau miere, fructe proaspte, compot, iar ca băuturi ceai, lapte, cafea... şi nu cred că am epuizat oferta micului dejun.

La cină, după felurile de bază (supe, frigărui, rulade, peşte, fripturi) pe care le asortai după preferinţă, cu legume, cu paste, salate, orez sau pizza, desertul consta într-o invazie de prăjituri din care nu ştiai ce să alegi şi fructe, multe, multe fructe (piersici, banane, portocale, struguri, prune, pepene galben şi roşu - cel mai solicitat după o zi toridă petrecută la plajă). Băuturile la cină nu erau incluse, astfel încât fiecare putea comanda ceea ce dorea.

Aquapark. Izgrev Hotel Spa & Aquapark Struga (Ohrid) dispune de unul dintre cele mai mari parcuri acvatice din regiune şi singurul din această parte a Macedoniei. Din orice parte l-ai privi, pasionat sau nu de acest gen de distracţie estivală, nu ai cum să nu fii impresionat. Am fost acolo de câteva ori, nu pentru topoganele de diverse forme, culori şi grade de dificultate, ci pentru spectacolul oferit de acestea. Pentru oaspeţii hotelului accesul este inclus în preţ, intrarea făcându-se prin turnicheţi după prezentarea cartelei de acces (aceeaşi pentru accesul în cameră). În raport cu celelalte zile ale săptămânii, duminică a fost cel mai aglomerat.

Şezlonguri şi umbrele, piscine pentru cei mari, dar şi pentru cei mici, o apă cristalină mirosind niţel a clor, colaci, un restaurant şi un bar, flori pe marginea aleilor şi mai ales piscina Infinity. Da, piscina - construită pe coasta dealului, prelungă, cu contururi rotunjite - privită dintr-un anumit unghi, părea că pluteşte deasupra lacului mărginit de munţi. Frumos, foarte frumos!

SPA. Îi datorez Violetei iniţierea mea în tainele SPA-ului. Nu am simţit niciodată nevoia şi nici curiozitatea de a încerca acest gen de relaxare, dar Violeta, cu puterea ei de convingere, m-a dus la SPA, m-a fotografiat (şi ne-am fotografiat), mi-a arătat toate încăperile începând cu sala de gimnastică, piscina acoperită, camera de relaxare, sauna, baia turcească, sala de masaj. Întrucât sauna era prea mult pentru mine, m-a "abandonat" în baia caldă a sultanei Hurem, după care m-a recuperat pentru a mă aşeza pe unul dintre paturile confortabile din sala de relaxare. Acolo, pe un fond sonor plăcut, apoi într-o discuţie amicală, am petrecut o bună parte din timp.

Plaja. Pentru liniştea profundă a primelor ore ale dimineţii, pentru soarele mângâietor şi cele patru raţe care îmi ciuguleau din palmă, plaja de la lac a fost preferata mea. La ora 8, atunci când mă prezentam eu, pe plajă nu era nimeni, nici măcar salvamarul (dacă tot aşa s-o fi numind şi cel care salvează oamenii de la un eventual înec în lac). Apa limpede era plăcută, iar prezenţa peştişorilor aducea un plus de varietate. Inutil a menţiona că şezlongurile şi umbrelele - atât cât am văzut eu - nu au fost niciodată ocupate la capacitatea maximă.

Pe plajă există şi un bar unde se poate comanda ceva, precum şi un loc de joacă pentru cei mici amplasat la umbră, alături de păsări (găini şi păuni) menite să le suscite interesul.

Nu vreau să descriu şi împrejurimile hotelului pentru că relatarea mea s-ar lungi prea mult. Las asta în seama camarazilor mei de grup care au fost acolo.

Nu trebuie să trec însă cu vederea prezenţa celor două terenuri de tenis, precum şi a terenului de baschet/handbal, toate amplasate lângă parcul acvatic şi nici conexiunea la internet posibilă prin parola de acces afişată vizibil la recepţie. Din păcate, în dorinţa de a rupe din obişnuinţa zilelor de acasă, uitând pe moment că fac parte dintr-o comunitate de internauţi, preţ de 7 zile eu am făcut abstracţie de acest gen de comunicare.

Concluzii. Izgrev Hotel Spa & Aquapark Struga (Ohrid) este o locaţie de cazare frumoasă, amplasată într-un cadru de invidiat. Familiile cu copii, cei care preferă o vacanţă cu multă plajă şi bălăceală, vor găsi aici condiţiile ideale.

