ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2015
DIN: Neamt
ÎNSCRIS: 31.03.15
AUG-2015
2 AD. + 116 COPII

De ce la noi nu se poate?

Buna ziua tuturor!

Tocmai ce am revenit din vacanta petrecuta la CLUB HOTEL RIU HELIOS PARADISE - Sunny Beach si asa cum am promis in aprecierea facuta dupa vacanta petrecuta la Grand Hotel Varna din Sf, Constantin si Elena (vezi impresii) vreau sa impartasesc si cu voi frumoasele amintiri pe care le-am trait in acest loc minunat.

DRUMUL – ca in fiecare an am trecut vama pe la Vama Veche, dupa o noapte petrecuta in EFORIE SUD la o vila foarte ok si la un pret acceptabil de 70 lei/camera/noapte. (Daca nu incalc regulamentul si se poate publica vila se numeste VILA YULIA)

Am plecat din Eforie Sud si am mers pe ploaie pana aproape de Balcic (în bulgara Балчик, în turca Balçık, în engleza Balchik). Am cumparat doua vignete a 10 leva bucata, fiecare fiind valabila o saptamana, pentru faptul ca ieseam din prima saptamana a trebuit sa mai cumparam una pentru linistea noastra, ambele au fost valabile la o singura masina. Drumul a fost ok, chiar si in VAMA am scapat foarte repede de contralul vamal. Am ajuns foarte usor la hotel. La prima intersectie am facut la stanga si imediat la urmatoarea intersectie (semaforizata) am facut din nou la stanga. Drumul continua inainte pana in imediata apropiere a hotelului de unde incepe sa urce lin pe langa gardul ce impresmuieste hotelul... Intrarea in incinta hotelului se afla pe partea dreapta de mers langa sosea. Intrarea este pazita si are bariere. Am ajuns la Hotel in jurul orei 12.

PARCAREA – am ajuns foarte usor in fata usii principale unde am oprit masina si am scos bagajul din porbagaj. Imediat a aparut langa noi un “valet” cu un carucior de bagaje si ne-a ajutat foarte amabil sa punem bagajele pe carucior dupa care a dus caruciorul la receptie. Am parcat masina in imediata apropiere fata de usa principal, in locurile special amenajete unde sunt locuri suficiente si mai apoi am revenit la receptive. Locuri dicponibile din plin, majoritatea masinilor din parcare fiind de Romania. Cost parcare 35 leva pentru cele 7 nopti = 5 leva/noapte. Am achitato in ultima zi la plecare.

RECEPTIE & CAZARE – la RECEPTIE sunt trei birouri unde sunt trei receptioneri (fete si baieti) tineri si amabili (vorbitori de limba Engleza, Germana si Rusa) nu se vorbeste Romaneste. In mai putin de 5 minute am fost cazati. Am primit de la receptie un singur card de acces si trei carduri pentru prosoape (cate unul pentru fiecare persoana). Camera 3094, etaj 3 aripa din partea dreapta a hotelului (cum privesti spre mare) cu privire laterala la plaja si la parc. “Valetul” ne-a condus foarte amabil pana in camera impingand caruciorul de bagaje. La despartire a primit bacsisul cu bratele deschise fara a da de inteles ca ar fi o traditie in acest sens. In momentul cazarii am primit o sticla de apa si am fost informati ca putem primi apa de cate ori avem nevoie. Apa era calda dar am folosit frigiderul (gol) din camera pentru racirea ei.

CAMERA – deplasarea pe vertical se poate face cu ajutorul a sase lifturi (curate, ventilate si inteligente) nu se asteapta foarte mult la lift. De la lift pana la camera este ceva de mers. Hotelul este foarte mare si in functie de pozitionarea camerelor este ceva drum de parcurs de la lift pe holurile largi, curate si racoroase dar asta nu cred ca deranjeaza pe nimeni. Noi nu am fost deranjati.

In camera am fost intampinati de un climat deosebit, aer curat frumos mirositor, o curatenie deplina, lenjeria foarte curate, camera foarte mare, de pat nici nu mai zic, patul principal este foarte spatios cu saltea si perne foarte moi si pufoase, al doilea pat de o persoana era o canapea extensibila de o persoana foarte ok si aceasta, baie larga si bine pozitionata dotata cum se cuvine. Camera este despartita de baie de un hol cu usa. Nu am avut problem cu hartia igienica cu prosoapele sau cu lenjeria. Prezenta camaristei se simtea doar prin faptul ca in lipsa noastra facea curat, completa hartia igienica (mereu aveam un sul in plus fata de cel dispus in suport), schimba prosoapele si din cele noi facea; fluturi, elefanti, lebede etc. care le gaseam asezate frumos pe pat. In a doua zi de cazare am gasit pe masa o scrisoare de bun venit si multumire precum si un parfum din partea casei.

MASA – mancarea este diversificata si bogata. Pe langa carnaciorii si piftelele condimentate cu specific bulgaresc, am avut din plin; carne de: pui, porc, vita si peste, toate preparate in diverse moduri astfel incat sa fie pe placul tuturor. Nu au lipsit niciodata cartofii prajiti, pizza, cartofii la cuptor, salatele diversificate, legumele, fructele si dulciurile precum si nelipsita inghetata. Nu cred ca poate spune cineva ca nu a avut ce manca. In timpul meselor se putea servi; bere, vin, sucuri diverse, cafea si alte derivate din cafea toate la dozator. Se gaseau sucuri si la pet din care puteai sa te autoservesti. Laptele, iaurtul si diverse preparate din branza precum si cascavalul se gaseau din plin. Recomand cafeaua expreso de la barurile complexului, sunt diferite fata de cele de la automate.

Este de inteles ca meniul acestor restaurant include si bucate traditionale Bulgaresti cu foarte multe condimente care au miros si gust diferit fata de mititeii romanesti. Eu am ocolit aceste preparate.

Recomand tuturor celor care vor ajunge in acest hotel sa treaca pragul tuturor restaurantelor pentru a servi cina cu programare la restaurantele tematice;

Restaurant bulgaresc – Nessebar

Restaurant asiatic – Asia

Restaurant italian – Toscana

Pentru a servi cina la aceste restaurant este necesara rezervarea din timp, rezervarea se face la intrarea in restaurantul principal Terra, intre orele 08.00 – 10.00.

Programul restaurantelor pentru mesele principale din programul AI este urmatorul;

Micul dejun ora 07.00 -10.15 (restaurant principal Terra)

Mic dejun continental ora 10.00 - 11.30 (snack bar Toscana)

Masa de prânz ora 12.00 - 15.00 (snack bar Toscana)

Masa de prânz ora 12.30 – 14.00 (restaurant principal Terra)

Cafea si prajituri ora 15.00-17.00 (snack bar Toscana)

Cina ora 18.00-19.30 / 20.00 - 21.30 (restaurant principal Terra) Intre orele 19.30 si 20.00 se plaseaza in fata usii principale o esarfa care sa avertizeze oaspetii asupra faptului ca in acest interval nu se poate intra in restaurant. Din acest punct de vedere nu e nico problema, se poate intra pe cele doua usi care dau pe terasele exterioare unde se serveste masa doar la micul dejun si cina, la pranz, masa se serveste doar in restaurant terasele fiind inchise.

Barurile hotelului sunt deschise dupa urmatorul program;

Bar piscina Sirena: ora 10.00 – 18.00

Lobby bar Eden : ora 08.00 – 24.00

Bar Salon Fiesta: ora 19.00 – 24.00

Bar Amphiteatre: ora 18.00- 24.00

Bar Karaoke – the Voice ora 21.00 – 08.00

Bar plaja Sunrise ora 10.00 – 17.00 pentru AI iar de la 19.00 - 23.00 restaurant A La Carte. Aici se poate servi si masa de pranz daca vrei sa ramai la plaja.

Peste noapte se gasesc sandvisuri la Bar Karaoke si la Lobby Bar.