Faptul că hotelul este izolat, aproape rupt de lume, este benefic pentru a-ţi recăpăta liniştea interioară, iar dacă simţi că aceasta depăşeşte limitele proprii, poţi opta pentru excursiile oferite de agenţia parteneră, excursii care nu sunt deloc puţine.

Trimis de iulianic in 03.09.15 11:06:30
Validat / Publicat: 03.09.15 12:35:51

VIZUALIZĂRI: 5079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Izgrev Hotel Spa & Aquapark - Struga. În parcul acvatic.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

kikiritzi [03.09.15 13:42:03] »

O perfectă îmbinare intre util (a se citi „necesar”) și frumos! Deci, dupa un review necesar, la această destinație, unul frumos! Nu vreau să spun că celălalt n-ar fi fost frumos! Vă felicit pt ambele!

M-ați făcut să visez. La anul vom avea 25 de ani de căsătorie și parcă nu mă văd într-o barcă, ținând pălăria cu mâna, ca-n reclama aceea! Mai ales că noi n-am avut o vacanță de miere la vremea respectivă... O fotografie cu perlele de Ohrid?

Lyssys [03.09.15 14:21:28] »

@iulianic - Cu deosebită consideraţie, pentru stilul dv întotdeauna la fel de metodic, echilibrat, complet, foarte plăcut lecturării, un vot recompensă!

Simt că trebuie să scriu aşa: recompensă, este o modestă modalitate de recunoaştere a unui review de valoare, pe care l-am citit cu curiozitate şi multă plăcere! Mi-a plă-cut, cum altfel?! Mi-a plăcut lecturarea lui! M-a convins că e un loc unde ar merita să merg!

PS: Recunosc, chiar dacă am deja de-acum o oarecare vechime pe site, că îmi scapă multe "chichiţe" ale acestuia, căci nu mă pricep, bunăoară, să "citesc" punctajul acordat de fiecare votant. Aş fi fost curioasă cine este userul cu un aşa ridicat standard de evaluare a unui rw, că mie, afirm convinsă, nu-mi pare că acestuia i-ar lipsi ceva!

Ca întotdeauna, îmi asum ce am de zis!

Cu consideraţie, @all!

iulianic [03.09.15 15:49:53] »

@kikiritzi - Mulţumesc pentru aprecieri! Chiar dacă e cam devreme, eu vă doresc încă de pe acum mulţi, mulţi ani de căsnicie, cu sănătate şi vacanţe frumoase!

Dacă veţi dori să mergeţi pe malul Lacului Ohrid, la Izgrev Hotel Spa & Aquapark, reţineţi că plaja este cu pietricele, iar în apă de asemenea sunt pietre. Este indicat să aveţi papuci de apă. Pentru comoditate la transport, precum şi pentru uşurinţa deplasărilor în jur, ar fi mai bine să veniţi cu maşina proprie.

O fotografie cu perlele de Ohrid? Da, am făcut mai multe, dar nu mi s-au părut potrivite tematicii de bază a celor două articole pe care le-am scris până acum. Când voi povesti despre oraşul Ohrid, cu siguranţă vor apărea şi perlele de Ohrid.

iulianic [03.09.15 16:24:48] »

@Lyssys - Mulţumesc foarte mult! Aprecierile dv. mă bucură şi în acelaşi timp mă flatează.

Izgrev Hotel Spa & Aquapark - Struga este un loc în care într-adevăr merită să-ţi petreci măcar o scurtă vacanţă. Dacă ai aşteptări pe măsură şi dacă eşti pregătit în acest sens, nu are cum să fie decât o vacanţă frumoasă. V-o doresc din toată inima!

Nici eu nu ştiu dacă punctajul acordat de fiecare votant poate fi cunoscut de utilizatorii obişnuiţi ai site-ului. Poate doar webmasterii să aibă acest privilegiu. Putem afla doar cine a votat nu şi ce punctaj a oferit. Asta doar la articole, la ecouri nu putem şti nici măcar atât. Dar, ce mai contează?

webmaster70 [03.09.15 17:27:44] »

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii

kikiritzi [03.09.15 17:37:07] »

@iulianic - Mulțumesc pt. urare și pentru recomandări! M-am liniștit în legătură cu perlele!

iulianic [03.09.15 18:28:21] »

@kikiritzi - Dacă-mi indici prin mesaj privat o adresă de e-mail, îţi pot trimite câteva poze cu perlele de Ohrid.

iulianic, kikiritzi, Lyssys
    Alte impresii din această RUBRICĂIzgrev Hotel Spa & Aquapark [Kalishta, Struga]:

• pagină generată în 0.043138027191162 sec