DIVERTISMENT

Topogane – sunt doua sectoare cu topogane, unul rezervat copiilor foarte mici iar cel de al doilea se adreseaza copiilor cu inaltime de peste 1,2 metri si adultilor cu o greutate de pana in 90 kg. Asta nu este o problema fiindca nu sta nimeni sa masoare copii sau sa cantareasca adultii. Am folosit topoganele pentru adulti impreuna cu copii si le recomand tuturor. Nu sunt foarte lungi, cca. 20 metri dar este ceva fata de alte hoteluri care nu au asa ceva.

Spectacole – seara de seara se fac spectacole, acestea debuteaza cu spectacole pentru copii si continua cu spectacole de audienta generala.

Piscine cu hidromasaj – piscinele sunt curate si diverse cu adancime maxima de 1,4 metri. Au diverse forme si adancimi. Sunt dotate si cu hidromasaj. Zece “paturi” cu hidromasaj sunt dispuse in una din piscine iar in capetele laterale ale aceleiasi piscine dispuse simetric mai sunt doua bazine circulare cu hidromasaj. La toate acestea pornirea si oprirea instalatiilor de hidromasaj se face independent. Nu am mai gasit asa de multe aparate de acest gen la alte hoteluri.

Echipele de entertainer – tineri amabili fara prea multa experienta dar se descurca. Copii sunt cei mai incantati.

Veveritele – parcul este animat de prezenta a nenumaratelor veverite care zburda printer copaci si mese. Sunt invatate cu oamenii, uneori se apropie neasteptat de mult starnind curiozitatea turistilor.

Concluzie – recomand tuturor acest hotel cu toate ca anul viitor, presupun ca preturile or sa fie mult mai mari decat in acest an. Hotelul fiind nou, in acest an a practicat preturi de promovare. Daca intrati pe pagina oficiala a acestui hotel veti vedea deja diferente foare mari de pret.

Noi am achizitionat biletele in luna martie si am achitat 960 euro pentru 7 nopti, trei adulti/camera.

Este pentru a sasea oara cand am mers in Bulgaria si sincer va spun ca am cautat de fiecare data sa identificam pe litoralul nostru un hotel de genul celor la care am fost in Bulgaria si pentru acelasi pret platit sa primim macar aceleasi servicii si conditii de cazare pe care le-am primit la hotelurile frecventate in Bulgaria.

Ma uitam la acest complex nou si ma intrebam in fiecare zi “De ce la noi nu se poate?”. Am stat o zi in Eforie Sud inainte de plecare spre Bulgaria, ca in fiecare an si nu am vazut nimic nou si deosebit in cea ce privesc investitiile, dimpotriva; spatii verzi neingrijite, copaci crescuti aiurea, faleza neingrijita, hoteluri parasite si in paragina, multa mizerie, gropi si balarii peste tot.

Atunci cand o sa fie si la noi ca la ei o sa petrecem cu mare placere concediile pe litoralul nostru.

Recomand fara reserve acest hotel tuturor.

Ps. Daca cineva poate recomanda un hotel cu servicii si preturi de nivelul celor practicate de acest complex astept propuneri pentru urmatorul concediu.

Vacanta placuta tuturor celor care mai sunt inca in concediu.

Trimis de DanielG&Family in 03.09.15 09:43:44
Validat / Publicat: 03.09.15 12:12:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena (Ralitsa Superior) in 2008, Nisipurile de Aur (Slavei) in 2011, Sf. Constantin si Elena (Dolphin Marina) in 2012, Sf, Constantin si Elena (Grand Hotel Varna) in 2013, Nisipurile de Aur (Berlin Golden Beach) in 2014.

VIZUALIZĂRI: 4297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanielG&Family); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Intre piscinele hotelului.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

[03.09.15 10:27:07]

NU încalci Regulamentul, ba dimpotrivă...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[03.09.15 12:33:13]

@webmasterX - Am postat si despre vila Iulia. Poate faceti voi legatura intre postari.

Multumesc,

[10.09.15 11:37:34]

Buna! Ca si recomandare, noi am fost la Duni, Hotel Belleville.

eu nu pot sa ma pronunt la care a fost mai ok, ca a fost super la ambele.

[10.09.15 11:54:12]

@igrama -

noi am fost la Duni, Hotel Belleville.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[24.09.15 09:31:26]

@igrama - Am uitat sa precizez faptul ca la acest hotel nu te scoate nimeni niciodata din piscine. Poti face baie in piscinele complexului in orice moment.

Daca la toate hotelurile vizitate, in Bulgaria, pana in prezent exista un program de acces la piscine, aici nu te scotea nimeni din apa la o anumita ora. Puteai sa te scalzi oricand cu conditia sa nu faci galagie si sa respecti toate regulile impuse cu privire la utilizarea piscinelor.

Vacante placute tuturor!

alex_iasi
[11.01.16 11:57:56]

Foarte frumos descris, la fel si locatia!

[11.01.16 12:09:38]

@alex_iasi - Multumesc pentru vot si apreciere.

Vacante placute tuturor!

DanielG/Familz

Syrinx*
[15.01.16 10:33:32]

Foarte bine alcatuit articolul, este chiar util pentru cei care i-au in considerare acest hotel. Vroiam sa adaug ca am cerut cateva oferte la agentii si deocamdata preturile nu au crescut, tot cam in jur de 900 euro pentru o saptamana, bineinteles cu early booking.

[15.01.16 10:52:48]

@Syrinx - o veste buna!

[15.01.16 12:18:39]

@Syrinx - Mulţumesc pentru aprecieri.

Eu împreună cu toţi cei cu care am fost în 2015 la acest complex, suntem de părere că acesta este cel mai bun hotel dintre toate pe care le-am vizitat în Bulgaria.

Am rămas chiar îndragostiţi de acest complex si ne-am propus să ne reîntoarcem cât de curând pentru o nouă vacanţă la Club Hotel Riu Helios Paradise în Sunny Beach.

Sunt sigur că în acest an, plaja şi grădina complexului va avea o nouă imagine. Anul trecut (2015) complexul abia î-şi deschidea porţile la inceput de sezon.

Cu adevărat e un locul minunat pentru o vacanţă perfectă.

Vacanţe plăcute tuturor!

DanieG&Family

An Na
[17.01.16 11:59:16]

Buna ziua! Vrem sa mergem la acest hotel in vara si avem un bebe mic iar in poze, plaja pare destul de departe fata de hotel, asa este? La barul de la plaja se gasesc ceva gustari pt copii? Imi puteti spune va rog de la ce agentie ati luat biletele? Va multumesc!

[18.01.16 08:31:41]

@An Na - Buna dimineata!

Eu nu o consider departe pentru ca intotdeauna am fost de principiu ca putina miscare nu strica.

Plaja nu e chiar in fata hotelului ca e putin in lateral.

Pe plaja nu sunt gustari speciale pentru copii.

[18.01.16 08:34:23]

@An Na - Bună dimineaţa!

Nu o să vă pară rău dacă alegeţi acest hotel. Plaja nu se află chiar foarte departe de complex, să zic că de la piscine şi până la plajă sunt cca. 100 metri, exact cât trebuie pentru a putea să ne mai dezmorţim cu puţină mişcare.

La barul de pe plajă se poate servi mult mai mult decât o gustare, se poate servi masa de prânz, fără probleme, în cazul în care nu vreţi să părăsiţi plaja cea ce e mai greu, cu un bebeluş nu poţi sta pe plajă la prânz când soarele arde mai tare. Acum depinde de cât de mare este bebeluşul vostru şi de gusturile voastre. În pozele ataşate acestui articol vei găsi şi o imagine care descrie cu lux de amănunte programul tuturor barurilor şi restaurantelor.

Pentru informaţiile legate de agenţie o să vă transmit un PM, sper să vă ajute.

Vacanţe plăcute tuturor!

DanielG&Family

An Na
[18.01.16 14:02:36]

@igrama - Multumesc!

alex_iasi, An Na, DanielG&Family, igrama, Syrinx*
Alte impresii din această RUBRICĂDreams Sunny Beach Resort (ex RIU Helios Paradise) :